Terminátor

• Československo

Terminátor

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 1984, 107 min

Jedním slovem : dokonalé. Tímto filmem si u mě Arnold vydobyl čestné místo mezi největšími filmovými tvrďáky. Šílený zdroj strachu, smrti, naprosto nezastavitelná mašina, robozabiják bez citů či emocí... výborný scénář. Miluju skvěle budovaný pocit bezmocnosti, který cítí Sára, když si uvědomí, že Terminátor se nikdy nezastaví, nikdo a nic ho nemůže zastavit, dokuď jí nezabije. Poprvé jsem to viděl na VHS s českým dabingem, teď podruhé (3.6.2008) jsem si to vychutnal jako Special Edition i s Arnieho super přízvukem. Jo a ještě musím zmínit skvělý ústřední hudební motiv od Brada Fiedela a celkově bombasticky Osmdesátkovou hudbu:) Téměř nepřekonatelné. 95%(9.11.2004)

uzasne, jak se na to dívám stále znovu a znovu, moje nadšení se stále zvětšuje.. Taková přímá úměrnost se vyskytuje jen u opravdu výjimečných filmech, takže nemusím ani psát, čím se tento film u mně stal. Naprosto úžasná myšlenka, vyjádřená dokonalou režií, depresivním příběhem a akčními scénami, které nevypadají ani trochu směšně ani po tolika letech. Ve svoji době to muselo vyvolat opravdu poprask. Hlavně mimo ameriku. Arnold zde hraje ještě toho špatného bota a jde z něho hrůza. Kyle Reese se pokouší jak jen může ochránit skvělou Hamilton - Sarah Connot, jejiž postava se dá srovnávat s Ripleyovou, z které vlastně Cameron udělal stejnou akční hrdinku jako v T2 se Sarah. Jak před nezničitelným terminátorem utíkají hrdinové dál a dál a neochrání je před ním absolutně nic, začínáme spolu s nimi pocitovat děs a dno beznaděje a já osobně doufám, že naše historie neskončí až tak velkým fiaskem.. 10/10 Kult(19.10.2008)

„Hovorí, že sa blíži búrka." - "Ja viem."“ Legendárne akčný sci-fi s miestami až výrazne hororovým fílingom, v ktorom vás naprieč temnou nocou prenasleduje niečo psychopatické, chce vás to brutálne zavraždiť a nedá si to pokoj, kým to nedostane čo chce. Alebo kým to nezomrie. Ale šanca, že to zomrie, je dosť mizivá. Originálny príbeh o boji o budúcnosť v minulosti. Strhujúce, energické tempo si razí cestu počas jednej jedinej noci, kedy stihne zdemolovať komplet policajnú stanicu, predstaviť divákom začínajúceho rakúskeho herca a majstra v kulturistike Arnolda Schwarzeneggera a postaviť proti nemu slabučkú čašníčku Lindu Hamilton a atletického, ale oproti Schwarzeneggerovi neduživo pôsobiaceho šviháka. K tomu „ksichty“ v podporných rolách. Prekvapivo veľmi veľa tomu dáva sympatické buddy duo policajtov Lance Henriksen a Paul Winfield ("Tá káva je tu už dve hodiny." - "Nevadí." - "A týpol som si do nej cigaretu." - "Hm."). K tomu výnimočné triky Stana Winstona, plno kultových scén (nákup zbraní, finále v továrni, Bill Paxton, samooperácia, sex) a skvelá vízia poriadne temnej budúcnosti. Cameron nemal obrovský rozpočet (to mal až v dvojke) a tak niektoré efekty jemne zostarli. Ale Kanaďan to bohato a šikovne vykompenzoval hudbou a mimoriadne svižným tempom (v podstate stále sa niečo deje, prestávok na oddych je ozaj len povinné minimum). Drsné, brutálne, bezútešné a riadne temné. Dvojka je úplne iná, ale pritom rovnako skvelá. Len z úplne iných dôvodov.(2.11.2004)

Nelítostný čas si vzal "Terminátora" tvrdě do prádla a zvláště na efektech nenechal nitku suchou, přesto mám pro tento film značnou slabost a musím dát 5*, ikdyž nejsem slepá (teda ne úplně:-)). Tady jsem se poprvé setkala s Arnoldem: bylo mi 13 let, krátce po revoluci, svět okolo byl plný změn a euforie, a já jsem se starší ségrou vyrazila do kina. (Bacha, SPOILER!) Byla jsem uchvácena, přestože hrdina, kterému jsem úporně držela palce, nepřežil až do závěrečných titulků... a ne, tehdy to ještě nebyl Kyle Reese:-). Po skončení jsem navíc mohla cítit převahu nad starším sourozencem, ten slavný kulturista se jí nezdál až tak svalnatý - vždyť ten druhý chlap, ten co hrál kyborga, byl mnohem namakanější :-). Při druhém sledování o pár let později už mě pan guvernér tolik nefascinoval, vkus se překulil ve prospěch Michaela Biehna. Ale to je tak jediné, co se na mém vztahu k "Terminátorovi" změnilo. Zavrtal se mi v srdeční komoře a nemyslím, že ji někdy opustí. Mám jen jedno přání: aby se McG i se všemi svými scénáristy utopil ve fekálním voze a nemohl "Terminátora" dále prznit. 90%(27.5.2010)

John Cameron po svém debutu Piraňa 2, kde byl spíše loutkou v rukou italského producenta, se v Terminátorovi našel a navzdory nízkému rozpočtu nabídl technicky zdatnou akční pecku, která je dokonalým obrazem vkusu 80.let, s dobovým "hard-bodies" kultem, typickým syntetizátorovým soundem a násilím, které se již v dnešní impotentní době nenosí.(18.9.2015)

• - Terminátorův (Arnold Schwarzenegger) motocykl byl později vystaven ve Schwarzeneggerově restauraci Planet Hollywood. (DEXTER099)

• - Jedna z nejslavnějších filmových hlášek: "I'll be back," vůbec nemusela existovat. Arniemu se totiž nelíbilo, jak zní a chtěl říkat: "I will be back." Dneska je rád, že Cameron trval na svém. (mmajjkii)

• - Během psaní scénáře k Terminátorovi byl Cameron bezdomovec. Práva prodal za jeden americký dolar s podmínkou, že bude moci snímek režírovat. [Zdroj: Kinobox.cz] (Bioscop)