Dva muži z odboje přemluví pasáka ovcí Baska, aby převedl přes hranici z Francie do Španělska profesora Johna Bergsona, kterého nacisté nenávidí, protože o nich napsal pravdu, ale chtějí využít jeho odborných znalostí ke zdokonalení svých zbraní. Bask žije na osamělé farmě blízko hranic, okolí zná lépe než kdokoli jiný a už nejednou odboji pomohl. Tento zdánlivě nerudný muž není moc ochoten opět riskovat život, ale suma 5000 peset udělá své. Bask odjede do Toulouse, kde zjistí, že na něho čeká nejen profesor Bergson, ale také jeho žena Ariel, dcera Lea a syn Paul. To je příliš velké riziko a Bask převádět celou rodinu odmítá. Ale budovu, kde jsou Bergsonovi schovaní, prohledávají příslušníci SS, a nezbývá tedy nic jiného než tajným východem utéct. Tím se akce rozbíhá. Fanatický kapitán von Berkow zlomí odbojáře Alaina Renoudota, který prozradí, kam mají utečenci namířeno, a Berkow se pustí se skupinou všeho schopných nacistů do jejich pronásledování... (oficiální text distributora)

Big Bear

Klasika ve stylu konce sedmdesátek. Zde potěší lepší herecké obsazení zejména Quinn v roli pastýře a McDowell v roli švihlého esesáka. Svým způsobem se mi líbí když jsou Němci a zejména zástupci gestapa či SS ke svým obětem na oko přátelští, žertují s nimi, jsou plní pochopení k jejich často smyšleným historkám aby pak jako kobra prudce zaútočili řevem, úderem apod... Dokonalý a nepřekonatelný v tomto ohledu byl Waltz v Hanebných panchartech ve scéně kdy jedl štrůdl... Malcolm tady místy přestával být uvěřitelný a z elitního esesáka se stával pošuk něco na způsob role tankisty, kterou Sutherland hrál v Kellyho hrdinech. A slipy se svastikou mi připomněly Helgu s jejím spodním prádelkem z Haló Haló, také vydatně vyzdobeným nacistickými symboly... :-). Příběh o převodu vědce a jeho rodiny odbojovou skupinou přes Pyreneje mohl být udělán asi věrohodněji. Ano tudy se prchalo a utekl tudy z okupované Francie i náš stíhač František Fajtl o čemž napsal nesmrtelnou knihu Sestřelen.. Řada věcí byla ve filmu nesmyslných. Nejhorší bylo když německá technika ať už šlo o železniční vagóny či nákladní auto vojenské posádky po malém pokropení ze samopalu začala okamžitě vybuchovat v ohnivých chuchvalcích. Při přepadení vlaku jeden samopalník takhle zlikvidoval celý vlak... Stejně tak útok na hraniční přechod... no darmo mluvit. Prostě je to poplatné době, na čtyři hvězdy to nemá a na pět už vůbec ne jak někdo ohodnotil... Přesto to nebylo vyloženě špatné a za nejsilnější moment jsem asi považoval noční loučení se spící rodinou v chatce... Dávám tedy tři naběračky guláše. * * * ()

forsberg

Štvanci se odehrávají za druhé světové války a jsou příběhem rodiny utečenců a zkušeného Baska, který se je snaží převést přes hory dřív, než je dostihne jednotka SS pronásledovatelů. Takhle napsané to nevypadá nic moc, jenže ten Bask je Anthony Quinn a role kapitána SS se zhostil Malcom McDowell s tak ďábelskou rozkoší, že mi při vzpomínce na jeho "šmiky-šmik" běhá mráz po zádech dodnes. ()

S.Quentin QUALE

Celkem neobvyklý film. Ono ani nejde až tak o válečný film, ale řekněme o dobrodružný survival z období WW2. ve kterém drsný horal Quinn převádí rodinu starého francouzského profesora přes drsné Pyreneje, tedy z okupované Francie do běžeckého Španělska. Pro fašouny má profesor velkou cenu, protože je znalcem v oboru výroby a zdokonalování různé pyrotechniky, neváhají tedy a vysílají za ním fanatického esesáka v podání skvělého M.McDowella. I přes to, že se filmu nevyhnula jistá míra nelogičnosti chování postav, je tento snímek nesmírně poutavý a napínavý, takže já hodnotím rozhodně pozitivně. Milé překvápko. 80% ()

Goldbeater

Povedená válečná naháněčka s hvězdným obsazením a opravdu strhujícím výkonem Malcolma McDowella v roli excentrického esesáka, jenž svou neskonalou lásku ke Třetí říši prokazuje i hákovým křížem vyšitým na slipech. Zapadlý kultovní snímek, který sice má řadu chyb (ta zamlžená kamera je na konci mírně rušivá) a notnou dávku přehánění, ale velmi dobře baví, napíná, místy šokuje brutalitou a představuje solidní dobrodružné guilty pleasure. ()

Snorlax

Nijak by mě neurážel jednoduchý příběh, kdyby nebyl tolik předvídatelný. Nevím, jestli by filmu pomohlo naturalističtější zobrazovaní ohavných detailů, nebo jen svižnější střih. Ve výsledku je totiž nejzajímavějším očekávání triplovaného konce. Dlužno dodat, že oslí můstek v duchu Bobyho vycházejícího ze sprchy při přechodu mezi jednotlivými závěry, mě celkem pobavil svou odzbrojující naivitou. ()

Kothy

Zajímavý válečný survival. Film se zaměřuje na amerického vědce, který prchá pře Němci z Francie do Španělska. Po cestě místo něj umírá spoustu lidí. Jsou však odvážní a chtějí splnit misi. Stejně jako záhadný baskický horal, který celou jeho rodinu vede přes Pyreneje. V patách jim je důstojník SS, jehož zápal pro věc je až obdivuhodný. Kdo vyhraje tuto hru na kočku a na myš? "Být můj syn, zabil bych tě!" ()

nascendi

Zaujímavý a napínavý film, ktorý vám na dlho utkvie v pamäti. Paradoxne mi v pamäti utkvelo prakticky všetko, okrem toho najdôležitejšieho - jeho názvu. A tak som sa k výsledku musel prebíjať celou filmografiou Anthonyho Quinna a nedávno som mal možnosť pozrieť si ho opakovane. Pocit výborného filmu z minulosti pretrval. Zistil som, že rolu sadistického esesáka hral "pomarančový" Malcolm McDowell a hral ju tak, že vtlačil pečať celému filmu. Anthony Quinn bol tiež výborný, ale zlo vždy disponuje väčšou dávkou kreativity, takže v hereckom súboji ťahal za kratší koniec, i keď vo filme ... Vôbec som nebol sklamaný a štyri hviezdičky z minula potvrdzujem. ()

Chrustyn

Méně známý ale zdařilý válečný snímek o válkou znaveném pasákovi ovcí, který přijme úkol eskortovat Němci nenáviděného profesora. Bojů si zde akční divák mnoho neužije ale díky řadě zajímavých scén a nechutnému McDowellovi se příznivci starých válečných filmů nudit nebudou. ()

dopitak

Bez prvního dabingu to asi nebude stát za nic. Holý, Prachař a především ďábelský Novotný excelují a vytáhnou jinak málo napínavý film na vršky Pyrenejí. Scény s nácky v horách všichni milujeme z Kam orli nelétají, tady se k tomu přidala solidní haniballovská scéna (fakt jsem čekal, že mu do guláše přidá kousky jeho samého) a výtečný Quinn, který vždy zahrál jakoukoliv postavu. Přidejte si svlečenou krásnou Kay Lenz a pár výbuchů, ovčí salaš a magora v podání Malcolma McDowella. ()

Crocuta

Působivý film, kterému dominují herecké výkony M. McDowella a Anthonyho Quinna. Nezapomenutelné jsou hlavně násilné scény ať už v podání vyšinutého esesmana nebo pragmatického baskického pastýře. ()

poz3n

Může získat válečný film, který má až podivně nedobré akční scény a psychedelický závěr na úrovni nějakého psycho hororu kultovní postavení? Asi ano. A stačí vám k tomu zřejmě jen pro role psychoušů narozený Malcolm McDowell. Ona se tak ani jeho role kapitána Von Berkowa od Alexe deLarge z Mechanického pomeranče neliší. Obě jeho postavy pijí mléko, nosí něco na způsob suspenzorů (jen Berkow na něm má ještě k tomu malý hakenkreuz) a vyžívají se v sadistickém násilí. Štvance jsem poprvé viděl jako malý v jednom zimním večeru na chalupě v malé černobílé televizi. To si pamatuji do dneška a zanechalo to ve mě značně nostalgickou atmosféru. 7/10 ()

honajz

Na tenhle film mě vzal táta do kina, když jsem byl ještě malý kluk, tak kolem dvanácti, třinácti let, takže na něj mám své osobní vzpomínky. (Taky mě vzal na Palečka a obra, to se mi líbilo hodně, a pak na jeden rumunský film, kde v koloně v noci asi vezou rumunští vojáci tajně zbraně, ale tam netuším, co to mohlo být za film.) Nicméně jsem rád, že jsem to po letech viděl. Samotné prostředí hor a Anthony Quinn hrají neuvěřitelně (až tedy na to závěrečné loučení, to si pan režisér mohl odpustit, aby ovčák koukal procítěně na hory kolem), a v postavě esesáka, kterou hraje McDowell (a myslím, že tu roli dostal schválně) je vidět ta maniakálnost a vlastně psy2chická porucha lidí, kteří milovali v podstatě jen zabíjení pro zabíjení. A přitom často šlo o vzdělané a vysoce inteligentní lidi. Což je jasný důkaz, že vysoká inteligence neznamená moudrost. Potěšila mě i účast Christophera Lee jakožto cikána. A líbilo se mi, že hlavní hrdinové nic nedostali zadarmo a že se film netajil tím, že kolem kvůli tomu zhebla hromada lidí. Vadil mi trochu ten akční přechod hranice, ale popravdě, když je člověk v ohrožení života, nikdy neví, co udělá a jak se zachová - ostatně to chvíli předtím říká ve filmu i manželka toho vědce. On ten film vlastně jen tak plyne, objeví se pár silných scén, ale jinak se zdá, že nic moc, ale myšlenek k přemýšlení nakonec zanechá docela hodně. ()

anderson

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 8.2.1985, réžia českého znenia = MIROSLAV KUBIŠTA (ČST Praha) (18.2.2011) ()

Jenda

Docela sugestivní film, která se ukazuje být hereckým koncertem Malcolma M., který je však přes veškerou snahu na gestapáka přísliš anglicky vyhlížející... Mimo lehkého psycha na konci a lechce nehodícímu se dabingu, se mi nechce mnoho kritizovat. ()

mm13

Škoda niekoľkých prinajmenšom podivuhodných momentov, kedy sa inak uveriteľné postavy zachovajú nezmyselne (alebo ich rozhodnutie nedokázal režisér dostatočne odôvodniť a predať?). Pritom ale originálna (cítiť, že nie americká) dobrodružná vojnová dráma s vynikajúcim obsadením a kopou pamätných scén (bohato prevažujúcich tie problematické). Nebyť Thompson taký lajdák, mohol to byť neotrasiteľný kult na piedestále svojho žánru. Takto sa to o túto pozíciu "iba" obtiera. ()

Krissty

Bylo mi řečeno, že Malcolm McDowell je nejlepší nacista, a nechtělo se mi tomu věřit. Tak jsem tedy koukla na The Passage a musím říct, že musím svůj nacistický žebříček pozměnit a tohoto esesáka tam přidat, protože pravdou je, že z celého filmu si nejvíc pamatuji jeho tvář a trenky. Nevím, jestli to byl účel, ale stal se z toho film jednoho herce, což mi ovšem vůbec nepřekáží. Ani mě netíží, že jen díky němu si u mě snímek vysloužil plný počet. Ale abych nechválila jen McDowella, tak statečný čin paní Bergsonové je také obdivuhodný. A zaujal mě i závěr, i když to už se zase vracím k mému oblíbenci. Ale to je jedno, už jen kvůli němu stojí za to, si tenhle film pustit. ()

veronikav

Filmy s gestapákama jsem nikdy nějak zvlášť nemusela :-) Ale tenhle mě vtáhnul a udržel v napětí až do konce. Spousta zajímavých momentů a úžasný výkon McDowella mě ještě nějakou dobu strašil :-)) ()

dyfur

...to bol hit v kinách svojho času.... ale ani po rokoch to neexpirovalo. Dobrý film,ktorý udrží v napätí až do konca. Závidím tomu kto to nevidel ešte... ()