Terminátor

• Československo

Terminátor

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 1984, 107 min

Jedním slovem : dokonalé. Tímto filmem si u mě Arnold vydobyl čestné místo mezi největšími filmovými tvrďáky. Šílený zdroj strachu, smrti, naprosto nezastavitelná mašina, robozabiják bez citů či emocí... výborný scénář. Miluju skvěle budovaný pocit bezmocnosti, který cítí Sára, když si uvědomí, že Terminátor se nikdy nezastaví, nikdo a nic ho nemůže zastavit, dokuď jí nezabije. Poprvé jsem to viděl na VHS s českým dabingem, teď podruhé (3.6.2008) jsem si to vychutnal jako Special Edition i s Arnieho super přízvukem. Jo a ještě musím zmínit skvělý ústřední hudební motiv od Brada Fiedela a celkově bombasticky Osmdesátkovou hudbu:) Téměř nepřekonatelné. 95%(9.11.2004)

Terminátor, vytvořen po jednom snu Jamese Camerona (stejně jako Propast) je pravým příkladem nefalšovaného sci-fi. Jak jednou Schwarzenegger povídá svému kamarádovi: "Voni chcou, abych hrál nějakýho robota z budoucnosti v takovým jednom divným sci-fi." a jeho kámoš na to odpověděl: "Vem to." Schwarzenegger je jako Terminátor dokonalý - nemilosrdný, nebojácný, bezcitný, bez slitování, bez lítosti. Nikdo jiný by nemohl být lepší Terminátor, než on sám. Dokonce jeho oči neprojevily žádné emoce při konání toho nejhrůznějšího zla. Michael Biehn je pravý opak. Mož poslán z budoucnosti s úkolem Terminátora zastavit. Hraje svou roli stejně tak dokonale, jako Schwarzenegger. Dokonalé obsazení charakterů pro všechny postavy! Spousta akce, perfektní scénář, vzájemné ovlivňování charakterů, nádherný příběh a malý románek. To vše najdete v Terminátorovi, který objevil tři herecké hvězdy (Schwarzenegger, Biehn, Hamilton).(24.9.2005)

John Cameron po svém debutu Piraňa 2, kde byl spíše loutkou v rukou italského producenta, se v Terminátorovi našel a navzdory nízkému rozpočtu nabídl technicky zdatnou akční pecku, která je dokonalým obrazem vkusu 80.let, s dobovým "hard-bodies" kultem, typickým syntetizátorovým soundem a násilím, které se již v dnešní impotentní době nenosí.(18.9.2015)

Před Terminátorem byl James Cameron neznámým začínajícím režisérem, který neskýtal žádné záruky kasovního úspěchu. Měl za sebou natáčení rutinního béčka Piranha 2, který měl mizerné tržby, a vedle toho se podílel jako asistent režie na několika kouscích, z nichž nejvýznamnější byl Carpenterův Útěk z New Yorku, kde pomáhal vytvářet speciální efekty. Cameron ale snil o velkolepé nekompromisní drsné sci-fi. Jeho scénář zaujal produkci studia Orion, a tak se mohl pustit do natáčení. Vznikla temná akční sci-fi, kde došlo ke zdařilému obsazení kyborga nastupující hvězdou akčních filmů Arnoldem Schwarzeneggerem. Původně produkce předhodila Cameronovi Schwarzeneggera jako představitele vojáka ztvárněného později Michaelem Biehnem, ale Cameron pochopil výhodu buldočí Schwarzeneggerovy tváře bez mimiky, kterému role kyborga bez nervů dokonale sedla. K tomu se přidal dynamický střih Marka Goldblatta. Dále chytrá kamera, která např. některé pohledy snímá očima kyborga, a atmosférická hudba Brada Fiedela. Postava bojového kyborga byla dílem Stana Winstona. Cameron se rozhodl diváky nijak nešetřit a mrtvolami lemuje celý příběh. Všechny tyto ingredience dohromady znamenaly obrovský kasovní úspěch a zrození hitu, který nastartoval Cameronovu hvězdnou kariéru a zároveň potvrzení postavení akční hvězdy Arnolda Schwarzeneggera, pro kterého se Terminátor stal životní rolí. Scénář obsahoval mimo jiné propracovanou časovou smyčku a rozsahem sice nevelké, ale přece jen zajímavé scény z nedaleké temné budoucnosti. Celkový dojem: 75 %.(18.1.2008)

Sarah Connorová? Kladná odpoveď na túto jednoduchú otázku má jediný možný následok - smrť. Takmer nezničiteľný humanoidný cyborg z budúcnosti vyslaný na vražednú misiu do Los Angeles, roku 1984. Cieľ: matka vodcu rebelov, čo vedú patrizánsky boj so strojmi, ktoré prevzali vládu nad Zemou. Žena menom Sarah Connorová musí byť zabitá ešte skôr ako porodí syna. O splnenie tejto dôležitej úlohy sa má postarať "Terminator". Totálna akčná sci-fi klasika z osemdesiatých rokov, ktorej režisérom je geniálny James Cameron. *****(3.11.2010)

• - Agent Arnolda Schwarzeneggera bol skeptický. Bol presvedčený, že záporná úloha Terminátora sa rovná politickej samovražde. (gogo76)

• - Kyle (Michael Biehn) má na začátku zbraň Ithaca 37 ráže 12 gauge. (dc125)

• - Jedna z nejslavnějších filmových hlášek: "I'll be back," vůbec nemusela existovat. Arniemu se totiž nelíbilo, jak zní a chtěl říkat: "I will be back." Dneska je rád, že Cameron trval na svém. (mmajjkii)