Kdesi uprostřed Covingtonských lesů leží zapadlá vesnice, jejíž hluboce věřící obyvatelé, nedotčeni moderní civilizací, žijí prostým životem. Jejich život ale není jednoduchý, v okolních lesích totiž žijí stvůry, které zabijí každého, kdo vnikne na jejich území. Vesničané v čele s radou starších z nich mají velký strach, ale když nevstupují do jejich lesů a nosí jim dary, oni se jim na oplátku zase nevtírají do vesnice. Asi jedinými lidmi, kteří se těchto tvorů moc nebojí, jsou mladík Lucius Hunt, slepá Ivy a psychicky narušený Noah. Jednoho dne před radu starších předstoupí Lucius a žádá o povolení opustit vesnici. Lucia trápí nedávná smrt chlapce z vesnice, který zemřel na následky nemoci. Věří, že kdyby měli ve vesnici potřebné léky, chlapec by přežil. Doufá, že stvůry vycítí jeho čisté úmysly a nechají ho projít a donést zásobu léků. Starší jeho žádost zamítnou. Svéhlavý Lucius však vkročí do zakázaného lesa. Reakce "těch, o kterých se nemluví", na sebe nenechá dlouho čekat! (TV Nova)

vincchuppo

Zajímavý snímek o záhadné vesnici, která je zužována tajemnými zrůdami z lesů. Ale ono je to ve skutečnosti jinak, že ano? Ten před kým vesničané utekli nejsou mutované zrůdy z lesů, možná utekli sami před sebou, nebo možná už je to schovávání se nebaví. Velice zajímavý námět, myslím si, že i pěkně zfilmovaný a obsazený zajímavě. Nezbývá mi, než tento film doporučit fanouškům mlžných záhad z lesů, vod a strání, a vesnic. ()

danny_21

Pokud máte rádi originální námět, tajemnou, mystickou atmosféru budovaného zla ( po dlouhou dobu jen tušeného ), nečekanou pointu a výbornou hudbu pana Howarda, pak Vás Vesnice nezklame. 85% ()

Khamsin

Co k tomu říct? Všechno už je řečeno jedním jménem - M. Night Shyamalan. Originální film s nejistým koncem do posledních vteřin podle mě rozhodně stojí za pozornost. Nechápu, jak může mít tento počin pod 70%. To se snad chcete koukat neustále na filmy, které jsou průhledné od začátku do konce jen zaobalené stokrát jinak typu "ublížej mi - naštvu se - zamiluju se - unesou mi moji lásku - naseru se ještě víc - zabiju všechny a osvobodím svoji lásku - HAPPY END!!!!". Originialita forever! ()

Lenart

Opäť jeden z veľmi nedocenených filmov. Pre mňa jeden z najlepších. Pomalá, stupňujúca sa atmosféra, farebné tóny jednotlivých scén (úžasné, ako každá farba niečo symbolizuje), emócie plynúce z podmanivej hudby a myšlienka vyvolávajúca otázky. A záverečná pointa tiež nie je na zahodenie. Nedajte sa oklamať, je to kvalitný film. Sadnite si večer do kresla, dajte pohár vína a nechajte sa pohltiť... A ako píše Tosim, buďte pohnutí veľkým citom.          Edit (2024): Niekedy sa človek bojí pozrieť si svoj obľúbený film z mladosti; veď čo ak po tých rokoch zistí, že to nebola zas až taká sláva? Našťastie, pri Osade sa mi to nestalo. Znovuobjavil som kreatívnu Deakinsovu kameru, dojímavé Howardove sláčiky a výborné herecké výkony, ktoré zbytočne neexhibujú. Citlivá, zovretá a láskavá filmárčina miestami evokujúca Terrenca Malicka. Teším sa na ďalšiu reprízu.          90 % ()

bono22vox

i tohle je pro me porad 5 hvezd, uzasna atmosfera a hudební podkres, jestliže se necháte pohltit mystickou atmosférou, čeká vás vyjimečný zážitek, ale je to posledni nadprůměrný film rezisera, po tomto snímku uz jde režisér (bohužel) čím dal tím víc do sracek... ()

Brinkley

Jak nechápu všeobecné nadšení například ze Záhady Blair Witch, nevidím důvod, proč by naopak Vesnice měla být zařazena mezi šedý průměr. Dokonale udržovaná tísnivá atmosféra, nikoli průměrné herecké výkony (Dallas Howard, Phoenix, Brody), Howardova hudba, nádherná kamera, nečekané rozuzlení - štěstí pro toho, kdo nečte recenze před samotným filmem. POMO to trefil: patřím mezi fanoušky Jane Austen, avšak pro její brilantní dialogy a nádhernou angličtinu a nikoli pro svatební zvony na konci každého autorčina románu. A stejně tak i Vesnice mě dostala něčím naprosto jiným než vztahem dvou mladých vesničanů. ()

Psycho.R

Velmi očekávaný film, který měl být na beton hitem. Nakonec se však jednalo o strašidelný film s dobrým námětem. Ovšem nepamatuji si téměř nic. ()

Jaxx84

Za nápad, za poetičnost a výpravu. Výstraha je zřejmá, ale i tak u mě převládá nepochopení nad myšlenkou samotnou. Strachem se bránit před strachem. 6/10. ()

Kenty

Podle mě trochu nepochopený snímek, který má absolutně geniální rozuzlení. Přece jenom co působí na lidi nejvíce? no STRACH! ...a pro lásku ke svým bližním a STRACHU, že se jim něco stane, tak je musíte také POSTRAŠIT a udržet je co nejdále od té shnilé společnosti, která se tam venku vyskytuje. Velmi dobrá myšlenka, ikdyž ten děj chvilkama trošku táhne. ()

Wann

Příšerně nedoceněný thriller. Nápad je podle mě geniální a o atmosféře ani nemluvim. Jasně, pár chyb to má ale celkově ten film těm chybám tak konkuruje, že je můžeme zanedbat. Myslím že The Village ( poslední dobrý Shyamalanův film ) by se měl vyzdvihovat a né kritizovat... ()

Khalia

Silnější 3 hvězdy než jaké obdržela Žena ve vodě. Ale stále mi tam něco chybí. Shyamalanův styl by byl pro mě stravitelnější, kdyby dokázal věci pořádně dotáhnout se vším všudy. ()

rublik05

Jednoduchý příběh, vypitvaný do detailů z tohoto snímku dělá pro mě nejlepší film od Šamíka vůbec. Atmosféra odloučené komunity a jejich starostí a pověr byla využita naprosto na maximum. Nic zde není navíc, vše je tak, jak má být. Opět temný děj, lekačky a nečekané zvraty a ještě nečekanější závěr. Všem vřele doporučuji. 10/10. ()

neo93

Velmi zvláštní mysteriózní drama. Nemůžeme se samozřejmě divit, když jej natočil M. Night Shyamalan. Film se zaměřuje na hrstku lidí, kteří společně žijí v jedné menší osamělé vesnici odříznuté od okolního světa v 19 století. Na tom by nebylo nic divného, kdyby jejich vesnice nebyla ohraničena stromy a strážními věžemi těsně před velkým lesem. Takto označené území je má chránit před nebezpečnými tvory, kteří mají právě žít v daném lese. Ze začátku mi přišlo, že atmosféra příběhu docela dobře funguje. Tajemné místo, které přináší např. zvířata stáhnuté z kůže, ještě podivnější lidé, ve kterých se mísí strach, obavy, ale radost a snaha žít obyčejný poklidný život. Jenže asi v půlce snímku dojde k nečekanému zvratu u jedné z hlavních postav a zároveň k zásadnímu odhalení, které filmu rozhodně neprospívá, naopak dost snižuje jeho kvalitu. Těžko se pak celý snímek hodnotí. I přesto rozhodně zaujme Joaquin Phoenix, který jasně převyšuje všechny ostatní, škoda jen, že mu nebylo dáno více prostoru, atmosféra první poloviny filmu i povedená doprovodná hudba. ()

samkko

Koncová myšlenka byla dosti zajimavá, i když jsem si říkal, že tohle to tak udělat nemohli atd.. Film má samozřejmě svoje chybky v logice, ale jinak je to v pohodě. Musím velmi vyzdvihnout tu FOLK stránku snímku, díky které film vypadá dobře, temně a tajemně (trochu i ARTově), ale jestli od toho čekáte pořádně mrazivý thriller či dokonce horror (jak mohou mást trailery), tak na to honem zapomeňte. Jako žánr bych to spíše nechal na pozici mysteriózního dramatu. (i přestože si některé scény byly schopny udržet a trochu vygradovat napětí, tak i přes to bych to za thriller nepokládal). Herecké výkony byly fajn, hudba průměrná, scénář a dialogy nic moc. 7,5/10 ()

Nix

Nevím no, tak půlka filmu byla naprosto skvělá, ale hrozně mne zklamal ten konec. Místo toho, aby mne šokoval. Tohle je ten film, kdy to musíte vidět jen jednou, protože jak už víte co a jak, tak si to znovu fakt nepustíte, pak to totiž nemá co nabídnout. ()

GTS_PUNK

Majster filmového napätia, režisér M. Night Shyamalan, prišiel v roku 2004 s mysteriózne ladenou snímkou, na prvý pohľad zasadenou do malej americkej komunity na konci 19. storočia. Jej obyvatelia sa boja vstúpiť do okolitých lesov, kde žijú záhadné bytosti, s ktorými nikto nechce prísť do styku. Po nejakom čase však tieto bytosti začnú vstupovať do komunity, medzi miestnymi rastie strach, a pred divákom sa pomaly roztvára skutočné tajomstvo tamojších lesov. Shyamalanov film je silný najmä v dvoch rovinách - atmosférou v jeho prvej polovici a záverečným plot twistom. Atmosféra drží diváka v napätí, tvorcovia mu neukazujú, s čím majú miestni dočinenia, všetko sa dozvedá iba z rozprávania protagonistov. Neskôr, keď sa ukáže skutočnosť "tvorov z lesa", atmosféra opadáva, čo snímke ubližuje. Divák má totiž pocit, že zvyšok príbehu tak nemá prakticky žiaden zmysel, čo sa však, našťastie, ukáže ako nesprávna predikcia. Ku koncu totiž Shyamalan vyrukuje so skutočne nečakaným dejovým zvratom, ktorý je v konkrétnej scéne ešte viac znásobený prítomnosťou postavy Ivy (Bryce Dallas Howard), ako aj následným ukončením filmu. Aj napriek vskutku viac než podarenému plot twistu sa však film kvalitatívne nedokáže vrátiť späť na úroveň jeho prvej polovice, ktorú ťahá spomenutá atmosféra. Odhalenie v polovici ju totiž "pochováva" a pácha škody, ktoré už nemožno akokoľvek napraviť. Záver to síce dokáže do istej miery vykompenzovať, ale nedokáže to úplne zachrániť. The Village je aj napriek tomu pozoruhodnou snímkou, ktorej rozhodne nechýba nápad, čo sa z diváckeho pohľadu cení. Rovnako možno oceniť aj hviezdne obsadenie Shyamalanovho diela, ako aj zaujímavú, dobovo ladenú výpravu. ()

poklop

Tento film ma rozhodne nesklamal.Shyamalan nam v kazdom svojom filme ponuka prekvapujucu pointu a v tomto dokonca dve.Ja si myslim, ze sa tento film vyrovna doteraz vsetkym jeho filmom. ()

Mocoft

Občas jsem se dost nahlas smál asi jako jediný v kině v místech, kde se to asi nemělo. Například když přišla ke konci do jedné chalupy ve vesnici ta veselá novina a 2 lidé v místnosti se na rozdíl od ostatních rozbrečeli... Ale jinak to byl velmi kvalitní film s dobrým scénářem i provedením a hereckými výkony. Těch několik velkých překvapení, které mi přichystal, ho posunuje ještě dále nad průměr. A malé doporučení na závěr. Pokud jste to ještě neviděli a chystáte se na jeho shlédnutí, nenechte si vyprávět děj, už vůbec ne pointu a radši ani nečtěte CSFD.CZ :) Přišli byste o hodně!!! ()

Shymalan se vrací k hororům

08.10.2008

Vivat manga

Vivat manga

04.10.2006

Otevřete láhev saké, Hayao Miyazaki chystá další projekt! A když jeho filmy tvoří spolu s automobily a špičkovou elektronikou nejvýznamnější japonský vývozní artikl, nemůžeme se divit, že očekávání… (více)