Terminátor

• Československo

Terminátor

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 1984, 107 min

Pojď se mnou jestli chceš žít. Prvý film Jamesa Camerona a tak dokonalé prepracovaný a úchvatný (piraňu 2 nerátam pretože až toto je jeho prvý samostatný film). Povodne mal rolu Terminatora hrať niekto iný, no vďaka Arnoldovi, ktorý navrhol Jimovi, že by bolo lepšie keby hral Terminatora, vznikla perfektná a dnes už aj legendárna postava. Arnoldové drevené herectvo a jeho prízvuk tiež k tomu dopomoholi. Cameron dokázal napísať nie len perfektný príbeh plný detailov, ale aj uveriteľné ľudské postavy. Michael Biehn a Linda Hamilton hrajú presvedčivo, chémie tam je a aj vďaka im dvom ma film jedinečnú atmosféru beznádeje a strachu. Čo sa týka hudby, tak James Cameron mal na Brada Fiedela špeciálnu požiadavku a tou bolo, aby hudba nemala žiadne hrdinské tony, a aby soundtrack bol pochmúrený, temný a kovový ako Terminator. Na samotný posluch sa tu nájdu asi tak dve skladby, ale podstatné je, že film aj s tou kovovou hudbou funguje a predovšetkým vytvára atmosféru strachu a beznádeje. Film stál iba 6,4 miliona dolárov, ale aj tak s tohoto filmu Cameron a majster špeciálnych efektov Stan Winstoun spolu s hercami spravili kult! Obľúbený soundtrack : Theme from the Terminator, Conversation By The Window/ Love Scene. Já se vrátím. 100% - 5* (10.10.2009)

Soundtrack Brad Fiedel: 1. The Terminator Theme [4:25] ,2. Terminator Arrival [2:35] ,3. Tunnel Chase [2:49] ,4. Love Scene [1:16] ,5. Future Remembered [2:29] ,6. Factory Chase [3:53] ,7. You Can't Do That - Tahnee Cain/Tryanglz [3:26] ,8. Burnin' in the Third Degree - Tahnee Cain/Tryanglz [3:33] ,9. Pictures of You - Jay Ferguson/16mm [3:58] ,10. Photoplay - Tahnee Cain/Tryanglz [3:33] ,11. Intimacy - Linn Van Hek [3:36],(13.5.2011)

James Cameron se tímto hitem vyhoupl mezi režisérská esa, což potvrzuje dodnes. Drsný Arnold Schwarzenegger, který je pro takovéhle role jako stvořený. Skvělý první díl, ale dvojka se mi líbila přece jenom více. Navíc v tomhle díle je Arnold ten zlý, kdežto jako klaďas ve dvojce na mne zapůsobil více, ale i tak prostě musím dát pět hvězdiček.(30.10.2007)

Rozpočet $6,4miliónaTržby USA $38,371,200Tržby Celosvetovo $78,371,200Tržby za predaj Blu-ray v USA $751,119 //počet predaných kusov 45,336Tržby za predaj DVD v USA //počet predaných kusov James Cameron stvoril neskutočný kult! Film čo svojím nosným obsahom dozrieva každým rokom a aj dnes zatieňuje svojím príbehom a prevedeným čokoľvek čo vzniká dnes. Za minimálny rozpočet Cameron stvoril monštrozitu, ktorá je trikovo fascinujúca, doplnená silnou hudobnou melódiou, skvelým obsadeným, .... proste dokonalosť sama. /100%/(18.5.2005)

„Hovorí, že sa blíži búrka." - "Ja viem."“ Legendárny, kultový akčný sci-fi triler začínajúceho Jamesa Camerona rozpráva originálny príbeh o boji o budúcnosť v minulosti. Strhujúco energický triler si razí cestu počas jednej jedinej noci, kedy stihne zdemolovať komplet policajnú stanicu, predstaviť divákom začínajúceho rakúskeho herca Arnolda Schwarzeneggera a postaviť proti nemu slabučkú čašníčku Lindu Hamiltonovú a atletického šviháka (a následne Cameronovho dvorného herca) Michaela Biehnea. K tomu „ksichty“ v podporných rolách (prekvapivo veľmi veľa tomu dáva sympatické duo policajtov Lance Henriksen a Paul Winfield: "Tá káva je tu už dve hodiny." - "Nevadí." - "A týpol som si do nej cigaretu." - "Hm..."), výnimočné triky Stana Winstona (v tom čase tiež plus mínus začínajúceho), plno kultových scén (nákup zbraní, finále v továrni, Bill Paxton, samooperácia, sex) a skvelá vízia poriadne temnej budúcnosti. Cameron nemal "patričný" rozpočet a tak niektoré efekty jemne zostarli, ale nahradila ho kynetická, nikdy sa nekončiaca atmosféra zbesilého úteku naprieč jednou nocou pred nezastaviteľnými monštrom, všetci sú čoraz zničenejší, domlátenejší a krvavejší a "on" je stále za nimi. Jednotka je drsná, brutálna, bezútešná, temná a hororová. Dvojka je úplne iná, ale pritom rovnako výnimočná, kultová a legendárna.(2.11.2004)

• - Když se převalí černý pick-up, je vidět, že nemá motor. (GreatestFan)

• - V scéne, kde Terminátor (Arnold Schwarzenegger) prerazí vchod policajnej stanice autom, je prv záber na policajta, ktorý je osvetlený svetlometmi, no v nasledujúcom zábere má auto svetlá pred nárazom vypnuté. (Soky)

• - Jedná se o telefonní seznam. Kyle Reese (Michael Biehn) našel jména všech Sarah Connerových na pravé straně seznamu, Terminátor (Arnold Schwarzenegger) na levé a samotná Sarah (Linda Hamilton) zase na pravé straně. (Proste..Jana)