Vlkodlak

• slovenský

Vlkolak

Drama / Horor

USA, 1941, 70 min

Nestárnoucí klasika a nepochybně nejlepší vlkodlačí film historie, který podle mne v této odnoži nebude nikdy překonán. A to i přesto, že se Wolf Man na obrazovce sotva ohřeje a žádných libových vražd se nedočkáme (narozdíl od remaku), což se důkladně vysvětluje ve skvělém filmu o filmu a zároveň průvodcem vlkodlačích filmů, které naleznete na dvd z tématické kolekce – studio Universal se bálo přílišné děsivosti, čemuž se v dnešní době můžeme leda tak pousmát. Jedním slovem SKVOST!(21.3.2010)

Veľmi skromná výprava.Niektoré herecké prejavy boli slabučké.Je tu park zahalený v hmle,rakva v dosť pochmúrnej márnici to zvyčajne u mňa vyvoláva pocit strachu ale v tomto prípade ma to nevystrašilo.Ale to asi preto,že hudba tu nebola zvlášť dobrá.Ale Mytológia okolo vlkolaka tu bola dobre vypovedaná.Maska vlkolaka bola Srandovné nedokonalá,ale že film má toľko rokov dá sa to pochopiť.(24.11.2014)

Jedna z klasík svojho žánru, ktorej až roky dopriali aby sa stala legendou. Pravdou však je aj to, že napriek rokom je z tohoto filmu stále cítiť určitá béčkovosť a tiež aj lacnosť. Najviac je to vlastne vidieť na pomerne slabo odvedenej réžii a mnohých hereckých výkonoch (vlastne jediný kto ma zaujal bol Béla Lugosi). A ako už bolo povedané to čo malo na filme najviac vyvolávať strach, čiže Vlkolak, je chabo spracovaní a nepôsobí ani trocha prirodzene. Navyše čo trocha zamrzí alebo žeby chvalabohu?) je fakt, že hlavný aktér sa na plátne prvý krát objaví po takmer trištvrte hodine čo je u filmu, ktorého stopáž len slabo presahuje hodinu dosť naškodu, navyše nikdy sa v zábere dlho nezdrží. Aj napriek týmto výhradám pôsobiacim veľmi zásadne má ale Vlkolak veľmi dobre navodenú atmosféru, ktorá je najväčšou devízou tíchto filmov a tak dať menej ako 4* by mi prišlo nespravodlivé (netreba tiež zabúdať, že už je to pekná kôpka rokov kedy tento film zazrel spln mesiaca) . Zašlú slávu môže tento film znova zažiť keď onedlho príde do kín pripravovaní remake.(23.10.2008)

• Superpero

Velice odfláknutá rychlokvaška se scénářem, který by svedlo i pětileté dítě. V ději není ani jeden zvrat, žádná zápletka nic. Nic z toho by ještě nevadilo, kdyby vlkodlak vypadal dobře, ale takhle trapnou masku jsem snad ještě neviděl. Chlápek v teplákách s trochu delším hárem mě o tom, že je vlkodlak nepřesvědčí, ani kdyby se snažil sebevíc.(11.6.2006)

Povedený a velmi dobře obsazený horor z válečného období, který jako by válku úplně ignoroval. Jeden z mála hororových zástupců 40. let 20. století působí jako spojník mezi klasickými třicítkami a průlomovými padesátkami. Je zde velmi dobrá hudba i děj, který se stal podnětem k vzniku dalších známých hororů a vcelku zdařilého remaku. Velké plus patří krásným exteriérům v podobě mlžných lesů. Jde o velmi sympatickou podívanou, kterou by si žádný hororový fanoušek neměl nechat ujít.(21.7.2011)

• - V původní verzi scénáře byl Larry Talbot americkým mechanikem, který je pozván do Skotska nainstalovat nový druh teleskopu. V konečné verzi je šlechtickým synem v blíže neurčené zemi, který byl posledních osmnáct let na zkušené v Americe a domů se vrací po tragické smrti svého bratra Johna. (DaViD´82)

• - Zakončení Larryho hole ve tvaru vlčí hlavy bylo vyrobeno z gumy, aby nikdo z herců nebo kaskadérů nebyl zraněn, kdyby s ní náhodou byli udeřeni. (liquido26)

• - Původní příběh Roberta Floreyho pojednával o chlapci, který je unesen a vychován vlky v bavorských Alpách. Vlkodlakem se stal až po svém zachránění. Tato verze nakonec nebyla vybrána, jelikož v ní byla mimo jiné i proměna ve zvíře při zpovědi, což studio považovalo za přílišný extrém. (DaViD´82)