Život je krásný

• USA It's a Wonderful Life (více)
Drama / Fantasy / Rodinný / Romantický
USA, 1946, 130 min

Režie:

Frank Capra

James Stewart, Donna Reed, Lionel Barrymore, Thomas Mitchell, Henry Travers, Beulah Bondi, Frank Faylen, Ward Bond, Gloria Grahame, H.B. Warner (více)

Nikdo není na světě zbytečný. Klasický vánoční příběh režiséra Franka CapryJamesem Stewartem v hlavní roli. Jestli existuje opravdu klasický vánoční filmový příběh, tak je to určitě Caprův Život je krásný, který měl svoji premiéru o Vánocích roku 1946. Byl to Caprův první snímek, natočený po druhé světové válce, kterou trávil jako dokumentarista (známá série Zač jsme bojovali), a známý tvůrce v něm chtěl apelovat na dobrou stránku komplikované lidské povahy. V době své premiéry se Život je krásný dočkal velmi smíšeného přijetí odbornou kritikou a rovněž tak vlažného diváckého zájmu (po prvním uvedení v kinech byl stále prodělečný). Byl sice nominován na pět Oscarů (nejlepší film, režie, herec v hlavní roli – J. Stewart, střih a zvuk), ale žádného nezískal v těžké konkurenci jiného klasického díla, Wylerových Nejlepších let našeho života. Caprovi se ani dalšími filmy nikdy nepodařilo navázat na skvělé úspěchy ve třicátých letech. Zlom přišel v roce 1974, kdy vinou nepozorného úředníka nebyl obnoven copyright filmu a ten přešel do veřejného vlastnictví (public domain). Jakákoli televizní stanice, která měla k dispozici vysílací kopii, ho mohla hrát zadarmo, kolikrát se jí zalíbilo. Díky častému hraní na obrazovce se také tento snímek stal tím, čím je dnes – opravdovou filmovou klasikou. Caprův sen o tom, že tohle bude jeho nejlepší film, se po letech naplnil. Vlastní příběh George Baileyho (vynikající James Stewart), který se dostane do těžké životní deprese, z níž ho dostane anděl druhé kategorie Clarence, vznikal poněkud kuriózním způsobem. Když Philip Van Doren Stern, autor krátké povídky Největší dar, nemohl najít žádný časopis, který by ji publikoval, poslal ji jako vánoční pohlednici svým přátelům. Díky kladnému ohlasu se dočkala nejen zveřejnění ale i prodeje filmových práv společnosti RKO, která její zfilmování nabídla Franku Caprovi. Natáčelo se na filmovém ranči RKO v kalifornském Encinu, kde bylo na ploše čtyřech akrů postaveno fiktivní severoamerické městečko Bedford Falls. Vzhledem k tomu, že mimořádnou úlohu ve filmu hraje sníh, který v Kalifornii existuje jen na vrcholcích hor, bylo nutné použití umělého sněhu. Do té doby používané obílené ovesné vločky byly dost hlučné, což by vylučovalo použití kontaktního zvuku, na němž Capra trval. Proto přišli specialisté z trikového oddělení RKO s náhražkou, tvořenou foamitem (chemická směs z hasicích přístrojů), mýdlem a vodou, a za tento nápad byli oceněni zvláštním technickým Oscarem. Vedle Jamese Stewarta se ve filmu objevují další skvělí herci – Donna Reedová (jeho žena Mary), Lionel Barrymore (zlý pan Potter), Thomas Mitchell (popletený strýček Billy) a Henry Travers (Clarence). (Česká televize)

snakepit

Videl som už celú hromadu filmov, ktoré by len tak pomalinky plynuli a nevynikali nijako z priemeru, ale samotný záver by ich nakoniec vyšvihol medzi filmovú klasiku. Nepamätám si ale, kedy naposledy na mňa ten záver spravil taký obrovský dojem ako práve pri tomto filme. Ešte v polke by som mu nedal viac než 3 hviezdičky, ten koniec ma však skutočne dostal. Vynikajúci (ako vždy) James Stewart vo vianočnej kolede, ktorá sa v USA určite vysielala každé Vianoce ešte aspoň 30 rokov od svojej premiéry... 91% ()

xxlch

Kdo má přátele nežije nadarmo......cink...cink....A nestačily ani dva kapesníky.Kéž by byl život opravdu takhle krásný. ()

Bonniesgun

Ale tak jako jo... Vánoční to je, dojemné to je, láska tam taky je a slza nakonec taky ukápne... Donna Reed je správnou oddanou milující manželkou (jako bychom ji snad znali nějak jinak) a Steward je správně ošlehaný větrem, válkou a zkušenostmi. V čem je ale skutečné srdce tohoto filmu? To srdce, které učarovává každoročně spoustě televizních diváků v Americe (a pravděpodobně nejen tam)? Jak už tu bylo snad stokrát řečeno - jde hlavně o poslední třetinu. O tu necelou hodinku, kdy každému proběhne před očima jeho vlastní život a kdy si říká: Co by bylo, kdyby...? Jsou filmy, které milujete, když na ně koukáte a jsou filmy, které si zamilujete až po titulkách. A tohle je ten druhý případ... ()

rob_troy

Když jsem tenhle film viděl poprvé, byl jsem celkem malý. Když jsem ho zkouknul znovu ve starším věku tak jsem si jen potvrdil věc, kterou jsem věděl už dávno. Život je krásný mi ukázal, že krásný být vždycky nemusí s výjimkou Jamese Stewarta, který je roztomilý. Celkově je tento film naplněný vším tím, co divák od filmu potřebuju, aby se u něho udržel a byl celuo tu dobu nadšený. 40. léta byla doba opravdu vzácná a to už jen díky Franku Capraovi, který vytvořil tento klenot. Vysoké ovace a pět hvězd za válečné drama. ()

MaxForValue

It´s a really wonderful life! Bezpochyby krásna rozprávka pre dospelých vrcholiaca v krásnom, dojemnom závere! Je to síce trochu rozťahané, ale čo na tom, keď to je vlastne tak nevinne sladké. Ako Donna Reed. ()

MeGab

Myslel jsem, že neexistuje americký film do konce šedesátých let, který ohodnotím jako excelentní. Tenhle film se ale výjimečně povedl. Herci se vybodli na divadelní teatrální gesta a místo toho hráli civilně, což v té době nebylo zřejmě úplně obvyklé. ()

marabart

Rok po nejstrašnějším konfliktu v historii lidstva vznikl jeden z nejkrásnějších filmů v historii lidstva. Silné poselství. ()

PlayEasy

Pro Američany vánoční klasika, která jen tak běží do pozadí, pro Čechy téměř neznámý film (i "díky" našim slavným televizím). Pro nás se ovšem jedná o nadčasové veledílo, které nám vlídným a laskavým způsobem vykládá to nejdůležitější životní poslání. Nechce v žádném případě diváka vyděsit, naopak mu očima vynikajícího Jimmyho Stewarta ukazuje, že život ne vždy vyjde přesně podle očekávání. Existují ovšem i významnější životní hodnoty nežli cestování a balík peněz na kontě. Projekce pro lidi sesebevražednými sklony povinná! .... It's a wonderful film! 100% ()

DeDanu

Život je krásný je krásný film o tom, že i když se život obvykle odvíjí zcela jinak, než jak si to človíček jako teenager maloval, i tak může být šťastný. Že i když se mu zdá, že všechno zpackal a je totální lůzr, nebývá to tak úplně pravda. Jen v takové chvíli potřebuje někoho, kdo mu jeho samého ukáže očima druhých. Tohle životní drama je podáno s humorem, laskavostí, mírnou dávkou sentimentality a obrovskou dávkou lásky. Jedna ze zářivých stálic mých Vánoc. ()

Hawaj

Super film co měl drajv a dostatek americké přímočarosti. Celý je to hraný na sociální notu i když hodňoušem je tu překvapivě celá banka. Konec trošku moc happyendovej, ale to neva stejně jsem si to užil. James Stewart bylo výbornej a ani Dona Reed nebyla k zahození. ()

ostravak30

Starý americký film, považovaný za klasiku. V životě jsem o tom filmu neslyšel, dokud jsem jej neuviděl v televizním programu a nezaujalo mě, o čem je. Není moc fantasy filmů s podobnou tématikou v této době. Pozoruhodné je také to, že snímek je nadčasový. Zatímco v Československu se chystali komanči na převzetí moci a podobné problémy - zobrazené v tomto snímku lidé nemohli po čtyřicet let znát, ale byli nahrazeny jinými, dnes opět máme bankéře, krachující firmy a peníze stále hrají hlavní roli, možná víc než kdy jindy. A konečně hlavní poslání tohoto filmu, ke kterému se tvůrci po více než dvou hodinách dohrabou, je hlavním smyslem příběhu. A je příjemné vidět film, dokonce více než sedmdesát let starý, který má sáhodlouhé dvě hodiny a přesto ani minutu nenudí. Jen ta kamera byla slabší a hlavní hrdina na mostě se ukrutně potil. ()

adamix

Tento film je dokonalým dôkazom, že život je skutočne krásny (len sa na to v súčasnosti treba pozrieť z iného uhla, pretože dnes už je tá doba inakšia, ako bola v dobe vzniku tohto klenotu). A či sa skutočne jedná o klenot? Pravdaže. Je to jeden z mála filmov, ktorý ma v závere dojal k slzám, a to sa tak často nestáva :). Nádhera a dokonalosť v jednom, ktorá sa dá veľmi ťažko popísať slovami. ()

PlysovyMacko

Film je nevyvazeny. Hodinu a pol sledujeme ako hlavny hrdina George, ktory tuzi cestovat je donuteny okolnostami ostat v rodnom meste. Preberie otcov podnik, kde sa mu relativne dari, ozeni sa a ma deti. Tato cast je natahovana a nie velmi zaujimava. Poslednu polhodinu sa to rozbehne, ked Georgovi hrozi bankrot a uvazuje, ze skoci z mosta. Vtedy sa zjavi anjel a ukaze mu aky ma v skutocnosti krasny zivot. Ta pointa by fungovala aj keby bol film kratsi. Film sa uz nevrati k tomu ako si George nesplnil sen o cestovani a vyznieva naivne ako sa vsetci maju radi a maju vsetko co je treba. James Stewart je skvely, je v kazdej scene, takze taha cely film. ()

Blazkowicz

Prý nejlepší vánoční film všech dob. Ale dostavilo se klasické kvarteto neduhů - je to staré a tím pádem pomalé, nudné a ukrutně dlouhé. Příběhově si z toho dneska už na zadek taky nesednu. Prostě film poplatný své době. 2-* ()

JosefTomas

Dobrý. Slovo, které bych u klasiky klasik a jistému místu každoročního žebříčku nejlepších filmů nevěřil, že kdy použiji. Život je boj, život je nefér, život je svině... A sem tam, možná někdy, úplně v miniaturních případech, kdy to člověk nečeká, je chvílemi i krásný (respektive úžasný... překlad jeden debilní). Film však nedokáže pracovat s egem hlavního tvůrce, protože sice originálně a opakovaně poruší všechny narativní pravidla, ale bohužel tak nedivácky, až to bolí. Zkusím to se spoilery bez spoilerů(?), (ale neručím za sebe, takže číst přes vlastní nebezpečí), neboť hned úvodní modlení a "hvězdné" pozorování andělů a bohů je zajímavý nápad, včetně ústřední zápletky. Jenže namísto rychlého odbytí úvodu a následného bodu obratu (vážně se takhle překládá plot point?) dostáváme flashback... na celou hodinu. Anděl totiž potřebuje stejně jako my vědět o hlavním hrdinovi všechny důležité detaily v jeho životě, což nejednoho diváka po té době zatraceně unaví (nehledě na to, že samotný George se v dětském věku chová jako dospělý, aby pak byl v kůži mladého dospělého jak pošahanej debil a v regulérní dospělosti jako naivní dement). Jenže v momentě, kdy by snímek už normálně finišoval, začíná v podstatě druhý film. Zde už totiž přichází naplno v začátku nakousnutá zápletka - George se chce jít zabít, protože jeho strýček omylem (nutno říct i dosti kreténsky) ztratí důležitý obnos jejich firmy. Tady už zkrátka nemůžu. Postava George, do té doby jednoho z nejprogresivnějších lidí ve městě, místo aby začala všechno řešit, se začne chovat k ostatním lidem jako arogantní čůrák a po tom všem se jde zabít. A zde začíná třetí film, kde se na zem dostane anděl Clarence, aby tomu americkému Jirkovi ukázal, že se zabít nemusí. Splní mu přání se nikdy nenarodit a volalá, najednou jsme v jiné realitě, kde Bailey sice lidi zná, ale úplně jinak. Protože ale další půlhodinu běhá po městě a ničemu nevěří, tak pak záhy procitne a Clarance to vrátí zpátky. V ten moment přichází odhadnutelný závěr správného patetického happy endu (ten spoilovat nebudu), který zafunguje poprvé správně jak má (ani jedno voko nezůstalo suché) a jsme u konce. Uff.... Je to zklamání. Po vlnách chvály a doporučení dostat patos, který třikrát znovu začne, jen aby skončil ve třech minutách (to není překlep), na to 140 minut nemám trpělivost. Vizuální stránka to přitom strašně zachraňuje (nemít colorovanou verzi, budu možná ještě spokojenější), ale zbytek je po chvíli až moc úmorný, že jsem se i já chtěl picnout a čekal anděla, co mi to půjde rozmluvit. George se každou chvíli totiž chová strašně dementně (dnešní doba to nazývá slovíčkem cringe), některé historické prvky z reality nepolíbeného diváka spíš zmatou (já je teda chytil, ale stejně jako Geroge myslím i na jiné) a viz uspěchaný závěr to hazí někam k 60%. Být to neznámý film, budu i shovívavější, ale po těch ohlasech si na Vánoce dám příště asi nějakou jinou klasiku. ()

Dass

Brilantni. Pro me po Casablance a Kanovi dalsi dukaz, ze dnes je americka kinematografie v hlubokem upadku oproti zlatym 40. a 70. letum. ()

Letní filmová škola - akreditace již v prodeji

Letní filmová škola - akreditace již v prodeji

16.06.2022

Slavnostní zahájení 48. Letní filmové školy proběhne již tradičně v sobotu, festival ale své brány otevře už v pátek. Celosvětově první veřejnou projekci dokumentu o Michaelu Kocábovi uvedou jeho… (více)

Klaus je Bůh či Bůh je Klaus?

Klaus je Bůh či Bůh je Klaus?

12.05.2006