Vyborny trojdielny film s prihladnutim na dobu vzniku 1972 sa tvorcom mimoriadne vydaril. Putovave rozpravanie o ceste prenasledovaneho mladika a jeho osudy na potulkach svetom ktore ho nekoniec dovedu az k sibenici. Vyzdvihol by som asi Juraja Kukuru ktory tu podal podle mna svoj zivotny vykon. Jeho postavu som mal vo svojich mladych rokoch ako vzor najhorsieho zlosyna. "Vitaj Adamko, uz ta tu cakame". 85%(4.4.2009)

Historicko - romantická a navyše značne ironická freska nabitá slovenskými hviezdami. A mám taký pocit, že toto je jediný naozaj filmový zárez pre éterickú TATIANU HRIVNÁKOVÚ. (7.7.2009)(7.7.2009)

Osudy dedinského chlapca v 17. storočí neboli od začiatku ľahké, ale film ich podáva vtipne a odviazane, väčšinou až príliš. Dráma pri prelietavaní od jednej historky k druhej sa v rýchlosti stráca a zostáva len jediná hlavná myšlienka trvalého úteku od prenasledovateľa. Lepšie tri hviezdy, a možno keď sa to v ďalších častiach trochu ukľudní, tak to bude lepšie. –––– Čo je lepšie? Odvisnúť na dedinskej šibenici, alebo skončiť po pansky pod sekerou mestského kata?(11.3.2016)

Tento trojdielny historický film mám moc rád. Ivan Palúch ako Šangala je výborný ale jasne tu prevažuje záporná postava v podaní Juraja Kukuru. Ten to zahral fantasticky. Nezabudnuteľný je aj J.Dódzy ( teátro prišlo). Atmosféra je vystihnutá presvedčivo. Pamätám si na scénu, keď sa cez božie oko dívali na sexi O.Šalagovú.......Už ťa čakám Adamko ha ha.....80%.(9.11.2010)

jeden z najposobivejsich filmov slovenskej kinematografie, ak nie vobec najlepsi. zo zaverecnej sceny ma dodnes mrazy.(12.2.2008)

• - Seriál mal pôvodne režírovať Elo Havetta, ale nakoľko jeho filmy putovali do trezoru, na poslednú chvíľu mu bola réžia odobraná. (corona)

• - Točilo se v Popradu a skanzenu Zuberec. Natáčelo se i v Spišském Podhradie, Mlyňanech, Dražovcích a Levoči. (M.B)