Terminátor

• Československo

Terminátor

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 1984, 107 min

Pamatuju si, jak když jsem Terminátora viděl poprvé. Čekal jsem akční nesmysl. Neznal jsem Camerona a Arnold byl pro mě trapák s kulometem. Kolik se toho za těch pár let změnilo? Asi vše... Terminátor je skvělý a promyšlený hororový blockbuster se vším, co k tomu patří. Akce je dobrá (i když je jí překvapivě málo) a Arnie fakt nahání hrůzu a zároveň je cool. Docela se mi líbil i příběh samotný. Triky stárnou, zvlášť stop-motion, ale atmosféra zůstává.(4.9.2009)

Tento film sa u nás premietal ešte keď sa moji rodičia ani len nepoznali, preto som ho mal tú možnosť zhliadnuť až ako desaťročný v roku ´97 a to už bol film prešpikovaný inými sci-fi a tak mi tento Terminátor nič nehovoril a nepáčil sa mi hlavne preto, že som ako 10-ročný nechápal, že Schwarzenegger hrá v zápornej roli a na konci z neho spravia franforce. No po uvedomení si vývinu filmovej tvorby, klobúk dole pred Cameronom a jeho efektami na tú dobu! Skvelá sci-fi séria tisícročia! 80%.(17.5.2006)

Prvého Terminátora som videla ako malý zasran. Usúdila som vtedy, že nie je to moc pre mňa, pretože scénu ako si reže ruku a vyberá oko nebola pre mňa v tom veku znesiteľná. Odvtedy som videla tento film možno ešte raz alebo 2x a všetky zvyšné filmy okrem Salvation, som videla len tak letmo, dosť útržkovito som si ich pamätala. No a nakoniec som sa rozhodla, že si dám Terminátor maratón. Po tomto maratóne som sa rozhodla dať tomuto prvému dielu zaslúžený plný počet, pretože i keď som tu mala pôvodne 4* usúdila som, že voči trojke by to bolo tak trochu nefér, pretože jednotka sa mi jednoznačne páčila viac.(9.7.2015)

James Cameron se tímto hitem vyhoupl mezi režisérská esa, což potvrzuje dodnes. Drsný Arnold Schwarzenegger, který je pro takovéhle role jako stvořený. Skvělý první díl, ale dvojka se mi líbila přece jenom více. Navíc v tomhle díle je Arnold ten zlý, kdežto jako klaďas ve dvojce na mne zapůsobil více, ale i tak prostě musím dát pět hvězdiček.(30.10.2007)

Pojď se mnou jestli chceš žít. Prvý film Jamesa Camerona a tak dokonalé prepracovaný a úchvatný (piraňu 2 nerátam pretože až toto je jeho prvý samostatný film). Pôvodne mal rolu Terminatora hrať Lance Henriksen. Tento krát to nevyšlo, no v ďalšom Cameronovom filme si už toho robota naozaj zahral, keď stvárnil rolu androida Bishopa. Bol to Arnold, kto navrhol Jimovi, že by bolo lepšie keby hral namiesto Kylea Reesea Terminatora a tak vznikla perfektná a dnes už aj legendárna postava. Arnoldové drevené herectvo, kamenný výraz a jeho prízvuk tiež k tomu dopomoholi. Cameron dokázal napísať nie len perfektný príbeh plný detailov o budúcnosti, ale aj uveriteľné ľudské postavy. Michael Biehn a Linda Hamilton hrajú presvedčivo, chémia tam je a aj vďaka im dvom ma film jedinečnú atmosféru beznádeje a strachu. Čo sa týka hudby, tak James Cameron mal na Brada Fiedela špeciálnu požiadavku a tou bolo, aby hudba nemala žiadne hrdinské tony, a aby soundtrack bol pochmúrený, temný a kovový ako Terminator. Na samotný posluch sa tu nájdu asi tak dve skladby, ale podstatné je, že film aj s tou kovovou hudbou funguje a predovšetkým vytvára atmosféru temnej budúcnosti. Film stál iba 6,4 miliona dolárov, ale aj tak s tohoto filmu Cameron a majster špeciálnych efektov Stan Winstoun spolu s hercami spravili kult! Obľúbený soundtrack : Theme from the Terminator, Conversation By The Window/ Love Scene. Já se vrátím. 100% - 5* (10.10.2009)