The City of the Dead

• Austrálie The City of the Dead (více)

Mladá studentka se vydává do zapomenutého městečka, aby zde detailně prozkoumala dějiny upalování čarodějnic. Zanedlouho se však její fascinace starodávným místem mění v noční můru. Historie je zde totiž ještě živější, než se na první pohled zdá. Horor byl natočen roku 1960, stejně jako PSYCHO, s nímž má společnou řadu prvků. (bebsie)

Padme_Anakin

Pochmurná atmosféra jakéhosi zapadákova plného mlhy, temných sil a neobvyklých obyvatel se mi zamlouvala, on už ten začátek s upálením čarodějnice byl velmi dobrý.. Po herecké stránce mě nejvíc upoutala démonická Patricia Jesselová, výborná volba, no a pak samozřejmě charismatický Christopher Lee, jeho uhrančivý pohled a proměnlivost obličeje jsou v podstatě děsivé, on to prostě umí.. Příběh mladé studentky a jejího bratra mě vtáhnul a byla jsem zvědavá, jak to dopadne, tedy u mne filmová spokojenost.. ()

liquido26

Černobílá kamera, tajemná atmosféra, HODNĚ umělé mlhy, Christopher Lee v jedné z vedlejších rolí a téma čarodějnictví - tak toto všechno zavánělo povedeným a zábavným šedesátkovým hororem, nicméně to byl perfektní závěr, který to pro mě vytáhl na plný počet hvězdiček. __ Srovnání s Psychem se díky podobnému schématu příběhu a stejnému roku natočení sice trochu nabízí, ale zatímco Hitchcockův film byl pro mě z uzívání nudný, bez atmosféry a s absencí sympatických herců, tento britský majstrštyk nenudil, atmosféru měl více než dokonalou a herci byli taky dobrý. ___ Některé lehce spoilerující záběry z tohoto filmu byly použity ve videoklipu skupiny Iron Maiden - Bring Your Daughter ... To The Slaughter. ()

corpsy

Ak chcete ( chceme ) gothic horror, rozhodne ku tomu nepotrebujeme look 19teho storočia. Nemusia, sa nám po vizuálne štedro načačkaných lokáciách promenádovať děvušky zabalené v kostýme s dlhou zvonovou sukňou, blúzkou a kabátikom. Stačí, že príde pán Lee v spoločenskej uniforme a atmosféra dá za pravdu, že sme na mieste. Farba tomuto žánru sedela iba vo výnimkách ( poeovky od Cormana ), tento film potvrdzuje, že ČB je ten správny výrazový slovník pre druh tohoto umenia. ()

ledzepfan

Překvapivě dobré.. Ta podobnost s Psychem je sice až do očí bijící (a dá se předpokládat, že tohle béčko spíš opisovalo od Psycha než naopak), ale ve výsledku to vlastně nevadí.. Má to atmošku a je to tak kvalitně natočené, že i když mě čarodějnické motivy spíše serou a pár let už mě horrory nestraší, tak tady jsem cítil, že to má ten správně nepříjemnej feeling.. Věřím, že v 60.letech to musel být slušný nervák. ()

TomX2

Film je o vysokoškolačke Nan Barlow, ktorá sa zaujíma o čarodejníctvo. Preto ju profesor Alan Driscoll pošle do mestečka Whitewood, v ktorom v minulosti obyvatelia upálili čarodejnicu. Keď Nan do mestečka dorazí, zistí, že sa obyvatelia chovajú veľmi divne.. o 2 týždne neskôr je vyhlásené patranie po nezvestnej študentke.. Celkový dojem: Kedy nájdem horor, ktorý ma maximálne zaujme? Kedy konečne nájdem plnohodnotný horor, ktorý je naozaj perfektný? KEDY? - Otázky, ktoré si kladiem už nejaký ten piatok. Dámy a páni, konečne som našiel odpoveď! A tou je The City of the Dead, u nás nenápadný gotický, čarodejnický horor, ktorý zrežíroval neznámy John Llewellyn Moxey. Najprv musím pochváliť výborné herecké výkony, na ktoré môže divák len oči nechať.. najviac ma zaujal Christopher Lee, ktorý tu mal síce výraznu rolu, avšak veľa toho zo seba neukázal, keďže sa vo filme objavil len pár krát. Film ma ale najviac prekvapil svojou gotikou a veľmi desivou (v dobrom slova-zmysle) atmosférou, pre ktorú boli tie 60. roky najlepšie. Celkovo to vidím ako naozaj perfektný film, ktorý rozhodne odporúčam, takže ak chcete nejakú dobru goticku šesťdesiatku, The City of the Dead je dobrým výberom.. Moje hodnotenie: 100% ()

PKD

Bylo to docela fajn, včetně téměř všudypřítomné hmly (Leeho bych si skoro nevšiml) a ukázkového spodního prádla ´´hl.´´ hrdinky, která SPOILER zařvala (doslova i přeneseně) pár minut poté, co ukázala, co má opravdu na sobě (vskutku nenápadné:) a pobyla si na plátně asi zhruba stejně dlouho, jako Marion Craneová v Psychu. Škoda, že ti uctívači v kutnách, dotyčné před propíchnutím/obětováním, nestrhli tu blůzku. Užuž tam byl náznak...a nic.:( Problém ovšem je a ne malý, že za 77min. (což jest prům. délka DC animáku) nestihnete skoro nic včetně atmosphéry vytvořiti a zvláště posl. 10min. budí ve mě dojem, že tady někdo brutálně zkrátil minimálně, 100min. film. S pořádnou délkou by to bylo na 4 a víc. V tomto př., než to začne, tak je konec. Atmosphérické horory prostě potřebují čas a manévrovací prostor. To se nedá nijak okecat. I tak jde ovšem o lehce nadprůměrné dílko s pravdě démonickou Patrikou Jesselovou. ()

Maq

Tohle se těžko hodnotí. Je to přímočará gotická horrorová klasika. Hned víme, na čem jsme. Což je současně největší nedostatek; příběh si nehraje s divákem, nesnaží se ho zmást, uvést v pochybnosti... Takže napětí je minimální. A je to naivní, což je ovšem u tohoto žánru normální. ()

topi

Krásná okultní atmosféra čiší ze všech stran. Černobílý formát působivou temnotu jen umocňuje. Christopher Lee v každém záběru vyzařuje nefalšovanou démoničností. Mlha, hroby, prastará anglická vesnice, podivní a nepřístupní obyvatelé. Něco záhadného a zlověstného je tam cítit. Studiové kulisy plní přesně tu pravou záhrobní hororovou atmosféru. Hudba mnohdy burácí, mnohdy obřadně dramatizuje. Má to sakra duši! ()

dr.Orlok

Opravdu zábavný film. V každém exteriérovém záběru je umělá mlha, výborné je taky "déja-vu" v druhé polovině( hodně připomínající Psycho - uvedené do kin ve stejném roce ), stylové výrazy v tváři Ch.Leeho a divili byste se co všechno zvládne člověk po autonehodě s nožem v zádech !!!... na tomto filmu je oprvdu několik skvělých věcí kvůli kterým stojí za to jej shlédnout. A to i přesto, že rád a hojně používá zaběhnutá klišé...____Tento film byl původně zakázán ve Finsku, kde se obnovené premiéry dočkal až v roce 1990 ()

YURAyura

Povedeny kratky horror ze stare skoly, o studiu carodejnictvi ve Withewoodu, ktery hodne pripomene Psycho. Najdou se tu sice klisovite zabery, ale na druhou stranu je to s minimem prostredku (snad temer vse je natoceno v interierech, cernobily film, mlha, svizny strih, depresivni hudba) schopne vyprodukovat mrazivou ATMOSFERU, ktera se dnesnim tvurcum nezadri udelat ani pozitim sebelepsich efektu nebo hektolitru krve. Hlavu dolu... ()

Martin741

Zeby toto bol predchodca Psycha od Hitchcocka sa mi nejak nezda, oba film su natocene roku 1960. U Psycha slo o schizofreniu, tu ide aspon v zaciatkoch o inkviziciu carodejnic, pricom vsak to nie je vsetko. Reziser Moxley mi toho vela nehocvori, ale da sa najst x stycnych bodov s nesmrtelnym Psychom - hororovy hotel, dievca kamsi ide o jednu vec, pricom zisti, ze ide nielen o vec A, ale aj o B, C. To mam sialene rad, presne taketo horory su pre mna. Axte funda kvalitneho hororu a samozvany hororovy guru, toto musite poznat : 100 % ()

Flaxik

Ach ten začátek šedesátek, to se točily horory jako vínko. Jen co jedné čarodějnici natloukli na fasádu Masku démona, máme tady další Satanovu čubku, tentokrát tradičně grilovanou, jak bylo onehdá v kraji zvykem. Navíc se jako zdatný sekundant objevil Saruman, který už před dvěma roky machroval v panství Baskervillů. S hrdiny se tu nikdo nemaže a kdyby se snad podařilo nějakým způsobem podařilo propašovat Leonidase až do vesnice Whitewood, musel by zařvat: This is Gothika! Nedostatek krve (stejně by byla černá) vynahrazuje nádherná rákosníčková mlha a památná scéna s křížovým pochodem vyvážila občasné přešlapování na místě uprostřed filmu. A to už na dveře klepala Neviňátka a pan Lee se převlékal do gentlemanského, aby dal okusit Chuť strachu. No jak říkám, krásná doba, ten začátek šedesátek. Titulky domatlány zde. ()

Koly

Takové skvělé horrorry se už dneska prostě netočí. Je to škoda sakra. Režiséři sraček typu House Of Wax (2005) by se měli podívat, jak má správný horror vypadat. Hlavní doménou filmu je jeho SMRTÍCÍ atmosféra. Černobílý obraz v kombinaci s všudypřítomnou mlhou a skvělými chorály uctvívačů ďábla na mě měl opravdu zničující (v tom nejlepším slova smyslu) účinek. Akorát Christopher Lee tam toho teda moc nenahrál. No ale i tak to fungovalo výborně. Každý, komu se líbila Bavova BLACK SUNDAY, by se měl po tomhle snímku poohlédnout. Jasný plný počet! ()

pursulus

Moxey se vytratil k televizi a to je dobře.¬         Co bych vyzdvihl na snímku "The city of the dead", příběhu podle producenta a scénáristy Miltona Subotskyho ve scénáři George Baxta a režii J. Moxeyho, jsou masky herců a vůbec celá dekorace scén. (Masky dělali George Claff a Barbara Barnardová, zvláštní účiny Cliff Richardson, vše to měl pod sebou umělecký ředitel John Blezard. Těmto lidem "v závorce" vděčí dílo za své kvality a měli by býti spravedlivě uvedeni na předním místě před režisérem.)¬                 Rejžova práce je odfláknutá, herci leckdy nemluví a nechovají se zcela přesvědčivě a střih působí někdy kýčovitě a některé scény nabízející dobrou strašidelnost uspěchaně na úkor účinku. Dílu by prospělo prodloužení dobře o dvacet minut, alespoň na obvyklou půldruhou hodinku, vylepšení dramaturgie — to bylo naneštěstí v moci režiséra — a s dramaturgií související vynalézavější práce s kamerou (přibližování artefaktů atp.). Celek je tak trochu divadelní a celé dílo na hraně průměru.¬                 Obdivovatelé opět podlehli kouzlu vizuálu "šedesátek" a zapomněli na známou věc, že totiž dílo je třeba hodnotiti jako celek neboli komplexně; jinak stojí hodnocení za hovno. ()

Han22

Výborná černobílá záležitost. Ta vykrádačka Psycha je jasná každému kdo tento film viděl, nicméně není to vůbec na škodu. Město mrtvých boduje perfektní atmosférou zapadlé vesničky, kde se zastavil čas, slunce nikdy nevychází a lidi zde mají své strašlivé tajemství. Oproti Psychu pak přidává nadpřirozeno a hlavně úžasné finále na hřbitově. ()

tenebrae86

Stařičká gotika s čarodějnickým příběhem. Na ty nejlepší žánrové kousky jako třeba Maska Démona (1960) to nemá, ale zajímavý film to rozhodně je. Ono se to vlastně skoro celé odehrává v současnosti, a čistý gotický horor to taky tak úplně není, jak už bylo psáno výše - hodně střižené klasickým Hitchcockem. První půlka byla super. Skvělá atmosféra, podivní obyvatelé venkovského městečka, a krásná studentka zkoumající místní čarodějnickou mytologii. Pak to ale dost ztratilo kouzlo i napětí, když se děj na čas přesunul zpět do města a konec už to u mě bohužel nezachránil. Hodnocení: 65% ()

aLPaC

Tak podoba s Psychem je nepopiratelná. Ačkoliv jsou oba filmy ze stejného roku, nevíme, kdo se čím inspiroval, či zda-li vůbec. Ponurá atmosféra městečka je vynikající, Christopher Lee uhrančivý a ta hlavní upálená čarodějka taky. Mlžný opar, gotika, satanismus, tajemný sklep. To všechno tento film obsahuje a mnoho dalšího. Asi u nás není moc známý, ale já si ho užil a určitě ho můžu všem doporučit. ()

Raziel_cz

Atmosférická jednohubka, která má úplně všechno, co dobrý horor potřebuje – izolované město, s jehož obyvateli je něco v nepořádku, čarodějnice, duchy, mlhu, náhrobky, sličnou hrdinku, patřičný hudební doprovod a nejednoznačného Christophera Leeho. Srovnání s Psychem se nejde vyhnout, nakolik zde najdete podobné motivy. Teď záleží, jestli máte radši tvrdě realistickou, nebo nadpřirozenou hrůzu. Mně čarodějnice sednou víc. ()

MickeyStuma

Naprosto fenomenální snímek bortící snad všechny přesahy filmové hororové tvorby. Úžasná atmosféra vytvořená s tak dokonalými černobílými záběry, že i lecjaký noir film musel zblednout závistí. Už úvodní scéna inkvizičního upalování čarodějnice nenechává jedinou chviličku na pochybách.  Využívají se veškeré profesionální aspekty dokonalého filmu, co se týče využití světla a stínu plně zvýrazňující obrysy postav i okolí. Na gotický styl jsou krásné i kulisy vyobrazujíc vše podstatné. I když přísné divácké oko dokáže odhalit prostředí ateliéru. A když se k tomu přidá skromný scénář se svým minimalismem ohledně složitosti, vznikne nestárnoucí filmový fenomén ve své děsivosti. Tento snímek, konkurující neméně povedenému počinu ´La maschera del demonio´ (1960), musí být pro každého hororového fanouška diváckým základem. ()