Terminátor

• Československo

Terminátor

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 1984, 107 min

Můj návrat do osmdesátých let pokračuje. Absolutně nedokážu pochopit, jak něco podobného mohlo vzniknout v roce 1984 a dnes to pořád vypadá velmi svěže, moderně, nad triky (až na pochopitelné výjimky) není potřeba se usmívat a nad příběhem nikdo nemůže kroutit hlavou. Jen to celé svědčí o velikosti Jamese Camerona coby precizního vizionáře, který by se neměl zdržovat četnými pokračováními Avatara, ale předložit nám nějakou další výživnou story, řemeslně dokonale natočenou, bravurně odvyprávěnou a prostě takovou, aby na ní byla vidět pro něj typická mravenčí práce a dávka kreativity. Než kyborg s upřeným pohledem, omezeným slovníkem a trávící hodiny v maskérně Sarah Connor ve dvojce chránil, hodlá v prvním zastavení studentku a servírku sprovodit ze světa. Ještěže dnes už telefonní seznamy nikdo nečte. A už na konci prvního dílu bylo patrné, že duo Cameron-Schwarzenegger pomýšlelo na pokračování. Ještě promakanějším než výborný první díl. Úderná hudba Brada Fiedela pořád funguje dokonale.(21.4.2016)

„Hovorí, že sa blíži búrka." - "Ja viem."“ Legendárny, kultový akčný sci-fi triler začínajúceho Jamesa Camerona rozpráva originálny príbeh o boji o budúcnosť v minulosti. Strhujúco energický triler si razí cestu počas jednej jedinej noci, kedy stihne zdemolovať komplet policajnú stanicu, predstaviť divákom začínajúceho rakúskeho herca Arnolda Schwarzeneggera a postaviť proti nemu slabučkú čašníčku Lindu Hamiltonovú a atletického šviháka (a následne Cameronovho dvorného herca) Michaela Biehnea. K tomu „ksichty“ v podporných rolách (prekvapivo veľmi veľa tomu dáva sympatické duo policajtov Lance Henriksen a Paul Winfield: "Tá káva je tu už dve hodiny." - "Nevadí." - "A týpol som si do nej cigaretu." - "Hm..."), výnimočné triky Stana Winstona (v tom čase tiež plus mínus začínajúceho), plno kultových scén (nákup zbraní, finále v továrni, Bill Paxton, samooperácia, sex) a skvelá vízia poriadne temnej budúcnosti. Cameron nemal "patričný" rozpočet a tak niektoré efekty jemne zostarli, ale nahradila ho kynetická, nikdy sa nekončiaca atmosféra zbesilého úteku naprieč jednou nocou pred nezastaviteľnými monštrom, všetci sú čoraz zničenejší, domlátenejší a krvavejší a "on" je stále za nimi. Jednotka je drsná, brutálna, bezútešná, temná a hororová. Dvojka je úplne iná, ale pritom rovnako výnimočná, kultová a legendárna.(2.11.2004)

Myslím, že skutočnú kvalitu a ohlas tejto sérii prinieslo skôr pokračovanie, než tento pôvodný film, dokonca sám som ho videl až neskôr, najprv som videl Deň zúčtovania, ktoré ma samozrejme v detstve dokonale uhranulo a stal sa okamžite jedným z mojich najobľúbenejších filmov a tak mi tento pôvodný film, ktorý som videl o niečo neskôr už neprišiel až tak pôsobivý, ale aj tak sa rozhodne jedná o jeden z najzásadnejších filmov osemdesiatych rokov, ktorý si právom zaslúži svoj kultový status. Zápletka je vo svojom samotnom základe perfektná a nadčasová, celá tá tématika cestovania časom, aby sa zmenila budúcnosť a súboj stroja a človeka o život obyčajnej ženy, ktorá má ale pre budúcnosť nesmierny význam sú jednoducho skvelé a je to rozhodne moje najobľúbenejšie univerzum v tomto žánri, ale dej tu predsa len nie je ešte tak atraktívny a prepracovaný, ako práve v pokračovaní. Hlavne je to miestami pomerne béčkové a priamočiare a v druhej polovici aj úplne stereotypné, ale predsa len má skvelé tempo a mnoho nezabudnuteľných scén, napríklad všetky sekvencie z budúcnosti, takže sa na to po celý čas pozerá viac, než dobre. A môže za to rozhodne aj tá perfektná atmosféra, úplne temná, až depresívna, akoby skáza ľudstva bola neodvrátiteľná. Plusom je aj obsadenie, Arnold Schwarzenegger tu síce ešte vyzerá tak umelo, ale ten nezastaviteľný stroj som mu veril a rešpekt si teda získať vie, Michael Biehn je zase ten pravý sympaťák, ktorému sa nedá nefandiť a keďže nepôsobí ako rovnocenný protivník, je to o to napínavejšie. Linda Hamilton už v žiadnom filme nebola sympatickejšia a k tomu ešte pár obstojných vedľajších postáv, hlavne dôstojníci polície, no už nemajú moc priestoru. Spokojný som aj po akčnej stránke, film ponúkne niekoľko výborných prestreliek, ktoré sú správne drsné a s množstvom nevinných obetí, ale aj viacero obstojných naháňačiek. A k tomu spomínané skvelé sekvencie z budúcnosti. Najviac sa mi páči rozhodne nezabudnuteľná akcia na policajnej stanici, prípadne prvý stret s terminátorom na diskotéke, ale v akcii sa je vždy na čo pozerať. A režijne je to samozrejme vysoká kvalita, film síce kvôli obmedzenému rozpočtu už miestami predsa len vyzerá dosť zastarane, hlavne vo finále, ale na pôsobivosti mu to nič neuberá, vizuál je aj tak kvalitný a tá atmosféra je perfektná. Ale dosť rozporuplne pôsobí hudba, na jednej strane ten hlavný motív je jeden z mojich najobľúbenejších celkovo, ale hudba počas akcie sa mi vôbec nepáčila, prišla mi ako z nejakého braku. Takže na rozdiel od pokračovania tu plné hodnotenie nedávam, to bolo s výnimkou atmosféry lepšie po všetkých stránkach, ale aj tak je to klasika, na ktorú nedám dopustiť. 80%(26.8.2010)

(1001) Aha, tak jsem zjistila, že jsem ten film poprvé viděla až v roce 2014, tomu říkám ostuda. Jinak je docela děsivé vidět ty osmdesátkové lidi dělat osmdesátkové věci. Ale plakala jsem jako miminko, obrazy budoucnosti jsou dost působivé (sestry, které sledují v rozbité televizi hořící plamen!), Michael s Lindou jsou spolu krásní a Arnold je drahouškový.(27.7.2014)

Po těch letech jsem si na to nachystal preventivně zdvižené obočí, abych si na něj posléze ani nevzpomněl. Jen synťákový soundtrack Brada Fiedela brutálně zastaral, jinak se Cameronovu kyborgovi stále daří skvěle. I když efekty spíše rozesmívají, Cameronův jedinečný cit pro napětí a působivé postavy se vyjímá jako kovový skelet nad hromadou lidských lebek. Perfektní práce kamery, skvělý střih a hodně dobří herci v čele s Arniem, který působí jako neurvalý nácek na výletě. Scénář nezkouší žádné velké fígle, přesto je příběh o záchraně budoucnosti nesmírně působivý a pohledy do apokalyptického věku mají i po letech naléhavost a pořádně dekadentní náladu. Nenacházím, co bych vytkl, Terminátor každým coulem ztělesňuje poetiku 80. let a dodnes by měl hitmakerům sloužit jako nepřekonatelná učebnice dramatické akční podívané. Jasný zlatý fond, filmařská extratřída bez kompromisů.(7.4.2005)

• - Když se převalí černý pick-up, je vidět, že nemá motor. (GreatestFan)

• - V Polsku byl film ve své době publikován pod názvem The Electronic Murderer, originální pojem "Terminator" totiž v polštině znamená "učeň". U dalších dílů pak byl původní název ponechán - první díl byl již totiž dostupný ve velkém množství pirátských kopií s původním názvem a pojem "Terminator" byl již převážně spojován s Arnoldem Schwarzeneggerem. (Adrai)

• - Spoiler: Když Reese (Michael Biehn) a Sarah (Linda Hamilton) odjíždějí z policejní stanice, Terminátor (Arnold Schwarzenegger) na ně střílí a Reese řídí, a tudíž by ho Terminátor měl střelit do levé paže. Ovšem, když ho pak Sarah ošetřuje, má postřelenou pravou paži. (GreatestFan)