Život je krásný

• USA It's a Wonderful Life (více)
Drama / Fantasy / Rodinný / Romantický
USA, 1946, 130 min

Režie:

Frank Capra

James Stewart, Donna Reed, Lionel Barrymore, Thomas Mitchell, Henry Travers, Beulah Bondi, Frank Faylen, Ward Bond, Gloria Grahame, H.B. Warner (více)

Nikdo není na světě zbytečný. Klasický vánoční příběh režiséra Franka CapryJamesem Stewartem v hlavní roli. Jestli existuje opravdu klasický vánoční filmový příběh, tak je to určitě Caprův Život je krásný, který měl svoji premiéru o Vánocích roku 1946. Byl to Caprův první snímek, natočený po druhé světové válce, kterou trávil jako dokumentarista (známá série Zač jsme bojovali), a známý tvůrce v něm chtěl apelovat na dobrou stránku komplikované lidské povahy. V době své premiéry se Život je krásný dočkal velmi smíšeného přijetí odbornou kritikou a rovněž tak vlažného diváckého zájmu (po prvním uvedení v kinech byl stále prodělečný). Byl sice nominován na pět Oscarů (nejlepší film, režie, herec v hlavní roli – J. Stewart, střih a zvuk), ale žádného nezískal v těžké konkurenci jiného klasického díla, Wylerových Nejlepších let našeho života. Caprovi se ani dalšími filmy nikdy nepodařilo navázat na skvělé úspěchy ve třicátých letech. Zlom přišel v roce 1974, kdy vinou nepozorného úředníka nebyl obnoven copyright filmu a ten přešel do veřejného vlastnictví (public domain). Jakákoli televizní stanice, která měla k dispozici vysílací kopii, ho mohla hrát zadarmo, kolikrát se jí zalíbilo. Díky častému hraní na obrazovce se také tento snímek stal tím, čím je dnes – opravdovou filmovou klasikou. Caprův sen o tom, že tohle bude jeho nejlepší film, se po letech naplnil. Vlastní příběh George Baileyho (vynikající James Stewart), který se dostane do těžké životní deprese, z níž ho dostane anděl druhé kategorie Clarence, vznikal poněkud kuriózním způsobem. Když Philip Van Doren Stern, autor krátké povídky Největší dar, nemohl najít žádný časopis, který by ji publikoval, poslal ji jako vánoční pohlednici svým přátelům. Díky kladnému ohlasu se dočkala nejen zveřejnění ale i prodeje filmových práv společnosti RKO, která její zfilmování nabídla Franku Caprovi. Natáčelo se na filmovém ranči RKO v kalifornském Encinu, kde bylo na ploše čtyřech akrů postaveno fiktivní severoamerické městečko Bedford Falls. Vzhledem k tomu, že mimořádnou úlohu ve filmu hraje sníh, který v Kalifornii existuje jen na vrcholcích hor, bylo nutné použití umělého sněhu. Do té doby používané obílené ovesné vločky byly dost hlučné, což by vylučovalo použití kontaktního zvuku, na němž Capra trval. Proto přišli specialisté z trikového oddělení RKO s náhražkou, tvořenou foamitem (chemická směs z hasicích přístrojů), mýdlem a vodou, a za tento nápad byli oceněni zvláštním technickým Oscarem. Vedle Jamese Stewarta se ve filmu objevují další skvělí herci – Donna Reedová (jeho žena Mary), Lionel Barrymore (zlý pan Potter), Thomas Mitchell (popletený strýček Billy) a Henry Travers (Clarence). (Česká televize)

stanlyOu

Nádherný film. Štýlovo natočený, bez niečoho čo by výrazne rušilo a hlavne krásne emocionálny. To je niečo čo proste chcete vidieť aby ste si vylepšili deň.  9/10 ()

Shadowfax

Možná to není dokonalý film, ale kdybych mu dal míň než 5*, přišlo by mi to jako podraz. On je prostě tak hezkej, že mu to člověk nemůže udělat:) ()

SpeedyL

To je prostě klasika!!! Ne každý o sobě může řícíi, že je dobrým člověkem a rozhodně ne každému se podaří vidět život okolních lidí za podmínek, že by ho on sám sebemenším přičiněním neovlivnil. Přesně o tom pojednává tento vskutku jedinečný snímek z 50.let. ()

Skunkiee

Nemůžu dát jinak než za pět.Takhle pozitivní film jsem ještě nikdy neviděl, zároveň jsem se musel zamyslet nad tím, jaktože dnes už se netočí takovéhle filmy. Po skončení filmu jsem jen seděl a usmíval se a ještě dlouho potom mi vydržela výborná nálada, kdy se člověk raduje z obyčejných ale přest krásných věcí v našem životě. Film o neuskutečněných životních snech, což nevadí, pokud člověk žil dobře a spravedlivě, vykonal už tak mnoho dobrého a ovlivnil životy tolika lidí okolo sebe....100procent jeden z nejlepších filmů co znám ()

KiJi

Musím říci, že film mě zaujal dějově. Rychlý posun v čase. Příběh se odvíjí v podstatě od konce, ale tak nějak nevíme, co se stalo. Děj se posouván vyprávěním. A konec příběhu je v podstatě otevřený i uzavřený. Záleží na každém, jak si to přebere. ()

Vořežprut

Musím souhlasit s komentářem, že tento film je vlastně depresivní. Hodně mi vadilo, že náš hlavní hrdina nemůže uskutečnit své sny, a že v celém městečku vládne zkažený Potter a aby toho nebylo málo tak mu jde vše na ruku. Nicméně James Stewart je takový kladný hrdina, že už jsem dlouho neviděl jemu podobného. Nicméně nakonec ten závěr byl šťastný a i já jsem si mohl říct, že život je vlastně krásný :-) ()

lapatata

Nádherný a silný příběh s velmi emotivním vyvrcholením. Tento filmový klenot je v USA údajně stejným vánočním evergreenem jako u nás Tři oříšky pro Popelku. Nedivím se. ()

Johgas

Krásný a pozitivní film o tom, že chovat se slušně a pomáhat druhým se vyplácí. Dneska, kdy prim hrají peníze už by se takový film nenatočil, protože je jiná doba a nikoho by to prostě nezajímalo. Jinak skvělý maturitní večírek s koupelí ve školním bazénu ;-) jo na střední škole v Bedford Falls, tam to žilo ;-) ()

Courier

Jeden z nejnádhernějších filmů co jsem kdy viděl, při kterém vám v závěru bude hřát u srdce. Krásné zpracování, výborně napsané charaktery, nenudí...a konečně vím, podle čeho byla ta epizoda ze Simpsonů ! ()

Bogrant

It's a wonderful movie. Tak krásne vyrozprávaný a zahraný film, že nevyznie ani na sekundu smiešne, dokonca ani v tom závere, keď prináša trochu fantasy. Práve naopak, posledná pol hodina je možno jeden z najlepších filmových záverov! A nemusí sa to pozerať iba cez vianočné sviatky, dá sa to aplikovať aj celoročne v hocijakej životnej situácii. Stewart perfektný. Film, ktorý bezprostredne po vojne určite zahojil niekoľko rán. ()

mh91

Báječný vánoční film pro dospělé. I po tolika letech film neztrácí nic ze své dokonalosti. Opravdu klasika, která na konci dojme i toho největšího bručouna. Donna Reed je tam strašně milá. Nezapomeňte kdykoli zazvoní zvoneček....... Poctivých 90% ()

MoziMedve

Nechápu jak a proč je tento film v americe považován za Vánoční klasiku. Film je víc drama o recesy než o Vánocích, které tam shodou okolností ve filmu taky jsou, ale jenom na chvilku. Většina času je věnována událostem a životu hlavní postavy, čož jako drama ve výsleku OK, ale není to proč jsem se na film rozhodl podívat a vědět to předem nikdy bych se na něj nedíval. Nemám k filmu žádnou nostalgii, a sám o sobě mě nijak nezaujal. Fakt nevím co na něm kdo vidí ale možná je to prostě tím, že v USA v telce dávali na vánoce buď tohle nebo zrnění? Snad je to podobná situace jako u místních českých "klasik" které sami o sobě nestojí za moc, ale když nic jiného nebylo tak si je lidi oblíbili? Když koukám jake jiné filmy jsem hodnotil 2/5 a uvědomím si, že na ty všechny bych se podíval znovu s mnohonásobně větší ochotou mám skoro nutkání dát odpad, protože tento film už vidět nechci. To ale není tak docela fér, páč odpad to není. Nicméně hodnocení filmů je spíš o tom jak mě bavil tak tedy kompromis... ()

Letní filmová škola - akreditace již v prodeji

Letní filmová škola - akreditace již v prodeji

16.06.2022

Slavnostní zahájení 48. Letní filmové školy proběhne již tradičně v sobotu, festival ale své brány otevře už v pátek. Celosvětově první veřejnou projekci dokumentu o Michaelu Kocábovi uvedou jeho… (více)

Klaus je Bůh či Bůh je Klaus?

Klaus je Bůh či Bůh je Klaus?

12.05.2006