Che Guevara: Partyzánská válka

(Francie)

Guerrilla

Drama / Historický / Životopisný

Španělsko / Francie / USA, 2008, 131 min

CHE není špatný film Part one je točená spíše dokumentárním stylem a Part two je natočena jako klasický film. Part one pojednává o revoluci na kubě. Part two o jeho šíření revoluce v Bolívii která mu byla osudnou, kde byl 9. Října 67 zastřelen. Dohromady solidních 70% + hodně solidní Benicio Del Toro(1.1.2009)

Idealismus a tužby po revolučních činech zůstaly, historie se ovšem neopakuje... Soderbergh ještě více kouskuje a "deníčkuje", a kromě toho se citelně odklání od pozitivního pro-partyzánského hledáčku kamery a mění ho za chladnou, téměř až mrtvolnou stylizaci, která dává tušit, že se tentokrát happyend konat nebude. Smyčky se pomalu stahují, kamera se čím dál víc opájí výhradně Del Torovou tváří a závěrečná půlhodina je téměř dokonalou ukázkou vtahující filmařiny, jejímž vrcholem je (ne)hrdinský skon samotného Guevary. Ale naprosto chápu, že pro někoho to bude malickovsky rozvláčná nuda, opakující jednou řečené jen s rozdílným koncem.(28.7.2009)

Druhý díl Soderberghova životopisu o jednom z nejznámějšícg revulocionářů - Che Guevarovi. Po úspěšné revoluci na Kubě se Che vydává, aby to samé udělal v Bolívii. Zde ale narazí na tuhý odpor bolívijské vlády a armády. První díl byl skvělý, u tohoto jsem se ale hodně často nudil. Pochodování v džungli, samé klábosení o tom, že jedině Che a jeho partyzáni jsou schopni nastolit pořádek, sem tam nějaká přestřelka a potom zase nudné kecání. Opravdu jsem čekal víc. O to větší je zklamání, že film měl dvě hodiny a až posledních asi třicet minut bylo záživných. Kdyby se celý film odehrával v takovém tempu, jako na konci, neřeknu ani slovo. Benicio zopakoval dobrý výkon z první části, ale to bohužel nestačí. Chtěl jsem dát dokonce 2*, ale přikloním se ke 3* za těch pár dobrých okamžiků.(5.9.2010)

Druhý Che je snad ještě slabší než část první. Jestli si něco z filmu vybavím, tak jen věčné chození po nějakém lese a nějaké, většinou nedůležité dialogy. Che je stejně jako v první části bezbarvý. Celý film je totiž zoufale neutrální, chybí tomu nějaký komnetář, osobní vklad režiséra. Rozhodně netrpím černobílým viděním světa a tak dokážu uznat pozitivní přínos i ryze záporným postavám a naopak, ale Soderbergh po nás ani nic takového nechce. I v druhém díle jsou tuny zbytečné vaty a myslím, že při troše snahy se daly oba filmy krásně sestříhat to jednoho zajímavějšího. Na obou filmech bych vyzdvihnul nádhernou výpravu, která však není podpořena odpovídající prací s kamerou. Ta se mi vysloveně nelíbila, protože Che působí tak nějak televizně, téměř jako z pordukce Hallmarku (což považuji za jednoznačně zápornou vlastnost).(19.10.2009)

• Xmilden

Film u kterého nevíte co bylo před 5 minutama, natož abyste o něm mohli někomu vyprávět. Pokud byl kubánský les nudný dokument, tak ten bolívijský exceluje ještě více. Věčné pochody od nikud nikam, žádný cíl. Žádná strhující akce, jako dokument možná dobré, ale jako film nepostačující. PS: Kdo neviděl první díl, tak to ničemu nevadí. Che Guevara na sebe totiž v ničem nenavazuje.(3.8.2010)

• - Na natáčení bylo vymezeno 39 natáčecích dnů. Každý den se muselo natočit pět scén, mezi nimiž si štáb dával patnáct minut přestávku. (Karlos80)

• - Steven Soderbergh si přál, aby měl druhý díl jiný styl vyprávění a atmosféru než díl první, aby se divák necítil rozdělením filmu podveden. Toto oddělení stylů vyústilo i v to, že každý z dílů má jiný formát obrazu. (cariada)

• - Děj filmu se odehrává převážně v letech 1966-1967. (Karlos80)