Jak napálit advokáta

Komedie

Československo, 1980, 76 min

Film, který by mohl být považován za druhý díl filmu Causa králík, ale v jiných reáliích. Miloš Kopecký opět jako spravedlivý advokát, jemuž lumpové podrážejí nohy, tentokrát ovšem mnohem slabšího kalibru. Jestliže Králík měl nosný děj a vedlejší případy nehrály podstatnou roli, zde ty příběhy byly rozehrány dva (nezodpovědnost půjčovny aut způsobila havárii se smrtelnými následky + starý případ zkušeného tiráka, který byl smeten vlakem), jenže byly rozemílány do jakési směsi na sekanou. Tak vlastně byl vlastní příběh upozaděn a do popředí se neustále dostávala postava poctivého advokáta s oněmi podrážejícími nohami, ale i to bylo nedotaženo. Tři hvězdičky.(12.9.2017)

Milos Kopecky opet v roli advokata, tentokrat se vsak nespecializuje na nevracene pujcky babickam ci probodnute manzelky.Jeho oborem jsou pripady spojene s atutomobilismem - motorismem jako napriklad, bouracky, jizdy v opilosti ,prekroceni rychlosti atd.Ve filmu se mimo jine dozvime jak se da "sikovne nabourat auto".Causa kralik mi prisla vice usmevna. Presto i zde hodnotim pomerne vysoko a to tremi hvezdami. Moto z filmu."Nakonec je uplne nejlepsi rikat pravdu".(15.1.2008)

• Jara.Cimrman.jr

"Člověče, Vy na jedné straně spravedlnost žádáte a na druhé straně ji chcete obcházet." Tak za socialismu se tady děly protiprávní neplechy? Tomu se mi nechce snad ani věřit. Ještěže jsme tady měli statečné soudruhy advokáty, kteří chránili spravedlnost do roztrhání obleku. Třeba takový JUDr. Jiří Hořic kličkoval mezi paragrafy mimořádně statečně. Například jeho znalecký posudek na výši nákladů na svědky přiměřenosti nákladů na zřízení pomníku mě docela rozesmál. Jenže jeho případy byly poměrně nezajímavé a to nekonečné citování paragrafů a právní teorie mě spíše nudilo.(12.7.2018)

• Willy Kufalt

Neskutečná kravina těžkého kalibru, jakou jsem dlouho neviděl. Miloš Kopecký jako advokát pro havarující řidiče, to mě podržte! Hodně nepovedená komedie, drama nebo snad kriminálka či co to je (ani jeden z těchto žánrů není ve filmu pořádně uchopen). Nuda po stránce dějové i umělecké, nezáživné dialogy vesměs o ničem, ovšem režisér to totálně zaklincoval s rádoby kulturní vložkou v podobě příšerného výstupu baletek ve varieté. Pánové z Národního, Munzar a Lukavský, si spletli popisné číslo tramvaje a vystoupili zřejmě na místě u špatného filmového štábu, než bylo v plánu... hold stane se :o) Takový Josef Větrovec si ale jistě s velkou chutí rád zasoudruhoval ve filmu jakékoliv kvality, jestliže se právě nekonala rovnou schůze KSČ :o)(25.1.2017)

Je znát, že Vladimír Čech točil hlavně kriminální filmy. Miloš Kopecký v roli advokáta chvílema působí spíš jako detektiv Columbo. Sám vyslíchá svědky, zajišťuje důkazy, atd... Sice je to dost těžko uvěřitelný, ale mě to docela bavilo. V těch 76 minutách nejsou žádný hluchý místa a Miloš Kopecký předvádí svůj vysokej standard. Taky mě potěšily záběry z provozu v Praze. Třeba takový dnes už téměř zapomenutý nákladní taxíky a podobně... 65%(3.1.2012)

• - Natáčelo se v Dubenci, Sedlčanech a Praze. (M.B)

• - Poslední film režiséra Vladimíra Čecha. (M.B)