Život je krásný

• USA It's a Wonderful Life (více)
Drama / Fantasy / Rodinný / Romantický
USA, 1946, 130 min

Režie:

Frank Capra

James Stewart, Donna Reed, Lionel Barrymore, Thomas Mitchell, Henry Travers, Beulah Bondi, Frank Faylen, Ward Bond, Gloria Grahame, H.B. Warner (více)

Nikdo není na světě zbytečný. Klasický vánoční příběh režiséra Franka CapryJamesem Stewartem v hlavní roli. Jestli existuje opravdu klasický vánoční filmový příběh, tak je to určitě Caprův Život je krásný, který měl svoji premiéru o Vánocích roku 1946. Byl to Caprův první snímek, natočený po druhé světové válce, kterou trávil jako dokumentarista (známá série Zač jsme bojovali), a známý tvůrce v něm chtěl apelovat na dobrou stránku komplikované lidské povahy. V době své premiéry se Život je krásný dočkal velmi smíšeného přijetí odbornou kritikou a rovněž tak vlažného diváckého zájmu (po prvním uvedení v kinech byl stále prodělečný). Byl sice nominován na pět Oscarů (nejlepší film, režie, herec v hlavní roli – J. Stewart, střih a zvuk), ale žádného nezískal v těžké konkurenci jiného klasického díla, Wylerových Nejlepších let našeho života. Caprovi se ani dalšími filmy nikdy nepodařilo navázat na skvělé úspěchy ve třicátých letech. Zlom přišel v roce 1974, kdy vinou nepozorného úředníka nebyl obnoven copyright filmu a ten přešel do veřejného vlastnictví (public domain). Jakákoli televizní stanice, která měla k dispozici vysílací kopii, ho mohla hrát zadarmo, kolikrát se jí zalíbilo. Díky častému hraní na obrazovce se také tento snímek stal tím, čím je dnes – opravdovou filmovou klasikou. Caprův sen o tom, že tohle bude jeho nejlepší film, se po letech naplnil. Vlastní příběh George Baileyho (vynikající James Stewart), který se dostane do těžké životní deprese, z níž ho dostane anděl druhé kategorie Clarence, vznikal poněkud kuriózním způsobem. Když Philip Van Doren Stern, autor krátké povídky Největší dar, nemohl najít žádný časopis, který by ji publikoval, poslal ji jako vánoční pohlednici svým přátelům. Díky kladnému ohlasu se dočkala nejen zveřejnění ale i prodeje filmových práv společnosti RKO, která její zfilmování nabídla Franku Caprovi. Natáčelo se na filmovém ranči RKO v kalifornském Encinu, kde bylo na ploše čtyřech akrů postaveno fiktivní severoamerické městečko Bedford Falls. Vzhledem k tomu, že mimořádnou úlohu ve filmu hraje sníh, který v Kalifornii existuje jen na vrcholcích hor, bylo nutné použití umělého sněhu. Do té doby používané obílené ovesné vločky byly dost hlučné, což by vylučovalo použití kontaktního zvuku, na němž Capra trval. Proto přišli specialisté z trikového oddělení RKO s náhražkou, tvořenou foamitem (chemická směs z hasicích přístrojů), mýdlem a vodou, a za tento nápad byli oceněni zvláštním technickým Oscarem. Vedle Jamese Stewarta se ve filmu objevují další skvělí herci – Donna Reedová (jeho žena Mary), Lionel Barrymore (zlý pan Potter), Thomas Mitchell (popletený strýček Billy) a Henry Travers (Clarence). (Česká televize)

Pavlin

Ano život je krásný a tento film o tom dokáže přesvědčit mírou vrchovatou.První část se někomu může zdát trochu průměrná,ale to finále je uchvacující a v něm pochopíte proč to delší seznamování s dřívějšími událostmi.Vše do sebe dokonale zapadne a připraví vám takový zážitek jaký jste neočekávali.Myslím,že po každém dalším shlédnutí se mi film bude líbit víc a víc.Kolik hloubky,radosti a naděje má tento skvost v sobě!Vůbec se nedivím,že v Americe tento příběh patří nutně k vánočnímu času. ()

megajalec

Skvelé, úžasné. Rozprávka pre dospelých so šťastným koncom. Áno, je to detinské, klišovité, ale stále to je film, ktorý dojme, poteší a pohladí dušu. Dávno som tak nefandil hlavnému hrdinovi a dávno som nebol tak rád, keď všetko dobre dopadlo ()

BE13

Takových procent a ono je to takové... schématické. Zlý kapitalista versus parta ve stylu "Hej - rup!" (ano, vzpomenete si na V&W). J. Stewart občas strašně přehrává a chová se jako blbec, naštěstí, když už to začalo být neúnosné, konečně spadl na Zem ten děda a už to šlo. Škoda, že to nebyla pohádka hned od začátku. Dal bych 4*, ale z revolty proti takovému vysokému hodnocení dám 3. ()

BAADRAAM

Skutecne puvabny film. Prvni polovina me trochu nudila, zato konec byl pak o to lepsi. Film si nehraje na nic vic, nez cim ve skutecnosti je. Je to film o lasce, pratelstvi a rodine. NO man is a failure who has FRIENDS. P.S. Konec filmu mi svou krasou, naivitou az absurditou velice pripomina Lynchuv film Zbesilost v srdci. ()

MiTrAnDiR

Tip na film som získal z knihy Granta a Naylora :Červený trpaslík.Film,ktorý v človeku oživí vieru v ludskú dobrotu. Nezabudnutelný zážitok.Vrele odporúčam každému ()

Phex

Nikdy bych neřekl, že namažu pět hvězd tak starému filmu. Po předlouhé době opět velmisilnýubulený filmový zážitek. Jeden z těch filmů, který podle mě ocení starší diváci, jež jsou schopni snést sladký patos dávkovaný uhelkou. Pokud můžete, nechte si tenhle poklad na dobu, kdy budete mít děti. ()

muti

Tak toto bola paráda, určite jeden z naj filmov čo som videl. Technická stránka úžasná, herecké výkony absolútne a prekrásny dej. 100% ()

AndrewNewman

Frank Capra si teda vie vybrať. Stewart je totiž neskutočný sympaťák s úprimnou tvárou a jeho žena je naozaj velmi krásna a zaujímavá. Napriek pár nudným scénam film pôsobí velmi zaujiamvo a postupne sa prepacuje k téme, kvôli ktorej vlastne film vznikol. Čo by sa so svetom stalo keby som sa nenarodil? Pýtal sa George Bailey. Ja sa pýtam čo by bolo s kinematografiou, ak by nevznikol tento film? ()

pollstro

Z dnešního pohledu filmová klasika kinematografie, která volně vychází z Vánoční koledy  a nabízí tak inspirativní a životní příběh se spoustu představivosti, sentimentální melancholie a působivé jednoduchosti hodnot člověka a lidskosti. Po konci 2. světové války Capra využívá pochmurné zkušenosti lidí se ztrátou blízkých a svým dojemným příběhem nabízí způsob útěchy, který nachází své uplatnění ve své vynalézavosti, humoru, náklonosti a optimistické víře v dobro a takřka nekonečnou sílu solidarity obyčejných lidí, jenž svým vyzněním přesahuje hranice sociálně kritického kontextu. Využívá tak zcela prostých filmových metod, které chytře zabaluje do zábavných a filmových příběhů, které znatelně potlačují efekt prostosti a sentimentálnosti, přičemž zároveň nabízí nádherný příběh o životním dospívání a vzdání se svých životních snů na úkor osudu. Chytrá a působivá kombinace realistického pohledu na svět a pohádkového motivu strážného anděla. Hluboký a citově odvyprávěný příběh o beznaději a naději, který si od dob svého vzniku pomalu získával svůj zasloužený kultovní status, a jenž zároveň patří mezi nejlepší film v rámci Caprovi filmařské kariéry. Kolorovaná verze je nutnost. "Strange, isn't it? Each man's life touches so many other lives. When he isn't around he leaves an awful hole, doesn't he?" ()

Habanera

Když je váš život na doraz, protože jste ten hodný George a vždy někomu pomůžete na úkor svých snů a ideálů. Najednou přijde den blbec a vše se vám sesype jako domeček z karet…a tak potkáte svého anděla a můžete si přát… Ale je skutečně to, co si přejete, to po čem opravdu toužíte? Za mě jeden z nejinspirativnějších filmů jaké jsem kdy viděla. ()

Kloktaldo

Hlavní postava George Bailey je čistým altruistou, který dokázal obětovat své velké sny, aby pomohl lidem v rodném městě. Svým jednáním si vytvořil velký okruh dobrých přátel, kteří mu jsou ochotni v nouzi pomoci. Vyznění filmu podtržené závěrečnou scénou je samozřejmě idealizované, ale v raně poválečné době, kdy tento snímek vznikl, byl takovýto obraz společnosti jistě tím pravým, co lidé potřebovali vidět. Ukazoval krásu lidské dobroty a dával naději v lepší život. Inu, jaké si to uděláme, takové to máme. ()

yelcin

Dokonalá filmová klasika na ktorú si spomenie a pustím si ho vtedy, keď náš svet a môj život mi pripadá cynický a nespravodlivý. Aj keď sa príbeh dobre skončí zanechá vo mne veľké emócie./v tomto filme je vidieť , že nie je nutné pre zanechanie hlbokého dojmu aby na konci niekto tragicky zahynul./ Áno ,námet ako od Dickensa , ale myšlienka spraviť z anjela sprievodcu času / neskôr použitá v iných filmoch v rôznych mutáciách/,ma potešila a pohladila mi dušu. ()

Infalín

Na tuhle emoční potopu jsem nebyl připravený a nutno říct, že jsem ji potřeboval. Ten zlom, kdy se depka překlopí v totální pozitivum síly sprchy, tak ten jsem ještě nikdy nezažil. Film se od začátku vlekl jako osobní vlak ČD a já nechápal, proč má tak vysoké hodnocení, a teprve v druhé polovině mi to docvaklo. Ale pak to opravdu stálo za to. A když film skončil, začal jsem sám zpytovat svědomí. Díky, Clarenci. Stačí zazvonit a vzpomenu si. ()

Misterioso

Nádherná americká vánoční klasika, kterou jsem si pro velký úspěch pustil už podruhé. A nebyl jsem o nic méně spokojený, než jsem byl poprvé. Prostě nesmírně propracovaný, dojemný a nestárnoucí příběh, který pohladí na duši, v hlavní roli s výborným Jamesem Stewartem. Ještě několik řádků bych měl pět chválu na Franka Capru za to, co natočil, ale mám pocit, že bych to stejně nedokázal plně vystihnout, takže už jenom doporučím - pusťte si tenhle film, protože kdo ho neviděl, tak neví, o co přichází. ()

Letní filmová škola - akreditace již v prodeji

Letní filmová škola - akreditace již v prodeji

16.06.2022

Slavnostní zahájení 48. Letní filmové školy proběhne již tradičně v sobotu, festival ale své brány otevře už v pátek. Celosvětově první veřejnou projekci dokumentu o Michaelu Kocábovi uvedou jeho… (více)

Klaus je Bůh či Bůh je Klaus?

Klaus je Bůh či Bůh je Klaus?

12.05.2006