Terminátor

• Československo

Terminátor

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 1984, 107 min

Jedním slovem : dokonalé. Tímto filmem si u mě Arnold vydobyl čestné místo mezi největšími filmovými tvrďáky. Šílený zdroj strachu, smrti, naprosto nezastavitelná mašina, robozabiják bez citů či emocí... výborný scénář. Miluju skvěle budovaný pocit bezmocnosti, který cítí Sára, když si uvědomí, že Terminátor se nikdy nezastaví, nikdo a nic ho nemůže zastavit, dokuď jí nezabije. Poprvé jsem to viděl na VHS s českým dabingem, teď podruhé (3.6.2008) jsem si to vychutnal jako Special Edition i s Arnieho super přízvukem. Jo a ještě musím zmínit skvělý ústřední hudební motiv od Brada Fiedela a celkově bombasticky Osmdesátkovou hudbu:) Téměř nepřekonatelné. 95%(9.11.2004)

Sarah Connorová? Kladná odpoveď na túto jednoduchú otázku má jediný možný následok - smrť. Takmer nezničiteľný humanoidný cyborg z budúcnosti vyslaný na vražednú misiu do Los Angeles, roku 1984. Cieľ: matka vodcu rebelov, čo vedú patrizánsky boj so strojmi, ktoré prevzali vládu nad Zemou. Žena menom Sarah Connorová musí byť zabitá ešte skôr ako porodí syna. O splnenie tejto dôležitej úlohy sa má postarať "Terminator". Totálna akčná sci-fi klasika z osemdesiatých rokov, ktorej režisérom je geniálny James Cameron. *****(3.11.2010)

V 80.letech klasika nelegálně kopírovaných videokazet. Film, který chtěl vidět tehdy snad každý filmový nadšenec. Nutno říci, že když bych tuto sci-fi hodnotil tehdejšíma očima, tak je to jasně za 5*. Ale dneska už jsem "přecpaný" spoustou filmů a proto u mě Terminátor malinko spadnul na žebříčku. Přesto se stále jedná o jednu z nejlepších scifáren posledních 20 let minulého století. Arnold Schwarzenegger je totálně záporný, což mu podle mě sedí více, než obrácená role ve dvojce. Také další postavy mají své neodmyslitelné místo v ději a skoro všichni herci je hrají výborně. Atmosféra se podařila Jamesi Cameronovi vybudovat skvěle a také po trikové stránce se nedá skoro nic vytknout. Čili pokud si nechcete u filmu zavařit mozek od neustálého přemýšlení "wo co gou", tak lze tento snímek jen a jen doporučit.(9.7.2003)

Musím přiznat, že mě Terminátor velice mile překvapil i po dlouhých letech od posledního promítnutí. Ono 80-atá léta 20. století přála akčním filmům a zrovna tehdy vznikaly ikony žánru sice stírané kritiky, ale o to více milované fanoušky. Herecké obsazení je velice zajímavé. Hned na začátku potká Terminátor tři punkáče, které pěkně poprosí o šatstvo. Jednoho z nich hraje Bill Paxton, jiného hvězda béčkových až céčkových filmů Brian Thomson. Nejvíce mě ovšem nadchl Cameronův dvorní herec Michael Biehm. Škoda, že se později více neprosadil. Triková stránka je na úrovni své doby a dnešnímu divákovi, zhýčkanému přemírou digitálních triků, se může zdát dost slabá, ale vzhledem k roku natáčení a béčkové produkci je snesitelná a i tento malý škraloup vynahrazuje nepřetržitá akce.(3.2.2006)

Počátky veškerých akčních víkendových večerů u televize v mých dětských letech a jeden z prvních filmů, co jsem s Arnoldem viděl a dost jsem se ho bál. I proto mám radši druhý díl. Každopádně ani na jedničku nedám dopustit. To jen pro informaci, abyste si nemysleli, že jsem nějakej ten akční ignorant :)(30.11.2014)

• - V Polsku byl film ve své době publikován pod názvem The Electronic Murderer, originální pojem "Terminator" totiž v polštině znamená "učeň". U dalších dílů pak byl původní název ponechán - první díl byl již totiž dostupný ve velkém množství pirátských kopií s původním názvem a pojem "Terminator" byl již převážně spojován s Arnoldem Schwarzeneggerem. (Adrai)

• - Během psaní scénáře k Terminátorovi byl Cameron bezdomovec. Práva prodal za jeden americký dolar s podmínkou, že bude moci snímek režírovat. [Zdroj: Kinobox.cz] (Bioscop)

• - V scéne, kde Terminátor (Arnold Schwarzenegger) prerazí vchod policajnej stanice autom, je prv záber na policajta, ktorý je osvetlený svetlometmi, no v nasledujúcom zábere má auto svetlá pred nárazom vypnuté. (Soky)