Profesor Vlk (F. Smolík) vyučuje na pražské obchodní akademii podle učebnic, které sám sepsal. Jeho studenti se musejí učit poučky slovo od slova. Avšak tři z nich – Karel Toman (R. Hrušínský), Vašek Pelíšek (J. Kemr) a Ivan Javorský (V. Salač) nastoupí o prázdninách na praxi u podnikatele Josefa Vichra (F. Kreuzmann) a s hrůzou zjistí, že jejich nabiflované znalosti jsou v reálném životě k ničemu. Vědí sice, k čemu slouží který formulář, ale nedovedou ho kloudně vyplnit, stejně jako nedovedou napsat obchodní dopis. Když se Karel odváží říct to později ve škole profesorovi do očí, vznikne problém. Vlk totiž nehodlá na „osvědčených“ metodách výuky nic měnit, a naopak podá návrh na Karlovo vyloučení z akademie. Osud odvážného studenta je tak v rukou profesorského sboru, který má o všem hlasovat, především však v rukou profesora Vlka… (Česká televize)

Pitryx

Nejvíc jsem se bavil u nadávek profesora Vlka. Ono jde i jinak o svěží dílo, až na pár velkých chyb. Ta jedna je ta o morálním poselství. Přišlo mi to jako, že studenti vyhráli jen nátlakem Karlovy sebevraždy, i když on o ní přímo nepíše. Ta druhá chyba je ve více filmech. To ti studenti nevěděli, že je konec přestávky, nebo začátek vyučování? Já jen že jsou silně překvapeni, když některý z profesorů vstoupí do třídy. Přesto snímek hodnotím jako mírně nadprůměrný. ()

ostravak30

Všechny ty školní předválečné komedie považuju spíše za filmy o škole než jako skutečné komedie. Temto film není výjimka. Filmaři poukazují na fakt, že rozdíl mezi učivem a praxí je obří. Zajímavé je, v tomhle ohledu školství dosud absolutně nepokročilo. I dnes studenti akorát našprtají na zkoušky, ale v praxi jsou absolutně nepoužitelní. Proč tomu tak je, na to odpovídá již Jaroslav Marvan. Každá škola má mít přidružený podnik/firmu, kde studenti mají praxi a mohou hned znalosti vyzkoušet. Dnes ovšem žáci ještě více než kdy jindy spoléhají na dvacáté první století a tedy Google, Youtube a Wikipedii. A je to bohužel čím dál horší. Už dnes studenti neznají události kolem sametové revoluce. A školství má zase za úkol do žáků narvat co nejvíce znalostí bez ohledu na to, zda a jak je budou moci využít. ZJak je uvedeno v zajímavostech, učitele Svatopluka Beneše a studenty Hrušínského s Kemrem dělí jen pár let. Faktem je, že Benešovi bych jednadvacet nehádal, fakt vypadal starší. ()

Danulinda

Úroveň vzdělávání českých studentů je tragická již mnoho desetiletí a bohužel ani tento pravdivý film nedokázal změnit fakt, že již od základní, přes střední až po vysokou školu se pouze biflují věci zpaměti (ať už z matematiky či cizího jazyka atd.), aniž by jim většina studentů opravdu rozuměla, a také druhý fakt, že valná část výuky na všech stupních škol je v praxi zcela k ničemu. Je to smutné, ale je to tak a dokud se nezmění zákony o tom, že vyučovat může jen ten, kdo má papír z pedáku, který v drtivé většině připravuje budoucí učitele zcela špatně a tím nedostatečně, a že naopak nemůže vyučovat ten, kdo sice na to v pohodě má jak vědomosti, tak umí i danou látku opravdu vysvětlit, ale holt na to nemá "u nás nic nevypovídající lejstro", nikdy se úroveň na našich školách nezlepší. Pak je ještě druhá možnost, a to ta, že pedák připraví budoucí učitele tak, jak by měl, tedy namísto holé teorie i praxi v dostatečné míře, ale to je jasná utopie při zkostnatělosti našeho školského systému a mimo realitu vyučujících pánů docentů a profesorů, kteří často sami neumějí danou látku opravdu kvalitně a jasně vysvětlit, namísto pouhého výkladu, ke kterému žádný docent není potřeba, protože k výkladu bohatě postačí kniha. Takže toto je vážení občané stav našeho školství, takto špatně to u nás bohužel funguje ... ()

Gig

Pokud bych měl vybrat ještě výborný film ze studentského prostředí, který vznikl před válkou, tak bych zvolil tento. Opět tu máme Hrušinského i Kemra, máme tu vynikajícího Smolíka, i když ne tentokrát toho hodného učitele, máme tu pomateného Kovaříka, který se mi zdá vůbec nestárne. Mě připadá pořád ten starý, co hrál o čtyřicet let později v Marečku, podejte mi pero. A to je o čtyřicet let mladší :). Navíc tu máje Marvana, Františka Kreuzmanna, který hrál negativního profesora ve známějších filmech. Navíc je tu moje oblíbený ďáblík s něhou v očích Nataša Gollová. ()

honzic

Podobné jako Škola, základ života, Cesta do hlubin šťudákovy duše nebo Kantor ideál, tyto komedie ze školského prostředí vždy potěší a je s podivem, jak to zvládaly natočit v tak těžké době. Hodnocení: 65 % ()

Aidina

Takové věčné téma – rozdíly mezi teoretickým vyučováním ve škole a skutečnou praxí. Nejlépe to asi vystihl Johann Wolfgang Goethe, když řekl : "Šedá je teorie, zelený je strom života". ()

PTuranyi

Milá mravoučná veselohra ako je už pri predvojnových snímok zvykom je odrazom svojej doby. Priemerná produkcia nekazí príbeh ale neprináša nové žiadne nápady. Herecké výkony sú často ochotnícke a v rámci príbehu malo uveriteľné. Z ostrieľaných bardov dostal naviac priestoru František Smolík v úlohe "prevelice" prísneho profesora Vlka, ktorá je až karikatúrou vy Filištínci makabejští. Zaujímavé je vidieť Josefa Kemra a Františka Filipovského, ktorých poznám až z neskorších filmov kde už hrali starých pánov. Téma školskej teórie a jej problém uplatnenia v praxi je však stále aktuálny. ()

alimraj1

Tento film mě oslovil především hlavní ideou, a to rozdílem mezi teoretickou a praktickou částí výuky. Toto téma je totiž aktuální i dnes, po dvaaosmdesáti letech od vzniku této komedie. Dnes se mládež snaží vyhýbat oběma, což má katastrofální následek nejen na neustálý nedostatek pracovní síly. Vím, ekonomika je jiná, ale i tak se nad tím vyplatí mírně zamyslet.    Co se týče hereckého obsazení, nemám žádných výhrad. Hrušínský, Kemr, Salač a Májová jakožto studenti Obchodní akademie, Gollová, Beneš, Smolík a Kovářík v roli profesorů. Komu by se to nemohlo líbit?     Dostatek úsměvných situací (sbor ve skříni, mimozemská příšera,...) všemu dodává efekt.  „I profesor se může ve škole něčeho užitečného naučit!“ ()