Vlkodlak

• slovenský

Vlkolak

Drama / Horor

USA, 1941, 70 min

Na svoju dobu celkom slušne rozpracovaný vlkolačí námet. Neubránil som sa však dojmu horšej réžie a slabších hereckých výkonov niektorých hercov. Maska vlkolaka tiež nepôsobila príliš hodnoverne, skôr hrozne umelo a naivne, ale vzhľadom na vek snímku sa cez to dalo preniesť. Najväčšie pozitívum vidím v obsahovej stránke, kde si autori dali celkom záležať a legendu o vlkolakoch veľmi dobre rozpracovali, pričom za základ si vybrali stredoveké materiály a stredoveký pohľad ľudí na vec. Potom rozobrali problém aj z modernejšieho hľadiska kedy sa snažili vysvetliť tento fenomén na základe psychológie a akýchsi vedeckých poznatkov, čiže postavili do kontrastu proti sebe dva svety a dva názory, ktorý nakoniec zvíťazil nechajte sa prekvapiť :). Silný priemer. 65/100(23.9.2014)

"As if dead men didn't have all eternity." Universalovská klasika, která má jediný výraznější zápor. Vpravdě otřesnou "vykulmovanou" masku vlkodlaka. Tady se tvůrci měli inspirovat Vlkodlakem z Londýna. A to ostatně platí i o nenápaditých prolínačkách při transformacích. Jinak zbývají již pouze samé klady. Chaney je ztělesněné charisma a zde je navíc evidentně ve své živlu. Napětí je rovněž přítomno, hudba je prvotřídní a i atmosférický mlžný opar se dostavil. V přímo lahůdkové podobě. Děj o šest let staršího (a lepšího) bratříčka z města nad Temží tento film rozhodně nijak nekopíruje. Jde svou vlastní cestou. Dnes již nespočtukrát zrecyklovanou. Vyčítat Waggnerovu Vlkodlakovi příliš klasické schéma teda není zcela, respektive vůbec, spravedlivé.(16.3.2008)

Takhle má vypadat klasika. Jak tak pročítám komentáře, pozoruji, že až na pár exotů se dojem z filmu liší hlavně podle toho, jak se komu líbila/nelíbila vlkodlačí maska. Mně se líbila moc - stejně jako nádherná zamlžená atmosféra, cikánský tábor a kraťoučké vystoupení Bely Lugosiho, dva charismatičtí Talbotové Lon Chaney a Claude Rains, jednoduchý, ale úderný příběh a odsýpající děj... v roce 1941 byl zkrátka Universal ještě v plné síle a z variací na Jekylla a Hydea zvaných "vlkodlak" je tato asi nejlepší. Nešťastný Larry Talbot dokázal probudit všechny emoce, které jeho tragická postava v sobě skýtala, a nenacházím nic, co bych mohl Vlčímu muži vytknout.(15.11.2013)

Dneska jsem dostal obrovskou chuť pustit si nějaký pořádný vlkodlačí film a volba byla jasná. Tuto nestárnoucí klasiku a v mých očích jeden z nejlepších filmů o vlkodlacích si pustím vždy znovu a rád. Lon Chaney Jr. podal opět výborný herecký výkon a společně s Bellou Lugosim jsou vždy zárukou kvality. Mohu jen doporučit.(20.5.2011)

• Superpero

Velice odfláknutá rychlokvaška se scénářem, který by svedlo i pětileté dítě. V ději není ani jeden zvrat, žádná zápletka nic. Nic z toho by ještě nevadilo, kdyby vlkodlak vypadal dobře, ale takhle trapnou masku jsem snad ještě neviděl. Chlápek v teplákách s trochu delším hárem mě o tom, že je vlkodlak nepřesvědčí, ani kdyby se snažil sebevíc.(11.6.2006)

• - Larryho hůl se stříbrnou vlčí hlavou je jedinou rekvizitou, která se z natáčení filmu dochovala. (liquido26)

• - "Vlk", se kterým Larry Talbot bojuje, byl německý ovčák patřící Lonu Chaneymu. (liquido26)

• - Namaskovat Chaneyho do vlkodlačí podoby zabralo šest hodin. Odlíčení pak "pouze" tři. (DaViD´82)