Trojdílná adaptace románu Nádaši-Jégého byla poměrně vydařená. Zavedla nás do počátku 17. století na západní Slovensko, děj se odehrává v oblasti mezi Žilinou a Trnavou,ústředním místem je hrad Beckov. Tvůrci pravděpodobně chtěli ukázat, jak jsou naše dějiny plné pokrytectví, sobeckých zájmů, jak je jeden člověk schopen udávat pro svůj prospěch svého bližního, a jak pro tento prospěch dokáží měnit svou víru. Kdysi se mi knížka dostala do ruky, nedokázal jsem ji dočíst, Jégého sloh mi připadal dost nevytříbený. Film je také směsicí řady příhod; když jsme svědky popravy našich hlavních hrdinů, ani si nemůžeme vybavit přesný děj. Adam se vydává do světa pomstít smrt svého otce, nachází tu přátele i nepřátele na život a na smrt, rozhoduje se mezi dvěma láskami, ale stále musí před něčím utíkat, aby skončil ve chvíli, kdy swe domnívá, že dospěl k cíli svého snažení a je hmotně zajištěn. Životní role Ivana Palúcha.(27.1.2019)

Tento seriál považuji za jedno z nejlepších děl v historii československé televize. Co mě na něm dodnes bere, je ironický nadhled při vyprávění spletitých a dějově nabitých Šangalových osudů. Když ho Slovenská televize opakuje, vždy se dívám a pokaždé se znovu dobře bavím. Ivan Palúch je výborným prosťáčkem vláčeným krutými hornouherskými dějinami 17. století, Olze Šalagové to v roli zpupné šlechtičny náramně sluší a Juraj Kukura je padouch, jak má být. Pět hvězdiček!(9.8.2008)

Televízny film tej najvyššej filmovej kvality. Kľudne by to mohlo ísť do kín, hoci aj teraz. V HD vyznel obraz aj po 45 rokoch akokeby sa natáčalo iba nedávno, herecké výkony totálne prirodzené, skvelá kamera, skvelá hudba. A tej irónie koľko sa jej tu vošlo, radosť pozerať. Netušil som, že takáto kvalita sa tu točila. Kľudne by som to pustil na zahraničné festivaly. Zaujali Dočolomanský, Kukura, ale najmä Ivan Palúch. Ten sa stal ozajstným Šangalom.(18.4.2017)

Tento trojdielny historický film mám moc rád. Ivan Palúch ako Šangala je výborný ale jasne tu prevažuje záporná postava v podaní Juraja Kukuru. Ten to zahral fantasticky. Nezabudnuteľný je aj J.Dódzy ( teátro prišlo). Atmosféra je vystihnutá presvedčivo. Pamätám si na scénu, keď sa cez božie oko dívali na sexi O.Šalagovú.......Už ťa čakám Adamko ha ha.....80%.(9.11.2010)

Adam Šangala nie je presne ten typ historického filmu aký si pod týmto pojmom predstavujem. Pašteka, ktorý sa podpísal pod scenárom vytvoril dramaticky zmysluplné a na dejové zvraty bohaté dielo, ktoré ale pod taktovkou Karola Spišáka nedovoľuje vytvoriť si nejaký vzťah k postavám. Tie len šablonovito spĺňajú úlohy scenárom pridelené a aj keď sú niektoré naozaj dobre zvládnuté nedá mi nespomenúť určitý pocit samoúčelnosti. V hlavných úlohách bez väčších rečí dominuje Ivan Palúch ako ústredná postava a potom kňaz v podaní Michala Dočolomanského. Ostatný sú akosi do počtu. Počet nepriateľov, intríg a osudových žien je až príliš bohatý aby sa mu dostalo dostatočného priestoru, aj napriek trom hodinám. Film totiž ako keby nevedel čo presne chce znázornením Šangalovho života povedať. Náznaky, na drámu alebo romancu tam sú, ale sú akosi nedotiahnuté. Veľké plus a vlastne jeden z hlavných kladov celého filmu je kamera Juraja Šajmoviča - dynamická, hravá a vyžívajúca sa v dlhých záberoch. Serál, ktorý nie je zlý na to v akej dobe vznikol, ale ktorý mi nedokázal veľmi čo ponúknuť. Takže lepší priemer.(28.4.2012)

• - Točilo se v Popradu a skanzenu Zuberec. Natáčelo se i v Spišském Podhradie, Mlyňanech, Dražovcích a Levoči. (M.B)

• - Seriál mal pôvodne režírovať Elo Havetta, ale nakoľko jeho filmy putovali do trezoru, na poslednú chvíľu mu bola réžia odobraná. (corona)