Terminátor

• Československo

Terminátor

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 1984, 107 min

V 80.letech klasika nelegálně kopírovaných videokazet. Film, který chtěl vidět tehdy snad každý filmový nadšenec. Nutno říci, že když bych tuto sci-fi hodnotil tehdejšíma očima, tak je to jasně za 5*. Ale dneska už jsem "přecpaný" spoustou filmů a proto u mě Terminátor malinko spadnul na žebříčku. Přesto se stále jedná o jednu z nejlepších scifáren posledních 20 let minulého století. Arnold Schwarzenegger je totálně záporný, což mu podle mě sedí více, než obrácená role ve dvojce. Také další postavy mají své neodmyslitelné místo v ději a skoro všichni herci je hrají výborně. Atmosféra se podařila Jamesi Cameronovi vybudovat skvěle a také po trikové stránce se nedá skoro nic vytknout. Čili pokud si nechcete u filmu zavařit mozek od neustálého přemýšlení "wo co gou", tak lze tento snímek jen a jen doporučit.(9.7.2003)

Je to vydarený akčný sci-fi film od Jamesa Camerona. Má skvelý príbeh o mužovi, ktorý je z roku 2029 poslaný späť v čase do súčasnosti, aby chránil nevinnú ženu, Sarah Connor pred robotickým zabijakom budúcnosti, terminátorom. V budúcnosti sa stroje rozhodli vyhladiť ľudstvo a po jadrovej vojne a neustálym likvidáciám sa im to takmer aj podarilo, ale práve jej syn sa stal úspešným vodcom odporu a tak pre ne predstavuje veľkú hrozbu. A tak musí muž urobiť všetko preto, aby ju udržal nažive, inak by v budúcnosti hrozil definitívny zánik ľudstva. So spracovaním som dosť spokojný, celé toto univerzum pôsobí skutočne perfektne, extrémna vojna budúcnosti, o ktorem výsledku sa kvôli cestovaniu v čase rozhoduje už v súčasnosti. Síce hlavná línia pôsobí úplne priamočiaro, jednoducho prakticky len celý čas dvaja ľudia unikajú pred jedným zabijakom, ale je to dynamické, nájde sa tu viacero zaujímavých myšlienok a nezabudnuteľných scén, občas poteší aj nejaká sekvencia z budúcnosti a navyše sa to celý čas nesie vo výbornej, takej surovej, nepríjemnej atmosfére. A tak sa tu stále na čo pozerať. Akcie je tu dosť a páči sa mi. Tvoria ju hlavne rôzne naháňačky, ktoré sú rozmanité, dobre natočené a aj napínavé, ale najväčšiu pochvalu si zaslúžia prestrelky, ktoré sú úplne nekompromisné, vynikajú dobrým výberom zbraní a slušným počtom zabitých, tu sa je skutočne na čo pozerať. Najviac sa mi páči akcia na policajnej stanici, prípadne prvý stret s terminátorom na diskotéke. A samostatnou kategóriou je akcia z budúcnosti, ktorá je tiež výborná. Herecké obsadenie je skvelé, hlavné duo v zložení Michael Biehn a Linda Hamilton, k tomu Arnold Schwarzenegger, ktorý postavu terminátora zvládol perfektne a ešte pár zaujímavých vedľajších postáv, no tie už nemajú moc priestoru. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, síce niektoré efekty už predsa len trochu zaostávajú, ale inak je vizuálna stránka výborná a k tomu aj tá perfektná hororová atmosféra zo súčasnosti, prípadne temná, postapokalyptická z budúcnosti, James Cameron odviedol skvelú prácu. A páči sa mi aj hudba, ale len mimo akcie. Síce pokračovanie mám ešte radšej, ale aj tento diel je kult, na ktorý nedám dopustiť a rád si ho občas pozriem. 80%(26.8.2010)

Kultovní záležitost s promyšleným scénářem, která dělá z filozofického sci-fi atraktivní podívanou a z béčkového akčňáku něco víc. Nepřekonatelné ztrvárnění budoucnosti, nápad se stroji za milion, Schwarzík hláškuje a "hraje" jako nikdy. Přímý tah na bránu, spousta pamětihodných scén a hlavně Cameronova představivost. [Přesná stopáž: 103 min](23.5.2005)

Konečně jsem měl tu možnost vychutnat si film v původním znění. Nejdříve jsem Termíka viděl těsně po sametu, v němčině, nahraného z RTL. Ty hovádka z této verze vystříhali chuťovky, jako například vykrojení oka atd. Poté jsem viděl asi pátou kopii VHS zakoupenou někde na burze, s rychlodabingem, taky nic moc, ale pořád lepší než ta verze nadabovaná regulérně. Co dodati. Skvělý temný scífko se Šváňou. Jen ty hrozné 80. songy kazí lehce dojem. Ale za to nikdo nemůže, že v téhle dekádě byla tak špatná hudba.(11.1.2005)

TV/// Obsazení 9/10 Děj 10/10 Hudba 10/10 Efekty 9/10/// +atmosféra, triky, herci, příběh -závidím těm co to tehdá viděli v kině./// Ohromující je nejen tenhle film, ale i fakt, že mě napopáté a v dnešní době dokázal Terminátor přikovat k obrazovce a měl jsem problém oči odtrhnout. Když mi bylo asi 12, tak jsem se schovával za sedačkou a strašně se bál a dodnes jsem neměl jasno, který ze tří filmů Termínátoří ságy je nejlepší. Je to tento, první díl. Za ním je třetí(94%) a potom teprve následuje druhý(92%). Dost možná nejlepší trilogie. Terminátor změnil svět, nejen ten můj, ale v jistém směru i ten filmový./// Celkem 96%///(20.7.2008)

• - V roce 1984 byla laserová mířidla velkou raritou a vyžadovali velký přísun energie. Helium neonový laser použitý ve filmu potřeboval 10 000 voltů na zapnutí a dalších 1000 voltů pro udržení jasu. Proto filmaři protáhli kabely po Arnoldově ruce až do bundy, kde měl ukryté baterie. Spouštěč laseru byl protažen až do druhé ruky. (HectorHagman)

• - Při druhé automobilové honičce Terminátor (Arnold Schwarzenegger) vystřelí z brokovnice, ale výstřel není slyšet. (GreatestFan)

• - Terminátor (Arnold Schwarzenegger) má nejdříve obočí, poté jej při honičce v autech nemá a pak zase po zbytek filmu má. (GreatestFan)