Řetěz bláznů

Chain of Fools

Reťaz bláznov

Komedie / Krimi

USA, 2000, 94 min

Žijeme ve zvláštní době. Kůrovci napadají Hrad, věznice mají leden otevřených dveří, venku mrzne tak, že jsem našeho kocoura musel polít horkou vodou, aby ráno vstal z verandy, a Traktor nám režíruje filmy... Klika, že existují jistoty jako šelma Salma, o které se člověk v této pseudodobě může opřít a v klidu spočinout.(22.1.2013)

Ze začátku to byl pro Thomase Kreska (Steve Zahn) den jako každý jiný. Ale jen do okamžiku, kdy do jeho holičství zavítal muž, který má na svědomí loupež vzácných čínských mincí z místního muzea. A když se náhodou nabodne sám propíchne holičovými nůžkami, začíná Thomas cítit příležitost jak se dostat snadno k penězům. Nebude to ale vůbec jednoduché, a to ani když mu pomůže jeho nejlepší kamarád, skautský průvodce Andy... Jo, tak takovéto filmy rozhodně můžu. Ať už je má na svědomí Guy Ritchie, Barry Sonnenfeld nebo jako tento právě švédské uskupení režisérů pod názvem Traktor.. Komedie, která je na první pohled tak naivní, až je vlastně setsakra vtipná. Spousta známých hereckých jmen, kteří si dovedou sami ze sebe udělat srandu - od přihlouplého Zahna, smolaře Goldbluma, policistky Hayek, nájemného vraha Wooda či transvestitu Jonese. Každá z postav má přesně své místo, a i když si někdy můžete říkat proč zrovna teď a tady toto, vězte, že to Trakto(ři) měli vše řádně promyšlené. Prostě takovýchto filmů rozhodně víc. Prosím prosím..(3.10.2012)

Kdyz jsem zjistil, ze reziser tyhle komedie se jmenuje Traktor a ze nic jinyho nenatocil, tak sem se trosku obaval, co to bude, ale musim priznat, ze to byla opravdu vyborna komedie plna cerneho humoru. Sice by to chtelo trosku sviznejsi tempo, mistama tam byli nudny casti, ale jako celek to fungovalo dobre. Bal jsem se jak to skonci, protoze tvurci dej cim dal vic zamotavali, ale nakonec vse dobre zvladli. Pekny bylo, ze nektere scenky byli videt z pohledu ruznych osob. Steve Zahn v roli holice byl vopravdu krutej a spolu se svym skautskym kamosem vypadali jako nejvetsi ubozaci na svete. Role sedli i Jeffovi Goldblumovi a Elijahovi Woodovy, ktery byli v rolich zabijaku naprosto paradni. Spousta scen byla opravdu drsnejch a ja se u nich fakt hodne nasmal. Celkove jsem se dobre bavil, ale kvalit komedii Guye Ritchieho to fakt nedosahuje, protoze ty jsou sviznejsi.(8.5.2005)

Klipový mágové, světu známí jako skupina Traktor, se nadstandardně obsazenou černou krimi komedii s prvky crazy humoru vydávají po stopách raného Guye Ritchieho. Bohužel stará pravda praví o řetězech, že jsou tak silní jako je silný jejich nejslabší článek a nejslabším článkem Řetězu bláznů je absence výrazného momentu. Výrazný moment, bonus navíc, zkrátka něco co oddělí zrno od plev a chlapy od chlapců.(18.1.2013)

Průměrná žánrovka, u kterého je hvězdné obsazení spíš na škodu než k užitku. Celkově dost nevýrazní herci hráli ještě nevýraznější postavy hlavně díky dost plytkýmu scénáři. Scénky, který se mohly stát klidně kultovní (střelci v nemocnici,...) sou tak akorát prázdné a nudné nic a u některých sem měl dost silný nutkání to vypnout. Ale jinak vcelku koukatelný, na Boyla nebo Ritchieho žánrový klasiky to však nemá ani zdaleka. 60%(12.1.2013)

• - Natáčení probíhalo v kanadském Vancouveru. (Terva)

• - Roli Karen si původně měla zahrát Claudia Schiffer. (Terva)

• - Film režírovala skupina švédských producentů a režisérů s názvem Traktor. (Terva)