Řetěz bláznů

Chain of Fools

Reťaz bláznov

Komedie / Krimi

USA, 2000, 94 min

Ze začátku to byl pro Thomase Kreska (Steve Zahn) den jako každý jiný. Ale jen do okamžiku, kdy do jeho holičství zavítal muž, který má na svědomí loupež vzácných čínských mincí z místního muzea. A když se náhodou nabodne sám propíchne holičovými nůžkami, začíná Thomas cítit příležitost jak se dostat snadno k penězům. Nebude to ale vůbec jednoduché, a to ani když mu pomůže jeho nejlepší kamarád, skautský průvodce Andy... Jo, tak takovéto filmy rozhodně můžu. Ať už je má na svědomí Guy Ritchie, Barry Sonnenfeld nebo jako tento právě švédské uskupení režisérů pod názvem Traktor.. Komedie, která je na první pohled tak naivní, až je vlastně setsakra vtipná. Spousta známých hereckých jmen, kteří si dovedou sami ze sebe udělat srandu - od přihlouplého Zahna, smolaře Goldbluma, policistky Hayek, nájemného vraha Wooda či transvestitu Jonese. Každá z postav má přesně své místo, a i když si někdy můžete říkat proč zrovna teď a tady toto, vězte, že to Trakto(ři) měli vše řádně promyšlené. Prostě takovýchto filmů rozhodně víc. Prosím prosím..(3.10.2012)

Žijeme ve zvláštní době. Kůrovci napadají Hrad, věznice mají leden otevřených dveří, venku mrzne tak, že jsem našeho kocoura musel polít horkou vodou, aby ráno vstal z verandy, a Traktor nám režíruje filmy... Klika, že existují jistoty jako šelma Salma, o které se člověk v této pseudodobě může opřít a v klidu spočinout.(22.1.2013)

Zabavna dejovo prepletena komedia, najlepsie to v komentari vystihol Enspigl, akurat ze mne tie postavy az tak blizke neboli, ale bavia ma tieto tipy filmov. Vdaka ukradnutym hodnotnym minciam je dej zrazu tak chaoticky, ze sa zda, ze by to mohlo byt neprehladne, ale nie je to tak. Vsetko do seba zapada ako puzzle a prekvapive su az prilis caste nahody zucastnenych postav, ktore skoro vsetky maju s tymi mincami nieco spolocne a ktore sa nejakym zazrakom niekde stretnu. Potesilo ma aj hviezdne obsadenie a film som si pozrel hlavne vdaka mojmu oblubenemu hercovi Jeffovi Goldblumovi. Inac pre informaciu reziser s podivuhodnou prezyvkou Traktor je nick skupiny piatich mladych svedskych reziserov a dvoch producentov... 16.12.2010 _______ Steve Zahn - (Kresk) +++ Salma Hayek - (Policajtka Kolko) +++ Jeff Goldblum - (Avnet) +++ Elijah Wood - (Nájomný strelec Mikey) +++ David Cross - (Skaut Andy) +++ Tom Wilkinson - (Bollingsworth) +++ Orlando Jones - (Transvestita Miss Cocoa) +++ David Hyde Pierce - (Mr. Kerner) +++ Lara Flynn Boyle - (Karen) +++ Michael Rapaport - (Hitman) +++ Hudba: David A. Hughes a John Murphy +++(16.12.2010)

• MickeyStuma

Černá bláznivá komedie, která je i přes plejádu hvězdných herců poněkud slabá. Dějová linka není špatná, ale zábavnost mi nějak nesedla. Ukradené mince snědl klučina a čeká se, až je vyloučí. A zatím se všude blbne. A divně se blbne. Na podobné téma jsou daleko lepší filmy. Ponechání tohoto snímku ladem se vůbec nic nezkazí.(9.2.2014)

Podobných černých krimi-komedií vzniklo ke konci 90. let celá řada (ČERNÝ ČTVRTEK, NEROVNÁ PARTIE, V ČÍNĚ JEDÍ PSY, PODFU(C)K, atd.) a ŘETĚZ BLÁZNŮ se mezi nimi rozhodně neztratí. Jeho největší předností je velmi dobrý scénář s celou řadou krásných postav (mj. Elijah Wood v roli nájemného zabijáka, Orlando Jones v roli transvestity, Salma Hayek v roli detektiva a dívky z Playboye, atd.) a vtipných momentů (nej. - odklízení těla Jeffa Goldbluma).(14.2.2007)

• - Natáčení probíhalo v kanadském Vancouveru. (Terva)

• - Roli Karen si původně měla zahrát Claudia Schiffer. (Terva)

• - Pracovní název filmu zněl Shiny New Enemies. (Terva)