Terminátor

• Československo

Terminátor

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 1984, 107 min

Další hero s příponou -átor drží v ruce velkou bambitku, má okuláry z 80. let a nasranej výraz...a ejhle, kultovní legenda přichází. Industriální apokalypsa se lidstvu vysmívá (proč jen Chetité objevili železo, kdyby jen věděli, že nás jednou bude ohrožovat taková kovová bestie!), přesto je tu spasitel a pochází...jak jinak než z LA (a má stejné iniciály jako Kristus, v anglištině JC). K životu nám stačí slunce, seno, USA + James Cameron a jeho velká vizuální a triková jízda, při níž se Arnie rozkládá, rozkládá, až z něj zbude kus šrotu s červenými očičky a nakonec slisovaný kovový cédéčko. Legenda...a já k akčním legendám nechovám nikterak přívětivý postoj. Přesto dát nižší hodnocení nemohu, nebylo by to fér vůči Arnieho Komandu.(20.4.2006)

Musím přiznat, že mě Terminátor velice mile překvapil i po dlouhých letech od posledního promítnutí. Ono 80-atá léta 20. století přála akčním filmům a zrovna tehdy vznikaly ikony žánru sice stírané kritiky, ale o to více milované fanoušky. Herecké obsazení je velice zajímavé. Hned na začátku potká Terminátor tři punkáče, které pěkně poprosí o šatstvo. Jednoho z nich hraje Bill Paxton, jiného hvězda béčkových až céčkových filmů Brian Thomson. Nejvíce mě ovšem nadchl Cameronův dvorní herec Michael Biehm. Škoda, že se později více neprosadil. Triková stránka je na úrovni své doby a dnešnímu divákovi, zhýčkanému přemírou digitálních triků, se může zdát dost slabá, ale vzhledem k roku natáčení a béčkové produkci je snesitelná a i tento malý škraloup vynahrazuje nepřetržitá akce.(3.2.2006)

Rozpočet $6,4miliónaTržby USA $38,371,200Tržby Celosvetovo $78,371,200Tržby za predaj Blu-ray v USA $751,119 //počet predaných kusov 45,336Tržby za predaj DVD v USA //počet predaných kusov James Cameron stvoril neskutočný kult! Film čo svojím nosným obsahom dozrieva každým rokom a aj dnes zatieňuje svojím príbehom a prevedeným čokoľvek čo vzniká dnes. Za minimálny rozpočet Cameron stvoril monštrozitu, ktorá je trikovo fascinujúca, doplnená silnou hudobnou melódiou, skvelým obsadeným, .... proste dokonalosť sama. /100%/(18.5.2005)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších akčních filmů - 100 Greatest Action Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Arnie nikdy neumírá. Trailer: http://www.csfd.cz/film/1249-terminator/videa/(2.1.2009)

Delevan takový pocit neměl, ale po devíti letech, když vzal svého syna (tehdy mu bylo osmnáct a chystal se na vysokou) jednou večer do kina, Delevan se asi třicet minut po začátku hlavního filmu nečekaně vymrštil ze sedadla a zaječel: „To je on! To je ON! To je ten chlap v tom pitomým modrým obleku! Ten chlap, kterej byl u Cle– „ Kdosi zařval Sklapni vrata!, ale ani se nemusel obtěžovat; Delevana, který měl pětatřicet kilo nadváhu a byl těžký kuřák, skolil infarkt ještě dřív, než stěžovatel dokončil druhé slovo. Muž v modrém obleku, který toho dne přišel k jejich vozu a pověděl jim o ukradené peněžence, nevypadal jako hlavní hvězda filmu, ale měl stejně mrtvolný způsob mluvy; totéž platilo o poněkud ztuhlém, ale zároveň půvabném způsobu, jakým se pohyboval. Ten film se samozřejmě jmenoval Terminátor. … "Tři vyvolení – Stephen King." Nemohla jsem odolat, to snad pochopíte.(7.4.2014)

• - V scéne, kde Terminátor (Arnold Schwarzenegger) prerazí vchod policajnej stanice autom, je prv záber na policajta, ktorý je osvetlený svetlometmi, no v nasledujúcom zábere má auto svetlá pred nárazom vypnuté. (Soky)

• - Do role Kyla Reese (Michael Biehn) byl zvažován Bruce Willis a Sting. (DEXTER099)

• - V časopise Time se film probojoval na seznam 10 nejlepších filmů roku. [Zdroj: kniha Total Recall: Můj neuvěřitelný životní příběh – Arnold Schwarzenegger, Peter Petre] (asdfasdf)