poster

Revizoři

 • Česko

  Kontroll

  (festivalový název)
 • Maďarsko

  Kontroll

 • Slovensko

  Revízori

 • Velká Británie

  Kontroll

Thriller / Komedie / Mysteriózní / Drama

Maďarsko, 2003, 105 min

 • genetique
  ****

  Tento film nám poskytuje tragikomický pohľad na večnú tému boja dobra proti zlu, v absurdnom príbehu revízorov budapeštianskeho metra. Úžasné scény, ktoré svojou bizarnosťou pripomínajú boj Dona Quijota s veternými mlynmi by som zaradil k vrcholným pointám na danú tému. Film pôsobí umierneným dojmom, veľmi vyzrelo a pritom tak bláznivo naivne. Škoda záverečného útlmu v tempe a rozpačitého úvodu. 85%.(7.3.2006)

 • anais
  ****

  Hlavní hrdina je člověk, který na povrchu působil v úspěšné (architektonické?) praxi. Jenže svět, který je postaven na zákoně spěchu, nutnosti dokončit všechno v termínu, co nejdokonalejší, se stává pro člověka omezujícím. Nenechává ho rozvinout své vlastní myšlenky, nutí ho pořád dokola opakovat tytéž úkony. Od začátku až dokonce. . Náš hrdina se tedy stane revizorem, rozhodne se už nikdy nevylézt z metra do té klece omezenosti, kterou je svět na povrchu. V metru však začne docházet k záhadným skokům pod jedoucí vlak, a náš hrdina, trávící v metru každou noc, má ke zdroji zla nejblížeRevizoři působí skromně. Žádné triky, žádná komplikovanost příběhu, na první pohled ale svěží film, který je schopný sdělit i nějakou tu myšlenku. Prostředí metra je nepříjemně známé, to maďarské působí v podstatě stejně temně jako to naše. Snad jen ti revizoři jsou ve filmu méně děsiví! Následují spoilery. Revizoři vyvolávají zajímavé otázky, nejsou úplně jednoznační. Hrdina může bojovat proti nějakému fantastickému zlu, které shazuje lidi pod vlak, ale současně je možná shazuje sám (tajemná postava má velmi podobné oblečení). Závěrečný souboj tedy nemusíme vnímat jen jako „boj s příšerou“, ale možná jako boj se sebou samým. Poražení netvora je cestou ven z temného bludiště, vstříc novým nadějím, za světlem.(23.1.2006)

 • Pohrobek
  ****

  Zdařilá míšenina napínavého krimi, černé komedie a thrilleru - to vše v groteskním balení. Ano, film je od začátku naplněn symboly - samotné podzemí, plyšový medvídek, sova, anděl -, jejich výklad ovšem až tak jednoduchý není. Celý snímek vznikl bez použití speciálních efektů, a to mu dodává ještě hmatatelnější atmosféru - přitom akční scény rozhodně stojí za to. Existencionální zamyšlení, dantovská alegorie a film, který člověka přiměje aspoň trochu myslet - především po závěrečných titulcích.(27.7.2006)

 • DaViD´82
  ****

  Mysteriózní thriller z prostředí metra, které je nerozeznatelné od pražského. Atmosféra opuštěných stanic je navozena perfektně a k tomu je přítomna i řádná dávka humoru. O to více zamrzí, že v závěru to celé vyzní poněkud do ztracena a ač měli tvůrci evidentně za vzor Lynche, tak jeho filmům svým "mystičnem" ani zdaleka nepřiblížili. Přesto se nelze nijak podivovat nad tím, že Revizoři pomalu (ale zato jistě) získávají status kultovního počinu. Až čas ukáže zda zaslouženě.(29.1.2005)

 • jojinecko
  ***

  3,5*/5...Veľmi zaujímavý film, ktorý by stál aj za druhé pozretie a lepšie zadefinovanie si váh "lepší priemer" vs "nadpriemer".. Potešila originalita príbehu a prostredia, charakterov a celkovej symboliky "undergroundu". Škoda, ze obsahová rovina a filozofický aspekt nebol výraznejší, aj keď na druhej strane oživenie istou dávkou čierneho humoru tiež nie je na zahodenie. Herci mohli byť trochu lepší, aj keď pri pohľade na "maďarského Tilla Lindemanna" som sa vždy musel pousmiať.(29.10.2011)

 • - Scéna, kdy Zsolt Nagy naráží hlavou do sloupu, nebyla ve scénaři. Režisér se rozhodl, že ji do filmu zařadí. (TomikZlesa)

 • - Roli řidiče metra Bély ztvárnil maďarský herec Lajos Kovács. Ačkoliv je filmografie tohoto herce obsáhlá (objevil se mj. ve filmech Wima Wenderse Nebe nad Berlínem (1987) v roli trenéra akrobatky Marion a v Tak daleko, tak blízko! (1993)), celosvětově svou tvář proslavil až v miniroli běžícího muže ve videoklipu kapely Radiohead "Karma police" (1997). (Magyar)

 • - Gabor Piroch, maďarský kaskadér, si na dva dny odskočil z natáčení filmu Terminátor 3: Vzpoura strojů, aby vypomohl při natáčení. (TomikZlesa)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace