Rodiče malé Charlene (Drew Barrymore) byli v mládí dobrovolníky při experimentu s pochybnou látkou L6, který se uskutečnil pod záštitou tajné organizace The Shop. Od té doby na sobě mladý pár pozoruje jisté telepatické schopnosti, ale to jim nebrání žít v celku obyčejný život a vychovávat dcerku, u které se začíná projevovat schopnost zapalovat věci pouhou myšlenkou. Jednoho dne se Alan vrátí z práce, svou ženu najde mrtvou a přistihne dva chlapy v kvádrech jak táhnou Charlene pryč - agenty zneškodní, popadne dcerku a začíná útěk před organizací, před kterou se nelze skrýt... (cubajz)

Trailer

petero

Opäť solídne spracovanie Kingovej predlohy ktorá kombinuje Cronenbergove Scanners a De Palmovu Carrie no Mark L. Lester bol vždy len priemerný režisér ktorého vrcholom bolo o rok mladšie Commando. Hm, nečakal som že tu budem vidieť vystrelený náboj z hlavne v spomalenom zábere. Ktovie v akom filme to bolo prvýkrát použité. ()

Bloody13

"Ten, co stojí za Komandem" natočil sci-fi horor "s tou holkou z E.T.-ho." A je to poměrně slušný kousek, který bohužel v jeho filmografii trochu zapadá. Firestarter se přitom může pyšnit známými ksichty v hlavních i vedlejších rolích (Keith, Sheen, Locklear a hlavně jako vždy vyčnívající George C. Scott), na tu délku příjemným spádem a slušnou akcí. Lester se jako známý detonátor nezapře a vyhazuje do vzduchu všechno, co mu rozpočet dovolí. Trochu je v jeho snímku cítit Cronenbergův vliv (Scanners místy jak vyšitý), jeho mety ale samozřejmě nedosahuje. Každopádně fajn jednohubka. ()

oli.G

Z fantastickej predlohy sa prebral len storyboard a skvelo napísané postavy, dychberúce napätie, podmanivá atmosféra a samotný "kingovský feeling" (ktorý dokonca mal aj filmový PET SEMATARY) scenárista nejako zabudol pribaliť. Je otázne, do akej miery za to môže Lester, ktorý si len odviedol svoju robotu (a reči o tom, ako má rád knihu - ktoré nepochybne trúsi na DVD bonusoch - si môže niekam strčiť), no fakt, že King sa točí ťažko, ho neospravedlňuje. Nemal sa do toho púšťať. Keď Andy (v knihe) opäť prišiel k sebe a začal vymýšľať plán (nie som konkrétnejší, aby som nespoileroval), prežíval som niečo podobné (aj ked zďaleka nie rovnako intenzívne), ako keď vrcholil Shawsahnk Redemption. Vo filme to samozrejme nefungovalo, keďže sme ani nemali možnosť zistiť, aké vnútorné problémy prežíva hrdina v sídle Firmy. Kontrast medzi chvíľami zbesilej naháňačky o vlastný život s dňami zaslúženého pokoja (počas ktorých sa spolu s hrdinami v kútiku duše cítime bezpečne, no uvedomujeme si, že to nebude trvať večne a jedného dňa sa určite objavia) sa vo filme nekoná, dej sa len nezáživne odsýpa dopredu a do toho všetkého hraje príšerne béčková hudba, pri ktorej si nezasvätený divák určite nedokáže predstaviť, aké skvelé to pôvodne bolo (a mohlo byť - v rukách správneho režiséra). Vyhnite sa tomu - a zožeňte si knižku. ()

tron

„Idem pre guľovnicu.“ – „Nebude treba.“ Román Podpaľačka je ďalší príspevok Stephena Kinga do jeho paranormálnej série (jasnovidectvo v MŔTVEJ ZÓNE, telekynéza v CARRIE, predvídanie v OSVIETENÍ). Filmovú adaptáciu si zobral na starosti budúci režisér KOMANDA a do hlavnej detskej úlohy obsadil Drew Barrymore, ktorá si neskôr Kinga zopakovala ešte v poviedkovom MAČACOM OKU. Zápornú rolu hrá aj v tejto kingovke znova skúsený Martin Sheen (hral ju už v MŔTVEJ ZÓNE). Do snímky sa veľa vecí z románu neprebojovalo (Indiánova posadnutosť obuvou) a zostal nadprirodzený útekový triler do prvej polovice. Od druhej sa tempo upokojí a dôjde k dialógom, vzťahom a pointy (aj keď David Keith a Drew Barrymore sú i naďalej otravní). Nie je to zázrak á la OSVIETENIE, ale ani malér á la CREEPSHOW 2. Skôr uchádzajúci poctivý priemer typu CUJA a STRIEBORNEJ GUĽKY. Snímke jednoznačne pomáha psychopat George C. Scott (ducharina THE CHANGELING) a niekoľko pôsobivých scén (zastavenie guľky, „Ukáž im, že je to vojna.“). ()

MM_Ramone

"Spaľovať bolo rozkošou" - tento krátky citát z knihy "451° Fahrenheita" od kultového sci-fi autora Raya Bradburyho, si zvolil Stephen King ako motto ku románu "Podpaľačka". Výborne to ku nemu pasuje, rovnako ako aj ku filmovej verzii, ktorú v roku 1984 natočil režisér Mark L.Lester. Film verne kopíruje literárnu predlohu a veľmi dobre sa mu darí navodiť požadovanú atmosféru. Je tomu tak aj vďaka výborným hereckým výkonom. Dvaja charizmatickí záporáci v podaní George J. Scotta a Martina Sheena a proti nim skvelá, iba deväť ročná, Drew Barrymore ako nebezpečne výbušná Charlie McGee – malé, psychicky labilné dieťa s darom extrémnej pyrokinézy - "Podpaľačka". **** ()

• Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Stephena Kinga. (Terva)
  • Natáčení probíhalo ve Wilmingtonu a Chinney Rock v Severní Karolíně. (Terva)