Jak napálit advokáta

Komedie

Československo, 1980, 76 min

Je znát, že Vladimír Čech točil hlavně kriminální filmy. Miloš Kopecký v roli advokáta chvílema působí spíš jako detektiv Columbo. Sám vyslíchá svědky, zajišťuje důkazy, atd... Sice je to dost těžko uvěřitelný, ale mě to docela bavilo. V těch 76 minutách nejsou žádný hluchý místa a Miloš Kopecký předvádí svůj vysokej standard. Taky mě potěšily záběry z provozu v Praze. Třeba takový dnes už téměř zapomenutý nákladní taxíky a podobně... 65%(3.1.2012)

"Tak napálit advokáta se Vám zachtělo? Jenže každý darebák je naštěstí člověk a člověk je tvor chybující." Miloš Kopecký opět v roli advokáta, který řeší spoustu případů, ve kterých se divák sám až moc zamotává. Klidně by film mohl být delší a všechny případy více osvětlit. Causa králík byl přeci jen o stupínek lepší.(26.11.2017)

I tento ne dokonalý film v dnešním kontextu hraného filmu naší doby dosahuje nadprůměrných parametrů. Hledání důvodu, proč nedopadl lépe - k dispozici je i kontext předlistopadový - je zřejmé. Vedle přirozeného "odpadu" - umění není sériová výroba - tu mohla působit i cenzura a telefonáty z ÚV KSČ oddělení neblaze proslulého Miloslava Müllera. Byla ovšem díla, která dopadla ještě hůře a stále nebyla dnem filmové tvorby (např. STÍN LÉTAJÍCÍHO PTÁČKA).(27.1.2008)

Byť popisek označuje tento snímek za komedii, nic komediálního tu není. Mistrovské herecké umění Miloše Kopeckého opět zavedlo do role honosného advokáta, který se o případ umí řádně opřít a tentokrát je to bráno velmi vážně i když je patrná jistá nadsázka. Příběh se zajímá o motorismus a různé trable s tím spojené. Jeden hlavní případ je sice devízou děje, ale kolem jich je ještě několik menších. Takhle pohromadě to skoro vypadá, že jezdit autem je sice požitek, ale také plný různých nebezpečných právních situací. Snímek má doslova detektivní atmosféru. Advokát, aby co nejvíce pomohl svému klientovi, pátrá po důkazních materiálech seč může. A tak to hodně připomíná seriál o Perry Masonovi, jen s tím rozdílem, že ten měl na pátrání svého asistenta. Filmové dílo pro televizní vysílání zcela postačující.(26.10.2014)

• Willy Kufalt

Neskutečná kravina těžkého kalibru, jakou jsem dlouho neviděl. Miloš Kopecký jako advokát pro havarující řidiče, to mě podržte! Hodně nepovedená komedie, drama nebo snad kriminálka či co to je (ani jeden z těchto žánrů není ve filmu pořádně uchopen). Nuda po stránce dějové i umělecké, nezáživné dialogy vesměs o ničem, ovšem režisér to totálně zaklincoval s rádoby kulturní vložkou v podobě příšerného výstupu baletek ve varieté. Pánové z Národního, Munzar a Lukavský, si spletli popisné číslo tramvaje a vystoupili zřejmě na místě u špatného filmového štábu, než bylo v plánu... hold stane se :o) Takový Josef Větrovec si ale jistě s velkou chutí rád zasoudruhoval ve filmu jakékoliv kvality, jestliže se právě nekonala rovnou schůze KSČ :o)(25.1.2017)

• - Natáčelo se v Dubenci, Sedlčanech a Praze. (M.B)

• - Poslední film režiséra Vladimíra Čecha. (M.B)