Rob Roy

Chtěl žít obyčejný, klidný život. Když však zpochybnili jeho čest, začal se bránit... Na skotské Vysočině nebyl ještě nikdy život tak těžký jako teď, v roce 1713. V Angličany porobené zemi vládne hlad a nemoci, odvěká soudržnost rodinných klanů přichází vniveč. Lidé utíkají „za lepším" do Ameriky, z mnoha těch, kteří zůstávají, dělá bída zloděje. Robert Roy MacGregor, pán kousku půdy, dvou set duší a stáda dobytka, to všechno vidí a je odhodlán zachránit alespoň své malé společenství. A ví, jak to udělá. Ne, nechce se stát zbojníkem. I když sní o svobodě své země, ctí panující právo a řád a nehodlá se proti nim bouřit. Jeho plán je prostý a uskutečnitelný. Tedy byl by uskutečnitelný, kdyby se mu do cesty nepostavily hyeny v lidské podobě. Hyeny, které mu berou nejen majetek, ale i čest. A muži, který netoužil po ničem jiném, než žít klidný, obyčejný život se svou rodinou a svým klanem, nezbývá nic jiného, než se bránit... Film, inspirovaný historickým románem sira Waltera Scotta, vypráví o proslulé postavě skotských legend, odbojném šlechtici Robertu Royovi Mac Gregorovi (1671–1734), který se ve své zemi stal vzorem cti a smyslu pro spravedlnost. Režisér Michael Caton-Jones i scenárista Alan Sharp, původem Skoti, nechtěli kopírovat typické hollywoodské historické podívané – jejich snímek vyniká péčí o věrohodnost barvitých detailů, o jemné odstíny atmosféry a o dobře napsané, vícerozměrné charaktery. Důležitou roli v něm hraje i krásná skotská krajina (kamera Karl Walter Lindenlaub). (Česká televize)

Kaucuk

Nenávist skotů a angličanů z některých míst filmu přímo čiší. Rob Roy a jeho chování mi bylo nanejvíš nesympatické ale fandil sem mu. Skvěle zahráli záporáci John Hurt, Tim Roth a Brian Cox, můj oblíbenec L. Neeson podal svůj standard. Připojená krásná skotská hudba, kamera a kostýmy. Příběh zaujme, nenudí. Ale do hnijícího divnýho bizona bych se stejně neschoval:) ()

Kremik

Sice je to menší produkce než Brave Heart, ale Gibson může jít sbírat šípek, když se na scéně objeví Liam Neeson. Několik miliónů v rozpočtu stírá jedna herecká role. Kdyby tvůrčí tým Rob Roye pracoval na Brave Heart, tak by ten film měl punc nepřekonatelného a Oscarů by měl více jak Titanic a Ben Hur dohromady..... ()

HOFMAN

Tomuto filmu ublížilo Statečné srdce. Nemyslím ale, že byl Rob Roy lepší, to ani náhodou. Protože za poslední dobu nic podobného nevzniklo, dávám čtyři hvězdy. ()

Kingjiri

Zamrzí, že má Rob Roy přes dvě hodiny a menší množství napínavějších nebo akčních scén, než by si vzhledem k námětu zasloužil. Nadruhou stranu má ale naštěstí bezvadnýho záporáka v podobě Tima Rotha, sympatickýho klaďase Liama Neesona a fajn dobovou atmosféru (podpořenou pěknou výpravu do přírody, kostýmama nebo hudbou). Škoda nevyužitýho potenciálu a drtivý převahy dialogů nad akcí (dalo by se aspoň z části řešit kratší stopáží), tři silnější hvězdy. ()

Acrobat

no, je to slabe. Historicky a vypravne to nemoze nadchnut, nevyvola dozvuky ako Braveheart. Film ma nevyhodu, ze je nametom jemu podobnym. Neesonovi nic nevycitam, snazi sa a je to vidiet. Kedze je to historia, netreba sa velmi snazit o komplikovanost pribehu, dolezita je forma, ktora je slaba, hodna kvalit Jonesa. Je nenapadna, bez emocii. Ako ten film pride tak aj odide. ()

waska

Jako reklama na Skotsko perfektní. Statečné srdce to sice není, ale i tak je to celkem dobře zvládnutý historický film. Některé pasáže jsou sice zbytečně roztahané a do Skotského prostředí 18. století mi moc nepasují, ale jako celek to jde, hlavně díky krásnému prostředí a dobrým hereckým výkonům. ()

Brinkley

Na velkofilmy mě zas až tak neužije, uměřenější forma Rob Roye mi proto sedla jako ...no, teď se mi vybavil jeden Cunninghamův monolog, pročež to nebudu dál rozvádět. Dechberoucí skotská krajina, poutavý děj, výborné herecké výkony a jeden z mých nejoblíbenějších filmových záporáků - ukrutný Tim Roth. A abych se připojila k místní anketě Rob Roy vs. Statečné srdce, za mě 1:0. ()

PaRi

Tak zase jeden historický spektákl, který vás vtáhne do děje a vy tam jste s postavami. K tomu nádherná příroda, hudba a kamera. A neskutečnej slizoun a hajzl v podání Tima Rotha. Závěrečná scéna souboje je famózní! Zajímalo by mne jak dlouho se tohle točilo. Liam Neeson s Jessicou Lange jasou přesvědčivý až vás mrazí. Prostě na 139 minut jste ve Skotsku v roce 1713. ()

dogma97

Velmi osvěžující postava proradného Cunninghama v podání Tima Rotha, bez níž by se film propadl do bahna podprůměru. ()

dewil21

Rob Roy, stojí hrdě proti šlechtě a jejím intrikám, neohne hřbet a pro čest svou a své rodiny je schopen položit život. Příběh o muži s velkým eM, zbojníkovi, možná zloději dobytka, ale co na tom sakra komu záleží, když je Neeson v sukni poskakujíc po nádherných skotských kopečcích tak zatraceně sexy a Jessica Lange mu jako krásně drsná horalka zdatně sekunduje. Hlavní záporák je tak zápornej, že byste ho s radostí nakrmili arsenem a zkřivili mu tak ještě víc ten jeho křivej úsměv. Naštěstí ho Rob ztrestá a pro mě už věta "já tě rozpůlim vejpůl" bude mít navždy příchuť Rothovy krve. Kamera si dává záležet, aby vynikla nádhera krajiny a Burwel to velice příjemně podbarvil folklorní hudbou. Těch 139 minut jsem si opravdu vychutnala a rozhodně si nemyslím, že má Rob Roy MacGregor méně statečné srdce... To mé si tedy získal ()

hekla

Velmi silný snímek z nádherného Skotska plný lásky, emocí, bojů, intrik a hrdinství. Zdařílé prolínání romantické a bojové části. Liam Neeson v jedné ze svých nejlepších rolí, krásná Jessica Lange, ale kdo tu podává opravdu strhující výkon je Tim Roth, který je jako Cunningham naprosto odporný. ()

Pulper

Krásná skotská vysočina a drsní horalové bojující proti anglickým okupantům, v jejichž čele stojí jeden z největších filmových padouchů - Tim Roth. Na Neesonovu Robovi budete obdivovat jeho morální kvality, ale magnetem je brilantně šermující skřet, který przní nebohé dívky a s jízlivým úsměvem vraždí nevinné. Za to měl dostat Oscara. Jinak lepší než Statečné srdce. ()

Knor

Bohužel jsem se víc nudil než bavil. Určitě stojí za pochvalu krásný prostředí Skotska, nádherná hudba a herecký obsazení. Ale co je to platný, když se člověk většinu času nudí, nemá to sílu a chybí tu nějaká pořádná kulervoucí scéna. ()

fandadofilmu

Jeden z nejkrásnějších historicko-dobrodružných filmů všech dob. Životní role Liama Neesona, ale také Tima Rotha, který opět dokázal, že už dávno není jen tím rozverným poslíčkem ze Čtyř pokojů, ale že je ideální volbou pro role smrtelně nebezpečných padouchů (viz. Mušketýr). Nádherná podívaná, úžasný zážitek. ()

J.e.r.e.c

Hollywood se v roce 1995 zamiloval do kiltů a skotské vysočiny a vedle blockbusterového Statečného srdce dal vzniknout i jeho mnohem skromnějšímu levobočkovi, který místo rozmáchlých bitev a dobývání hradů servíroval komorní příběh plný hrdosti, zrady, odplaty a podobně originálních motivů. Zároveň také dokumentoval třídní boj mezi poctivými vidláckými horaly, kteří chtějí jen v klidu souložit se svými ovcemi a večer si zabékat při ohýnku, a mamonářskými aristokraty, již by z nich nejradši sedřeli i tu ovčí kůži. Je jasné, že skotský Rumcajs Liam Neeson to nemůže nechat jen tak, ale bude při tom mít co dělat s Timem Rothem, který si svého vlka v přitepleném šlechtickém rouše s rozkošným jménem Archibald Cunningham vychutnal tak, že mu to málem vyneslo Oscara. Jejich šermířský souboj je tak dobrý, že mě ani nenapadá žádný lepší. 75 % ()

Gekon

Zajímavý historický film, místy zbytečně nudný, který zdaleka nedosahuje kvalit Gibsonova Statečného srdce. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Posily pro Hulka a Mumii

Posily pro Hulka a Mumii

17.05.2007

Letní natáčení největších trháků příštího roku se hopem blíží a castingoví agenti se činí, až se jim kouří od mobilů. Známe už hlavní představitele třetí Mumie (vrátí se Brendan Fraser, jeho syna si… (více)