O myších a lidech

• USA Of Mice and Men (více)
TV spot

DEXTER099

Perfektně natočený dojemný film,který je ukázkou toho,že i pomalé tempo nemusí být nudné a důležitější jsou herecké výkony ,které tu jsou perfektní.Příběh o dvojici ,která má svůj sen,ale není jednoduché se k němu dostat.Navíc pokud se George musí o Lennieho,který je trochu pomalejší neustále starat a dávat na něj pozor.Finále filmu nabízí dobrou otázku ohledně cíleného jednání těchto lidí jako je Lennie .Otázku jestli dokážeme odpustit i když víme,že člověk neudělal něco ze zlým úmyslem.Perfektně dojemný a lidský příběh.Za mě celkově 85% a pět hvězd. ()

fannah

Ne každý herec by měl být i režisér. Gary Sinise hraje výborně, v tomto filmu vyniká John Malkovich. Bohužel, nic extra to nebylo. Film ve mě nezanechal téměř nic, působil na mě dojmem "přesného přepisu knihy", navíc působil i dojmem "televizního filmu" a nebylo na něm nic zvláštního - Gary měl asi postupovat úplně jinak. 50% ()

NinonL

Hezký film. Jak John Malkovich, tak i Gary Sinise hrají skvěle. Pořád jsem si říkala, jak tohle může skončit, abych nebyla zklamaná. A povedlo se. ()

agentmiky

Novela od Steinbecka je velmi vydařená, dalo by se říct famózní, a tak jsem nezáviděl Sinisovi, že se pustil do filmu, který bude jen ztěžka konkurovat své knižní předloze. Ale film je možná i lepším než jeho konkurent na papíře. Zaprvé musím zdůraznit, že nebýt Johna Malkoviche v roli Lennieho, tak by film zapadal nejspíše do šedého průměru a zajisté by neměl takové hodnocení. Jsem ohromen, jak výborně svou roli zahrál (tak nějak jsem si ho podle knihy představoval). O to více mě překvapuje, že zde nepadla alespoň nominace na Oskara. Gary Sinise zahrál taktéž dobře, ale Malkovich to táhl, dalo by se říct, sám. Atmosféra třicátých let zachycena perfektně, skvělá hudba to jen podtrhuje. Již od začátku bylo patrné, že tento film neskončí tím typickým americkým "happyendem", ale že se z toho vyklube katastrofa. Sice jsem věděl, jak to vše skončí, tudíž bych z toho neměl být dojatý, ale přecejen je jiné to číst v knize a pak vidět zpracované na filmovém plátně. Dojemný film se vším všudy, kde je králem všeho Malkovich. Rozhodně všem doporučuji. Za mě dávám 91 % ()

Lamiczka

Příběh nejen o myších a lidech, ale především o jedné velmi zvláštní dvojici. John Malkovich se role zhostil s grácií a podal neuvěřitelný výkon. Neméně kvalitní je celé herecké obsazení. Dialogy defacto kopíruji Steinbeckovu předlohu, takže není kde uklouznout. Hezké a zároveň velmi smutné. ()

GodComplex

Silna knizni predloha Johna Steinbecka se nezapre. Gary Sinisovi ji v podstate jen stacilo bez zbytecnych much transformovat do filmove formy, zachytit prijemne letni prostredi, vybrat spravne herce, coz se mu skutecne povedlo i prestoze obsadil sam sebe a kvalitni film je ready. Je to sice nekonfliktni a bez jakekoliv pridane hodnoty, ale ono v podstate neni co pridavat, prijemny kousek. 7/10 ()

MikO_NR_1909

John Steinbeck reflektoval svoje podnety a vnemy z čias hospodárskej krízy z 30.tych rokov dvoma významnými románmi svetovej literatúry. Prvý sa volal OF MICE AND MEN (1937) a druhý THE GRAPES OF WRATH (1939), z ktorých vznikli tri najznámejšie adaptácie týchto dvoch románov. Konkrétne z tohto diela vyšli filmy z roku 1939 a tento spomínaný z roku 1992. Gary Sinise točil poctivou cestou bez výraznejších chybičiek, avšak nedokázal preniesť intenzívne "shocking moments", aké sú pre takúto drámu najdôležitejšie (snáď až na konci) a drží sa len predpísaných riadkov, ktoré ale majú svoj dvojzmyselný význam ako samotná predloha či hospodárska kríza, ktorá nekončí nikdy IBA dobre alebo zle, ale poeticky podnecuje utrpenie a bezradnosť v nej bez toho aby pôsobila VTIERAVO a divácky "ďakovne", čo je túto adaptáciu, bohužiaľ, takmer pravidlom. Malkovich hrá mentálne pošahaných jedincov neustále, čím si ma nemohol získať tak ako by bolo treba, viac ma upútal nerozhodný Sinise, ktorý ale na Fondu alias Toma Joada z Grapes of wrath samozrejme nemá. A keď už som pri tých štatistikách : práve adaptácia, ktorú natočil John Ford z roku 1940 je jednoznačne o 1 až 2 triedy vyššie než tento film. Lepšia recenzia ako fakt, že Stalin dal Grapes of wrath v ZSSR zakázať, samotný Steinbeck ten film miloval a uveril Fondovým slovám a že film patrí medzi prvých 25 snímok, ktoré boli uložené v americkom národnom filmovom registri, neexistuje... Lenže ako to býva vo všetkých filmoch Johna Forda, na ČSFD sú hanebne podhodnotené a môžu zato aj vrcholní užívatelia, ktorí ovplyvňujú laickú mienku. To je akoby niekto povedal, že nové Hviezdne vojny sú lepšie ako tie pôvodné, alebo že Vesmírna odysea si zaslúži 2 či 3 * zato, že je údajne nudná, čo je tiež totálne nonsens...Len sa spýtajte Scorseseho alebo Spielberga kto je najlepším klasickým americkým režisérom v dejinách? A čo myslíte, čo by vám odpovedali na otázku Kurosawa, Welles a Bergman, kto bol podľa nich najlepší režisér všetkých čias? Jedno a to isté meno... ()

Freemind

Když chcete film, na který nikdo neřekne křivé slovo, natočte film o holocaustu nebo o jiné genocidě. Když chcete zahrát roli, která všechny usadí - zahrejte postiženého. Zkuste se někdy podívat do žebříčku 200 filmů na CSFD. Rainman, Forrest Gump, Čas probuzení ... Můžete mě odsoudit coby sprostého cynika, ale prostě to už na mě nefunguje. Proto mě nedostal do kolen ani tento film - v nezdravé míře se tady totiž míchají všechny "povinné" přísady, hlavně první půlka je tak fádní a smrdí americkou nostalgií, že jsem ji chtě nechtě odzíval. K tomu sladká hudbička, hezké záběry na obilné klasy a na tvrdý život prostých, hrdých lidí. Předlohu jsem nečetl, protože jsem zanevřel na americkou literaturu právě pro tu jasně zřetelnou vypravěčskou manýru, díky které jsem s dvacetiminutovým předstihem odhadoval, co se stane dál. Na druhé straně - nemohu dát příliš nízké hodnocení, protože řemeslně je to solidní snímek. Ale zlatý fond? Kdepak. ()

vorheese

Znalost předlohy je v tomhle případě hodně velká nevýhoda. Ani Gary Sinise ani John Malkovich se (z mého pohledu) do rolí George resp. Lennyho nehodili. Bylo to pro mě jako sledovat remake Americké krásy s Kurtem Russelem v hlavní roli....prostě nic příjemného.... ()

milicjant

Skoro to vypadá, že Steinbeck tuhle útlou novelu napsal ze dvou důvodů. Jednak abychom my, tehdejší maturanti - nečtenáři, těch pár desítek stránek rychle přelouskali a měli tak cenné body ke zkoušce dospělosti - tedy skutečně(!) přečtenou knihu ze seznamu doporučené literatůry. A druhák, aby to Gary Sinise jednou takhle frajersky zfilmoval. Nikterak výjimečný, zato příjemně citlivý, jednoduchý, diváka oslovující film… A John Malkovich je tady skutečně obrovskej. Tím jak hraje. ()

blackrain

Životní role Johna Malkoviche v silném příběhu. Slaboduchého prosťáčka zahrál brilantně. Gary Sinise, který mimo jiné hraje Malkovichova parťáka v dobrém i zlém, odvedl výbornou práci i jako režisér. Takový cit pro příběh bych od něho nečekala. ()

decouble

Krásně napsaný příbeh. A v tom byl tak trochu můj problém. Jelikož jsem četl Steinbeckovu novelu, Sinisovo dílo mě ničím nepřekvapilo a místy mě dokonce trochu nebavilo. Ale myslím, že pokud jste předlohu nečetli, bude se vám O myších a lidech hodně líbit. Dokonce se divím, že Gary Sinise od té doby nerežíroval žádný film. ()

Bones!

Malkovich je tady prostě úžasnej. Když se k tomu dodá poměrně jímavý příběh, jehož předlohu se Siniseovi povedlo parádně převést na plátno a jako třešinku na dortu si ještě střihnul hlavní roli... Parádní film ()

Dexter1

Napriek tomu, že film sa veľmi ťažko pozerá(kvôli niekedy až nudným pasážam), tak sa jedná o nadpriemerný kúsok. Okrem Steinbecka môže za to Malkovichov herecký koncert a podarená Siniseova réžia. ()

Colonist

Skvělé zpracování Steinbeckovy předlohy. Výborně zahrané. Až Garyho Sinise přestane bavit Kriminálka New York, klidně může zase usednout na režisérskou židličku, neboť má i v tomto směru ohromný potenciál. ()

Dont

Filmy s pomalejšími či jinak handicapovanými hrdiny jsou všeobecně hodně populární a většinou sklízí úspěchy. John Malkovich byl zárukou výborného výkonu, navíc se točilo podle předlohy napsané Johnem Steinbeckem, takže se asi nedal očekávat neúspěch. Na druhou stranu jen těžko lze přinést do takto rozdaných karet něco nového. Gary Sinise z toho podle mě vyšel se ctí, nepokazil to, naopak myslím, že se mu podařilo natočit pěkný snímek o nezvyklém přátelství George a Lennieho. ()

kajas

Nečetla jsem předlohu, ale příběh znám díky skvělé dramatizaci Divadla pod Palmovkou. Lépe to natočit nešlo. Škoda, že už si Sinise nikdy potom na režisérskou stoličku nesednul, mohli jsme se třeba dočkat dalších krásných adaptací. ()

Skip

Výborná adaptace Steinbeckovy novely, v níž podali Gary Sinise a John Malkovich jedinečné herecké výkony. ()

kinderman

Vynikající filmová adaptace Steinbeckovy předlohy je postavena na silných hereckých výkonech ústřední dvojice-J.Malkoviche a G.Sinise. Druhý jmenovaný na postu režiséra neexhibuje, ale v dobrém slova smyslu slouží tragickému vyprávění o nerovném přátelství duševně zaostalého obra Lennieho a bystrého George, který ví, že "svého psa by si každý měl umět zastřelit sám." Škoda, že tento poctivý kus filmařiny zůstává po svém uvedení v kinech a následném vydání na videokazetách širšímu diváctvu "utajen". ()