Big Lebowski

• Kanada

• Austrálie

Komedie / Krimi

USA / Velká Británie, 1998, 117 min

Neo-noir podle Coenů. Voice-over nepatří protagonistovi, ale anonymnímu cizinci ve westernovém ohozu (čím je zesílen mýtotvorný charakter ironického vyprávění). Hlavní hrdina není soukromý detektiv ani pojišťovací agent, nýbrž archetypální devadesátkový "slacker" (s některými rysy květinového dítěte), který kromě hraní bowlingu, poslouchání zvuků velryb a popíjení Bílého Rusa nic nedělá a vyniká pouze v zevlování. Spouštěčem veškerého dění není vražda ani soška Maltézského sokola, ale prostě pochcaný tepich. Až na jeden infarkt nikdy nejde o život, ale nanejvýš o ufiknutý malíček nebo intimní seznámení s fretkou. Femme fatale s odzbrojující otevřeností přiznává, že má ráda sex a s okolním světem komunikuje vaginou (resp. vaginálním uměním). Konec vyznívá tak nějak do prázdna, jako kdyby se vlastně nic nestalo, což je pocit vystihující nejen postavu Dudea, ale vlastně celý film. Pro někoho iritující vyprázdněnost, pro mě hláškami napěchovaná ukázka nesmírně zábavného nenaplňování dokonale osvojených žánrových konvencí. 85% Zajímavé komentáře: Marius, StarsFan, Pacco, ABCD Marta, Bobek15, Bilky(25.9.2005)

• sud

Hodně lidí mi tento film doporučilo. Pustil jsem si ho a začátek mne navnadil. Ovšem to bylo všechno. Všecho co se odehrálo dál vtipné moc nebylo a nebo mi to s občasnými nadějnými záblesky (prakticky skoro všechny scény z bowlingu a s Julianne Moore), které stejně vyšuměly, prostě vtipné vůbec nepřišlo. Herci jsou skvělí, o tom není řeči. Jeff Bridges je neodolatelný flákač, John Goodman dobromyslně psychopatický veterán a Julianne Moore ač s netradiční imidží, přesto sexy. Jinak spoustu slibných postav a herců (John Turturro, Steve Buscemi, Sam Elliot) zůstalo nevyužito. Škoda, "Big Lebowski" mne zklamal na celé čáře. 40%.(18.4.2008)

Bohužel jsem od toho filmu čekal daleko víc. Ale to bratři Coenovi umí. Film, od kterého nic nečekám mě překvapí a u kterého mám vysoké mínění, tak ten mě nebaví. Nechci teda tvrdit, že mě Dude nebavil, ale čekal jsem to krapet vostřejší, než Dudovo chování. Asi jsem už v dnešní době vostřílenej a sleduju novou elitu arogantních kryplů v popředí s Gregory Housem, že mě nějakej Lebowski nemůže ani vytočit. Stejně jsem se ale bavil. Těch keců tam furt bylo dost na to, aby ten film měl důvod zkultovnět. U mě teda ne, ale i tak to bylo dobrý. Ten chlap je prostě Big.(4.11.2009)

Film s jednou z nejkrásnějších, nejsmutnějších a nejnenápadnějších postav v dějinách – Donnym Steva Buscemiho. Vedle hlučné dvojice Walter-Jeff se nebohý uťápnutý Donny takřka nedostane ke slovu (shut the fuck up, Donny!), přesto je tichým důkazem geniality bratří Coenů jako tvůrců postav. Osobně hlasuju proto pietní přejmenování filmu z "Big Lebowski" na "Quiet Donny", protože mě ten pokorný obličej Steva Buscemiho dojímá až k slzám. Nádherná komedie, krásně vystavěná a s humorem, který si nespletete.(27.1.2004)

Není Lebowski jako Lebowski to se v tomhle případě potvrdilo zcela jednoznačně. Když Vám američan asijského původu pochčije tepich tak je třeba věci napravit i když jste nejlínější člověk nasvětě , to je jasné.Tomuhle dílku nechybí nic neskutečně vtipné hlášky, vynikající kamera, přímo mistrovské herecké výkony všech zcela absurdních postaviček. No nic seru na komentář jdu hrát bowling.(24.6.2006)

• - Hned v ůvodní "wc scéně", kdy je Big Lebowski (Jeff Bridges) konfrontován s vnitřkem své toaletní mísy, se ve střizích mění pozice muže, který jej drží a topí v míse. (Jirka_Globus)

• - V upravenej verzii bola Walterova (John Goodman) veta pri rozbíjaní auta „This is what happens when you fuck a stranger in the ass!" zmenená na „This is what happens when you find a stranger in the Alps!" (ZinedineCR7)

• - Walter Sobchak (John Goodman) nosí hodinky značky Casio DW-5900. (dyfur)