Byla nejen královou milenkou, ale i rádkyní. A to jí Francie nemohla odpustit... Slavná markýza de Pompadour (1721–1764) pocházela z obchodnické měšťanské rodiny, i když se traduje, že jejím skutečným otcem byl finančník Le Normant de Tournehem, který se také postaral o její budoucnost, uvedl ji do společnosti a provdal za svého synovce Charlese-Guillauma dÉtiolles (1741). Ludvíka XV. potkala na svatbě jeho syna. Události nabraly rychlý spád a po rozluce manželství a přijetí mezi dvorní dámy, se stala oficiální milenkou krále Ludvíka XV., což trvalo až do roku 1751. Hned na počátku jejich vztahu jí král udělil titul markýza de Pompadour a takto vešla nejen do dějin Francie, ale i celého světa. I když pak už neudržovala s králem milenecký poměr, byla stále jeho důvěrnou přítelkyní až do své předčasné smrti. (Česká televize)

PaRi

Ale ano, viděl jsem již lepší filmy o historických osobostí, ale tento neurazí a dokoukáte ho bez problémů do konce. Tu hvězdičku na víc dávám ze slabosti pro tuhle dobu a za skvělou výpravu a za snahu herců v hlavních postavách, kteří odvedli maximum v poněkud mdlé režii. ()

Amonasr

Docela svižně natočený snímek v dobových kostýmech a kulisách, který i přes dvoudílnou stopáž zachycoval jen letmo a dost povrchně klíčové okamžiky života madame Pompadour, jejího vztahu s Ludvíkem XV. a jejího pověstného vlivu u dvora. Asi  ale ani nešlo postihnout větší emoční hloubku postav na úkor široké popisnosti. To sice dalo možnost seznámit se podrobněji s touto zajímavou osobností, ovšem do jisté míry to snížilo uměleckou hodnotu filmu. Závěrečný patos pak zbytečně překryl sympatickou věcnost, kterou si po většinu času snímek zachovával. ()

ostravak30

Příběh o markýze de Pompadour toho sám o sobě asi nemá moc co nabídnout. Byla jeho milenkou, pak nebyla, měla děti a pak neměla. To asi nejzajímavější je, že to byla velmi pokroková žena, která se zajímala o vědu a výzkum a byla schopna racionálně zpochybnit vliv církve, což tato instituce nesla velmi nelibě. Jinak ale Intriky královského dvora jsou chvíli zajímavé, chvíli ne. Jde čistě o televizní zpracování a jde to vidět, hlavně na hereckém ansámblu. Výprava celkově nevypadá zle. ()

mosem

zdařilý film, respektující historické skutečnosti, dobové reálie i atmosféru. Pokud jde o herecké výkony, pro mne osobně byla nejlepším výkonem manželka Ludvíka VI. královna Marie Leszczyńská v podání Charlotte de Turckheim s její bezemočností. ()

Teachman

Námět a zápletka: 4/10 ... Vizuální stránka: 6/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 4/10 ... Celkový dojem: 4/10. ()

DrifterSoul

Už jsem to tu někde napsal. Mám rád filmy, jež diváka seznamují s historií a osobnostmi daných dob, které jakýmkoliv způsobem ovlivnili tok dějin (v politice, umění, vědě...).  A pokud kromě "rozšíření obzorů" nabídnou i příjemnou, inteligentní, vtipnou podívanou (zde navíc "kostýmní" pastvu pro oči), pak potěší i duši.  A to je přesně daný případ.... Note: pěkný komentář napsal FireTight v 2010; oceňuji :-). ()

babuca

pekný 2 dielny film vrele odporúčam pre milovníkov historických filmov Výborne sprevádza diváka nástrahami života na kráľovskom dvore Ludovíta XV. Rozhodne historicky verný film, ktorý sa vyhol zbytočným americkým pátosom. Kto nemá rád historiu bude sa asi nudiť ()

JARDAHONDA

Krásná Jeanne Poisson se díky sńatku zorganizovaném ambiciózní matkou stává madam d´Etiolles a vyjíždí dobýt srdce mladého a svůdného krále Ludvíka XV., do něhož se šíleně zamiluje. Madam de Pompadour, vášnivá milovnice, ochránkyně osvícenců a milenka krále, se stala navzdory a proti všem po dobu 20. let "vládkyní" jednoho z nejmocnějších národů světa. Dokázala být "první ženou Francie" dříve, než tato funkce vůbec vznikla. ()