Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Kriminální fikce z produkce HBO o tom, jak by asi vypadal svět po vítězství Třetí říše. Jedním z míst kde se natáčelo byla i Praha, která v minulosti rovněž trpěla pod nadvládou nacistů, a později komunistů. Píše se rok 1964. Berlín se chystá na oslavu führerových 75-tých narozenin a obnovení diplomatických vztahů se Spojenými státy. Zatímco celý svět s napětím očekává tuto převratnou událost, SS detektiv March (Rutger Hauer) vyšetřuje záhadnou politickou vraždu. Přes naléhání Gestapa, aby pátrání ukončil, je March rozhodnut případ vyřešit. Spojí se proto s americkou novinářkou Cahrlie Maguirovou (Miranda Richardson), která pak náhodně sama rozkrývá své vlastní záhady. Společně odhalují tajemství, které by mohlo vést k pádu Třetí říše. V patách jim je Gestapo, oni však unikají, aby prozradili světu pravdu o ... Otčině.
Jedním z míst, která byla vybrána k natáčení filmu, byla i Praha, která v minulosti rovněž trpěla pod nadvládou nacistů, a později komunistů. Proto provázela natáčení Otčiny řada ironických momentů. Scény velkolepé oslavy Hitlerových narozenin se odehrávaly na Letné, tradičním místě různých shromáždění, vojenských přehlídek a prvomájových průvodů. Na místě, kde kdysi stával největší Stalinův pomník na světě, zdravily tisíce komparzistů převlečených za občany Germánie Hitlera. A kryt v kopci pod památníkem, určený dříve stranické elitě pro případ jaderného útoku, poskytl přístřeší davům komparzistů. Produkční Václav Eisenhamer poznamenal: "Vyrostli jsme ve státě podobném tomu ve filmu. Rozumíme tedy Marchovu příběhu." Celkově probíhalo natáčení v Praze 37 dní, od 5. března do 16. dubna 1994. (HBO Europe)

(více)

Recenze (96)

monolog 

všechny recenze uživatele

Otčina se mi líbila, nápadem i zpracováním i hereckými výkony. Není tam nijak moc akce, nijak moc přetrikováno, nijak moc toho, co se líbí většině lidí dnes. Ale je to příběh o lidech, o lidskosti, o pravdě a její schopnosti vyjít vždy na světlo, přestože za velkou cenu. Filmování v Praze potěší, atmosféra snímku taky. Rozhodně jeden z nejlepších filmových projektů Rutgera Hauera v devadesátých letech a určitě nejlepší zpracování toho, co by se stalo, kdyby Hitler vyhrál válku. ()

Lucas87 

všechny recenze uživatele

Začátek se mi moc líbil, možnost vidět známe budovy, které se použily pro natáčení v Praze.I příběh je tak trochu zvláštní SS vyšetřuje zločiny a gestapo je tím nejhorším článkem režimu šedivého Hitlera, je to také boj americké novinářky o to pochopit umírání účastníků konference ve Wannsee. Jaké pěkné a moderní to všude je, důležité německé letiště je mezinárodním. Určitě je to zajímavý počin tohle natočit. Jinak Germánie je tu pořád s námi, ale v podobě EU. ()

Reklama

Rawar 

všechny recenze uživatele

Nabízí se nám zajímavý pohled na situaci ve světě, která by nastala kdyby Adolf Hitler svou pancéřovou pěstí rozdrtil spojenecká vojska a následně je vytlačil z Evropy. Nedobytná bašta komunismu, sovětský svaz v čele se stařičkým Stalinem, stále odolává Germánii, nové světové velmoci. Vůdcův plán je tedy následující, jelikož rudá hvězda byla vždy trnem v oku i spojeným státům, Germánie se připravuje na slavnostní příjezd nově zvoleného prezidenta Kennedyho, za účelem sjednání míru, od kterého si nová říše slibuje konečný úder společnými silami na sovětský svaz. Hladký průběh věci by však mohl zhatit důstojník černé divize SS, která po válce plní úlohu policie, Rutger Hauer, který je na stopě válečným zločinům, jenž měli zůstat navěky skryty. Do role osamělého eSeSáka se Hauer hodil výborně a uniforma mu svědčila, celý film je doprovázený příjemnou hudební kulisou a závěr je docela adrenalinový. Každý kdo má rád hypotézy, by měl být spokojen. Za mě velice dobře zvládnuté. PS: Thx stafilokokovi za tip ()

Rendiss 

všechny recenze uživatele

To bylo tak divný, až se mi něco z toho i líbilo. Příjezd amerického prezidenta do Reichu všem řekne, že němci vyvražďovali miliony lidí v koncentračních táborech. Mě by zajímalo, jak to mohli tajit 15 let. To jako žádný dozorci nepřežili, jen lidé, kteří "vymysleli" tábory? Ale to snad ne. Ve zpracování museli mít prsty nějaký náckové, jinak to nevidím. 2* za Hitlera, zešedivělého staříka, kterého Parkinson asi opustil, nebo ho zřejmně dr. Mengele vyléčil. To by se na tom světě krásně žilo, kdyby nebyly takový choroby. Bože.. ()

Rex Mundi 

všechny recenze uživatele

S knihou to veľa spoločné nemá, teda obsahovú kostru áno, ale pozmenených bolo toľko detailov, zjednodušených toľko zápletiek (ktoré by sa boli dali sfilmovať verne, keby sa bolo chcelo) a tak katastrofálne zidealizovaný záver, že ako náhradu Harrisovej predlohy to určite neodporúčam. Ale po stránke atmosférickej sa fakt snažili a chutnučká Miranda Richardson potešila. Bonus - mladého Mareka Vašuta som zaregistrovala aj za ten kratulinký moment, bez toho, aby som vedela, že si tu zahral :-) Moja recenzia knihy tu. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (7)

  • O tom, že se většina exteriérů natáčela v Praze, svědčí 12. minuta filmu, kdy příslušník SS vstupuje do budovy Reichzicherkomando SS, dnes bývalého sídla Rádia svobodná Evropa, přičemž je vedle budovy na rohu domu vidět logo České spořitelny. (BrianStorker)
  • Producent Mike Nichols kúpil práva na knihu za 1 milión amerických dolárov so zámerom pretaviť ju do filmu do kín. Žiadne hollywoodske štúdio však záujem nemalo, a tak sa produkcia znížila na televíznu pre HBO. (Real Tom Hardy)
  • Produkcia si lokácie v Česku starostlivo vyberala a vyhľadávala najmä ponuré, depresívne vyzerajúce budovy z éry studenej vojny. (Real Tom Hardy)

Reklama

Reklama