Podle povídky "Vzácný přetisk 2F. Cent Belgien" z "Filatelistických povídek" Františka Langra napsal Jaroslav Soukup napínavý příběh, který nutí k zamyšlení nejen nad rolí, kterou může sehrát poštovní známka v lidském životě, ale také nad otázkou lidského svědomí, nad nejistotou, která provází každý výkon spravedlnosti. Téměř do konce příběhu netušíme, zda známka nalezená v kapse uniformy francouzského vojáka v první světové válce usvědčila nevinného, nebo odhalila skutečného špiona... (oficiální text distributora)

blackrain

1. světová válka, rok 1917, Západní fronta. Tak to jsou tři důležitá fakta našeho příběhu. Během jednoho dne se rozhoduje o životě a smrti jednoho vojáka, který ležel schovaný v díře po granátu. Kdyby u sebe neměl osudnou známku, mohlo by všechno dopadnout dobře. Ovšem, dobře jak pro koho. Do poslední chvíle jsem věřila v jeho nevinu. Takže pro mě na závěr obrovské překvapení. ()

slunicko2

Zajímavý příběh o svědomí, vině a pochybnostech totálně shodila nesmyslná pointa. Výstižný koment: 6thSun***, Stegman***, Renfield***. ()

ibeh

Lepší zpracování této Langrovy povídky si ani nedokážu představit. Výborná atmosféra, napínavá detektivní zápletka a herecký koncert pana Třísky, Abrháma a Somra. Asi zatím nejlepší kousek od pana Bělky, který jsem doposud viděla. ()

honajz2

Zezačátku mě tady strašně vyděsila ta flašinetová hudba, protože ta se k tomuhle námětu hodila asi tak, jako by se dechovka hodila do Marvelovky. Naštěstí jen z toho flašinetu nebyl tvořený celý soundtrack a jelikož kromě toho nemám snad co vyčítat, tak ten plný počet ještě jakž takž dát naštěstí můžu. Naprosto skvěle natočený, zahraný a napsaný televizní film s dostatečně zajímavými námětem a velmi příjemnou a naprosto dostačující stopáží. Navíc to má i podmanivou atmosféru, nějaké napětí a druhá část soundtracku se mi taktéž docela líbila a navíc od té první se k tomuhle námětu hodila perfektně. Takže jo, až na to jedno výše uvedené mínus jsem fakt hodně spokojený. Slabých 5* ()

rakovnik

Hutný příběh z války, který měl dva možné konce. Popravdě ten, ke kterému směřoval, by asi byl působivější, ovšem o dost víc depresivní. Válka nemá logiku a spravedlnost je stejně slepá. ()

HonzaBez

Dost hustý morální dilema musí řešit francouzští vojáci v podání Jana Třísky, Josefa Abrhám a dalších. Je Josef Somr, který ovládá přesně všechny reálie spojené s jeho identitou francouzského vojáka, ovšem v jeho vojenské knížce se našla německá poštovní známka skutečný německý špion či nikoliv? Autorovi scénáře se podařilo vybudovat skvělou atmosféru napětí. Vzhledem k okolnostem asi divák očekává, že dotyčný muž bude odsouzen, ale asi těžko (pokud si nepřečte některé ze zdejších komentářů) může vytušit tu závěrečnou pointu. Přesto bych neoznačoval film za válečnou detektivku, ale spíš za psychologický snímek ukazující jak těžké je rozhodnout o něčí vině či nevině. ()

Stegman

Ano, bylo to hodně napínavé, dlouho to byl jasný kandidát na 5 hvězd. Závěrečnou pointu ale shledávám, podobně jako uživatel 6thSun, naprosto nelogickou. SPOILER: Nejen proto, že "Canivet" nepochopitelně neřekl, že známku našel u mrtvého německého vojáka. Dejme tomu, že doufal, že ho Francouzi z nějakého důvodu zprostí obvinění. Pak by se ale stejně musel sejít s vojáky a důstojníky z Canivetovy jednotky a ti by ho odhalili (ať už by byl skutečnému Canivetovi sebepodobnější). Za to absurdní jednání hlavní postavy v přísně logickém příběhu musím 2* strhnout. ()

LadyPupu

Nesdílím nadšení většiny zdejších hodnotitelů, neboť já jsem se prvních 40 minut celkem nudila a zbývajících 20 minut koukala na nepřesvědčivý zvrat ve vývoji, který mi přišel opravdu úplně pitomý. Somr a Abrhám byli vynikající, Tříska ničím výjimečný. Pouze z úcty k prvním dvěma zmíněným a z úcty k jejich standardně výborným výkonům dávám 3 hvězdy. ()

PollyJean

Výborně zahrané (trio Abrhám, Somr, Tříska). Závěrečný zvrat je sice trochu nevěrohodný, ale v rámci myšlenky, že válka je neodčinitelné a zbytečné zlo atd, svůj smysl má. ()

Paity

Poměrně napínavá záležitost, které chybí dle mého větší propletenost. Skutečné šetření případu tak působí velmi stroze. ()

EKLEKTIK

"Byl to důležitý dopis?" Nic naplat, televizní filmy pana Bělky mám prostě rád. On si totiž uměl dobře vybrat nejen autora předlohy, ale i dvorního kameramana a hudebního skladatele, stejně jako herce, který pak na diváky sehrál pěkné divadlo. ()

kebom

Špičkový výkon J. Somra, ktorému dokonale sekunduje J. Tříska. Na škodu sú len "inscenačné" kulisy a hudba. Inak by bol dojem 100 %. ()

ArthasKarfa

Napínavý film z prostředí právě probíhající první světové války, kdy i banalita jako nalezená známka z prostředí nepřátelské strany mohla znamenat ohrožení života a potvrzení špionážního úmyslu člověka, kterého byste z něčeho tak závažného nikdy nepodezírali. Excelentní výkony herců: Somr, Tříska, Abrhám a dalších, kteří ve francouzských uniformách víc žijí ne hrají svěřené role jedné utopické chvíle, někde na Německo-francouzské frontě na sklonku sedmnáctého roku. ()

Renfield

Za věčného vyhrávání orchestrionu, se v jednu chvíli rozpadne celý pečlivě budovaný příběh, celé skvostně vystavěné vyšetřování. Josef Abrhám a Jan Tříska hrají výborně, ovšem Josef Somr je svým výkonem prakticky zastíní. Hraje totiž natolik dokonale, že jsem mu věřil každé slovo, gesto. Hraje totiž tak dokonale, jak by měl léty zkušený vojenský zvěd hrát! Nepochopitelný a nereálný příběhový zvrat mě velice mrzí a to i přesto, že tato scéna je ozdobou filmu, navíc opět skvostně zahranou. Jenže, proč jít dobrovolně rychle na smrt, když stačí jedna malá lež? Malá lež, jakých jsou v životě vojenského zvěda spousty... 60% ()

Schlierkamp

Československý televizní film podle povídky F. Langera odehrávající se na západní frontě v roce 1917 na francouzském polním velitelství. Před místní důstojníky je předveden ztracený voják Canivet z jiné posádky, jenž je poté pokládán za německého špiona. Na základě jediného důkazu, a sice německé známky, kterou měl při sobě a jejíž existenci nebyl schopen vysvětlit, je odsouzen k nejtěžšímu trestu. Nastává velké morální dilema, zda je možné odsoudit člověka k trestu smrti, existuje-li jakákoli pochybnost o jeho vině. V hlavních rolích tohoto dramatu se představili J. Tříska, jako kapitán Billard, jehož filatelistické znalosti poskytly jediný důkaz k popravě a jenž po vyřčení rozsudku prožívá pravé morální peklo a vynikající J. Somr, jenž disponuje dle mého názoru nedostatečně oceněným talentem k dramatickým rolím, v roli tajemného Caniveta. Kromě nich můžeme v menších rolích sledovat elegantního J. Abrháma, generála F. Vicenu či nižší šarže B. Rösnera a J. Havla (ostatní vyšší důstojníci pro mě byli neznámí). Snímek určitě zaujme i závěrečným překvapivým rozuzlením, jenž má však skutečně scénaristické vady v logických souvislostech. Obávám se, že toto dílo neshledávám natolik mimořádným, v mírném nadprůměru tento snímek drží pouze výkony hlavních postav a ústřední téma dramatu. ()