Big Lebowski

• slovenský

Big Lebowski

Komedie / Krimi

USA / Velká Británie, 1998, 117 min

Kdyz jsem videl plakat na tento film, rikal jsem si, co to amici zase splacali za pitomost. Po jeho shlednuti jsem prozrel, jedna se asi o nejlepsi americkou komedii desetileti. Jeff Bridges prekvapil a z jeho postavy se stala temer legenda a podcenovany John Goodman konecne taky ukazal co v nem drime.(3.9.2003)

Poprve jsem viděl v roce 1998, ale až tak od roku 2002, když jsem začal hrát bowling, mě film plně oslovil...viděl jsem cca 30× a vždy si vše znovu užiji, každá scéna i postava má co do sebe. White Russian (1/6 kahlua, 2/6 vodka, 3/6 milk), alternativou je pak Black Russian (1/6 kahlua, 2/6 vodka, 3/6 cola).www.biglebowski.cz(22.12.2011)

Umaštěný flákač Dude, vznětlivý sionista s vietnamským traumatem Walt („Napiš si přešlap!“) a Donnie, co by měl nejspíš držet hubu. Trojka amatérských hráčů bowlingu, které urinou potřísněný tepich vyvede z reality všedních dnů. Tohle bratří Coenové umí na jedničku, jen škoda omezeného prostoru pro prznitele školaček a mistra leštění bowlingových koulí Jesuse Quintanu..(29.8.2008)

• RHK

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jedna ze 140 nejlepších komedií - 140 Greatest Comedy Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Bratry Coeny mám rád, dokonce Joela mám mezi 10 oblíbenými režiséry, viděl jsem od nich čtyři skvělé, vtipné a téměř dokonalé filmy. Ale Big Lebowski je jiný snímek, to nejsou moji Coeni. Je to divný a nevtipný film, místy trapný a celou dobu nudný. Ukažte mi, kde jsou ty údajně vtipné hlášky, alespoň jednu jedinou. Jistě, pořád tu máme špičkovou kameru, skvělé herce, ale přesto - tenhle film je pro mne jeden velký fuck... Sorry (a zdravím uživatele "lebowski"). Trailer je zde: http://www.csfd.cz/film/1604-big-lebowski-big-lebowski-the/videa/(21.6.2009)

Úžasný, úžasný, úžasný! To, že bratři Coenové vytváří zamilováníhodné postavy, vím už dlouho, ale v tomhle filmu se teda fakt překonali. Big Lebowski by se měl pouštět českým filmařům aby viděli, že existuje i jiný typ pohodové komedie, než je ta stará známá "o obyčejných lidech". Jo a kdybych se měl rozhodnout, jestli se přidám k Dudeovcům, nebo Fargovcům, volil bych první možnost.(29.11.2008)

• - V závěru obřadní scény na skále u moře se v záběru objeví náhodně jdoucí postava. (Pepinec)

• - Spoiler: V snímkach bratov Coenovcov je postava hraná Steveom Buscemim (Donny) pri smrti vždy znázornená inak. V Millerovej križovatke (1990) je mŕtvola, vo Fargu (1996) mu vidno len nohy a tu je z neho len popol. (ZinedineCR7)

• - V roku 2002 odštartoval film v Kentucky svoj vlastný festival Lebowski Fest. Koná sa napríklad aj v takých mestách ako New York, Chicago či Londýn. Zúčastnili sa ho dokonca aj Jeff Bridges, John Goodman, Steve Buscemi, John Turturro aj Julianne Moore. V roku 2005 vzniklo taktiež náboženstvo zvané dudeizmus. (ZinedineCR7)