Terminátor

• Československo

Terminátor

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 1984, 107 min

Rozpočet $6,4miliónaTržby USA $38,371,200Tržby Celosvetovo $78,371,200Tržby za predaj Blu-ray v USA $751,119 //počet predaných kusov 45,336Tržby za predaj DVD v USA //počet predaných kusov James Cameron stvoril neskutočný kult! Film čo svojím nosným obsahom dozrieva každým rokom a aj dnes zatieňuje svojím príbehom a prevedeným čokoľvek čo vzniká dnes. Za minimálny rozpočet Cameron stvoril monštrozitu, ktorá je trikovo fascinujúca, doplnená silnou hudobnou melódiou, skvelým obsadeným, .... proste dokonalosť sama. /100%/(18.5.2005)

Já mám jasno. Toto je vrchol veškeré tvorby a pro mě nejlepší film všech dob! Arnold jako zlej terminátor je nepřekonatelnej, Cameron už se taky dál neposune a tak geniální scénu jako masakr na stanici už nikdo nenatočí. Jo a mimochodem mnohem radši než já se vrátím mám hlášku : tohle nemůžete!! OMYL!!!100%(31.10.2011)

Před Terminátorem byl James Cameron neznámým začínajícím režisérem, který neskýtal žádné záruky kasovního úspěchu. Měl za sebou natáčení rutinního béčka Piranha 2, který měl mizerné tržby, a vedle toho se podílel jako asistent režie na několika kouscích, z nichž nejvýznamnější byl Carpenterův Útěk z New Yorku, kde pomáhal vytvářet speciální efekty. Cameron ale snil o velkolepé nekompromisní drsné sci-fi. Jeho scénář zaujal produkci studia Orion, a tak se mohl pustit do natáčení. Vznikla temná akční sci-fi, kde došlo ke zdařilému obsazení kyborga nastupující hvězdou akčních filmů Arnoldem Schwarzeneggerem. Původně produkce předhodila Cameronovi Schwarzeneggera jako představitele vojáka ztvárněného později Michaelem Biehnem, ale Cameron pochopil výhodu buldočí Schwarzeneggerovy tváře bez mimiky, kterému role kyborga bez nervů dokonale sedla. K tomu se přidal dynamický střih Marka Goldblatta. Dále chytrá kamera, která např. některé pohledy snímá očima kyborga, a atmosférická hudba Brada Fiedela. Postava bojového kyborga byla dílem Stana Winstona. Cameron se rozhodl diváky nijak nešetřit a mrtvolami lemuje celý příběh. Všechny tyto ingredience dohromady znamenaly obrovský kasovní úspěch a zrození hitu, který nastartoval Cameronovu hvězdnou kariéru a zároveň potvrzení postavení akční hvězdy Arnolda Schwarzeneggera, pro kterého se Terminátor stal životní rolí. Scénář obsahoval mimo jiné propracovanou časovou smyčku a rozsahem sice nevelké, ale přece jen zajímavé scény z nedaleké temné budoucnosti. Celkový dojem: 75 %.(18.1.2008)

Někdy na začátku 90. let jsem se vracel ze základní školy z odpoledního vyučovaní. A doma se všichni koukali na nějaký film, kde nějaký svalnatý chlap jezdil v noci se slunečními brylemi na motorce a navíc ještě pronasledoval nějakou dvojci mladých lidi. Šlo samozřejmě o velmi kvalitní VHS náhravku-pouze druhou kopii se stejně kvalitním rychlodabingem. Pošlo s rozhovoru s rodinou, co to je za film. Já: Co je to za film? Rodina: Terminátor. Já: O čem to je a jak dlouho to běží? Rodina: Ještě to nekončí. (Film byl hokejistický řečeno v polovině poslední třetiny). Je tam robot, co chce zabit tu ženskou. Já: Na robota noc nevypada. Proč ji chce zabít? Rodina: Protože bude mít dítě. Já: Na těhotnou nevypada. A proč mu vadí, že je těhotná. Rodina: Už se neptej a sedni si a koukej. Potom si to kdyžtak pustíš sám znova. Takže jsem z prvního zhlednutí prvního dílu Terminatora, zase tak moc neměl. Ale film započal pěknou filmovou serii. A sluneční brýle, motorky, brokovnice( či jiné jednotlivně střilejicí zbraně velkých kalibrů) rozštěkani psy díky jedničce k nim patří. A co na to doktor psychologie Peter Silberman? Ten vyslechne Sarah Connor a Kylea Reese a pak odejde z policejni stanice, kde se mine Arnolda S. - terminátora ve dveřích, který o pár minut pronese: ,,I will be back. Já se vratím. " A jen tak mimochodem v den původního datumu soudného dne 29. 8. 1997 jsem nastoupil na základní vojenskou službu.(28.6.2009)

Plechovka vyráběná pod názvem T-800 se právě přenesla v čase do roku 1984, vzala na sebe podobu rakouského kulturisty - guvernéra a dle telefonního seznamu začala likvidovat vše, co po Los Angeles pobíhá pod typovým označením Sarah Connorová. Nezná totiž přesné výrobní číslo oběti a tak musí zabít všechny. Jenže hledaná budoucí mrtvola už z televizních zpráv vytušila, že na ní také dojde řada a navíc ji nenechává klidnou podivný vágus, který se za ní potuluje v dlouhém kabátě. Má-li si však v rozhodující chvíli vybrat, zda svěří svůj život do rukou naprogramovaného stroje nebo partyzána z budoucnosti, tak je pro ni volba živého organismu snadná. Bojovník se jmenuje Kyle a Sarah si už v hlavě pomalu srovnává jeho historku o tom, že její dosud nenarozený syn John ho poslal z budoucnosti, aby zachránil lidskou rasu. Sarah mu sice moc nevěří, ale likvidaci kovového svalovce také považuje za nezbytnou.(5.9.2009)

• - Při policejním výslechu u sebe má policista pistoli, u výslechu by ji však mít neměl. (GreatestFan)

• - Spoiler: Dym, ktorý sa uvoľňuje z rozdrveného Terminátora v hydraulickom lise, bol docielený cigaretou. (WalterIK7)

• - Terminátor sa do povedomia Arnolda Schwarzeneggra dostal tým, že by mohol stvárniť rolu Kyle Reesa. Avšak pri prvom stretnutí s režisérom Cameronom ho Arnold zaujal nápadmi a postrehmi ako by mala byť zahraná postava Terminátora natoľko, že mu ju hneď ponúkol. Arnold však zo začiatku nesúhlasil, lebo kvôli reputácii nechcel znovu hrať záporáka. (Ghostix)