Big Lebowski

• Nizozemsko

• Austrálie

Komedie / Krimi

USA / Velká Británie, 1998, 117 min

Perfektní pecka, která se zpočátku tváří úplně nevině a z přibývajícími minutami se mění ve složitý příběh se spoustou zvratů. Obsazení je kapitolou samo pro sebe, protože kdokoliv se ve filmu objeví ze sebe vydává to nejlepší. Můj největší favorit je bezpochyby John Goodman v roli Dudova kamaráda Waltera (přešlap a finální bitka rulezz :-).(20.10.2006)

• RHK

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jedna ze 140 nejlepších komedií - 140 Greatest Comedy Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Bratry Coeny mám rád, dokonce Joela mám mezi 10 oblíbenými režiséry, viděl jsem od nich čtyři skvělé, vtipné a téměř dokonalé filmy. Ale Big Lebowski je jiný snímek, to nejsou moji Coeni. Je to divný a nevtipný film, místy trapný a celou dobu nudný. Ukažte mi, kde jsou ty údajně vtipné hlášky, alespoň jednu jedinou. Jistě, pořád tu máme špičkovou kameru, skvělé herce, ale přesto - tenhle film je pro mne jeden velký fuck... Sorry (a zdravím uživatele "lebowski"). Trailer je zde: http://www.csfd.cz/film/1604-big-lebowski-big-lebowski-the/videa/(21.6.2009)

"Pretože občas sa objaví chlap - nechcem povedať, že hrdina, pretože kto je hrdina? -, ale niekedy sa proste objaví chlap (a ja tu hovorím o Dudeovi), ktorý proste presne patrí na nejaké miesto a v nejakú dobu a to je práve Dude z Los Angeles, a aj keď je taký chlap flákač, a Dude bol – možno najväčší v losangelskom okrese, čo ho zrejme radí pomerne vysoko v celosvetovom rebríčku -, niekedy je ten chlap... ten chlap... dočerta, stratil som niť.“ Úplne šialená žánrová zmeska, v ktorej okrem fyzických gagov, kedy postava A hodí postave B do hlavy popolník, naplno excelujú bravúrne dialógy a jedinečné a nenapodobiteľné „chcípacké/bukowské“ postavy (Steve Buscemi ako magor, ktorého nikto nepočúva alebo John Turturro ako „Ježiš, ktorého nikto neojebe, hajzli“). Výborný scenár len občas stráca dej (tradične nudná až fádna Julianne Mooreová), ale inak neodolateľná bomba.(9.11.2004)

Pri prvom pozreti asi pred desiatimi rokmi som mal s tymto filmom trosku problem, ale nastastie som sa konecne dockal reprizy a vobec som to neolutoval. Coenovci si tak dali zalezat na scenari a dialogoch, ze opät podobne, ako aj pri filme PO PRECTENI SPALTE (2008) s G. Clooneym som sa nasmial takmer narovnako a vidiet tolko znamych hviezd v jednom filme, to sa casto nevidi. Znechuteny Jeff Bridges, ktoreho omylom dost brutalne prepadli, pretoze si ho gangstri poplietli s inym Lebowskim a v najnevhodnejsich chvilkach flegmaticky John Goodman ma vzdy dostali do smiechu vtedy, ked nic nevyslo tak, ako si to naplanovali. A chudak Steve Buscemi, toho radsej ani nebudem komentovat. Taktiez ma prekvapila uloha Julianne Moore, ktoru som si v takejto ulohe ani nevedel predstavit. Proste skvela cierna komedia, ktoru si kedykolvek rad znovu zopakujem, aj ked ku koncu uz trosku stracal film na humornom tempe. _______ Jeff Bridges - (Jeffrey Lebowski - Dude) +++ John Goodman - (Walter Sobchak) +++ Julianne Moore - (Maude Lebowski) +++ Steve Buscemi - (Theodore Donald 'Donny' Kerabatsos) +++ David Huddleston - (Jeffrey Lebowski - The Big Lebowski) +++ Philip Seymour Hoffman - (Brandt) +++ Tara Reid - (Bunny Lebowski) +++ Peter Stormare - (Nihilista, Uli Kunkel / Karl Hungus) +++ John Turturro - (Jesus Quintana) +++ David Thewlis - (Knox Harrington) +++ Sam Elliott - (Cudzinec) +++ Ben Gazzara - (Jackie Treehorn) +++ Produkcia: Ethan a Joel Coenovci, Eric Fellner +++(6.7.2012)

Čím jsem starší, tím víc jsem závislá na tomhle filmu. Přiznávám se, že když jsem ho poprvé asi v deseti letech viděla, byl na mě trochu tvrdý a moc se mi nelíbil. Mezitím jsem ale nezávisle začala bowling "tak trochu hrát" a náplní mého běžného týdne se stalo alespoň nějaké to volné odpoledne strávené s bowlingovou koulí v ruce (mimochodem, můj dosavadní rekord je 226). A pak jsem najednou znovu po letech znovu narazila na Big Lebowskiho a jednoduše jsem se do něj zamilovala :-) Bowling je tu zobrazenej jako životní styl a hlavní postavou je chlapík, jehož největším posláním je dostat náhradu za koberec, kterej mu zničili (ošlivě řečeno pochcali) gangsteři... tak tvrdý, hnusný, odporný a přitom tak krásný. A Jeff Bridges je v roli největšího flákače, jakýho si umíte představit, prostě bezkonkurenční. Dodatek 5. září 2007 Tuhle jsem na Thassosu poslouchala místní rádio a zaslechnu nějakou hrozně příjemnou kytarovou písničku... říkám si, že to sakra odněkud znám a po příjezdu domů si podle slov, který jsem odchytila, zjistím na internetu, že je to Just Dropped In od Kennyho Rogerse, fanoušky tohoto filmu také známé díky jedné snové scéně. Touto nesmyslnou vsuvkou chci tedy ještě dodatečně pochválit i výborný soundtrack složený ze písní hippie generace nebo třeba taky Boba Dylana.(3.2.2006)

• - Už počas nakrúcania bola Julianne Moore tehotná. Čakala vtedy svojho syna Caleba. (Fabrinka)

• - Auto patřící Bunny Lebowski (Tara Reid) je Jaguar XJ-S 1989. (TheDon)

• - V průměru je slovo 'fuck' (či jeho modifikace) vyřčeno 2,4 krát za každou jednu minutu. (Dromedár)