Terminátor

• Československo

Terminátor

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 1984, 107 min

Jedním slovem : dokonalé. Tímto filmem si u mě Arnold vydobyl čestné místo mezi největšími filmovými tvrďáky. Šílený zdroj strachu, smrti, naprosto nezastavitelná mašina, robozabiják bez citů či emocí... výborný scénář. Miluju skvěle budovaný pocit bezmocnosti, který cítí Sára, když si uvědomí, že Terminátor se nikdy nezastaví, nikdo a nic ho nemůže zastavit, dokuď jí nezabije. Poprvé jsem to viděl na VHS s českým dabingem, teď podruhé (3.6.2008) jsem si to vychutnal jako Special Edition i s Arnieho super přízvukem. Jo a ještě musím zmínit skvělý ústřední hudební motiv od Brada Fiedela a celkově bombasticky Osmdesátkovou hudbu:) Téměř nepřekonatelné. 95%(9.11.2004)

Ultimátní night runaway romance. Nástup v Adamově rouše, úsečné hlášky, divákovo postupné zjišťování, že ten urostlý chlápek je jaksi silnější a neprůstřelnější, než je běžné, operace ruky a oka, vystřílení policejní stanice, závěrečné vynoření z ohně a rozmašírování v lisu - Cameron fakt věděl, jak působivě představit své neprůstřelné filmové monstrum se sexy designem Stana Winstona (porovnej s krabicovitými roboty v Crichtonově VZPOUŘE ROBOTů z téhož roku!) a přitom si i přes klihovitě hustou apokalyptickou atmosféru noční můry zachovat nadhled (cyničtí policajti, název klubu Tech Noir nebo Sářina hláška "ASPOŇ BUDU VĚDĚT, JAK HO POJMENOVAT.") a vpravit tam dojemnou romantiku. A ta hudba! "ŘÍKÁ, ŽE SE BLÍŽÍ BOUŘE." - "JÁ VÍM."(6.9.2010)

John Cameron po svém debutu Piraňa 2, kde byl spíše loutkou v rukou italského producenta, se v Terminátorovi našel a navzdory nízkému rozpočtu nabídl technicky zdatnou akční pecku, která je dokonalým obrazem vkusu 80.let, s dobovým "hard-bodies" kultem, typickým syntetizátorovým soundem a násilím, které se již v dnešní impotentní době nenosí.(18.9.2015)

Delevan takový pocit neměl, ale po devíti letech, když vzal svého syna (tehdy mu bylo osmnáct a chystal se na vysokou) jednou večer do kina, Delevan se asi třicet minut po začátku hlavního filmu nečekaně vymrštil ze sedadla a zaječel: „To je on! To je ON! To je ten chlap v tom pitomým modrým obleku! Ten chlap, kterej byl u Cle– „ Kdosi zařval Sklapni vrata!, ale ani se nemusel obtěžovat; Delevana, který měl pětatřicet kilo nadváhu a byl těžký kuřák, skolil infarkt ještě dřív, než stěžovatel dokončil druhé slovo. Muž v modrém obleku, který toho dne přišel k jejich vozu a pověděl jim o ukradené peněžence, nevypadal jako hlavní hvězda filmu, ale měl stejně mrtvolný způsob mluvy; totéž platilo o poněkud ztuhlém, ale zároveň půvabném způsobu, jakým se pohyboval. Ten film se samozřejmě jmenoval Terminátor. … "Tři vyvolení – Stephen King." Nemohla jsem odolat, to snad pochopíte.(7.4.2014)

Počátky veškerých akčních víkendových večerů u televize v mých dětských letech a jeden z prvních filmů, co jsem s Arnoldem viděl a dost jsem se ho bál. I proto mám radši druhý díl. Každopádně ani na jedničku nedám dopustit. To jen pro informaci, abyste si nemysleli, že jsem nějakej ten akční ignorant :)(30.11.2014)

• - Terminátor radu T-800 sa aj nadmerne potil, čo dosiahli filmári tak, že herca počas celého filmu natierali jemnou vrstvou vazelíny. (Raccoon.city)

• - Terminátor (Arnold Schwarzenegger) používal k prenasledovaniu motorku Honda CB 750 Four K2 z roku 1972. Sarah Connorová (Linda Hamilton) jazdila do práce na Honde Elite z roku 1984 a v závere filmu na Jeepe CJ-7 Renegade z roku 1983 so značkou "2APJ892". (Raccoon.city)

• - Dům 35leté Sáry Louise Connorové (Marianne Muellerleile) má číslo popisné 14239, ale v telefonním seznamu je uvedeno 1823. (GreatestFan)