poster

Big Lebowski

 • USA

  The Big Lebowski

 • Velká Británie

  The Big Lebowski

 • Slovensko

  Big Lebowski

 • Kanada

  The Big Lebowski

 • Austrálie

  The Big Lebowski

Komedie / Krimi

USA / Velká Británie, 1998, 117 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Divočák
  ****

  Těžko věřit, že tenhle vousatý povaleč s tváří Jeffa Bridgese kdysi proháněl samotného King Konga. Lebowského filosofie je totiž jasná. Válet se doma v županu, popíjet pivko, hulit a mimo "pracovní dobu" si zajít na bowling. Když mu ale jednoho krásného večera vtrhnou do domu dvě gorily, vymáchají mu hlavu v záchodě a pochčijou koberec, začíná být jasné, že jeho život v příštích okamžicích nabere uplně jiné otáčky. Lebowski je povaleč a pohodář první třídy a Jeff Bridges nikdy v životě nepůsobil tak přirozeně a cool jako právě tady. Jeho postava si už od první minuty na plátně jasně říká o kultovní status a když se "DUDE" napije upraveného "bílého rusáka" a vydá se s kouzelnou jiskrou v očích do snové boulárny, musí být všem jasné, že je ruka v rukávě. Kolem Lebowského se ale točí další spousta bizardních postav v čele s militatntním židem Goodmanem, které svou šíleností dosahují pomalu hodnot Hudson Hawka a dělají tak z téhle komedie neskutečně zábavnou záležitost. Škoda jen, že tvůrci v některých momentech ještě trochu víc netlačili na pilu, mohlo to klidně dopadnout ještě o fous líp.(2.8.2007)

 • Matty
  ****

  Neo-noir podle Coenů. Voice-over nepatří protagonistovi, ale anonymnímu cizinci ve westernovém ohozu (čím je zesílen mýtotvorný charakter ironického vyprávění). Hlavní hrdina není soukromý detektiv ani pojišťovací agent, nýbrž archetypální devadesátkový "slacker" (s některými rysy květinového dítěte), který kromě hraní bowlingu, poslouchání zvuků velryb a popíjení Bílého Rusa nic nedělá a vyniká pouze v zevlování. Spouštěčem veškerého dění není vražda ani soška Maltézského sokola, ale prostě pochcaný tepich. Až na jeden infarkt nikdy nejde o život, ale nanejvýš o ufiknutý malíček nebo intimní seznámení s fretkou. Femme fatale s odzbrojující otevřeností přiznává, že má ráda sex a s okolním světem komunikuje vaginou (resp. vaginálním uměním). Konec vyznívá tak nějak do prázdna, jako kdyby se vlastně nic nestalo, což je pocit vystihující nejen postavu Dudea, ale vlastně celý film. Pro někoho iritující vyprázdněnost, pro mě hláškami napěchovaná ukázka nesmírně zábavného nenaplňování dokonale osvojených žánrových konvencí. 85% Zajímavé komentáře: Marius, StarsFan, Pacco, ABCD Marta, Bobek15, Bilky(25.9.2005)

 • H34D
  *****

  Tento opus magnum bratří Coenů představuje perfektně namíchaný drink pestrých ingrediencí a neopakovatelné chuti. Spletitá kriminální historka naplněná zajímavými postavami s rozličnými motivacemi je jen základ tohoto brilantního nápoje, který vás hodí do pohody, jak nic jiného, aniž by na vás zanechal jedinou negativní stopu opilosti... Dude dozajista patří mezi ty nejpříjemnější filmové charaktery vůbec, k tomu Goodman s jeho nejlepším výkonem a - džízis - co teprv Torturrův Jesus? Scénář je naprosto geniální, nabitý pestrými, údernými dialogy a hromadou neuvěřitelně vtipných a absurdních momentů... K tomu vkusná hudební intermezza, drobný myšlenkový přesah a máme zde, dle mého názoru, jeden z nejlepších filmů všech dob. 10/10(22.12.2008)

 • FlyBoy
  *****

  Fakt fuckin´ dobre napísaná neobyčajná seanca plná smiešnych drbov a presvedčivých hereckých pochodov, ktorým kraľuje dvojica Bridges/Goodman a v tandeme ich perfektne kryje Buscemi, ktorý musí stále držať hubu:). Aký je a čo obľubuje Dude je už všetkým jasné, kto však ešte nepozná uletenú story o ČLOVEKU menom Jeff Lebowski, nech nerozmýšľa a začne sa ihneď baviť. Coenovci boli totiž v najlepšej forme a neponechali nič náhode...(30.4.2009)

 • Spiker01
  ****

  DUDE! Pravý filmový fanoušek nejde za mainstreamem. Hledá ve světě filmu klenoty. Filmy s přesahem, které mají co říct i po letech. Osobně doufám, že nikdy nebudu zatvrzelý odpůrce jakéhokoliv blockbusteru a občas přecijen dokážu vypnout mozek a užít si i to. Zároveň si však chci užívat filmy jako Big Lebowski. Stále jsem zatím do této fáze nedospěl, nicméně kvalitní dílko ještě poznám a tato bláznivá jím bezpochyby je. Nenuceně a líně, ale je :) PS : Nečekal bych, že Dude bude ten rozumnější, ale když vidím vyšinutého Johna Googmana, který je zkrátka a jednoudše boží, už se nedivim ničemu. A přitom chtěl jenom ten zasranej koberec :P 80%(30.5.2015)

 • - Dude (Jeff Bridges) sa objavuje v každej scéne. Dokonca aj v tej, kde si nihilisti objednávajú palacinky v reštaurácii. V pozadí môžeme vidieť sivú dodávku, v ktorej je s Walterom (John Goodman). (hradecek)

 • - Jesus má v svojich tesných nohaviciach viditeľnú "hrču". Herec John Torturro tam v skutočnosti mal sáčok s vtáčim zobom. (ZinedineCR7)

 • - V scéne, kde Dude (Jeff Bridges) vytiahne z auta Da Fina (Jon Polito), ktorý ho celý čas sledoval, mu ten povie, že je "brother Shamus". Ide o slangové označenie súkromného detektíva alebo policajta. (RigorMortis)