Big Lebowski

Big Lebowski

• Austrálie

Komedie / Krimi

USA / Velká Británie, 1998, 117 min

Jednoznačne najlepší Coenovci. Hláška za hláškou, pohodový Jeff, večne nasratý John Goodman, zakríknutý Buscemi, "vaginálna" umelkyňa Julianne Moore a hlavne "nikdo nevy..e s Ježišom" John Turturro. Film o tom, čo sa stane keď vám " pochčijou tepich" a Váš menovec je miliardár ktorému nemeckí nihilisti unesú manželku - pornohviezdu .... no nestačí to ? Tak potom ešte krásne pohodové trávové stavy za tej najpohodovejšej hudby akú si ani predstaviť neviete.(5.7.2004)

Není Lebowski jako Lebowski to se v tomhle případě potvrdilo zcela jednoznačně. Když Vám američan asijského původu pochčije tepich tak je třeba věci napravit i když jste nejlínější člověk nasvětě , to je jasné.Tomuhle dílku nechybí nic neskutečně vtipné hlášky, vynikající kamera, přímo mistrovské herecké výkony všech zcela absurdních postaviček. No nic seru na komentář jdu hrát bowling.(24.6.2006)

Poprve jsem viděl v roce 1998, ale až tak od roku 2002, když jsem začal hrát bowling, mě film plně oslovil...viděl jsem cca 30× a vždy si vše znovu užiji, každá scéna i postava má co do sebe. White Russian (1/6 kahlua, 2/6 vodka, 3/6 milk), alternativou je pak Black Russian (1/6 kahlua, 2/6 vodka, 3/6 cola).www.biglebowski.cz(22.12.2011)

Můj největší filmový rest, který jsem stále odkládal, až jsem si konečně našel čas a zhlédl tento kult. A je to kult se vším všudy, podivnými postavičkami, skvělými hláškami a nezapomenutelnými hereckými výkony. Jeff Bridges si svým Dudem postavil pomník, který jen tak něco nezbourá a stejně tak John Goodman, jehož postava mě z celého filmu dostala asi nejvíc. Velmi příjemně překvapila i Julianne Moore. Ne že bych tedy o jejím herectví někdy pochyboval, ale tady jsem jí to fakt sežral i s navijákem. Zábava ve stylu Tarantina, nebo vlastně bratří Coenů, teď už ano!(10.5.2009)

Kdo by po téhle geniálně ujeté komedii bratrů Coenů ještě pochyboval o tom, že jsou těmi nejoriginálnějšímíi tvůrci současnosti? Ukousnuté ucho letící vzduchem, bowling jako životní styl, němečtí nihilisté a jeden takový Dude, který prochází svým povalečským životem a nestačí se divit, co se kolem něj děje. No není ten Coenovic bizarní svět úžasný?(20.5.2002)

• - Spoiler: Okrem dňa, keď zomrie, zvalí Donny (Steve Buscemi) pravidelne všetky kolky. (ZinedineCR7)

• - V závěru obřadní scény na skále u moře se v záběru objeví náhodně jdoucí postava. (Pepinec)

• - Rovnako kultovým ako film sa stal aj sveter značky Westerley, ktorý v tom čase bol už 20 rokov na trhu. Jeff Bridges si ho na nakrúcanie priniesol z vlastného šatníka. Originál Westerley si dnes už len ťažko môžu dovoliť stratené existencie ako Jeff  "Dude". Jeho cena od úspechu filmu vzrástla na viac ako 200 eur. (Zdroj: časopis Eurotelevízia) (krasomama)