Ukradni, co můžeš!

• Německo Buffalo Soldiers (více)

Když profesionálního vojáka nezajímá nadřízený ani armáda, je něco v nepořádku... Píše se rok 1989. Berlínská zeď už to má hodně nahnuté a doba, kdy padne nejeden totalitní stát ve střední Evropě, je velmi blízko. Na vojenské základně Theodora Roosevelta u Stuttgartu zatím bojuje svou soukromou válku specialista Ray Elwood. Rozhodně se nehodlá nudit a poflakovat někde v kasárnách, tak jako to dělá většina jeho kolegů. Svůj pobyt v armádě si hodlá pořádně užít! Oficiálně sice pracuje jako vojenský úředník, ale jinak zařizuje veškeré „zásobování“, od prodeje kradeného zboží až po obchod s heroinem. Onoho osudného podzimu ale přichází nový důstojník s rozkazem vyčistit základnu od všech nežádoucích vlivů... Značně nevybíravou satiru na poměry v americké armádě a jejích jednotkách v někdejším Západním Německu natočil režisér Gregor Jordan. Tvůrci vůbec nešetří ostřejšími výrazy a černým humorem, komikou odlehčují i dramatické scény. V neobyčejně zajímavém obsazením zaujmou zejména herecké výkony Joaquina Phoenixe (Ray Elwood) a Eda Harrise (plukovník Berman). Pro své značné kritické vyznění čekal v USA distributor delší dobu s uvolněním titulu pro kina i video. (Česká televize)

selekce

Slovo "komedie" bych asi vypustila, i když... . Tři hvězdičky bych dala za celkem zajímavý, i když místy lehce nudný příběh, čtvrtou za Phoenixův výkon. ()

Billy.3

Buffalo soldiers je průměrný válečný snímek o válce, ale spíš o bitvách ve vlastních řadách. Film sám o sobě není nějak napínavý ani skvěle natočený a když to srovnám s Marinákem, tak tento film proti němu nemá šanci. Proč teda dávám 4 hvězdy? Za 2 úžasné scény, které si pouštím pořád dokola a dlouho na ně nezapomenu. Jízda tří zfetovaných týpků v tanku prostě neměla chybu a závěr filmu byl úžasný a efektní zároven a navíc se skvělou hudbou. ()

rob_troy

Opravdu, ale opravdu zaujímavá drama-válečná komedie s Joaquin Phoenixem. Největším námětem filmu je asi fet. Tam opravdu na koho přijdete, ten buď vaří nebo sjíždí herák. No občas se možná zasmějete, ale tam je to spíš k tomu, aby vám to otevřelo hubu než rozesmálo. ()

kubilov

Nijak extra úžasná komedie z vojenského prostředí z konce Studené války, přesto však hned s několika skvěle padnoucími vtipy, hlavně však v první polovině. O tom, že by šlo o plnokrevnou černohumornou komedii ani snad nelze vůbec přemýšlet, na to je zde až příliš vážných témat a scén, které neobsahují ani kousek humoru. Ale Joaquin Phoenix jako drogový šéf věčně sfetované americké armády byl skvělý! ()

subic

Doslova ráj na americké základně v západním Německu se změnou vedoucího důstojníka rázem změnil. Jízda sjetých vojáků tankem po civilní silnici skrz benzinku a krádež 2 náklaďáků na začátku nadchne, ale co dál? Takový z těch filmů, co postupně ztrácí dech a finální razie je jak z jiného filmu. ()

ostravak30

Po shlédnutí mě napadá jediná logická otázka, která ještě může zvrátit mé hodnocení. Nakolik je tohle pravda a nakolik výmysly? Americká armáda byla vždy lehce kontroverzní a já osobně míním, že kdyby nebylo armád, svět by byl lepším místem. Nakolik si dělá Jordan legraci a nakolik tvrdě kritizuje armádu za své činy na konci socialismu v Evropě je sice těžké odhadnout, ale pravda je, že například scéna v tanku, který demoluje pumpu je černo černější než černá díra. Joaquin Phoenix a Ed Harris byli výborní, nicméně ani oni film nijak extra nepozvedli. Soubor kritizovaných aspektů se nám předkládá jako hadry v pytli, které se postupně vysypávají halabala přes sebe. Je docela zarážející vidět, že ačkoli komunisté pravděpodobně neměli o americké armádě i ty nejmenší informace, stejně v mnohém kritizovaném prakticky nelhali. Drogy, šikana a další jevy jsou nám představovány jako běžná praxe armády s tím, že chcete-li něco vydělat nebo přežít, jinak to prostě nejde. Osobně bych si tipl, že se něco za ty roky změnilo, ale tolik toho zase nebude. ()

Frix

Hrozně, hrozně, hrozně dobrý film u kterého se vůbec nedivím, že musel kvůli americkému patriotismu být distribuován až dva roky po dokončení. Tohle se dostat do kin při válce v Iráku, nevím nevím. Velmi silné a reálné drama mixnuté thrillerem dává prostor především Phoenixovi, který se myslím definitvně vymanil ze stínu bratra Rivera a Scottu Glennovi, kterého jsem od první vteřiny zcela upřímně nenáviděl. Jestliže jsou poměry v americké armádě opravdu na této úrovni (a nedělá mi velký problém tomu uvěřit), pak bůh s námi. ()

ric

Pro mě je to spíš jen odvádění od tématu úplně jiných o moc podstatnějších problémů souvisejících s US ARMY a jejím působení ve světě. ()

jungewolf

Vynikající černá komedie o poměrech na amerických základnách v cizině na konci 80.let : 4 - 4,5 * a 73 % , hlavně za J.Phoenixe, E.Harrise a E.McGovernovou. Menší roli si zahrál taky I.Elba . //Dostupné v i-vysílání Č.televize (únor 2022). Natáčení probíhalo v Německu : v Karlsruhe, Konigsbach-Steinu, Jockrimu, Baden-Badenu, Pforzheimu, Siegelsbachu a na různých místech spolkové země Bádensko-Wurttembersko . ()

Rorie

zajímavá podívaná......a mě osobně se film líbil, doporučuju jen nečekat od toho víc - pak se rozhodně nudit nebudete. člověk jen tak sedí zašitej v křesle a přemýšlí, že tohle mu zkrátka nemůže nikdy projít ()

Davemix

Naprosto skvělá komedie s famózním J. Phoenixem. Trochu rozporuplná hodnocení, ale já jsem se fakt dost nasmál. Ale to, že někdo prostě v armádě takhle ve velkým jede v heroinu je fakt megavtipný už samo o sobě. Ale zase ten překlad - to je fakt tragédie :-) - 80% ()

jopal

Zmietam sa medzi 3 a 4 *. Dobra podivana, ale na komediu to bolo na zaver moc vazne a na seriozny film, tam bolo vela nezmyslov. Ale prihliadnuc na to, co sa dnes toci, dobre 4*. Mne osobne najviac utkveli v pamati nadrogovani tankisti. ()

vooddoo

Průměrná komedie, ve které naprosto září Joaquin Phoenix. Pobavilo mě vaření drog, střílení na Mercedes, a naprosto nejlepší jízda s tankem. :-) Navzdory tomu ve filmu pořád zůstává dosti hluchých míst. Pak také ten vážný konec se střílečkou mi moc nesedl, takže dávám ***. ()

Radek273

Legrace musí být, ovšem každá má svou mez a tahle zdaleka přesáhla svůj limit. Herci fajn, ale zesměšňování armády se takříkajíc "uthlo ze řetězu" a nereálnost situací vše ničí. Jednou stačilo, a to tak že bohatě! ()

PTuranyi

Mierne uletená komédia z vojenského prostredia o vojakovi Elwoodovi slúžiacom na základni v západnom Nemecku pred pádom železnej opony. Služba je nudná, tak sa zabáva "varením" drog a užívaním si s veliteľovou manželkou. Jemu a jeho partii však osud nachystá niekoľko prekvapení v podobe dodávky zbraní a seržanta Leeho. Ten má síce peknú dcéru ale ide mu po krku, pretože tuší, že robí niečo nekalé. Produkcia je kvalitná a herci tiež hrajú svoje role dobre. Chýba tomu však ťah na bránku a hoci sfetovaní vojaci dokážu vyprodukovať fúru bláznivých situácií, atmosféra filmu nie je úplne zábavná ale miestami skĺzava do vážnej až dramatickej polohy, aby ju následne zhodil nejakou hláškou. 75% ()

Warapeidza

Velmi příjemné překvapení. Celej film je lehce ujetej, a postavenej na dobrým a originálním příběhu. Některý nápady a scény jsem docela těžce vydejchával (v dobrým slova smyslu), a bavil jsem se opravdu dobře :). Ten konec na Havaji mi tam sice přebývá, byl bych raději skončil spolu s "bodem varu", ale to je jen taková menší chybka na kráse...Prostě a jednoduše- výběrem a shlédnutím tohoto filmu určitě neuděláte chybu. ()