Big Lebowski

• slovenský

Big Lebowski

Komedie / Krimi

USA / Velká Británie, 1998, 117 min

80% - Moc pěkný film, co člověka vtáhne, pobaví, překvapí, znejistí, zkrátka cokoli, ale neosloví. Proto nemohu dát plný počet. Forma vyprávění na začátku a na konci filmu se mi vyloženě nelíbila, a přišla mi naprosto zbytečná. Hlavní klady zde vidím ve vypracovanosti postav, a sice především těch vedlejších. Zejména Steve Buscemi a Philip Seymour Hoffman na sebe strhli veškeou mou pozornost ať se nachomýtli v jakémkoli rohu obrazovky. Big Lebowski, ačkoli nespnil má velká očekávání, je film, jež stojí za shlédnutí, a ke kterému se budu rád vracet.(24.4.2006)

Jedna z největších coenovských pecek (lepší je asi jen Fargo). Zápletka vystavěná kolem pomočeného koberce je opravdu skvělá. Herecké obsazení je výborné (hrají zde i mí oblíbenci Buscemi a Stormare) a hlášky typu "Říkejte mi Dude" vešly skoro do historie. O tom, že bowling je nejlepší sport všech dob, už po tomhle filmu snad nepochybuje nikdo, a pokud by snad pochyboval, tak John Goodman vezme bouchačku a s její pomocí dotyčného "obrátí na pravou víru" - viz přešlap.(23.7.2002)

• sud

Hodně lidí mi tento film doporučilo. Pustil jsem si ho a začátek mne navnadil. Ovšem to bylo všechno. Všecho co se odehrálo dál vtipné moc nebylo a nebo mi to s občasnými nadějnými záblesky (prakticky skoro všechny scény z bowlingu a s Julianne Moore), které stejně vyšuměly, prostě vtipné vůbec nepřišlo. Herci jsou skvělí, o tom není řeči. Jeff Bridges je neodolatelný flákač, John Goodman dobromyslně psychopatický veterán a Julianne Moore ač s netradiční imidží, přesto sexy. Jinak spoustu slibných postav a herců (John Turturro, Steve Buscemi, Sam Elliot) zůstalo nevyužito. Škoda, "Big Lebowski" mne zklamal na celé čáře. 40%.(18.4.2008)

Bratia Joel a Ethan Coenovci majú na svojom konto viacero snímkov, ktoré určite stoja za pozretie. Páči sa mi ich prístup k filmárčine. Ešte sa nestalo, že by som sa pri sledovaní filmu z ich dieľne nudil. Točia skvelé veci. No keby som si mal vybrať jedno dielo, ktoré považujem za vrchol ich tvorby, tak by to bol zrejme "Big Lebowski". Zábavná komédia o pohodovom flákačovi Dudovi z Los Angeles. Jeff Bridges je v titulnej úlohe absolutne perfektný a John Goodman mu výborne sekunduje. Premyslený scenár, nápaditá kamera, parádny soundtrack, špičková réžia... päťhviedičkový film. *****(11.10.2012)

Výborná komedie, ale nebudu zapírat, že jsem čekal víc, protože jsem slyšel už snad milionkrát samé superlativy…Coenovci točí s pevnou rukou a kamera je bez chyby, hodně hlášek, dobrý humor, sympatičtí herci, trapné a směšné scény, působivý soundtrack, ani pro kouzelné slovíčko „fuck“ se nejde daleko, hlavní osazenstvo je skvělé ;-) hlavně věčně okřikovaný Buscemi ;-) čekal jsem víc i tak hodně dobrá zábava – 8/10*(7.5.2008)

• - V závěru obřadní scény na skále u moře se v záběru objeví náhodně jdoucí postava. (Pepinec)

• - Kaviareň, kde Walter (John Goodman) a Dude (Jeff Bridges) sedia pri odseknutom prste, je rovnaká ako vo filmoch Gauneri (1992) alebo Kult hákového kríža (1998). Volá sa Johnie's Coffee Shop, je v Los Angeles a používa sa len na filmovanie, nie na ponuku jedla alebo pitia. (ZinedineCR7)

• - Jesus má v svojich tesných nohaviciach viditeľnú "hrču". Herec John Torturro tam v skutočnosti mal sáčok s vtáčim zobom. (ZinedineCR7)