Reklama

Reklama

Děla z Navarone

  • USA The Guns of Navarone (více)
Trailer

Obsahy(1)

Jen šest mužů stálo mezi životem a smrtí dvou tisícovek vojáků. Píše se rok 1943 a Němci jsou na vítězném tažení Evropou. Jsou už i v Řecku a na všech jeho ostrovech, s výjimkou Kréty a ostrůvku Chrenos blízko tureckých hranic. Ostrůvku, na němž našly dočasný azyl dvě tisícovky unavených, vyčerpaných britských vojáků. Měli by být evakuováni dřív, než vstoupí do války Turecko. Jedinou únikovou cestu po moři však neprodyšně střeží dvě obří, radarem řízená německá děla na ostrově Navarone. Ta nemohou být zničena ani z vody, ani ze vzduchu. Je tu jediná možnost: pokusit se zlikvidovat je přímo. Do vyplutí záchranného vojenského konvoje zbývá jen několik dní a skupinka šesti diverzantů míří v malé rybářské bárce k ostrovu, který je přístupný jen nebezpečným horolezeckým výstupem. Jen na nich záleží, jestli ty dvě tisícovky mužů příští středu zemřou, nebo budou žít... Natočeno na motivy skutečné události, zachycené v románovém bestselleru Alistaira MacLeana. Hvězdnému obsazení dominují Gregory Peck v roli kapitána Malloryho, David Niven jako „génius přes výbušniny“ desátník Miller a Anthony Quinn coby nekompromisní Řek Andrea. Duší celého natáčení byl scénárista a producent Carl Foreman, jehož vliv byl tak velký, že dokonce po prvním natáčecím dni prosadil odvolání původně designovaného režiséra Alexandra Mackendricka a jeho nahrazení J. Lee Thompsonem. Celé natáčení bylo mimořádně náročné a plné nečekaných překážek: David Niven si např. při scéně ztroskotání poranil ret a natáčení dokončoval s otravou krve de facto na revers. I přes vydatnou podporu řecké vlády překročili filmaři rozpočet i termín, odměnou jim ovšem byla řada ocenění oficiálních (Oscar za zvláštní efekty plus 6 dalších nominací, dva Zlaté glóby – nejlepší film-drama, nejlepší hudba – D. Tiomkin) i diváckých. Děla z Navarone se stala jedním z nejúspěšnějších filmů roku 1961. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (116)

noriaki 

všechny recenze uživatele

Pokud by někdo přemýšlel, proč o téhle operaci neslyšel v hodinách dějepisu, a nazarazila by ho existence nadpřirozeně mocných, nezničitelných děl, tak by se jeho pochybnosti o historické věrnosti musely rozplynout už před polovinou snímku. Tohle by nikdo nikdy nenaplánoval, neprovedl a nepřežil. Partička hrdinů se dostává do těch nejbezvýchodnějších situací, a ze všech vyklouzne s neotřesitelnou sebejistotou a profesionalitou. Spíše než pravověrný válečný film jsou tak Děla z Navarone krásně ubíhající dobrodružný film z období Druhé světové války. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

V pořádně dlouhém úvodu se nám film chlubí, že vypráví o legendě, o legendě, která se však zakládá na pravdě, která je založena na opravdovém příběhu, na opravdovém hrdinství. Probereme-li si film z tohoto úhlu pohledu, nezbývá než souhlasit. Skupina pravých hrdinů je tu rozhodnuta potřít nepřítele a za správnou věc bez otázek položit své životy. Pochopitelně se musí dostavit i problémy, zrada, mnoho pochybností o smyslu celé věci a kupa neočekávaných událostí. S tím vším se však naši hrdinové statečně poperou a odvedou nejlepší výkon, jakého byli schopni, snad ještě víc než se od nich čekalo. Toť beru-li film jako film o legendě. Však teď už můj vlastní názor! Točíme-li dílo o skutečné události, nemělo by pak v sobě mít alespoň náznak čehosi reálného? Neměli by hrdinové být spíše z masa a kostí než z nezčitelného neznámého materiálu? Co je to za válečný film, kde z opravdové války nejsou ani náznaky? Vstávají mi vlasy na hlavě, když se němečtí vojáčci nechávají střílet jako ovce! A všechny rozhovory hrdinů se omezují na nevýslovné moralizující tlachání? Nejhorší a přitom už tisíckrát ohrané jsou ty zpropadené útěky. Když naše jednotka padne do zajetí, víme předem, co bude následovat po každém slovu i gestu. Nebudu pomlouvat speciální efekty, na rok 1961 to asi nějakou úroveň má. Desetiminutová sekvence, kdy slyšíme jen řev moře a následně se ztuhlou krví v žilách pozorujeme zlézající horololezce měla být asi nesmírně působivá. Asi to však nechtěli ani autoři risknout na 100%, a proto se po nic neříkající hodině konečně zjevují dvě partyzánky s neoddolatelným sex-appealem. Trapnější záminku pro odhalení alespoň ženských zad jsem také ještě neviděl. Zkrátka dost přeceňovaný průměrný válečný snímek a poněkud přemrštěnou stopáží. ()

Reklama

nascendi 

všechny recenze uživatele

Úspešný a podľa niektorých dokonca kultový film ma nijako nenadchol. Anglosaský pohľad na vojnové udalosti je po všetkých stránkach na míle vzdialený od reality. Horolezecké lopotenie sa na kolmej stene, vyžehlené uniformy, figúrkovití, trápni Nemci a na druhej strane anglosaskí hrdinovia, ktorým páru nieto, scenáristické premety, partizánky a mnoho ďalšieho mi dosť komplikovalo sústredené sledovanie tohto dva a pol hodinového filmu. Našťastie ho uvádzali neskoro večer a tak si organizmus samostatne vyberal mikrospánkovú daň. ()

pakobylka 

všechny recenze uživatele

Velkoryse pojaté, maličko exhibicionistické a především nadprůměrně frajerské dobrodružství, které jakoby jen náhodou zabloudilo na bojiště Druhé světové. Nicméně jeho základ je pravdivý, hrdinové charismatičtí - a dějová linie v každém ze svých rukávů obratně ukrývá hned několik es, přičemž každému z nich přenechává právě takový prostor, aby mohlo náležitě vyniknout. ()

Apophis 

všechny recenze uživatele

Tak tohle je opravdu velká pecka! Je vidět, že současní scénáristi by se mohli učit od velikánů starší doby. Tento film jistě překvapí svou věrohodností a podle mého naprosto dokonalým pohledem do života jednotek Commandos. Herecky je film rovněž bezkonkurenční - Gregory Peck, David Niven, Anthony Quinn, nejsem je schopen seřadit, všichni hrají výtečně. Snad jen jednu drobnou chybku film má, a to tu, že současnému divákovi mohou některé scény připadat trochu zdlouhavé, ale prokristapána, podívejte se na rok výroby!! Myslím, že tento film i přes tu svou chybku ROZHODNĚ na 5* má. ()

Galerie (87)

Zajímavosti (28)

  • Gregory Peck často říkal, že byl zklamán tím, kolika divákům uniklo, jak protiválečný se film snažil být. (džanik)
  • Anthony Quayle skutečně strávil část 2. světové války v Albánii organizováním tamních partyzánských jednotek. Dosáhl hodnosti majora. (džanik)
  • Pohled z moře na skalní otvor pro děla se nachází ve městě Bonifacio na Korsice u vstupu do přístavu. (HonzaR.)

Související novinky

Navštivte Noc v Hollywoodu

Navštivte Noc v Hollywoodu

02.09.2008

A nemusíte daleko. Stačí v sobotu 6. září ve 20 hodin zavítat do Dvořákovy síně pražského Rudolfina. Tam se totiž koná slavnostní koncert filmové hudby A Night in Hollywood. Pod moderátorským vedením… (více)

Reklama

Reklama