Život je krásný

• USA It's a Wonderful Life (více)
Drama / Fantasy / Rodinný / Romantický
USA, 1946, 130 min

Režie:

Frank Capra

James Stewart, Donna Reed, Lionel Barrymore, Thomas Mitchell, Henry Travers, Beulah Bondi, Frank Faylen, Ward Bond, Gloria Grahame, H.B. Warner (více)

Nikdo není na světě zbytečný. Klasický vánoční příběh režiséra Franka CapryJamesem Stewartem v hlavní roli. Jestli existuje opravdu klasický vánoční filmový příběh, tak je to určitě Caprův Život je krásný, který měl svoji premiéru o Vánocích roku 1946. Byl to Caprův první snímek, natočený po druhé světové válce, kterou trávil jako dokumentarista (známá série Zač jsme bojovali), a známý tvůrce v něm chtěl apelovat na dobrou stránku komplikované lidské povahy. V době své premiéry se Život je krásný dočkal velmi smíšeného přijetí odbornou kritikou a rovněž tak vlažného diváckého zájmu (po prvním uvedení v kinech byl stále prodělečný). Byl sice nominován na pět Oscarů (nejlepší film, režie, herec v hlavní roli – J. Stewart, střih a zvuk), ale žádného nezískal v těžké konkurenci jiného klasického díla, Wylerových Nejlepších let našeho života. Caprovi se ani dalšími filmy nikdy nepodařilo navázat na skvělé úspěchy ve třicátých letech. Zlom přišel v roce 1974, kdy vinou nepozorného úředníka nebyl obnoven copyright filmu a ten přešel do veřejného vlastnictví (public domain). Jakákoli televizní stanice, která měla k dispozici vysílací kopii, ho mohla hrát zadarmo, kolikrát se jí zalíbilo. Díky častému hraní na obrazovce se také tento snímek stal tím, čím je dnes – opravdovou filmovou klasikou. Caprův sen o tom, že tohle bude jeho nejlepší film, se po letech naplnil. Vlastní příběh George Baileyho (vynikající James Stewart), který se dostane do těžké životní deprese, z níž ho dostane anděl druhé kategorie Clarence, vznikal poněkud kuriózním způsobem. Když Philip Van Doren Stern, autor krátké povídky Největší dar, nemohl najít žádný časopis, který by ji publikoval, poslal ji jako vánoční pohlednici svým přátelům. Díky kladnému ohlasu se dočkala nejen zveřejnění ale i prodeje filmových práv společnosti RKO, která její zfilmování nabídla Franku Caprovi. Natáčelo se na filmovém ranči RKO v kalifornském Encinu, kde bylo na ploše čtyřech akrů postaveno fiktivní severoamerické městečko Bedford Falls. Vzhledem k tomu, že mimořádnou úlohu ve filmu hraje sníh, který v Kalifornii existuje jen na vrcholcích hor, bylo nutné použití umělého sněhu. Do té doby používané obílené ovesné vločky byly dost hlučné, což by vylučovalo použití kontaktního zvuku, na němž Capra trval. Proto přišli specialisté z trikového oddělení RKO s náhražkou, tvořenou foamitem (chemická směs z hasicích přístrojů), mýdlem a vodou, a za tento nápad byli oceněni zvláštním technickým Oscarem. Vedle Jamese Stewarta se ve filmu objevují další skvělí herci – Donna Reedová (jeho žena Mary), Lionel Barrymore (zlý pan Potter), Thomas Mitchell (popletený strýček Billy) a Henry Travers (Clarence). (Česká televize)

Hollohlaway

Za mě určitě synonymum vánočního zázraku. Dobrák James Stewart co by se nezištně rozdal, tu roli snad nemohl hrát nikdo jiný. Starosvětsky naivní a přitom úžasný film o tom, jak na sebe lidé mají být hodní. Kolorovaná verze mi přišla v pohodě, Donna Reed výjimečně kouzelná. ()

Danikaa

Ďalší komentár už tento film naozaj nepotrebuje. Som rada, že som ho videla, lebo je krásny. A v čase Vianoc, by bol ešte krajší, ale viac hviezdičiek sa aj tak prideliť nedá, takže je to v poriadku. ()

Heraldika

Život je krásný, když se na Silvestra rozhodnete zajít do oblíbeného kina a poštěstí se vám vidět klenot z kinematografických dějin. A pokud ho sdílíte s někým, kdo má stejné pocity a na konci se nestydí utřít si několik slz, nemůže být život krásnější. Krásný rok 2010 vám všem! ()

Maynard.

Wonder - full :o). Páni a paní, tenhle kousek dokáže rozveselit a zahřát snad úplně každýho. Už sem pomalu přestával věřit, že takto staré filmy mě dokážou naprosto uspokojit. Ba co víc, tenhle ve mě na konci vyvolal neuvěřitelně krásný pocit, pocit štěstí. Celou dobu sem se nechal unést příběhem jednoho muže, který má srdce na pravém místě. Do doby, než se na plátně objeví strážný anděl se jedná o skvělý a zajímavý příběh, no ale jak ten anděl hupsne do vody, tak se teprve začnou dít věci. Naprosto nadčasový snímek, který bude vždy aktuální, páč ať už chceme nebo nechceme pojednává o prachách. Prachy mají tu smutnou vlastnost, že sou schopný zlomit i tak dobrého člověka jako je náš George. Ještěže má každý člověk toho svýho strážnýho anděla. Na závěr nemůžu udělat nic jinýho, než sem napsat vzkaz od Georgovýho anděla : "Pamatuj, že nikdo není chudý, pokud má přátelé." Ty vole, život je prostě krásnej!!! ()

Babous

Mám rád filmy, u nichž si můžu být jistý happy endem. A z tohoto filmu optimismus přímo čiší. Krásný film ke zkouknutí nejen o Vánocích. Místy může být pro dnešního diváka lehce zdlouhavý (zvláště scény s andělem), ale několik nezapomenutelných scén (tančení charlestonu v tělocvičně a posléze v bazénu, cesta domů z plesu) a pohádkový - a slzy vyvolávající - konec všechno vynahradí. ()

Arkanoid

Nič nie je stratené, treba vydržať a bojovať a dobro bude odmenené dobrom. Láskavému pohľadu Franka Capru lahodia aj vhodní herci a komediálna rovina. ()

Sdoom

Life really is wonderful. Klíčová je pravděpodobně poválečná atmosféra, bez které by asi tento snímek nikdy nemohl vzniknout. Naprostý klenot, který patří minimálně do top 100 filmů všech dob. Lepší lék na depku si těžko představit. Ovšem i bez ní mě film dojal a na chvíli donutil zamyslet nad "útrapami" života. Btw, nedivil bych se, kdyby tohle byl oblíbený Zemeckisův film. :-) ()

vitekpe

Ten zaver je opravdu az moc...Ale jinak je to docela fajn filmek s krasnou Donnou, Glorii atd. Takze jsem rad, ze jsem ho videl, a doporucuju ho ke zhlednuti vsem, kteri jeste nemeli prilezitost / cas. Na vanoce idealni. :-) 4+ ()

ArdathBay

Pokud si někdy budete myslet, že Váš život bude stát za prd nebo budete myslet na nejhorší, pusťte si tento nádherný, přenádherný skvost. Ta myšlenka a zpracování nikdy nezestárne. Nikdy. Na konci jsem měl slzy v očích a to je mi 44. Filmu je 76 let (v roce 2022). Nejlepší nejen Vánoční film. Geniálnost. ()

Comics.jto

Skrytý klenot. Tento rodinný film se špetkou fantasy odehrávající se po druhé světové válce obsahuje nejskvělejší happyending v historii filmařiny. Film začíná, tak že jeden muž George chce spáchat nežiťí. Začnou se za něj lidi modlit, aby se vrátil. A dostane se to k Josefovi a jednomu andělovi. Díky tomu se retrospektivně dozvídáme různé části Gergeho života. Přesto že se tu nachází tyto prvky nebojte se nějaké křesťanské věci atd. Je to spíš pohádkový. Něco jako český Anděl Páně (2005) a mix s Vánoční koledou (2009) ale 5x lepší OMG. Jak nakonec přesvědčí George anděl se musíte dozvědět sami. (i když jsem nenašel pár lidí kterým to nesedí, ten důvod. . Jo jo ale pokud chcete pohodový film, když se cítíte špatně, ztrácíte smysl života. Tak směle do toho a pusťte si tento snímek. ()

Ondra16

Je zcela evidentní, proč Capra slaví takový úspěch. A slaví ho zaslouženě, film je po všech stránkách dokonalý. A když už jsme u toho co by se stalo, kdyby...opravdu bych chtěl vidět, jak si Stewart stojí za svým. ()

Seti

Dnes již klasická vánoční pohádka pro dospělé od Franka Capry, která zaujme především interesantním námětem, starosvětsky černobílými postavami a jeho tradiční feel good atmosférou s několika pořádnými kapkami toho klišé navrch. Každý si zajisté někdy v životě položil otázku, jaký byl jeho dosavadní přínos světu a co by se vlastně stalo, kdyby se vůbec nenarodil. Je nanejvýš smutné, když člověk v obou případech dojde k závěru, že vůbec nic! ()

klukluka

Viděl jsem teď v poslední době pár filmů pro pamětníky (pamětníků), které nezestárly. Sám jsem tomu nemohl věřit, mám zafixované, že když je to ČB, tak se tam budou herci různě pitvořit, bude to afektovaný, upištěný, naivní a nejspíš i docela blbý. A ejhle- nemusí to platit bezvýhradně, vážně existují filmy, které perfektně fungují, byť jsou buď všichni, nebo přinejmenším většina jejich tvůrců dávno po smrti. Bohužel to neplatí o Život je krásný. A za krásný nepovažuju ani ten film. Jasně, posledních 5 minut nás ždímali, co to šlo, dojetí jsem se pod tím náporem neubránil, ale kvůli tomu na to ještě nemusím pět chvalozpěvy. Bylo to po všech stránkách černobílé, maximálně zjednodušující, bezpohlavní, sterilní, patetické, falešné. Jestli pozbudete, dejme tomu 2 milióny cizích peněz (8 tisíc tehdejších dolarů), střelte se do hlavy. První, kdo od vás dá ruce pryč, budou přátelé. Ten film je postavenej na pravým opaku. Já mu to sdělení nevěřím a není to zdaleka jediná výhrada, kterou k němu mám. Merry Christmas! ()

Han22

Život je krásný je tak slavné a v mnoha filmech citované dílo, že jsem čekal jasnou pětihvězdičkovou záležitost a nějaký hluboce lidský a hřejivý Vánoční příběh. Ostatně totéž slibovalo jméno Franka Capry, mého nejoblíbenějšího režiséra klasického Hollywoodu. Navíc se do hlavní role vrací po válce James Stewart a v roli záporáka po druhé v roce 1946 exceluje Lionel Barrymore. Jenže život je krásný je tak nějak až moc obyčejný - sledujeme dětství, mládí a střední léta George Baileyho. Muže který plánoval cestovat a změnit svět a místo toho skončil ve svém městečku Bedford Falls, vede firmu na půjčky o kterou nikdy nestál, bojuje proti zlotřilému magnátovi Potterovi a žije rodinným životem a nuzném domě. Místo hřejivého pocitu se dostavila spíše deprese, protože znám ono postupné odumírání snů, když život běží jinak, než jste si představovali. A tak nějak mi chyběla lehkost předchozích Caprových filmů. Na 4* to tak povyšuje především v seriálech xkrát použitý námět "co kdybych se nikdy nenarodil", který ukazuje jak byl Bedford Falls vypadalo bez George, anděl Clarence a především krásně kýčovitý konec. Stejně jsem ale čekal trošku víc. Drama roku 1946. ()

CSSML

Film Život je krásný pojednává o víře, rodině, obětavosti a poctivé práci, ale navíc proniká do hloubky učení o Boží prozřetelnosti a moci přímluvné modlitby. Byl to nejoblíbenější film Franka Capry z těch, které sám režíroval. „Moje filmy mají každému muži, ženě a dítěti ukázat, že je Bůh miluje, že je miluju já a že pokoj a spása se stanou skutečností teprve tehdy, když se naučí milovat jeden druhého. (...) Pevně věřím, že odpůrci mravnosti, fanatičtí intelektuálové a mafie zlé vůle (…) nikdy nepřemohou kříž.“ ()

Zagros

Život je krásný stejně jako tenhle film. Ten je oslavou obyčejného člověka a jeho dobrého srdce, který nepodlehne své frustraci ze svých nenaplněných cílů a zázrakem (doslova) v sobě najde další sílu bojovat a dál svým drobným přispěním dělat lepší svět. Je to film, který si vždy rád zopakuji, protože zraje jako víno. Zrovna jsem na něj dostal chuť a přes svátky si jej opět pustím. Pro mě z něj vyvstává nádherná myšlenka, že rezignace, apatie, či snad dokonce sebevražda není řešení. Je lepší se zvednout a vydat se jít něco dělat, protože život je skutečně krásný. ()

Torimmer

Hezký film. A má co říct... Ovšem ze svého pohledu nemůžu jinak. No, hold starý svět, staré ideály. Ten koncept, příběh plynoucí mnoha lety, a herci - super. Ale nemůžu si pomoct, prostě tady vidím podmíněný svět, začínající a končící hlavním HRDINOU - status nadlidsky zidealizovaný, ale stejně na sebe-upozorňující... a pak závěr, který je vystupňovaný až moc, že trošku odebírá to kouzlo, že život je krásný. Končí to zas u toho eskapismu... Filmový život je krásný, hlavně ten v Hollywoodu. Ale aktuálně to je už JENOM hezká pohádka. Říká to něco fakt? ()

Revolver

Nádherný a neuvěřitelně dojemný příběh. I přes nezpochybnitelné kvality Franka Capry stojí film především na Jamesi Stewartovi, který podal pravděpodobně životní výkon. Život je krásný je jeden z mála filmů, které bych označil ''dokonalý''. ()

Scevola

"Remeber no man is a failure who has friends" ,to je sakra pravda. Posledna pol hodina spravila z tohto filmu nieco uplne jedinecne, ma schopnost vyvolat neskutocnu emociu. Verim ze kazdy po vzhladnuti tohto filmu dostane chut zit :) 9/10 ()

Sten-li

Bravurně natočené veledílo se skvělými hereckými výkony. Nedočkavě jsem se těšil, co se bude dít, až za Georgem Baileym sestoupí jeho zachránce z nebes...když jsem se dočkal, snímek přeskočil na vyšší level a celý příběh, do kterého se divák do té chvíle vžil, je najednou bez zásahu života Baileyho příběhem úplně jiným. Návrat hlavního aktéra zpět do reality vykouzlí úsměv na tváři a celé to skončí happy endem, z kterého vám nezbyde než být naměkko. Natočit v té době takovýto kousek - smekám.95% ()

Letní filmová škola - akreditace již v prodeji

Letní filmová škola - akreditace již v prodeji

16.06.2022

Slavnostní zahájení 48. Letní filmové školy proběhne již tradičně v sobotu, festival ale své brány otevře už v pátek. Celosvětově první veřejnou projekci dokumentu o Michaelu Kocábovi uvedou jeho… (více)

Klaus je Bůh či Bůh je Klaus?

Klaus je Bůh či Bůh je Klaus?

12.05.2006