V roce 1996 spustila armáda projekt Adam, jehož cílem bylo vycvičit z vybraných novorozenců dokonalé vojáky. Během sedmnácti let byli naučeni bojovému umění a slepé poslušnosti. Jednotka, v níž je také seržant Todd, úspěšně prošla řadou bojů na Zemi i na jiných planetách. O čtyřicet let později, tedy v roce 2036, však sebevědomý plukovník Mekum hodlá nahradit stárnoucí veterány novými, zdokonalenými modely bojovníků. Brutální test, který za veterány podstoupí právě Todd, ukáže převahu mladých borců. Na Makumův příkaz je Todd vyhozen do odpadu, a když ho popelářská kosmická loď vysype na skládkové planetě Arcadia 234, tak se probere. Žijí zde vyhnanci ze Země, jejichž loď tu kdysi ztroskotala. Je mezi nimi také Sandra s manželem Macem, kteří se o vojáka postarají. Jen velmi těžce začíná nový život. Nechápe ho a neumí rozhodovat sám za sebe. Lidé v komunitě se ho bojí a časem prosadí, aby ji opustil a usadil se jinde. Mace s tím však nesouhlasí a rozhodne se Todda přivést zpět. Právě v tom okamžiku na planetě přistává bojová loď. Na její palubě je Mekum, který má provést namátkovou kontrolu. Akce, která je pojata jako manévry, nabere nečekaný obrat, když se ukáže, že planeta je navzdory předpokladům obydlena. Mekum se rozhodne v rámci výcviku všechny živé zabít. (TV Nova)

Figu

Tady Kurt všem dokazuje, že jeho herectví je na solidní úrovni, jelikož hraje převážně očima s kamenným vážným ksichtem. Ano, hlavní hrdina tohoto béčkovýho sci-fi nářezu, hrozně šetřil slova, zato vířil pěstma a utáhl to stylově a s přehledem! Válečník z vesmíru jak se patří a k němu neodolatelná Connie. Jako fanoušek akčních béček nemůžu dát míň než čtyři naducaný hvězdy! 75% ()

Martin741

Reziser Paul W. S. Anderson musi tiez nejako sa naucit, ako tocit filmy, a ze vznikne pri toceni kadejaky odpad, je vec druha. Ale podla mna si tento film tolko odpadov nezasluzi. Jasne, ma to trapne dialogy, scenar je deravy ako emental, a akcia pofiderna, ale Kurt Russell ma miestami nieco do seba. A je to o cosi lepsi herec nez hroza typu Mickey Rourke. Horko-tazko vydalo na 35 % ()

ywo666

No nič moc. Anderson nezvláda dialógy v žiadnom filme. Tu sa to snaží riešiť mlčiacim hlavným hrdinom. Musím sa ale priznať, že tá zalepená huba u Russella srala. Okrem toho bol ale Kurt celkom štýlový vojak. Prvé dve tretiny nuda. Hlavne stred filmu, kde sa akože zžíval s miestnou komunitou. Na to by chcelo lepší scénar a lepšieho režiséra. Našťastie posledná tretina je masaker, ktorý sa vydaril a film zachraňuje. Napriek dosť pokročilému roku film pôsobí dosť oldschoolovo, čo je plus. Naopak ako mínus pôsobia niektoré nedotiahnuté režisérke veci. A celkom ma nepresvedčila premena neporaziteľných supervojakov na bandu sráčov. Každopádne aspoň niektoré pasáže som si užil (hlavne koniec). Takže za tri*. ()

Lacike

Z producentskeho hladiska je tento film zvlastny ukaz. Uz v dobe vzniku pôsobil strasne zastaralo. Jak keby nejaky odvazni producenti vyhrabali 10-15 rokov stary scenar a dali mu zelenu. Scenar z cias, ked akcnemu zanru kralovali namakani svalovci a dej bol tak ohlodany na kost az pôsobil tupo. Takze film vyzera jak sci-fi remake Red Scorpiona. Najprv ustredny hrdina stoji na strane zlych. Potom ho odkopnu a on sa z toho spamätava a postupne sa meni a nakoniec sam vo velkolepom finale nakope celej armade zadok. Zapletka davno za zenitom, ale mne to proste sedi. Jednoduchy dej mi nikdy nevadil. Skoda len ze prostredna cast v ktorej sa doslova vygumovany hlavny hrdina zžival s komunitou nebola prepracovanejsia a clenovia komunity nedostali väcsi priestor. Napriek tomu Russell dokazal aj v skratkovitom podani stvarnit uveritelne prerod vygumovaneho vojaka v ludsku bytost. Rovnako skvely je aj hrôzostrasne namakany zaporak Jason Scott Lee, ktory vzbudzuje respekt. A ako bonbonik tu hra Gary Busey kladnu postavu. A nakoniec to najlepsie. Oldschool nie je len scenar, ale hlavne aj rezia. Takze akcne sceny su krvave, prehladne, tocene v reály a plne vybuchov na x spôsobov. Fakt to vyzera jak keby na poslednu chvilu namiesto Arnieho obsadili do jeho klasickeho blockbusteru z 80tych rokov Russella. Preto som s vysledkom spokojny a rad si raz za cas tento zabavny tupy akcniak pustim a nehanbim sa za to. Dodnes uz nic lepsie Anderson nenatocil. 7/10 ()

sniper18

Je to dosť dobrý akčný sci-fi film s Kurtom Russellom. Má veľmi dobrý príbeh odohrávajúci sa v blízkej budúcnosti o špičkovom vojakovi, ktorý už od detstva bol cvičený len na to, aby bol prvotriednym vojakom, čo sa aj stalo a tak má za sebou mnoho úspešných misií, lenže všetko sa pokazí, keď armáda vyvinie nový a schopnejší typ vojaka, ktorý ho počas tréningu porazí a tak je kvôli nepotrebnosti vyhodený na planétu pre odpadky. Tu nachádza kolóniu osadníkov, ktorá tu už dlhší čas žije a tak sa zoznamuje s úplne iným, mierumilovným spôsobom života, lenže tú sa armáda rozhodne vyčistiť a tak sa vojak musí postaviť na stranu svojich nových priateľov. Spracovanie sa mi páči, tento typ zápletky o mužovi, ktorý sa postaví proti svojim bývalým zamestnávateľom, aby chránil nevinných mám veľmi rád a dobre to vyšlo aj v tomto prípade. Je síce pravda, že to celé pôsobí úplne béčkovo, pričom viacero vecí mi tu prišlo dosť nelogických, ale nad to sa dá ľahko povzniesť. Jedine to mohlo byť trochu prepracovanejšie, predsa len mi to prišlo až moc priamočiare, takže by som uvítal aj väčšiu dĺžku, ale hlavne, že úvodná fáza výborne zoznámi s hlavným hrdinom a armádou, sadla mi aj tá celá pokojnejšia stredná fáza s nachádzaním nových priateľov a spôsobu života a následne sa to už očakávane naplno rozbehne. Takže skutočne vydarená žánrová zábava od začiatku až do konca. Akcie je tu priemerné množstvo a páči sa mi. Okrem dobre zvládnutého úvodu sa nachádza prakticky iba v poslednej tretine a síce mohla byť trochu nápaditejšia, ale je úplne ideálne natočená, pomerne drsná a hlavne dostatočne zábavná, keďže tento štýl, kedy hlavný hrdina využíva hlavne moment prekvapenia a tak sa postará o viacero slušných likvidácií mi plne vyhovuje. A tak ma bavila všetka akcia. S hereckým obsadením som nadmieru spokojný, Kurt Russell v hlavnej úlohe už síce je trochu starší, ale v tomto prípade to predsa len bolo treba a bavil ma v akcii, aj mimo nej, nesklamú ani vedľajšie postavy ako Connie Nielsen, Sean Pertwee alebo Gary Busey a potešia aj slušní záporáci Jason Scott Lee a Jason Isaacs. Réžia a technická stránka sa ešte určite dali aj trochu vylepšiť, hlavne tie efekty miestami trochu zaostávajú, ale filmu to našťastie neškodí, tento béčkový prístup, k efektom, lokácii, alebo výzbroji a výstroji vojakov mi sadol až prekvapivo dobre. Vôbec ma neprekvapuje, že tento film tak prepadol, predsa len prísť koncom deväťdesiatych rokov s takto klasicky pojatým béčkom v štýle predchádzajúcej dekády nebol pre tvorcov dobrý nápad, ale mne ako divákovi to samozrejme nemusí prekážať, takéto filmy mám rád bez ohľadu na dobu vzniku a pre mňa je to najlepší Andersonov film deväťdesiatych rokov. 75% ()

• Seržant Todd (Kurt Russell) získal počas svojej kariéry vojaka tieto ocenenia: Cash Medal of Bravery, Plissken Patch, O'neil Ring Award a MacCready Cross. (Lukoh)
  • Když se Todd dostane na planetu, tak můžete mezi odpadky vidět Liberty Bell. (Chatterer)
  • Letadlová lod', která je na planětě, kde se většina příběhu odehrává, mezi ostatním 'smetím', je USS Franklin Delano Roosevelt upravená pro potřeby filmu. (jarjarbinx)

Návrat do světa replikantů?

Návrat do světa replikantů?

04.03.2011

Víme to všichni: Blade Runner byl ve své době propadák (nejen komerční – ani první kritiky nebyly moc příznivé), ale postupem času zkultovněl a dnes platí za jednu z nejlepších filmových sci-fi vůbec… (více)