Che Guevara: Partyzánská válka

(pracovní název)
  • Nový Zéland

Drama / Historický / Válečný / Životopisný

Španělsko / Francie / USA, 2008, 131 min

"Che Guevara: Partyzánská válka" je doslova pokračováním předchozího dílu "Che Guevara". Nejedná se o pokračování dějové, protože oba filmy se zabývají pouze krátkou fází života Ernesta Guevary. První film pojednává o revoluci na Kubě, druhý film zase o revoluci na Kubě. Obě revoluce byly pro Che Guevaru osudové. První proto, že na Kubě si uvědomil, kde základní smysl jeho života. V revoluci. Ať už to zní, jak chce, chtěl pomoct lidem, aby se jejich vláda stala tou, která bude mít rozhodující slovo. Ať už s jeho postojem souhlasíte, či nikoli, jeho první vize nebyla až tak hrozná. Nakonec se ale stal přece jen symbolem toho, jak dosáhnout nové vlády silou, s puškou v ruce. Jde to ale jinak? Kde je Česká republika, která revoluci dokázala vést bez vražedného běsnění? Byla Sametová revoluce skutečně takovým přínosem, jakým jsme si mysleli, že bude? O každé revoluci je možné se takhle bavit a já rozumím tomu, proč si Guevara zvolil způsob, který si zvolil. Zajímalo by mě však, proč mu nestačila jedna? Proč musel pokračovat stále dále? Copak nebyl spokojený, co dokázal? Musel se snažit dokázat to samé i jinde? Bratři Castrové žili v klidu v Havaně, ale on pořád raději vyhledával džungli a lesy, kde se skrýval před těmi, kdo po něm pásli, ale i před vládami národů, které se pokoušel osvobodit. Nepodařilo se mu nikdy dosáhnout jeho cílů a stejně tak se Soderberghovi nepodařilo natočit film, který by zásadně vynikal. Dívá se na Guevaru nezaujatě, popisuje události, jak se staly, snaží se maximálně zachovat realitu, fotografie, které jsou známé z posledních Guevarových chvil, jsou zde prezentovány přesně. Oba filmy o Che Guevarovi jsou filmy, které jsou jednoduše impotentní. Kdyby to byl dokument pro televizi, nic neřeknu, ale mířit s tím do kin... Jsem ale rád, že se konečně podařilo, aby tahle osobnost, ať už se na ni díváte jakkoli, měla svůj vlastní filmy. Vlastně rovnou dva filmy, které pojednávají pouze o krátkém časovém úseku jeho života. Ať žijí "Motocyklové deníky". Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/12/umirajici-zvire-4-vanoce-slunce-seno-2.html(3.3.2013)

• Wormboy

Che cast 2 pokracuje tam, kde skoncila slaba cast 1? Dozvedame sa nieco viac o vnutornej motivacii Che Guevaru, ktora ho viedla k "revolucnej pomoci" v Amerike? Ani by som nepovedal. Z Kuby Soderberg preskakuje bez akehokolvek vysvetlenia do Bolivie, kde nechava Guevaru pobehovat, bojovat a viest partizansku vojnu, proti tamojsiemu diktatorovi. Okrem jeho problemov s astmou vsak opat nemame nic, cim by sa nam hlavny "hrdina" vykresloval ako clovek z masa a kosti. Vztah Casto vs. Guevara je ponechany takmer bez povsimnutia a nebyt tych niekolko naozaj vydarenych partizanskych scen, asi by som pri filme zaspal. 2,5/5*(28.7.2009)

Druhý díl Soderberghova životopisu o jednom z nejznámějšícg revulocionářů - Che Guevarovi. Po úspěšné revoluci na Kubě se Che vydává, aby to samé udělal v Bolívii. Zde ale narazí na tuhý odpor bolívijské vlády a armády. První díl byl skvělý, u tohoto jsem se ale hodně často nudil. Pochodování v džungli, samé klábosení o tom, že jedině Che a jeho partyzáni jsou schopni nastolit pořádek, sem tam nějaká přestřelka a potom zase nudné kecání. Opravdu jsem čekal víc. O to větší je zklamání, že film měl dvě hodiny a až posledních asi třicet minut bylo záživných. Kdyby se celý film odehrával v takovém tempu, jako na konci, neřeknu ani slovo. Benicio zopakoval dobrý výkon z první části, ale to bohužel nestačí. Chtěl jsem dát dokonce 2*, ale přikloním se ke 3* za těch pár dobrých okamžiků.(5.9.2010)

Bohužel je to opravdu slabší než jednička. No ale to je přece jasné, vždyť látka o tomto posledním Guevarově "dobrodružství" žádné velké filmové pokoukání nenabízela; co by se také dalo točit jiného o partyzánské guerille v džungli než to, že partyzáni bojují a chodí a mluví a jedí a spí (a tak dál) v džungli, ne? Více epické to být zkrátka nemohlo. Naopak si nadmíru cením Soderberghovy střídmosti a realističnosti. A Del Toro opět vynikající. Ale v porovnání s jedničkou dát pět prostě nemůžu.(27.2.2013)

Čistý partizánský film, pravdivě špinavý, ve vykreslení jednotlivých bojovníků( kromě samotného Che Guevarry) anonymní, malickovsky průzračný. Na rozdíl od prvního dílu( a např. Stoneova suchopárného W.) zobrazuje boj jednoho muže, přesvědčeného a houževnatého, namísto figury uprostřed vnějšího politického dění. Džungle se díky Soderbergově kameře stává opravdickou džunglí, zdánlivě podružné záběry nebo scény nakonec pečlivě vydláždí cestu až k nutnému konci.(7.8.2009)

• - Na natáčení bylo vymezeno 39 natáčecích dnů. Každý den se muselo natočit pět scén, mezi nimiž si štáb dával patnáct minut přestávku. (Karlos80)

• - Děj filmu se odehrává převážně v letech 1966-1967. (Karlos80)

• - Che Guevarovo tělo bylo slavnostně převezeno na Kubu 13. července 1997. (Petulka88)