Rob Roy

Chtěl žít obyčejný, klidný život. Když však zpochybnili jeho čest, začal se bránit... Na skotské Vysočině nebyl ještě nikdy život tak těžký jako teď, v roce 1713. V Angličany porobené zemi vládne hlad a nemoci, odvěká soudržnost rodinných klanů přichází vniveč. Lidé utíkají „za lepším" do Ameriky, z mnoha těch, kteří zůstávají, dělá bída zloděje. Robert Roy MacGregor, pán kousku půdy, dvou set duší a stáda dobytka, to všechno vidí a je odhodlán zachránit alespoň své malé společenství. A ví, jak to udělá. Ne, nechce se stát zbojníkem. I když sní o svobodě své země, ctí panující právo a řád a nehodlá se proti nim bouřit. Jeho plán je prostý a uskutečnitelný. Tedy byl by uskutečnitelný, kdyby se mu do cesty nepostavily hyeny v lidské podobě. Hyeny, které mu berou nejen majetek, ale i čest. A muži, který netoužil po ničem jiném, než žít klidný, obyčejný život se svou rodinou a svým klanem, nezbývá nic jiného, než se bránit... Film, inspirovaný historickým románem sira Waltera Scotta, vypráví o proslulé postavě skotských legend, odbojném šlechtici Robertu Royovi Mac Gregorovi (1671–1734), který se ve své zemi stal vzorem cti a smyslu pro spravedlnost. Režisér Michael Caton-Jones i scenárista Alan Sharp, původem Skoti, nechtěli kopírovat typické hollywoodské historické podívané – jejich snímek vyniká péčí o věrohodnost barvitých detailů, o jemné odstíny atmosféry a o dobře napsané, vícerozměrné charaktery. Důležitou roli v něm hraje i krásná skotská krajina (kamera Karl Walter Lindenlaub). (Česká televize)

Michelle75

Historický film u kterého mi snad nic nechybělo, od zápletky po herecké obsazení přes nádhernou krajinu. Co bych trochu vynesla byl herecký výkon Tima Rotha, který hrál dalšího padoucha tak přesvědčivě až by ho člověk neměl rád i doopravdy. ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé...aneb jak dojebat slibný film. Tim Roth byl vždycky šašek a každým dalším filmem je mi víc a víc nesympatický. Z hrdinského Roba nám udělali naivního hlupáka a v podstatě od druhé poloviny přibývá víc a víc záseků, postavy se chovají nelogicky až debilně a závěrečný nudný souboj to definitivně pohřbívá... ()

Loki_Six

"All men with honor are kings. But not all kings have honor. Honor is what no man can give you and none can take away. Honor is a man's gift to himself." ()

iXtr3m3

Pokus o konkurenciu pre Braveheart, ktorý ale sakra nevyšiel. Pár scén nebolo od veci, vyzeralo to fakt uveriteľnejšie, ale inak nuda, málo akcie, moc ma to veru nebralo. Najväčšie pozitívum boli výprava v krásnej prírode, kasting a kostýmy. ()

wosho

Velice povedený historický kousek ze Skotska 17 století. který neprávem zapadl jen kvůly tomu, že vznikl v stejný čas jako Statečné srdce. Tvůrci nespoléhali na obří bitvy, moře komparzu. Za to si vystačili s dobrým příběhem s pár postavami, kterým vdechli život dobří herci. Všichni bezvíjimky odvedli dobrou práci, Nesson, Lange, Hurt a hlavně Roth-takovej realistickej bastard se jen tak nevidí!! ()

eagle-eye

Tak nějak mě to úplně nechytlo, ale určitě je to i ve svém žánru lepší průměr, navíc s odporně dobrým padouchem Rothem. ()

cab

Unyle a plose prevypraveny pribeh ze skotske historie minuleho tisicileti. Utlacovany narod se vzepne k odporu proti proradnym Anglicanum. Nesrovatelne s bravurnym eposem Statecne srdce. 50% ()

Holina

Tak smůla, Rob Roy mě za celou svou stopáž nezaujal. Jedna hvězda za to, že jsem to vůbec dokázal dokoukat. Takže vlastně bod pro mě... ()

Sancty

Príbeh o škótskom ľudovom hrdinovi Robertovi Royovi MacGregorovi vyzerá ako komornejšie spracovanie megalomanského Statočného srdca (Braveheart). Oba filmy vznikli v tom istom roku, odohrávajú sa, aj keď v rozdielnom časovom období, v rovnakej krajine a hlavné postavy stavia proti identickému protivníkovi - anglickej šľachte. Tu sa ich podobnosť viac menej končí ale porovnávaniu sa sotva ubránia. Rob Roy je vo všetkom úspornejší (až na hudbu, Burwell Hornera prešťal o niekoľko mét), dialógy občas zašelestia papierom a očakávanie aspoň jednej väčšej bitky sa nenaplní. Nič z toho mu však zásadne neuberá na kvalite. Mimochodom, scéna prenasledovania Royovho priateľa MacDonalda zákerným Cunninghamom za sprievodu žalospevu Ailein Duinn mi pripomenula obdobnú scénu, v ktorej istý hobit spieva pološialenému správcovi Bieleho mesta pomalú pieseň, zatiaľ čo jeho druhý syn cvála poľom v ústrety desiatkam čakajúcich šípov. 7/10 ()

HArna

Nemůžu si pomoc se srovnáním s Braveheart (také roku 1995). Jenže Liam Neeson není Mel Gibson a Rob Roy není kvalitou srovnatelné s Braveheart. Příběh, dialogy a hudba je taky jinde. Ale ten Tim Toth - vážně skvělý. ()

pjotr76

Nejvyšší hodnocení bez diskuse v rámci žánru. Opět excelentní výkon Liama Neesona coby revoltujícího a posléze mstícího se skotského horala. Porovnávám li tento film se Gibsonovým Statečným srdcem, je to jako mercedes vedle trabantu, přestrojeného za rolls royce. Tam kde Gibson ulpívá na povrchu, jde Caton-Jones do hloubky, tam, kde máte problém uvěřit jeho zlost a nenávist, tam plně soucítíte s Neesonem a v duchu mu pomáháte ty "ničemy" ztrestat, tam kde Gibson vyrukoval s extra nákladnými bojovými scénami, které se vám líbí jenom svou bombastičností, tam Rob Roy vystačí s několika menšími boji a finálním soubojem, kde pouze hrubá síla (protože, kde by se skotský horal naučil ovládat meč jako na anglickém nebo na francouzském dvoře) a obrovská vůle spojená s pomstou pomůže Neesonovi svého protivníka porazit. Velmi dobrý historický/dobrodružný film. ()

Ještěřák

Ne! Jen některé sympatické výkony (Lange, Roth) zapříčinily něco tak politováníhodného, že jsem tuhle neskutečně rozvleklou bezpohlavní slátaninu vůbec dokoukal do (nečekaně taktéž blbého) konce. Rob Roy chtěl být Statečným srdcem ještě předtím, než Mela políbila skotská múza, ale není, stejně jako Neeson není Gibson. Pro mě ještě větší průser než Krajina střelců, od které jsem toho aspoň moc nečekal. Na světě holt musí být i do nepoživatelna rozvařené filmy, aby se jiné, lepší, mohly adekvátně ocenit. ()

Wishkah

Vynikající, nepříjemně úlisný Tim Roth a proti němu chlapácký dobrák Liam Neeson. Film je to utahaný, ale komorní atmosféra mu svědčí ()

Angelino

Hĺbku "Brave heart" to nedosahuje ani z ďaleka, ale ani nejde o žiaden veľkofilm. Za seba mám pocit že prírodná scenéria Škótska a obdobie kamenných hradov a mečov by u akéhokoľvek filmu znamenali aspoň hviezdičku navyše. ()

ThomasCrown

Som si istý, že Rob Roy má na viac ako na moje tri hviezdy, preto verím, že hodnotenie zvýšim. Tim Roth je úlisnejší ako had, Liam Neeson je ako vždy skvelý a charizmatický, no čo ho prevyšuje, to je doslova čarovná krajina Škótska, kde je aj zamračený deň akoby slnečný. Minimálne kvôli tejto devíze sa film škriabe po štvrtú hviezdičku. ()

Prochy38

Celkem mě zaráží, jak je možné, že tento geniální historický velkofilm ctí na CSFD.cz modrou barvu (09/2010). Skoro bych ho očekával v první dvoustovce. Škoda. L. Neeson byl, je a vždycky bude pan herec. Dokonalá hudba spolu s typickými zelenými svahy geniálně vykresluje atmosféru Skotska 18. století. Opravdu paráda. T. Roth jako záporák zasloužil cenu a ne jednu. Trochu mě mrzí, že skvělá herečka, jako je J. Lange, není jenom trošičku hezčí. Ale dobré. U mě nadšení z celku! Lehké zklamání z toho, co vidím tu:(.... A bože přestaňte to srovnávat se Statečným srdcem!!! Rozdíl 500 let. A komu chyběla válka a bitvy, tak si nejdříve zjistěte historické souvislosti a pak brečte! ()

Hanes88

Opravdu jsem rád, že tento film je v červené barvě (21.6.2012), ale jen taktak (70%). Pro mě to byl film velice kvalitní a po shlédnutí jsem byl hodně nadšený. 85%. ()

Lefty86

Srovnávání se Statečným srdcem je sice nasnadě, ale až na to že jde o dva skotské hrdiny není žádná podobnost Rob Roy sahá Statečnému srdci zhruba po pupík. To ale neznamená že je to špatný film, naopak, Statečné srdce je podle mě nejsilnější Historický film všech dob a jen tak nebude překonaný, Rob ztrácí ve velkoleposti, surovosti, syrovosti i krutosti a autentičnosti. Celkově jde o slušný film ve kterém hraje výborně Liam Neeson hlavní roli, na konci jsem čekal už prohru, ale nakonec silou vůle a hrubou silou rozpárá svého soupeře na kterého technicky neměl. 4* jsou slabší 75% ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Posily pro Hulka a Mumii

Posily pro Hulka a Mumii

17.05.2007

Letní natáčení největších trháků příštího roku se hopem blíží a castingoví agenti se činí, až se jim kouří od mobilů. Známe už hlavní představitele třetí Mumie (vrátí se Brendan Fraser, jeho syna si… (více)