Non Plus Ultras

všechny plakáty

Scénář NON PLUS ULTRAS vychází ze skutečných událostí. Hlavní hrdinové žijí mezi námi, jen už se své oblíbené činnosti - fotbalovému chuligánství nevěnují s takovou vervou, jak tomu bylo v minulosti. Film je humorným pohledem na krátký časový výsek v životě dospělých chlapů, z nichž někteří zestárli předčasně a někteří naopak ještě nedospěli Tyčka, je jedno nedělní odpoledne před fotbalovým zápasem napaden dvěma sparťanskými fanoušky. Zachrání ho Bejčák, nepsaný vůdce několikačlenné party patřící k tvrdému sparťanskému jádru. Tyčka se ocitá v prostředí, které je pro. Osamělý muž středního věku, který později získá přezdívku něj nové a nezaujatě pozoruje partu stárnoucích fotbalových chuligánů. Každý tu má vlastní život, který se s tím fanouškovským více či méně prolíná. A není výjimkou, že v civilním životě mívají naši hrdinové tvář, v níž se odrážejí obyčejné sny, které zůstávají za branou stadionů. Během několika týdnů je život party konfrontován s řadou nečekaných událostí. Na návštěvu přijíždějí angličtí hooligans, kteří jsou pro některé členy party idolem, parta se vydá na dramatickou cestu na utkání s největším rivalem Sparty - Baníkem. (oficiální text distributora)

Marigold

Marná filmu snaha o sociální drama / komedii. Záměr je chválihodný, jenže provedení se míjí se vším, co by z Non Plus Ultras mohlo udělat film alespoň rámcově relevantní. Scénář je strašně naivní, ne sice vyloženě mimo svou stylizací, ale strukturou jen marně imituje "filmy ze života". Připadá mi to jako typický pokus "tak si představíme, jak asi ty kucí vod fotbalu žijou". Výsledný papundekl nepřekvapí. Je úplně mimo, působí legračně nevěrohodně a vysloveně estrádně. Klasická paralelní realita české komedie, mimo vztahy, mimo psychologii, mimo humor, mimo hru. Plus jedině za solidní herce. ()

Isherwood

S holými lebkami, jejichž jedinou zábavou je jít na stadion a tam pokud možno udělat co největší bordel, nesympatizuji. Silně pochybuji o inteligenci těchto lidí. Nevím jaký úmysl měl režisér Jakub Sluka, když se rozhodoval komu film určit. Jestli hooligans, aby měli dobrý pocit, že jsou tak dobří, že se o nich točí filmy a nebo "zbytku", kterému chtěl ukázat tupost těchto lidí. Celý film jsem si připadal, že se to Sluka snaží hrát na obě strany. Bohužel nerovnoměrně, protože jistá podlézavost Ultras tu je. Normální divák si sice film dokáže přebrat, najde si v něm to, co mu chtěl režisér sdělit. Totiž to, co už stejně dávno ví a není nutno mu to nějak dokazovat. To, že hooligans jsou blbci, kteří nemají nic jiného na práci. Je zde však určitá snaha o to, aby všechny postavy nebyly vylíčeny tak černobíle. Šéf party Jirka je vcelku sympatickou postavou, které byl "vdechnut dar přemýšlení". Bohužel na jeho postavě si Sluka až moc kompenzuje neduhy a jednotvárnost všech postav. David Novotný to herecky neutáhne ani kdyby se přetrhnul. Hraje na jedničku, charisma z něj sálá na každém kroku, ale sám na to prostě nestačí. Pořádně nechutnou roli si střihnul Jiří Lábus. Extrémně nesympatická postava, na které jsem se celý film snažil najít něco, proč bych ji měl mít alespoň trochu rád. Navíc Lábus nezdravě přehrává, což u něj celkem překvapí. Neosvětlit chování hospodského v parádním podání Oldřicha Kaisera mi přijde jako další Slukův prohřešek proti logice. Celkově by filmu prospělo, kdyby měl o patnáct až dvacet minut navíc. Já bych to zkousnul a pak by se možná dalo z filmu něco vyvozovat. Takhle z něj mám pocit, jako by střihačovi nůžky zapracovaly možná až moc. A nebo to režisér nezvládnul... ? ()

Enšpígl

Jestli to měla být komedie, pak nevím o čem?Pár hlášek komedii samo o sobě nedělá! Jestli to mělo být vážné téma o partě radikálních fans, tak tedy ha ha ha . Přiject z Prahy do Ostravy na fotbal zaparkovat před bránou na stadion s pražskou SPZ a jít fandit hned vedle svých ostravských "kamaradů". To jistě dělá každý pražský fanoušek,ale to bych ještě pochopil s ohledem na film. Ona pověstná bitka ve filmu to bylo něco strašného.Snad jen víme že nakupovat z manželkou fotbalový dres za 800,- Kč / nebo kolik/ by se nemělo. Je jen jedna banda fotbalových fans co má "styl" Dejdar, Langamajer,Potměšil, Landa . PROČ tedy toto? Asi proto že je to jako celý náše vedení fotbalu -- místy srandovní věta,ale jinak o ničem. ()

Tosim

Mě prostě filmy tohoto roku připadají (zatím) vyrovnané. Ať už jde o Bolero, Pánskou jízdu či teď Non Plus Ultras. (No, nepočítáme-li Kameňák, ale ten je spíše takovou již běžnou novoroční "zvláštnůstkou" :-) Vyrovnané a průměrné. Nicneříkající. Tento je na tom stejně - nedozvíme se nic o fotbale, fotbalistech, fanoušcích, rváčích, matkách, milenkách, zakřiknutých subtilních chlapcích vzadu, homosexuálech, anglických ultras či jiných jevech, které vlastně film měl přiblížit. Nebo ne? Z celku vyčnívaly jen okamžiky, které ale nic nezměnily (např. Tyčkovo rande.) Mimochodem: v pidiroličce výčepního se mihl Jan Antonín Duchoslav, představitel Vikyho z filmu Sněženky a machři. Poznal ho někdo? :-) ()

Tsunami_X

Po skončení filmu jsem přemýšlel, o čem to vlastně mělo být a co asi chtěl režisér divákům sdělit, pokud prostě nechtěl jen lehce moralizovat a trochu pobavit. Hlavní dějové linky se prakticky nedočkáme, a když už k ní nějak podvědomě směřujeme, rozuzlení nás odmrští opět někam jinam. Ovšem je nasnadě jaké rozuzlení, spíše zakončení jedné epizody. Jako zmapování života „fanoušků“ to také nesplňuje základní podmínky, protože postavy jsou lehce načrtnuté a kromě toho, že pár je jich hloupých, pár chytrých a jeden koktá, se o nich nedozvíme prakticky vůbec nic. Bakalářská bezradnost pokračuje i dále. Dám příklad. Lábusova rodinka dojela do Prahy z důvodu vytopení vlastního bytu, ovšem při sdělovaní této podstatné informace strýc na manželku mrkne jako by v tom měl být nějaký trik či něco podobného, ale že by to bylo rozehráno nějak dále, to ani náhodou. Rovněž finanční zdroje hlavního hrdiny pro mě zůstaly velkou neznámou. Celkově vzato je tento snímek dost o ničem a hlavní plot o příjezdu anglických hooligans, nabízí tak ubohé vyvrcholení, že už jsem to dlouho neviděl. (možný spoiler) Sex v restauraci mezi Kaiserem a pro mě neznámou paní se v mém žebříčku nejtrapnějších scén okamžitě vyrovnal Přeučilově souloži z Ještě většího blbce než jsme doufali.____Celkový dojem je stejně nijaký jako celý film. Nudný, o ničem a zbytečný počin české kinematografie. ()

• Celý film měla původně vyprávět postava Tyčky, kterého hraje Vladimír Dlouhý. Až před střihem se rozhodl Sluka jinak a David Novotný namluvil postavu vypravěče. Proto některé pasáže nedávají moc smysl. (don corleone)
  • Na filmu byly nejdražší pronájmy prostor, kde natáčelo - Lucerna, stadion Na Bazalech, Rudolfinum atd. (don corleone)
  • Ve filmu hraje Oldřich Kaiser se svou dcerou Karolínou Kaiserovou. (M.B)