Tento komediální příběh byl natočen podle skutečné události, kterou za 2. světové války prožili dva britští armádní zubaři. Seržant Peter King (Kenneth Cranham) a vojín Leslie Cuthbertson (Leo Bill) v roce 1942 ukradli pytel granátů, dva revolvery a sadu nejlepšího zubařského náčiní, jež se dalo v té době koupit, a vydali se na vlastní pěst na pomoc okupované Francii bez povolení velitele! Na filmovém plátně se tento neuvěřitelně nezodpovědný leč výstředně hrdinský příběh objevuje poprvé, přestože patří k nejbizarnějším událostem, k nimž došlo v průběhu 2. světové války. (oficiální text distributora)

Malarkey

Skvělá anglická komedie z 2. světové války, ve které se nezapře britský humor skloubený se skvělou atmosférou tehdejší doby. Je to prakticky malý a ne příliš známý film o dvouch zubařích, kteří udělali velké věci a dopomohli jedné operaci aniž by o tom vlastně tušili a aniž by to chtěli. Po celou dobu sledování jsem se bavil, i když jsem se nikdy neřehtal na celé kolo, pousmál jsme se tak, jak to Angličani umí a dokázali mně přidržet v křesle až do samého konce filmu, který na komedii skončil tak, jak skončit má...a to se panejo tento příběh skutečně stal. --- Kontrola počtu je skončena pane. - Ztráty jsou? - Pár pořezaných sklem a paní plukovníková spolkla pecku od švestky ()

Hal_Moore

Perfektní komedie z druhé světové války. Britský humor se rozhodně nezapře. Dva sympatičtí 'antihrdinové' se potýkají s řadou problémů neskutečně naivně a nejednou bude jejich počínání doprovázet váš hurónský smích (scéna s vlakem). John Henderson mě mile překvapil, stejně jako Derek Jacobi. Britové komedie prostě umějí. ()

gogo76

Neviem, čo si mám o tomto filme myslieť, čakal som niečo úplne iné, podstatne vážnejšie. Dvaja zubári majú o vojne predstavu asi ako Jajo a Pajo z detského seriálu. Samozrejme, že pár krát som sa zasmial, hlavne pri prvej plavbe si v duchu hovorím, odkiaľ ten starý skunk vie, ktorým smerom má ísť a ako udržať kurz. Nakoniec má blbec šťastie. Záverečná akčná scéna chce nadhľad (je to komédia! komédia?...), no po akcii zase preladí na vážnejšiu strunu. Uznanlivý potlesk od vojakov v závere bol skôr trápny. To je ten problém filmu, nevie, či chce byť komédiou alebo drámov, pretože veľmi nefunguje ani ako jedno ani ako druhé. Tesne pred záverom W. Churchill vyhlásil, že ešte pár takýchto bláznov a Anglicko vyhraje vojnu. A ja zase, že ešte pár takýchto filmov a idem do Afganistanu rozprášiť Taliban...60%. ()

Big Bear

Většina zde komentujících se domnívá, že šlo o povedenou britskou komediii něco jako na způsob Jak jsem vyhrál válku. Jako velmi vtipnou tečku ala Jára Cimrman považují dovětek v závěru filmu o dalších poválečných životech obou hrdinů.. Jenže pánové, držte si zubní protézy, ten neuvěřitelný příběh se skutečně stal. Budu spoilerovat, takže těm co to neviděli doporučuji film nejprve vidět. --- V roce 1942 oba dentisté ve službách britské armády opakovaně žádali přeložení k bojujícím jednotkám. Spravovat chrup vojákům v Anglii jim nepřipadalo jako velký osobní příspěvek pro válečné úsilí. Skutečně jim bylo zdůrazňováno, že armáda pochoduje žaludkem a pokud vojáka bolí zuby, je to problém. V dubnu jejich frustrace dodáhla takového stupně, že odeslali dopis i vojenské knížky ministerskému předsedovi. Poté odjeli na pobřeží Anglie do Polruanu, kde vzali loď Sea Bird a přepluli kanál La Manche. Vylodění ve Francii proběhlo bez problémů, loď schovali pod útesy (nikoliv na otevřené pláži jak bylo ve filmu). Po krátké cestě přestříhali dráty na sloupech a pokusili se podminovat trať v místě výhybek. Granáty byly odpáleny, ale výsledek si ,,zubařtí commandos'' nemohli prohlédnout, protože je začala pronásledovat německá hlídka a dokonce po nich začala pálit z pušek. Dvojici se podařilo dostihnout pobřeží a nalodit se na Sea Bird. Cestou zpět jim uprostřed kanálu opravdu došla nafta. Došlo též jídlo i voda. Dny se vlekly, síly ubývaly a k lodi připlula mina. Posádce dělala starost ale další den zase zmizela. Na pokraji sil naše hrdiny našel britský bombardér Whitley, který v sektoru hlidkoval kvůli operačnímu cvičení s britskou ponorkou Thunderbolt jižně od majáku Eddystone. Pilot bombardéru W.A.Bell kroužil nad lodí tak dlouho dokud si trosečníky nepřevzal letoun Lysander. Ten k místu navedl norský torpédoborec, který Cuthbertsona a Kinga vyzvedl. Místo vyzvednutí bylo přesně na půli cesty mezi britským a francouzským pobřežím cca 120 km od poloostrova Cherbourg. -- Takže akce na nádraží, vykolejený vlak, napadení radarové stanice i zápletka s kuchyní u soudu...to vše si filmaři dodali. Ale nevadilo to. Film skvěle baví po celou dobu, nepostrádá vtip a je v něm skvěle navozena válečná atmosféra, kterou doplňují původní šlágry typu Run Rabbit Run atd... Oba herci zahráli své originály důstojně a typově velmi sedli svým vzorům. Jak King tak Cuthbertson mají moji úctu. Sice zde zápal a nadšení byly hnacím motorem navzdory rozumu, ale snahu a odvahu nelze upřít ! Závěrečný soud se skutečně odehrál a oba vojáci byli odsouzeni. Tribunál si velmi lámal hlavu, zda šlo o dezerci či nikoliv, když muži zběhli bojovat...:-) Na to i britské law a rules byly krátké! :-) Nakonec jim to osolili jen za nedovolené opuštění vojenského stanoviště po čas války... Závěrečný dovětek byl taktéž dle pravdy. Tak a teď se této ,,komedii'' teprve můžete zasmát. !!!! Nevím jak vy ale já rád dám 4 zubní kleště ! * * * * PS. Pokud stále nevěříte přečtěte si knihu od Raymonda Foxalla (psanou za asistence T. L. Cuthbertsona) Commandos - Amatéři v akci ! () (méně) (více)

PetrPan

Suchá a břitká britská komedie s výbornou a nesourodou ústřední dvojicí, kde jsem se začal smát u granátu a přestal až u závěrečných titulek, kde mi i trochu zmrzl úsměv na rtech, když jsem se dozvěděl, že se to celé vlastně doopravdy  stalo.  Malý, nenápadný skvost,  jakých není nikdy dost. ()

dopitak

Slaboučký TV formát na naprosto nereálném námětu. Nelíbilo se mi nic, není to vtipné, herci stojí za starou belu. Původně jsem po přečtení jména pana Rýnského rád sáhl po dabingu, ale jmenovaný ve filmu jen řve (protože jeho postava je opravdu otravná karikatura). O válečných, rádoby napínavých scénách raději ani nepsat, protože když hledáte film na téma okupovaná Francie, tenhle britský pokus o humor vás těšit nebude, ()

Pítrs85

Pod tíhou zážitku z Nolanova Dunkerku jsem si pustil jiný film o britské armádě během WW2, tentokráte o dvou zubařích, co zdrhli ze svý základny, přepluli do frickama pustošené Francie, sabotovali jim nějakou radarovou stanici (či co to bylo), to vše v televizním looku, zato s akcema jak z Call of Duty. Tohle je ale hlavně krásná dobová záležitost, s britským humorem, kde válka není ani krvavá ani zdrcující. A pokud je to opravdu inspirované skutečnými událostmi, tak hrdinným dentistům klobouček a respekt až na půdu Big Benu. A to i přesto, že ze všeho nejvíc připomínali Laurela a Hardyho, nebo minimálně Mr. Beana... "Pozor, Adolfe, zubaři přicházejí!" ()

Kimon

Úsměvná komedie z prostředí 2. světové války natočená vtipně s notnou dávkou anglického humoru a v závěru snad i jako parodie na oslavné happy endy amíkovských filmů. Dva naivní a dle svého mínění nedocenění vojáci z britského zázemí se rozhodnou nehnít nečinně ve vojenském táboře a provedou svou vlastní "invazi ve dvou" na francouzské území. Pod rouškou tmy se nalodí na rybářskou loď a překonají kanál La Manche. Díky velkému štěstí při své ještě větší naivitě se jim podaří na okupovaném území Francie provést nemožné a dokonce se vrátit zpět na anglické území jako hrdinové. Skutečný příběh se jistě takto naprosto stejně neodehrál a byl pravděpodobně méně komický, než máme možnost sledovat u tohoto snímku. Je ale obdivuhodný a jistě stojí za to se na něj podívat. Srovnal bych jej s výbornou knihou "Jak jsem vyhrál válku" autora Patricka Ryana , která byla zfilmována v roce 1967. Filmová podoba s Johnem Lennonem však nezískala takový ohlas, jako kniha samotná. ()

hunty

Příběhy z 2. světové války lze podat i takto a většinou to i funguje, zde právě naprosto skvěle. Perfektní britský humor. ()

Juto

Vďaka šikovnej realizácii a zaujímavou premisou vidíme očarujúci pohľad na svetlejšiu stránku druhej svetovej vojny. Film zosmiešňuje absurditu vojny. 6/10 ()

sona123

Druhá světová + britský humor? Takový ten montypythonovský....Přiznám to, ukousla jsem si příliš velké sousto, toto není můj šálek kávy. Tohle je pro mě za trest. Vypadá to starší, než to je, vtipné mi to bohužel nepřišlo, hrdinové mi k srdci nepřirostli. ()

Blaogranas

Aneb Dva banáni šli do války. Tohle je opravdu neuvěřitelné a jsem rád, že se celá událost nakonec prokázala. Skuteční hrdinové,i když trochu magoři. Samotný film ale rozhodně není nějakou oslnivou peckou. Spíše dobře odvedenou, velice nízkorozpočtovou filmařskou prací. ()

Lucas87

Ze začátku jsem si říkal, co to je za propadák, starší a mladší zubař dezertují za účelem vlastního boje, scéna s návěstidlem byla dokonalá, hlavně ta scéna jak polijí chlastem toho německého zaměstnance a hned záběr na vlak co je na maděry, i ta jejich závěrečná akce jak se jim náhodou poštěstí. Prostě hlavními aktéry jsou dvě nuly, které pak získají uznání svých kolegů stejně jako profesionální commandos, a hlavní přínosem, že je to podle skutečné události, ačkoliv se tomu nechce věřit :) ()

kwaicheng

Ale jo. Byly tam chvíle kdy jsem se i zasmál nahlas...jako třeba, když se seržant schoval za náklaďák, který následně ujel, nebo když střílel na němčoura na motorce, ze kterého se posléze vyklubal jeho parťák... ()

Slimakovec

Viděl jsem i lepší Britský komedie (a hlavně seriály). Ale možná o hvězdičku přidám, až si to někdy pustim s originálním zvukem a ne česky. ()

kukkik

Skvělý film, plný typického anglického humoru, ale zároveň poselství, které zahřeje u srdce a nad kterým stojí dodnes rozum stát. Válka dala vzniknout mnoha šíleným příběhům, příběhům plným odvahy a nečekaných projevů lidskosti a přátelství ale i komedie a absurdních situací, příběhům neuvěřitelným až legendárním - tenhle je jedním z nich. ()

mikhail

Výborná anglická vojnová komédia. Neočakával som príliš veľa a bol som milo prekvapený. I keď sa mi nechce veriť, že účastníci tohto príbehu aj v skutočnosti prežili všetky zmieňované udalosti. Dávam poctivé 4 *. ()