Non Plus Ultras

Scénář NON PLUS ULTRAS vychází ze skutečných událostí. Hlavní hrdinové žijí mezi námi, jen už se své oblíbené činnosti - fotbalovému chuligánství nevěnují s takovou vervou, jak tomu bylo v minulosti. Film je humorným pohledem na krátký časový výsek v životě dospělých chlapů, z nichž někteří zestárli předčasně a někteří naopak ještě nedospěli Tyčka, je jedno nedělní odpoledne před fotbalovým zápasem napaden dvěma sparťanskými fanoušky. Zachrání ho Bejčák, nepsaný vůdce několikačlenné party patřící k tvrdému sparťanskému jádru. Tyčka se ocitá v prostředí, které je pro. Osamělý muž středního věku, který později získá přezdívku něj nové a nezaujatě pozoruje partu stárnoucích fotbalových chuligánů. Každý tu má vlastní život, který se s tím fanouškovským více či méně prolíná. A není výjimkou, že v civilním životě mívají naši hrdinové tvář, v níž se odrážejí obyčejné sny, které zůstávají za branou stadionů. Během několika týdnů je život party konfrontován s řadou nečekaných událostí. Na návštěvu přijíždějí angličtí hooligans, kteří jsou pro některé členy party idolem, parta se vydá na dramatickou cestu na utkání s největším rivalem Sparty - Baníkem. (oficiální text distributora)

Zagros

Hodně slabý snímek z prostředí, ze kterého by se daly vytáhnout mnohem mnohem silnější náměty. Bohužel tady byl stranou jak fotbal, tak i to fanouškovství. Byl to nevýrazný děj o partě neukotvených chlapů středního věku, kteří neví, jak naložit se životem. Hodinu a půl na sledování filmu raději využijte k něčemu smysluplnějšímu. Zajímavější je například zahraniční film Hooligans nebo pravděpodobně také TV seriál Hooligans, na který se teprve chystám. ()

Enšpígl

Jestli to měla být komedie, pak nevím o čem?Pár hlášek komedii samo o sobě nedělá! Jestli to mělo být vážné téma o partě radikálních fans, tak tedy ha ha ha . Přiject z Prahy do Ostravy na fotbal zaparkovat před bránou na stadion s pražskou SPZ a jít fandit hned vedle svých ostravských "kamaradů". To jistě dělá každý pražský fanoušek,ale to bych ještě pochopil s ohledem na film. Ona pověstná bitka ve filmu to bylo něco strašného.Snad jen víme že nakupovat z manželkou fotbalový dres za 800,- Kč / nebo kolik/ by se nemělo. Je jen jedna banda fotbalových fans co má "styl" Dejdar, Langamajer,Potměšil, Landa . PROČ tedy toto? Asi proto že je to jako celý náše vedení fotbalu -- místy srandovní věta,ale jinak o ničem. ()

Rimsy

No nečekal jsem od toho kdovíco, jen mě to zajímalo jako sparťana a taky jsem se těšil na pořádný anglický akcent ostrovních rowdies. Bohužel se mi dostalo jen trapně nedodělaného filmu, který vpodstatě sám neví, co chce. Většinu času je vypravěč David Novotný, aby ho v několika scénách vystřídal Vladimír Dlouhý. Cože?!? Výkony byly slušné, i když na těch vypitých mozcích toho snad moc zkazit nejde. Psychologie postav nulová, čili jakákoli potenciální snaha o moralizování a věrné vykreslení životů těchto lidí na okraji společnosti, tak hezky zobrazené třeba v Romper Stomper, se naprosto míjí účinkem. Celková rozsekanost filmu do jednotlivých epizod je taky na škodu, obzvláště když ani jedna z nich nekončí pointou. Prostě dementní film, který měl zajímavý potenciál být tak trochu jiným rowdie dílem, ale asi utopil většinu peněz na naprosto zbytečných scénách v Lucerně, Rudolfinu a podobně. Škoda, no, režisérovi bych do rukou štáb a prachy už nesvěřil (což se, při pohledu na jeho filmografii, české kinematografii povedlo, takže hurá). ()

Tsunami_X

Po skončení filmu jsem přemýšlel, o čem to vlastně mělo být a co asi chtěl režisér divákům sdělit, pokud prostě nechtěl jen lehce moralizovat a trochu pobavit. Hlavní dějové linky se prakticky nedočkáme, a když už k ní nějak podvědomě směřujeme, rozuzlení nás odmrští opět někam jinam. Ovšem je nasnadě jaké rozuzlení, spíše zakončení jedné epizody. Jako zmapování života „fanoušků“ to také nesplňuje základní podmínky, protože postavy jsou lehce načrtnuté a kromě toho, že pár je jich hloupých, pár chytrých a jeden koktá, se o nich nedozvíme prakticky vůbec nic. Bakalářská bezradnost pokračuje i dále. Dám příklad. Lábusova rodinka dojela do Prahy z důvodu vytopení vlastního bytu, ovšem při sdělovaní této podstatné informace strýc na manželku mrkne jako by v tom měl být nějaký trik či něco podobného, ale že by to bylo rozehráno nějak dále, to ani náhodou. Rovněž finanční zdroje hlavního hrdiny pro mě zůstaly velkou neznámou. Celkově vzato je tento snímek dost o ničem a hlavní plot o příjezdu anglických hooligans, nabízí tak ubohé vyvrcholení, že už jsem to dlouho neviděl. (možný spoiler) Sex v restauraci mezi Kaiserem a pro mě neznámou paní se v mém žebříčku nejtrapnějších scén okamžitě vyrovnal Přeučilově souloži z Ještě většího blbce než jsme doufali.____Celkový dojem je stejně nijaký jako celý film. Nudný, o ničem a zbytečný počin české kinematografie. ()

kingik

A mně přišlo, že tvůrci vystihli chování fotbalových fanoušků, respektive chuligánů oddaných svému klubu AC Sparta, velmi dobře. Nebylo to přehnané a rozhodně ho přitom podpořili samotní herečtí představitelé hrající tak nějak jinak, než jsem u nich zvyklí. Fotbalový zápas tady k vidění není, a tak se vše více řeší po hospodách, kde se to hemží šťavnatými hláškami. Spousta dobrých hlášek a originálně pojatý tlak ve společnosti prostřednictvím sparťanských ultras. Hodně nedoceněný film. A filmů na podobné téma vzniká málo. Klady: herecké obsazení v čele s Davidem Novotným dokáže brilantně vystihnout své poměrně originální role, kopa hustých hlášek, správná oddanost fotbalovému klubu, originální pojetí sociálních poměrů přes populární sport, stylově vedená režie, nezapomenutelná a vypointovaná scéna s "tvrdým anglickým jádrem", Fulham & Sparta ruleeeeez. Zápory: chybí nekašírovaná návštěva fotbalového zápasu, záběry z fotbalového zápasu by filmu dodaly přece jen větší autentičnost, občas se film tlačí zbytečně do situačního humoru, Vladimír Dlouhý v roli "Tyčky" byl nečekaně nezajímavý. 80% ()

• Zápas Ostravy se Spartou se natáčel na Bazalech, když se zeptal pořadatel jak chtějí hlediště zaplnit, odpověděl mu režisér, že dodatečně na počítači. Pořadatel souhlasně přikývnul, že jinak by to ani nešlo. "Bodejť by tady přišlo tolika lidí," prohlásil. Následující sezónu byl Baník mistr a Bazaly vyprodával téměř na každém zápase. (don corleone)
  • Hospoda, kde se partička scházela, se nachází nedaleko stanice metra Hradčanská, na křižovatce ul. Dejvická a Bubenečská, v Praze 6 - Dejvicích. (rakovnik)
  • Ve filmu hraje Oldřich Kaiser se svou dcerou Karolínou Kaiserovou. (M.B)