Terminátor

• Československo

Terminátor

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 1984, 107 min

Myslím, že skutočnú kvalitu a ohlas tejto sérii prinieslo skôr pokračovanie, než tento pôvodný film, dokonca sám som ho videl až neskôr, najprv som videl Deň zúčtovania, ktoré ma samozrejme v detstve dokonale uhranulo a stal sa okamžite jedným z mojich najobľúbenejších filmov a tak mi tento pôvodný film, ktorý som videl o niečo neskôr už neprišiel až tak pôsobivý, ale aj tak sa rozhodne jedná o jeden z najzásadnejších filmov osemdesiatych rokov, ktorý si právom zaslúži svoj kultový status. Zápletka je vo svojom samotnom základe perfektná a nadčasová, celá tá tématika cestovania časom, aby sa zmenila budúcnosť a súboj stroja a človeka o život obyčajnej ženy, ktorá má ale pre budúcnosť nesmierny význam sú jednoducho skvelé a je to rozhodne moje najobľúbenejšie univerzum v tomto žánri, ale dej tu predsa len nie je ešte tak atraktívny a prepracovaný, ako práve v pokračovaní. Hlavne je to miestami pomerne béčkové a priamočiare a v druhej polovici aj úplne stereotypné, ale predsa len má skvelé tempo a mnoho nezabudnuteľných scén, napríklad všetky sekvencie z budúcnosti, takže sa na to po celý čas pozerá viac, než dobre. A môže za to rozhodne aj tá perfektná atmosféra, úplne temná, až depresívna, akoby skáza ľudstva bola neodvrátiteľná. Plusom je aj obsadenie, Arnold Schwarzenegger tu síce ešte vyzerá tak umelo, ale ten nezastaviteľný stroj som mu veril a rešpekt si teda získať vie, Michael Biehn je zase ten pravý sympaťák, ktorému sa nedá nefandiť a keďže nepôsobí ako rovnocenný protivník, je to o to napínavejšie. Linda Hamilton už v žiadnom filme nebola sympatickejšia a k tomu ešte pár obstojných vedľajších postáv, hlavne dôstojníci polície, no už nemajú moc priestoru. Spokojný som aj po akčnej stránke, film ponúkne niekoľko výborných prestreliek, ktoré sú správne drsné a s množstvom nevinných obetí, ale aj viacero obstojných naháňačiek. A k tomu spomínané skvelé sekvencie z budúcnosti. Najviac sa mi páči rozhodne nezabudnuteľná akcia na policajnej stanici, prípadne prvý stret s terminátorom na diskotéke, ale v akcii sa je vždy na čo pozerať. A režijne je to samozrejme vysoká kvalita, film síce kvôli obmedzenému rozpočtu už miestami predsa len vyzerá dosť zastarane, hlavne vo finále, ale na pôsobivosti mu to nič neuberá, vizuál je aj tak kvalitný a tá atmosféra je perfektná. Ale dosť rozporuplne pôsobí hudba, na jednej strane ten hlavný motív je jeden z mojich najobľúbenejších celkovo, ale hudba počas akcie sa mi vôbec nepáčila, prišla mi ako z nejakého braku. Takže na rozdiel od pokračovania tu plné hodnotenie nedávam, to bolo s výnimkou atmosféry lepšie po všetkých stránkach, ale aj tak je to klasika, na ktorú nedám dopustiť. 80%(26.8.2010)

Konečně jsem měl tu možnost vychutnat si film v původním znění. Nejdříve jsem Termíka viděl těsně po sametu, v němčině, nahraného z RTL. Ty hovádka z této verze vystříhali chuťovky, jako například vykrojení oka atd. Poté jsem viděl asi pátou kopii VHS zakoupenou někde na burze, s rychlodabingem, taky nic moc, ale pořád lepší než ta verze nadabovaná regulérně. Co dodati. Skvělý temný scífko se Šváňou. Jen ty hrozné 80. songy kazí lehce dojem. Ale za to nikdo nemůže, že v téhle dekádě byla tak špatná hudba.(11.1.2005)

John Cameron po svém debutu Piraňa 2, kde byl spíše loutkou v rukou italského producenta, se v Terminátorovi našel a navzdory nízkému rozpočtu nabídl technicky zdatnou akční pecku, která je dokonalým obrazem vkusu 80.let, s dobovým "hard-bodies" kultem, typickým syntetizátorovým soundem a násilím, které se již v dnešní impotentní době nenosí.(18.9.2015)

Jedním slovem : dokonalé. Tímto filmem si u mě Arnold vydobyl čestné místo mezi největšími filmovými tvrďáky. Šílený zdroj strachu, smrti, naprosto nezastavitelná mašina, robozabiják bez citů či emocí... výborný scénář. Miluju skvěle budovaný pocit bezmocnosti, který cítí Sára, když si uvědomí, že Terminátor se nikdy nezastaví, nikdo a nic ho nemůže zastavit, dokuď jí nezabije. Poprvé jsem to viděl na VHS s českým dabingem, teď podruhé (3.6.2008) jsem si to vychutnal jako Special Edition i s Arnieho super přízvukem. Jo a ještě musím zmínit skvělý ústřední hudební motiv od Brada Fiedela a celkově bombasticky Osmdesátkovou hudbu:) Téměř nepřekonatelné. 95%(9.11.2004)

Sarah Connorová? Kladná odpoveď na túto jednoduchú otázku má jediný možný následok - smrť. Takmer nezničiteľný humanoidný cyborg z budúcnosti vyslaný na vražednú misiu do Los Angeles, roku 1984. Cieľ: matka vodcu rebelov, čo vedú patrizánsky boj so strojmi, ktoré prevzali vládu nad Zemou. Žena menom Sarah Connorová musí byť zabitá ešte skôr ako porodí syna. O splnenie tejto dôležitej úlohy sa má postarať "Terminator". Totálna akčná sci-fi klasika z osemdesiatých rokov, ktorej režisérom je geniálny James Cameron. *****(3.11.2010)

• - Spoiler: Dym, ktorý sa uvoľňuje z rozdrveného Terminátora v hydraulickom lise, bol docielený cigaretou. (WalterIK7)

• - Terminátor (Arnold Schwarzenegger) pronese v celém filmu pouze následující věty: "Nice night for a walk.""Nothing clean, right.", "Your clothes, give them to me.", "The 12 gauge auto-loader.",  "The 45 long slide with laser sighting.", "Phase plasma rifle in 40-watt range.",  "The Uzi 9mm.", "All.", "Wrong.",  "Sarah Connor.",  "I'm a friend of Sarah Connor.", "I was told that she's here.", "Can I see her please?", "Where is she?", "I'll be back.",  "Fuck you, asshole.",  "Give me your address there." a "Get out."  (J.e.r.e.c)

• - Cisterna v závěru filmu změní jednotné světlomety na dvojité. (GreatestFan)