Jak napálit advokáta

Komedie

Československo, 1980, 76 min

Milos Kopecky opet v roli advokata, tentokrat se vsak nespecializuje na nevracene pujcky babickam ci probodnute manzelky.Jeho oborem jsou pripady spojene s atutomobilismem - motorismem jako napriklad, bouracky, jizdy v opilosti ,prekroceni rychlosti atd.Ve filmu se mimo jine dozvime jak se da "sikovne nabourat auto".Causa kralik mi prisla vice usmevna. Presto i zde hodnotim pomerne vysoko a to tremi hvezdami. Moto z filmu."Nakonec je uplne nejlepsi rikat pravdu".(15.1.2008)

I tento ne dokonalý film v dnešním kontextu hraného filmu naší doby dosahuje nadprůměrných parametrů. Hledání důvodu, proč nedopadl lépe - k dispozici je i kontext předlistopadový - je zřejmé. Vedle přirozeného "odpadu" - umění není sériová výroba - tu mohla působit i cenzura a telefonáty z ÚV KSČ oddělení neblaze proslulého Miloslava Müllera. Byla ovšem díla, která dopadla ještě hůře a stále nebyla dnem filmové tvorby (např. STÍN LÉTAJÍCÍHO PTÁČKA).(27.1.2008)

• Willy Kufalt

Neskutečná kravina těžkého kalibru, jakou jsem dlouho neviděl. Miloš Kopecký jako advokát pro havarující řidiče, to mě podržte! Hodně nepovedená komedie, drama nebo snad kriminálka či co to je (ani jeden z těchto žánrů není ve filmu pořádně uchopen). Nuda po stránce dějové i umělecké, nezáživné dialogy vesměs o ničem, ovšem režisér to totálně zaklincoval s rádoby kulturní vložkou v podobě příšerného výstupu baletek ve varieté. Pánové z Národního, Munzar a Lukavský, si spletli popisné číslo tramvaje a vystoupili zřejmě na místě u špatného filmového štábu, než bylo v plánu... hold stane se :o) Takový Josef Větrovec si ale jistě s velkou chutí rád zasoudruhoval ve filmu jakékoliv kvality, jestliže se právě nekonala rovnou schůze KSČ :o)(25.1.2017)

• Pitryx

Ještě horší než „Causa králík“. Jednako nesnáším, když se mele furt o tomtéž, tedy zde o autech a jednako se mi nějak nepozdávala advokátova logika. Prostě tady dát panu Kopeckému alespoň něco jako plus je velmi obtížné. No, dobrá, dám to něco málo, za jakž takž herecké obsazení, ale to mám fakt přimhouřeny všechny oči. A vůbec celkově mne to moc nenadchlo. Chyběl tomu humor, napětí a nakonec i to rozuzlení.(29.7.2015)

Film, který by mohl být považován za druhý díl filmu Causa králík, ale v jiných reáliích. Miloš Kopecký opět jako spravedlivý advokát, jemuž lumpové podrážejí nohy, tentokrát ovšem mnohem slabšího kalibru. Jestliže Králík měl nosný děj a vedlejší případy nehrály podstatnou roli, zde ty příběhy byly rozehrány dva (nezodpovědnost půjčovny aut způsobila havárii se smrtelnými následky + starý případ zkušeného tiráka, který byl smeten vlakem), jenže byly rozemílány do jakési směsi na sekanou. Tak vlastně byl vlastní příběh upozaděn a do popředí se neustále dostávala postava poctivého advokáta s oněmi podrážejícími nohami, ale i to bylo nedotaženo. Tři hvězdičky.(12.9.2017)

• - Poslední film režiséra Vladimíra Čecha. (M.B)

• - Natáčelo se v Dubenci, Sedlčanech a Praze. (M.B)