Rivalové

Happy Gilmore

Rivali

Komedie / Sportovní

USA, 1996, 92 min

Tento kúsok od Sandlera som mal možnosť vidieť prvýkrat pred 5 rokmi, kedy som sa na ňom celkom bavil. Je zaujimavé, ako sa chuť cloveka meni, ale zas veľmi by som tejto komedii neubližil ani teraz. Je to Sandlerovka, a teda nečakajte žiadne úžasne zápletky ani nič podobné. Záver je predvídateľný ako sa patrí, humor je priemerný, no sem-tam pobaví ("ty si dáváš sračky jako moučník?"). Jediné, čo som si ešte pamätal z čias, keď som mal 17, bolo to dvojmetrové hebedo Richard Kiel ako pan Larson, s úžasnou scénkou ("a ty počítej s tim, že na tebe počkám na parkovišti"). No, darmo, mám teraz 22, a stále sa na tom rehocem, aj vďaka parádnemu dabingu. Bude to zrejme nostalgia. Čo sa dá robiť, na večer strávený nerozmýšľaním nad dejom a primitívnou srandou je to obstojný film, inak sa to v žánri komédie svojim dnešným premakaným (síce tiež by sa dalo polemizovať, keď uvážime, že za úspešné paródiu/komédiu sa už pokladá Scary Movie) kolegom nevyrovná ani zďaleka.(5.1.2009)

Prvnich 40 minut je neskutecnej hyper masakr. Sandler jako naprosto buranskej vztekloun a rvac, kterej kazdyho serve nebo rovnou sereze, jedna komedialni situace za druhou a cameo Stillera tentokrat v zaporny roli. Proste rozjezd je naprosto hyper gigantickej a tech 40 minut sem se snad smal v kuse. Pak precejen dojde na klasickej vyvoj deje, naky to klise, Sandler se sklidni a spolu s tim ubyde zabavnost, ale neznamena to, ze by film pak prestal bejt vtipnej, porad je cemu se zasmat, navic ty odpaly jsou pekne natoceny. Neni to cistejch 5*, ale dam je, protoze jsem se fakt skvele bavil.(14.7.2009)

• Gilmour93

Duganův razantní odpal mimo můj green humoru - přímo do jezírka golfového klubu, na dno vedle Sandlerovic postav vznětlivých buranů s gerontofilními sklony. Jménem Asociace na ochranu práv aligátorů se ostře ohrazuji proti tomu, že zde bylo toto neškodné zvíře označeno za viníka amputace pravé horní končetiny pana Carla Weatherse. Každé malé dítě přeci ví, že mu ji už dávno předtím ufiknul Predátor plasmovým dělem..(26.4.2011)

Jako ztřeštěná komedie z golfového prostředí snímek přímo útočí na naše bránice. Adam Sandler se tu ve své roli až neskutečně naplno vyřádil. Místy by sice mohl krapet ubrat plyn, neboť jeho výkon hraničí až s přehráváním, ale jinak to má šťávu a vtip a to je na komedii to nejhlavnější. Dá se říci, že se jedná o jeden z jeho lepších filmů z devadesátých let, ke kterému se dá bezpochyby vracet.(1.2.2016)

Přiznám se, že nesnáším golfové panáky… nemám na mysli profesionální hrače, ale ty rádoby golfisty…a protože těch druhých je bohužel víc, tak nemám rád tenhle sport (šachy jsou prý taky sport…) ale film Rivalové je o golfu, který mám rád. Kluk s dobrým srdcem a povahou jako dynamit je neúspěšný hokejista, ale vše co se v něm naučil dokázal uplatnit na greenu. Včetně rvaček…a jeho patování je geniální! :-) Označení komedie je tu na místě! Jednoduchá, ale účinná, a tak vám přeji veselý večer a buďte hodní na svoji babičku! :-)(15.6.2011)

• - Film je prvním vítězem ceny MTV Movie Award pro nejlepší bitku. (KucC)

• - Jedná se o druhý herecký výkon v řadě, za který si Adam Sandler zasloužil nominaci na Razzie award pro nejhoršího herce. (KucC)

• - Hokejový hráč, kterého na začátku Happy (Adam Sandler) zmiňuje, je Terry O'Reilly. (KucC)