Televízny film podľa rovnomenného Jégého románu o mladom slovenskom sedliackom chlapcovi zo 17.storočia. Po otcovej smrti, ktorého obesia za pytliactvo, rozhodne sa Adam Šangala odísť do sveta a stať sa pánom. Zapletie sa však do sporu s grófom Markočom, ktorý týra sedliacke dievča, zbije ho a musí utekať pred jeho pandúrmi. Na úteku stretne pôvabnú Betku, dcéru trnavského remeselníka, do ktorej sa zaľúbi, ale keďže Markočovi pandúri sú mu stále v pätách, na lásku niet času. Adam sa v zúfalom položení dá zverbovať za vojaka grófa Pálfyho... (oficiální text distributora)

Vesecký

Trojdílná adaptace románu Nádaši-Jégého byla poměrně vydařená. Zavedla nás do počátku 17. století na západní Slovensko, děj se odehrává v oblasti mezi Žilinou a Trnavou,ústředním místem je hrad Beckov. Tvůrci pravděpodobně chtěli ukázat, jak jsou naše dějiny plné pokrytectví, sobeckých zájmů, jak je jeden člověk schopen udávat pro svůj prospěch svého bližního, a jak pro tento prospěch dokáží měnit svou víru. Kdysi se mi knížka dostala do ruky, nedokázal jsem ji dočíst, Jégého sloh mi připadal dost nevytříbený. Film je také směsicí řady příhod; když jsme svědky popravy našich hlavních hrdinů, ani si nemůžeme vybavit přesný děj. Adam se vydává do světa pomstít smrt svého otce, nachází tu přátele i nepřátele na život a na smrt, rozhoduje se mezi dvěma láskami, ale stále musí před něčím utíkat, aby skončil ve chvíli, kdy swe domnívá, že dospěl k cíli svého snažení a je hmotně zajištěn. Životní role Ivana Palúcha. ()

ScarPoul

Adam Šangala nie je presne ten typ historického filmu aký si pod týmto pojmom predstavujem. Pašteka, ktorý sa podpísal pod scenárom vytvoril dramaticky zmysluplné a na dejové zvraty bohaté dielo, ktoré ale pod taktovkou Karola Spišáka nedovoľuje vytvoriť si nejaký vzťah k postavám. Tie len šablonovito spĺňajú úlohy scenárom pridelené a aj keď sú niektoré naozaj dobre zvládnuté nedá mi nespomenúť určitý pocit samoúčelnosti. V hlavných úlohách bez väčších rečí dominuje Ivan Palúch ako ústredná postava a potom kňaz v podaní Michala Dočolomanského. Ostatný sú akosi do počtu. Počet nepriateľov, intríg a osudových žien je až príliš bohatý aby sa mu dostalo dostatočného priestoru, aj napriek trom hodinám. Film totiž ako keby nevedel čo presne chce znázornením Šangalovho života povedať. Náznaky, na drámu alebo romancu tam sú, ale sú akosi nedotiahnuté. Veľké plus a vlastne jeden z hlavných kladov celého filmu je kamera Juraja Šajmoviča - dynamická, hravá a vyžívajúca sa v dlhých záberoch. Serál, ktorý nie je zlý na to v akej dobe vznikol, ale ktorý mi nedokázal veľmi čo ponúknuť. Takže lepší priemer. ()

Elgin

Vyborny trojdielny film s prihladnutim na dobu vzniku 1972 sa tvorcom mimoriadne vydaril. Putovave rozpravanie o ceste prenasledovaneho mladika a jeho osudy na potulkach svetom ktore ho nekoniec dovedu az k sibenici. Vyzdvihol by som asi Juraja Kukuru ktory tu podal podle mna svoj zivotny vykon. Jeho postavu som mal vo svojich mladych rokoch ako vzor najhorsieho zlosyna. "Vitaj Adamko, uz ta tu cakame". 85% ()

majo25

Slovenská televízna klasika z pera Nádaši-Jégé, ktorá nikdy neomrzí. A životná rola Ivana Palúcha. Samozrejme, dnešné filmárske postupy pri historickom žánri sú už trochu inde, ale na svoju dobu (a iba televízne spracovanie) to je unikátne a aj dnes má čo ponúknuť: množstvo akcie, humor, zapamataniahodné herecké výkony (aspoň u tých výraznejších postáv), skvelá hudba, veľkovýpravný a veľmi ucelený príbeh a kusisko svetskej pravdy. Sám režisér si strúhol jednu z vedľajších úloh (kaprála Malgera). Viac ako len spoľahnúť sa dá aj na scénografiu (trhovisko, hrad Beckov, zástupy mešťanov v Trnave,...). To všetko výtvára neopakovateľné dielo. Budú ma volať Domine Šangala, uvidíte. ()

klúčik

Tento trojdielny historický film mám moc rád. Ivan Palúch ako Šangala je výborný ale jasne tu prevažuje záporná postava v podaní Juraja Kukuru. Ten to zahral fantasticky. Nezabudnuteľný je aj J.Dódzy ( teátro prišlo). Atmosféra je vystihnutá presvedčivo. Pamätám si na scénu, keď sa cez božie oko dívali na sexi O.Šalagovú.......Už ťa čakám Adamko ha ha.....80%. ()

• Seriál mal pôvodne režírovať Elo Havetta, ale nakoľko jeho filmy putovali do trezoru, na poslednú chvíľu mu bola réžia odobraná. (corona)
  • Točilo se v Popradu a skanzenu Zuberec. Natáčelo se i v Spišském Podhradie, Mlyňanech, Dražovcích a Levoči. (M.B)
  • V 50. minúte prvej časti sa v scéne v krčme počíta množstvo vína na litre. Dej sa ale odohráva v 17. storočí a objemová jednotka liter bola zavedená až na konci 18. storočia v roku 1793 vo Francúzsku. (javlapippi)