Big Lebowski

• slovenský

Big Lebowski

Komedie / Krimi

USA / Velká Británie, 1998, 117 min

Perfektní pecka, která se zpočátku tváří úplně nevině a z přibývajícími minutami se mění ve složitý příběh se spoustou zvratů. Obsazení je kapitolou samo pro sebe, protože kdokoliv se ve filmu objeví ze sebe vydává to nejlepší. Můj největší favorit je bezpochyby John Goodman v roli Dudova kamaráda Waltera (přešlap a finální bitka rulezz :-).(20.10.2006)

Kuželky, nihilisti, pochcaný tébich, polomrtvý scenárista, vaginální umělkyně, smradlavé spodky, kapela Autobahn, rukojmí a samozřejmě nechápavý Dude. Z těchhle ingrediencí dát do kupy něco tak dokonalého se může zrodit jen v hlavě génia, respektive dvou géniů, brášků Coenových. A já se s Dudem vždycky prvotřídně bavím a usrkávám přitom ze sklenky namíchaného bílého rusa, abych ten dojem z filmu vychutnal s dalším rozměrem ..(22.8.2014)

"Úroveň zábavy pro dospělé značně upadla. To díky videu. Teď když musíme konkurovat amatérům, nemůžeme si dovolit nic víc, jako je třeba příběh nebo kvalitu a city."                                                                                                             Film o týpkovi, kterému bych se v běžném životě vyhnula obloukem. :o) Pro mě velmi rozporuplný film. Má pěknou výtvarnou stránku, muzika šlape, co šlape, je skvělá, některé absurditky jsou roztomilé, situace úsměvné. Snové pasáže jsou vyšperkované, drobné detaily vymazlené. Jenže mi to neštymuje jako celek. Bruranský humor nemusím, jsou pasáže, které mě vyloženě baví, ale bohužel jsou prostřídané scénami, které jsou mi protivné. A vlastně mě to štve, protože Coeny mám ráda. A bowling taky.(22.8.2014)

Tak toto je ozaj cool dielko. Parádne som sa pobavil, naozaj. Film môže byť postavený aj na úplne primitívnom príbehu a je to cez to pecka, k čomu nesporne dopomohla perfektne zohraná dvojka Bridges-Goodman, kde má Goodman jednoznačne navrch a zahral to ozaj dobre. Trošku mi vadili tie strelené fantasy scény. P.S.:Ochutnajte White Russian, je to fakt delikatesa! 80%.(10.4.2006)

Je tam několik kvalitních hlášek a vtipných situací, ale asi jsem čekal podstatně větší nálož humoru (vzhledem k pověsti a kultu, který se kolem tohoto filmu za ta léta vytvořil), resp. ne vše, co ti dva vypustili z úst, mi nutně přišlo tak moc zábavné. Kriminální rovina je fajn, Dude je sympaťák, Walter už trochu menší, naopak mě velmi potěšili ve vedlejších rolích Donny a hlavně Maude. Bratrům Coenům se raději normálně vyhýbám, ale Big Lebowski se mi od nich zatím líbil nejvíce, vidím to na slabší 4*.(7.8.2013)

• - Maude Lebowská (Julianne Moore) bola inšpirovaná Yoko Ono a Carolee Schneemann, ktorá tiež maľovala nahá. (ZinedineCR7)

• - Nejoblibenější film Johna Goodmana. (Vikess)

• - Dude (Jeff Bridges) sa objavuje v každej scéne. Dokonca aj v tej, kde si nihilisti objednávajú palacinky v reštaurácii. V pozadí môžeme vidieť sivú dodávku, v ktorej je s Walterom (John Goodman). (hradecek)