Terminátor

• Československo

Terminátor

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 1984, 107 min

Plechovka vyráběná pod názvem T-800 se právě přenesla v čase do roku 1984, vzala na sebe podobu rakouského kulturisty - guvernéra a dle telefonního seznamu začala likvidovat vše, co po Los Angeles pobíhá pod typovým označením Sarah Connorová. Nezná totiž přesné výrobní číslo oběti a tak musí zabít všechny. Jenže hledaná budoucí mrtvola už z televizních zpráv vytušila, že na ní také dojde řada a navíc ji nenechává klidnou podivný vágus, který se za ní potuluje v dlouhém kabátě. Má-li si však v rozhodující chvíli vybrat, zda svěří svůj život do rukou naprogramovaného stroje nebo partyzána z budoucnosti, tak je pro ni volba živého organismu snadná. Bojovník se jmenuje Kyle a Sarah si už v hlavě pomalu srovnává jeho historku o tom, že její dosud nenarozený syn John ho poslal z budoucnosti, aby zachránil lidskou rasu. Sarah mu sice moc nevěří, ale likvidaci kovového svalovce také považuje za nezbytnou.(5.9.2009)

Rozpočet $6,4miliónaTržby USA $38,371,200Tržby Celosvetovo $78,371,200Tržby za predaj Blu-ray v USA $751,119 //počet predaných kusov 45,336Tržby za predaj DVD v USA //počet predaných kusov James Cameron stvoril neskutočný kult! Film čo svojím nosným obsahom dozrieva každým rokom a aj dnes zatieňuje svojím príbehom a prevedeným čokoľvek čo vzniká dnes. Za minimálny rozpočet Cameron stvoril monštrozitu, ktorá je trikovo fascinujúca, doplnená silnou hudobnou melódiou, skvelým obsadeným, .... proste dokonalosť sama. /100%/(18.5.2005)

Někdy na začátku 90. let jsem se vracel ze základní školy z odpoledního vyučovaní. A doma se všichni koukali na nějaký film, kde nějaký svalnatý chlap jezdil v noci se slunečními brylemi na motorce a navíc ještě pronasledoval nějakou dvojci mladých lidi. Šlo samozřejmě o velmi kvalitní VHS náhravku-pouze druhou kopii se stejně kvalitním rychlodabingem. Pošlo s rozhovoru s rodinou, co to je za film. Já: Co je to za film? Rodina: Terminátor. Já: O čem to je a jak dlouho to běží? Rodina: Ještě to nekončí. (Film byl hokejistický řečeno v polovině poslední třetiny). Je tam robot, co chce zabit tu ženskou. Já: Na robota noc nevypada. Proč ji chce zabít? Rodina: Protože bude mít dítě. Já: Na těhotnou nevypada. A proč mu vadí, že je těhotná. Rodina: Už se neptej a sedni si a koukej. Potom si to kdyžtak pustíš sám znova. Takže jsem z prvního zhlednutí prvního dílu Terminatora, zase tak moc neměl. Ale film započal pěknou filmovou serii. A sluneční brýle, motorky, brokovnice( či jiné jednotlivně střilejicí zbraně velkých kalibrů) rozštěkani psy díky jedničce k nim patří. A co na to doktor psychologie Peter Silberman? Ten vyslechne Sarah Connor a Kylea Reese a pak odejde z policejni stanice, kde se mine Arnolda S. - terminátora ve dveřích, který o pár minut pronese: ,,I will be back. Já se vratím. " A jen tak mimochodem v den původního datumu soudného dne 29. 8. 1997 jsem nastoupil na základní vojenskou službu.(28.6.2009)

"Možné odpovědi: Jdi do prdele, troubo." Naprogramovaný kvalitní kov nelze jen tak prostřelit, rozmontovat, roztavit ani prodat do šrotu. Terminátor je ve své topornosti naprosto vynikající a žádný z kladných hrdinů mu nesahá ani po BIOS. Kdykoli se s ním rád vydávám pozabíjet všechny ty Sáry Connorové, i když vím, že mu to zase nevyjde. Z hlediska dalších pokračování je to dobře, ale já v něm to křišťálově čisté dobro viděl už při našem prvním setkání. A to ještě mluvil německy.(14.1.2015)

Konečně jsem měl tu možnost vychutnat si film v původním znění. Nejdříve jsem Termíka viděl těsně po sametu, v němčině, nahraného z RTL. Ty hovádka z této verze vystříhali chuťovky, jako například vykrojení oka atd. Poté jsem viděl asi pátou kopii VHS zakoupenou někde na burze, s rychlodabingem, taky nic moc, ale pořád lepší než ta verze nadabovaná regulérně. Co dodati. Skvělý temný scífko se Šváňou. Jen ty hrozné 80. songy kazí lehce dojem. Ale za to nikdo nemůže, že v téhle dekádě byla tak špatná hudba.(11.1.2005)

• - Když Terminátor (Arnold Schwarzenegger) sedí na posteli v motelu a čte si, je možné si při záběru na jeho mechanickou figurínu povšimnout, že má na čele přilepenou mouchu, která se po střihu ztrácí a znova objevuje. (HolyKeeper)

• - Terminátor (Arnold Schwarzenegger) pronese v celém filmu pouze následující věty: "Nice night for a walk.""Nothing clean, right.", "Your clothes, give them to me.", "The 12 gauge auto-loader.",  "The 45 long slide with laser sighting.", "Phase plasma rifle in 40-watt range.",  "The Uzi 9mm.", "All.", "Wrong.",  "Sarah Connor.",  "I'm a friend of Sarah Connor.", "I was told that she's here.", "Can I see her please?", "Where is she?", "I'll be back.",  "Fuck you, asshole.",  "Give me your address there." a "Get out."  (J.e.r.e.c)

• - Industriálně metalová kapela Fear Factory uvedla, že album „Demanufacture“ je inspirováno filmem Terminátor. (Fenk)