Reklama

Reklama

Děla z Navarone

  • USA The Guns of Navarone (více)
Trailer

Obsahy(1)

Jen šest mužů stálo mezi životem a smrtí dvou tisícovek vojáků. Píše se rok 1943 a Němci jsou na vítězném tažení Evropou. Jsou už i v Řecku a na všech jeho ostrovech, s výjimkou Kréty a ostrůvku Chrenos blízko tureckých hranic. Ostrůvku, na němž našly dočasný azyl dvě tisícovky unavených, vyčerpaných britských vojáků. Měli by být evakuováni dřív, než vstoupí do války Turecko. Jedinou únikovou cestu po moři však neprodyšně střeží dvě obří, radarem řízená německá děla na ostrově Navarone. Ta nemohou být zničena ani z vody, ani ze vzduchu. Je tu jediná možnost: pokusit se zlikvidovat je přímo. Do vyplutí záchranného vojenského konvoje zbývá jen několik dní a skupinka šesti diverzantů míří v malé rybářské bárce k ostrovu, který je přístupný jen nebezpečným horolezeckým výstupem. Jen na nich záleží, jestli ty dvě tisícovky mužů příští středu zemřou, nebo budou žít... Natočeno na motivy skutečné události, zachycené v románovém bestselleru Alistaira MacLeana. Hvězdnému obsazení dominují Gregory Peck v roli kapitána Malloryho, David Niven jako „génius přes výbušniny“ desátník Miller a Anthony Quinn coby nekompromisní Řek Andrea. Duší celého natáčení byl scénárista a producent Carl Foreman, jehož vliv byl tak velký, že dokonce po prvním natáčecím dni prosadil odvolání původně designovaného režiséra Alexandra Mackendricka a jeho nahrazení J. Lee Thompsonem. Celé natáčení bylo mimořádně náročné a plné nečekaných překážek: David Niven si např. při scéně ztroskotání poranil ret a natáčení dokončoval s otravou krve de facto na revers. I přes vydatnou podporu řecké vlády překročili filmaři rozpočet i termín, odměnou jim ovšem byla řada ocenění oficiálních (Oscar za zvláštní efekty plus 6 dalších nominací, dva Zlaté glóby – nejlepší film-drama, nejlepší hudba – D. Tiomkin) i diváckých. Děla z Navarone se stala jedním z nejúspěšnějších filmů roku 1961. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (115)

Shakers 

všechny recenze uživatele

Teda musím povedať, že na ten rok výroby to ma fakt slušné efekty, ktoré vyzerajú aj dodnes dosť dobre. Guns of Navarone mi pripomínajú jednu s mojich obľúbených hier Commados II, kde som mal za úlohu zničiť práve Delá z Navarone. Film som inak zožral aj s navijakom, príbeh ma tempo, herci sú brilantne obsadený, dialógy prekvapivo chytré, nájdu sa aj zvraty a samozrejme nechýba slušná akcia, ale na nejakú vojenskú reálnosť zabudnite. Rozhodne jeden s tých vojnových filmov, ktoré sa môžu zaradiť medzi elitu. 85%- 4* ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Dokonalá filmařina, kde mi jen asi na dvou místech vadil podivný střih (při lezení po provaze nahoru a pak při střelbě v pevnosti), ale jinak to má dokonalý scenáristický podklad se všemi náležitostmi, dobrou charakteristiku postav, postupné odhalování jejich minulosti či tajemství, a také několik skvělých dialogů na téma války (musíme být stejně zákeřní jako nepřítel - jen ale abychom se pak stali krutějšími; někdo vždycky musí rozhodnout a vzít na sebe zodpovědnost, i když se mu třeba nechce a nejde o nic populárního). Plus ty nuance, kdy se o dvou hlavních hrdinech dozvíme, co mezi nimi je, a ono to pak hraje během vyprávění jistou roli a nabízí další napětí ve druhém plánu). Líbily se mi scény beze slov, kdy třeba po nárazu na útes bojují o záchranu věcí z lodí i svůj život - tohle vám dnes málokterý filmař, včetně těch oceňovaných a přeceňovaných, dokáže natočit. Skvělá výprava i triky. Nebo fakt, dnes ve válečných filmech rovněž opomíjený, že Němci mluví německy, a Řekové řecky. Vcítění se do postav velké, napětí prakticky neustálé. Možná ti, kteří zde hledají hlavně akci, budou zklamaní, ale tenhle film skutečně o akci není - ostatně jako v samotné válce se také pořád nestřílí. ----- Dvou a půlhodinový film s Anthony Quinnem, Gregory Peckem či Davidem Nivenem v hlavních rolích komanda spojeneckých sil, které má nejen zničit velká polní děla německé armády na jednom řeckém ostrůvku, ale i zachránit životy britských vojáků, kteří jsou díky těmto dělům drženi v šachu. Film získal sedm nominací na Oscara a jednu sošku. V Nastavení můžete vybrat možnost komentáře režiséra, nebo komentáře historika, oboje bohužel jen s italskými titulky. Jinak žádný bonus na disku nenajdete. Ale vopravdu. ()

Reklama

sud 

všechny recenze uživatele

S odstupem času a let jsem zjistil, že "Děla z Navarone" už nemají takové grády, jako kdysi. Scéna na skále je sice stále napínavá, Anthony Quinn exceluje na plné čáře, ale stopáž je dost přemrštěná, příběh se nesnaží o nadsázku a tudíž spoustu scén působí nepřesvědčivě a Gregory Peck se (při vší úctě a mé oblibě) do této role moc nehodí. Volné, o sedmnáct let mladší, pokračování s Robertem Shawem a Harrisonem Fordem je IMHO o třídu lepší. 50%. ()

pakobylka 

všechny recenze uživatele

Velkoryse pojaté, maličko exhibicionistické a především nadprůměrně frajerské dobrodružství, které jakoby jen náhodou zabloudilo na bojiště Druhé světové. Nicméně jeho základ je pravdivý, hrdinové charismatičtí - a dějová linie v každém ze svých rukávů obratně ukrývá hned několik es, přičemž každému z nich přenechává právě takový prostor, aby mohlo náležitě vyniknout. ()

noriaki 

všechny recenze uživatele

Pokud by někdo přemýšlel, proč o téhle operaci neslyšel v hodinách dějepisu, a nazarazila by ho existence nadpřirozeně mocných, nezničitelných děl, tak by se jeho pochybnosti o historické věrnosti musely rozplynout už před polovinou snímku. Tohle by nikdo nikdy nenaplánoval, neprovedl a nepřežil. Partička hrdinů se dostává do těch nejbezvýchodnějších situací, a ze všech vyklouzne s neotřesitelnou sebejistotou a profesionalitou. Spíše než pravověrný válečný film jsou tak Děla z Navarone krásně ubíhající dobrodružný film z období Druhé světové války. ()

Galerie (87)

Zajímavosti (28)

  • Původním režisérem byl Alexander Mackendrick, ale byl nakonec Carlem Foremanem propuštěn kvůli "rozdílům v tvůrčím přístupu". (džanik)
  • Píseň "Yialo Yialo" ("Pobřeží, Pobřeží"), kterou slyšíme zpívat na svatbě, je řecká lidová píseň o lásce a moři. Píseň má různé verze - během zpěvu se, tak jako u mnoha jiných venkovských lidových písní, improvizuje. První verze, kterou slyšíme ve filmu (prosba, aby moře neprobudilo zpěvákovu milou) je standardní. Druhá verze, kterou zpívá herec/zpěvák James Darren (filmový vojín Spyros Pappadimos), je zdánlivou improvizací (prosba k horám, aby se sklonily a on tak mohl spatřit svoji milovanou dívku "Anoulu" a vzdálený domov "Rahoulu"). (džanik)

Související novinky

Navštivte Noc v Hollywoodu

Navštivte Noc v Hollywoodu

02.09.2008

A nemusíte daleko. Stačí v sobotu 6. září ve 20 hodin zavítat do Dvořákovy síně pražského Rudolfina. Tam se totiž koná slavnostní koncert filmové hudby A Night in Hollywood. Pod moderátorským vedením… (více)

Reklama

Reklama