Vlkodlak

• slovenský

Vlkolak

Drama / Horor

USA, 1941, 70 min

Hoci som fanúšikom obdobia i žánru, nemôžem ísť nad 3*. Waggnerov VLKOLAK sa lenivo pohybuje v bezpečných klišé, je predvídateľný, nemá čím prekvapiť, cigánka je príšerná herečka a zamhlené kulisy lesa o rozlohe 20 metrov štvorcových filmu na kúzle určite nepridávajú. Navyše, ani dráma otec/syn nefunguje ako mohla, aby snímke dodala hlbší rozmer. Klasikou robí tento film snád len výkon Lona Chaneyho. Keď už nič iné, tak aspoň s väčšou fantáziou napísaný scenár ponúka konkurenčný, o 6 rokov skôr nakrútený WEREWOLF OF LONDON.(18.2.2007)

Klasika od Universalu potěší především fanoušky starých hororů. Vlkodlak ovšem, z dnešního pohledu, příliš strašidelný není. Má však tajemnou atmosféru a propriety gotického hororu. Rozsochaté stromy topící se v mlze, zámek, noční hřbitov, pochodně míhající se ve tmě a děsivá úmrtí. Ač se zdá, že oběti napadl vlk, který jim prokousl hrdlo, nedaří se žádného v okolí objevit. Divák se také dozví několik zajímavostí o lykantropii a to, že vlkodlaka může zabít jen stříbro. Vlkodlačí prokletí je trvalé, zlomit ho může jen smrt. Proto ani narůstající láska mezi Larrym (Lon Chaney Jr.) a Gwen (Evelyn Ankersová) nemá budoucnost, což v různých obměnách zopakovala řada pozdějších filmů. Ač proměna i maska nejsou nijak dokonalé a krve se divák nedočká, osobité kouzlo snímek má. Zajímavý je i motiv pentagramu. Objektivně 3*, fanoušek si ale jistě rád ty dvě přihodí, pro mne tedy 5*.(11.8.2018)

Na svoju dobu celkom slušne rozpracovaný vlkolačí námet. Neubránil som sa však dojmu horšej réžie a slabších hereckých výkonov niektorých hercov. Maska vlkolaka tiež nepôsobila príliš hodnoverne, skôr hrozne umelo a naivne, ale vzhľadom na vek snímku sa cez to dalo preniesť. Najväčšie pozitívum vidím v obsahovej stránke, kde si autori dali celkom záležať a legendu o vlkolakoch veľmi dobre rozpracovali, pričom za základ si vybrali stredoveké materiály a stredoveký pohľad ľudí na vec. Potom rozobrali problém aj z modernejšieho hľadiska kedy sa snažili vysvetliť tento fenomén na základe psychológie a akýchsi vedeckých poznatkov, čiže postavili do kontrastu proti sebe dva svety a dva názory, ktorý nakoniec zvíťazil nechajte sa prekvapiť :). Silný priemer. 65/100(23.9.2014)

Veľmi skromná výprava.Niektoré herecké prejavy boli slabučké.Je tu park zahalený v hmle,rakva v dosť pochmúrnej márnici to zvyčajne u mňa vyvoláva pocit strachu ale v tomto prípade ma to nevystrašilo.Ale to asi preto,že hudba tu nebola zvlášť dobrá.Ale Mytológia okolo vlkolaka tu bola dobre vypovedaná.Maska vlkolaka bola Srandovné nedokonalá,ale že film má toľko rokov dá sa to pochopiť.(24.11.2014)

Paráda! Ze čtyř základních kamenů Universal Classic Monsters (Dracula, Frankenstein, Mumie, Vlkodlak) je lykantrop v mých očích tím nejlepším a nejhorrorovějším. Ponurá atmosféra plná mlhy, stínů a vlčího vytí, to je oč tu kráčí. Vyčítat klasickému horroru neumělé masky, ateliéry místo exteriérů či nedostatek krve mi přijde trochu off topic, čili nad těmito aspekty jsem se vůbec nepozastavoval a nechal se unášet romantickou baladou o krásce a zvířeti, v níž však na netvora síla lásky (naštěstí) nijak nepůsobí, účinná je jen stříbrná kulka nebo hůl s rukojetí ve tvaru vlčí hlavy...(19.11.2018)

• - Původní příběh Roberta Floreyho pojednával o chlapci, který je unesen a vychován vlky v bavorských Alpách. Vlkodlakem se stal až po svém zachránění. Tato verze nakonec nebyla vybrána, jelikož v ní byla mimo jiné i proměna ve zvíře při zpovědi, což studio považovalo za přílišný extrém. (DaViD´82)

• - Vlkodlačí srst na masce byly vyrobena z vlny jaka. (DaViD´82)

• - Zakončení Larryho hole ve tvaru vlčí hlavy bylo vyrobeno z gumy, aby nikdo z herců nebo kaskadérů nebyl zraněn, kdyby s ní náhodou byli udeřeni. (liquido26)