Jak napálit advokáta

Komedie

Československo, 1980, 76 min

Na rušné křižovatce dojde ke srážce. Poškozený řidič nabízí viníkovi, ža za pět tisíc na nehodu zapomene. Tomu se však zdá částka vysoká, a tak navštíví advokátní poradnu. Dalším případem je obhajoba starého kamaráda, který byl přistižen při řízení vozu v opilosti. Třetí kauzu vnutí právníkovi jeho matka. Film nenudí jen díky excelentnímu výkonu Miloše Kopeckého v roli advokáta.(5.3.2009)

Pouze herecké mistrovství a osobnost pana Kopeckého dělá z tohoto nudného filmu o socialistickém právníkovi snesitelný a koukatelný. Scénář je mixem dramatu a komedie, bohužel nefunguje vůbec v žádné části. Jak tuctově je napsán, tak i rutinně zrežírován a po většinou i zahrán. I na Kopeckém je vidět, že toto není jeho šálek kávy, přesto jeho výkon je koncertem jeho talentu.(5.6.2009)

• Pitryx

Ještě horší než „Causa králík“. Jednako nesnáším, když se mele furt o tomtéž, tedy zde o autech a jednako se mi nějak nepozdávala advokátova logika. Prostě tady dát panu Kopeckému alespoň něco jako plus je velmi obtížné. No, dobrá, dám to něco málo, za jakž takž herecké obsazení, ale to mám fakt přimhouřeny všechny oči. A vůbec celkově mne to moc nenadchlo. Chyběl tomu humor, napětí a nakonec i to rozuzlení.(29.7.2015)

• F.W.Colqhoun

Jméno Vladimíra Čecha mi asociuje především alibi-ovskou trilogii [duo Höger & Bek], sérii se slušnou kvalitou, která je v mém notesu zapsána jako prototyp ideálního filmu na nedělní odpoledne. Jak napálit advokáta ale vypadá, jako kdyby Čechovi někdo křápnul bourák z dovozu a on se rozhodl se pomstít motoristům - nic víc, nic méně. Režisérova vendeta naneštěstí nepadá na hlavy neurvalých řidičů, nýbrž diváků, z nichž mnozí jezdí téměř výhradně sockou... Případy obsažené ve slepenci jsou sice informačně zajímavým exkurzem do podvodných pojišťovacích praktik sedmdesátých let, ale to je to jediné, co pozitivního lze na adresu bijáku s otravnou hudbou, založenou na troubení klaksonů říci [pionýrské začátky samplingu nic moc]. Kromě motivu motorismu pojí případy postava jaksi vyšumělého Kopeckého a v posledí čtvrtině oslí můstky vratké až hanba. Film tak nikde nezačíná a končí předčasně, o dramatickém oblouku nemůže být řeči. Manik Kopecký byl během natáčení nejspíš hodně down, protože obvyklý gejzír osobního kouzla se nakoná. Velmi slabé a žádný div, že se jedná o Čechův poslední příspěvek kinematografii.(22.6.2014)

Byť popisek označuje tento snímek za komedii, nic komediálního tu není. Mistrovské herecké umění Miloše Kopeckého opět zavedlo do role honosného advokáta, který se o případ umí řádně opřít a tentokrát je to bráno velmi vážně i když je patrná jistá nadsázka. Příběh se zajímá o motorismus a různé trable s tím spojené. Jeden hlavní případ je sice devízou děje, ale kolem jich je ještě několik menších. Takhle pohromadě to skoro vypadá, že jezdit autem je sice požitek, ale také plný různých nebezpečných právních situací. Snímek má doslova detektivní atmosféru. Advokát, aby co nejvíce pomohl svému klientovi, pátrá po důkazních materiálech seč může. A tak to hodně připomíná seriál o Perry Masonovi, jen s tím rozdílem, že ten měl na pátrání svého asistenta. Filmové dílo pro televizní vysílání zcela postačující.(26.10.2014)

• - Natáčelo se v Dubenci, Sedlčanech a Praze. (M.B)

• - Poslední film režiséra Vladimíra Čecha. (M.B)