Big Lebowski

• slovenský

Big Lebowski

Komedie / Krimi

USA / Velká Británie, 1998, 117 min

Film s jednou z nejkrásnějších, nejsmutnějších a nejnenápadnějších postav v dějinách – Donnym Steva Buscemiho. Vedle hlučné dvojice Walter-Jeff se nebohý uťápnutý Donny takřka nedostane ke slovu (shut the fuck up, Donny!), přesto je tichým důkazem geniality bratří Coenů jako tvůrců postav. Osobně hlasuju proto pietní přejmenování filmu z "Big Lebowski" na "Quiet Donny", protože mě ten pokorný obličej Steva Buscemiho dojímá až k slzám. Nádherná komedie, krásně vystavěná a s humorem, který si nespletete.(27.1.2004)

Lebowského "boj za nepochcaný tepich" mě neskutečně nadchl a bavil jsem se jako dlouho ne... Jenže poté jsem ho pár let neviděl, možná jsem si to až moc zidealizoval, ale když jsem se k tomu konečně opětovně dostal, tak mi to přišlo krom pár momentů vlastně docela průměrné. Herci jsou všichni do jednoho neskuteční, o tom žádná. Stále je zde více hlášek na metr filmového pásu než kdekoli jinde, ale nějak tomu chybí "duše". Ovšem třeba za nějaký čas až to znovu uvidím se opět přikloním k tomu, že je to stále zábava, které není rovno.(3.12.2006)

Po dlouhý době jsem zase viděl toho nejlínějšího člověka na zemi a musim říct, že za těch několik let se vůbec nezměnil, zůstal přesně takový jakýho jsem si ho pamatoval, prostě takovej Dude. Ani se mi nechce věřit, že by Jeff Bridges takový doopravdy nebyl, protože ta lenost z něj úplně sálala nebo musí být fakt úžasnej herec. Joel Coen zase natočil nezapomenutelnou komedii, zápletka je tak naprosto stupidní až je vlastne dokonalá, sled události, které navazující na ní snad už ani nemusim komentovat. Spousta nezapomenutelných scének a hlášek, zápletka se ještě víc zamotává a když už se neví co, tak se prostě jde na bowling, ten pro mě asi nadoživotí zůstane spojenej s timhle filmem. Jak už jsem psal Jeff Bridges zahrál asi svojí životní roli, ale John Goodman jako bývalí voják z Vietnamu je taky skvělý a třeba i takovej Steve Buscemi, který tam má jen takovou menší roli, jako ostatně skoro všude, zahrál výborně. Je to takovej kultovní film se všim všudy(8.5.2006)

• sud

Hodně lidí mi tento film doporučilo. Pustil jsem si ho a začátek mne navnadil. Ovšem to bylo všechno. Všecho co se odehrálo dál vtipné moc nebylo a nebo mi to s občasnými nadějnými záblesky (prakticky skoro všechny scény z bowlingu a s Julianne Moore), které stejně vyšuměly, prostě vtipné vůbec nepřišlo. Herci jsou skvělí, o tom není řeči. Jeff Bridges je neodolatelný flákač, John Goodman dobromyslně psychopatický veterán a Julianne Moore ač s netradiční imidží, přesto sexy. Jinak spoustu slibných postav a herců (John Turturro, Steve Buscemi, Sam Elliot) zůstalo nevyužito. Škoda, "Big Lebowski" mne zklamal na celé čáře. 40%.(18.4.2008)

Jednoznačne najlepší Coenovci. Hláška za hláškou, pohodový Jeff, večne nasratý John Goodman, zakríknutý Buscemi, "vaginálna" umelkyňa Julianne Moore a hlavne "nikdo nevy..e s Ježišom" John Turturro. Film o tom, čo sa stane keď vám " pochčijou tepich" a Váš menovec je miliardár ktorému nemeckí nihilisti unesú manželku - pornohviezdu .... no nestačí to ? Tak potom ešte krásne pohodové trávové stavy za tej najpohodovejšej hudby akú si ani predstaviť neviete.(5.7.2004)

• - Postava Waltera (John Goodman) je čiastočne založená na legendárnom scenáristovi Johnovi Miliusovi. Tiež nosil pištoľ so sebou a často spomínal armádu, ktorú miloval. (ZinedineCR7)

• - Dude (Jeff Bridges) spomenie vo filme svoj koberec celkovo 17-krát. V zábere spolu s ním je iba 5-krát. (ZinedineCR7)

• - Dude (Jeff Bridges) sa vo svojom sne v skutočnosti nezmestil cez nohy mažoretiek, preto musel byť digitálne zmenšený. (ZinedineCR7)