Vlkodlak

• slovenský

Vlkolak

Drama / Horor

USA, 1941, 70 min

Nechci být nějak přehnaně kritický (zvláště k filmu, který toho tolik pamatuje), ale tohle přece nemohlo být nic světoborného ani v době svého vzniku. Příběh stokrát propraný štěkot; zoufale krátký, banální a bez náležitého vyústění. I ta maska vlkodlaka je nechtěně směšná a amatérská (v dnešní době trojnásobně, speciálně pro ten houmlesácký účes z roku X, tak akorát vhodný pro sousedku v penzi). Jedinou kladnou devizou zůstává cameo mistra Lugosiho a skvělá atmosféra, na níž má velký podíl precizní nasvícení scény. 2,5*(5.7.2008)

Na svoju dobu celkom slušne rozpracovaný vlkolačí námet. Neubránil som sa však dojmu horšej réžie a slabších hereckých výkonov niektorých hercov. Maska vlkolaka tiež nepôsobila príliš hodnoverne, skôr hrozne umelo a naivne, ale vzhľadom na vek snímku sa cez to dalo preniesť. Najväčšie pozitívum vidím v obsahovej stránke, kde si autori dali celkom záležať a legendu o vlkolakoch veľmi dobre rozpracovali, pričom za základ si vybrali stredoveké materiály a stredoveký pohľad ľudí na vec. Potom rozobrali problém aj z modernejšieho hľadiska kedy sa snažili vysvetliť tento fenomén na základe psychológie a akýchsi vedeckých poznatkov, čiže postavili do kontrastu proti sebe dva svety a dva názory, ktorý nakoniec zvíťazil nechajte sa prekvapiť :). Silný priemer. 65/100(23.9.2014)

Veľmi skromná výprava.Niektoré herecké prejavy boli slabučké.Je tu park zahalený v hmle,rakva v dosť pochmúrnej márnici to zvyčajne u mňa vyvoláva pocit strachu ale v tomto prípade ma to nevystrašilo.Ale to asi preto,že hudba tu nebola zvlášť dobrá.Ale Mytológia okolo vlkolaka tu bola dobre vypovedaná.Maska vlkolaka bola Srandovné nedokonalá,ale že film má toľko rokov dá sa to pochopiť.(24.11.2014)

• Superpero

Velice odfláknutá rychlokvaška se scénářem, který by svedlo i pětileté dítě. V ději není ani jeden zvrat, žádná zápletka nic. Nic z toho by ještě nevadilo, kdyby vlkodlak vypadal dobře, ale takhle trapnou masku jsem snad ještě neviděl. Chlápek v teplákách s trochu delším hárem mě o tom, že je vlkodlak nepřesvědčí, ani kdyby se snažil sebevíc.(11.6.2006)

Je zaujímavé v tejto dobe plnej digitalizácie a efektov vidieť klasického Vlkolaka z roku 1941. Na svoju dobu určite inovatívne, napínavé a mystické, ale teraz je to tak trochu k smiechu, keď človek vidí chlapíka prezlečeného do chlpatého kostýmku ako sa potuluje primitívnymi kulisami lesa a vyskakuje tam na okoloidúcich. Každopádne je to zaujímavé vidieť jednoduché dávno minulé techniky tvorby filmu. S tou rádoby strašidelnou hudbou to nemalo chybu. Inak som sa chvíľami fajn bavil, ale z veľkej časti to bola aj nuda. 70%(4.2.2011)

• - Namaskovat Chaneyho do vlkodlačí podoby zabralo šest hodin. Odlíčení pak "pouze" tři. (DaViD´82)

• - Scénář Curta Siodmaka neobsahoval žádné přímo popsané proměny a nechával tak otevřenou otázku, zda si postava Larryho vše jen představuje či se opravdu ve vlkodlaka mění. Studio se však nakonec rozhodlo celou tuto linku přeci jen zpracovat tak, jak to chtěl divák těchto filmů dle nich vidě, co očekával  za co si dle studia také platil vstupné; tedy za řádící monstrum na plátně. (DaViD´82)

• - Vlkodlačí srst na masce byly vyrobena z vlny jaka. (DaViD´82)