poster

Big Lebowski

 • anglický

  The Big Lebowski

 • slovenský

  Big Lebowski

Komedie / Krimi

USA / Velká Británie, 1998, 117 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Shit
  *****

  Po dlouhý době jsem zase viděl toho nejlínějšího člověka na zemi a musim říct, že za těch několik let se vůbec nezměnil, zůstal přesně takový jakýho jsem si ho pamatoval, prostě takovej Dude. Ani se mi nechce věřit, že by Jeff Bridges takový doopravdy nebyl, protože ta lenost z něj úplně sálala nebo musí být fakt úžasnej herec. Joel Coen zase natočil nezapomenutelnou komedii, zápletka je tak naprosto stupidní až je vlastne dokonalá, sled události, které navazující na ní snad už ani nemusim komentovat. Spousta nezapomenutelných scének a hlášek, zápletka se ještě víc zamotává a když už se neví co, tak se prostě jde na bowling, ten pro mě asi nadoživotí zůstane spojenej s timhle filmem. Jak už jsem psal Jeff Bridges zahrál asi svojí životní roli, ale John Goodman jako bývalí voják z Vietnamu je taky skvělý a třeba i takovej Steve Buscemi, který tam má jen takovou menší roli, jako ostatně skoro všude, zahrál výborně. Je to takovej kultovní film se všim všudy(8.5.2006)

 • castor
  ****

  Válí kuželky, nadává, popíjí, poflakuje se a jakmile si ho spletou s milionářem, začne se mu hroutit život. Odstartuje to pomočeným kobercem. Tahle absurdní komedie nám představuje onoho jednoho flákače a řadu cholerických, úchylných, vyděšených, prostě nějak jetých postav, které do tohohle brilantně odvyprávěného, zlověstně cynického příběhu dokonale sedí. Joel režíruje, Ethan produkuje, společně pak bratři Coenové píší scénáře. Vše dělají s nemalým elánem a radostí, vyžívají se v černém humoru, v sarkasmu a divákům nechávají prostor pro vlastní fantazii. A takřka pokaždé ze svých herců vymačkají maximum, stejně jako ze svých stálých spolupracovníků (patří mezi ně třeba NIKDY Oscarem neoceněný kameraman Roger Deakins). Právě herci tentokrát opravdu dominují: od ďábelsky přesného Jeffa Bridgese po elastického teplouše Johna Turturra.(19.11.2017)

 • FlyBoy
  *****

  Fakt fuckin´ dobre napísaná neobyčajná seanca plná smiešnych drbov a presvedčivých hereckých pochodov, ktorým kraľuje dvojica Bridges/Goodman a v tandeme ich perfektne kryje Buscemi, ktorý musí stále držať hubu:). Aký je a čo obľubuje Dude je už všetkým jasné, kto však ešte nepozná uletenú story o ČLOVEKU menom Jeff Lebowski, nech nerozmýšľa a začne sa ihneď baviť. Coenovci boli totiž v najlepšej forme a neponechali nič náhode...(30.4.2009)

 • Marigold
  *****

  Film s jednou z nejkrásnějších, nejsmutnějších a nejnenápadnějších postav v dějinách – Donnym Steva Buscemiho. Vedle hlučné dvojice Walter-Jeff se nebohý uťápnutý Donny takřka nedostane ke slovu (shut the fuck up, Donny!), přesto je tichým důkazem geniality bratří Coenů jako tvůrců postav. Osobně hlasuju proto pietní přejmenování filmu z "Big Lebowski" na "Quiet Donny", protože mě ten pokorný obličej Steva Buscemiho dojímá až k slzám. Nádherná komedie, krásně vystavěná a s humorem, který si nespletete.(27.1.2004)

 • tron
  ****

  "Pretože občas sa objaví chlap - nechcem povedať, že hrdina, pretože kto je hrdina? -, ale niekedy sa proste objaví chlap (a ja tu hovorím o Dudeovi), ktorý proste presne patrí na nejaké miesto a v nejakú dobu a to je práve Dude z Los Angeles, a aj keď je taký chlap flákač, a Dude bol – možno najväčší v losangelskom okrese, čo ho zrejme radí pomerne vysoko v celosvetovom rebríčku -, niekedy je ten chlap... ten chlap... dočerta, stratil som niť.“ Úplne šialená žánrová zmeska, v ktorej okrem fyzických gagov, kedy postava A hodí postave B do hlavy popolník, naplno excelujú bravúrne dialógy a jedinečné a nenapodobiteľné „chcípacké/bukowské“ postavy (Steve Buscemi ako magor, ktorého nikto nepočúva alebo John Turturro ako „Ježiš, ktorého nikto neojebe, hajzli“). Výborný scenár len občas stráca dej (tradične nudná až fádna Julianne Mooreová), ale inak neodolateľná bomba.(9.11.2004)

 • - V pôvodnom scenári mal byť Dude (Jeff Bridges) dedič Rubikovej kocky. Joel Coen to nakoniec prepísal a nechal zdroj jeho príjmov pod rúškom tajomstva. (ZinedineCR7)

 • - Keď má Dude autonehodu, najprv sa pozrie doľava a vo vlasoch má okuliare. Keď sa však pozrie doprava, okuliare tam už nemá. (ZinedineCR7)

 • - Dude (Jeff Bridges) označil zvíře, které mu bylo hozeno do vany, jako sviště. Ve skutečnosti to však byla fretka. (Listeroman)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace