Big Lebowski

• slovenský

Big Lebowski

Komedie / Krimi

USA / Velká Británie, 1998, 117 min

Scénář: Ethan Coen, Joel Coen .. Šílená a šíleně zprofanovaná ptákovina. 60%(24.8.2007)

Kdo by po téhle geniálně ujeté komedii bratrů Coenů ještě pochyboval o tom, že jsou těmi nejoriginálnějšímíi tvůrci současnosti? Ukousnuté ucho letící vzduchem, bowling jako životní styl, němečtí nihilisté a jeden takový Dude, který prochází svým povalečským životem a nestačí se divit, co se kolem něj děje. No není ten Coenovic bizarní svět úžasný?(20.5.2002)

Coenovic příliš nemusím, ale tohle je výborný kousek ..(24.5.2008)

Jedna z největších coenovských pecek (lepší je asi jen Fargo). Zápletka vystavěná kolem pomočeného koberce je opravdu skvělá. Herecké obsazení je výborné (hrají zde i mí oblíbenci Buscemi a Stormare) a hlášky typu "Říkejte mi Dude" vešly skoro do historie. O tom, že bowling je nejlepší sport všech dob, už po tomhle filmu snad nepochybuje nikdo, a pokud by snad pochyboval, tak John Goodman vezme bouchačku a s její pomocí dotyčného "obrátí na pravou víru" - viz přešlap.(23.7.2002)

Lebowského "boj za nepochcaný tepich" mě neskutečně nadchl a bavil jsem se jako dlouho ne... Jenže poté jsem ho pár let neviděl, možná jsem si to až moc zidealizoval, ale když jsem se k tomu konečně opětovně dostal, tak mi to přišlo krom pár momentů vlastně docela průměrné. Herci jsou všichni do jednoho neskuteční, o tom žádná. Stále je zde více hlášek na metr filmového pásu než kdekoli jinde, ale nějak tomu chybí "duše". Ovšem třeba za nějaký čas až to znovu uvidím se opět přikloním k tomu, že je to stále zábava, které není rovno.(3.12.2006)

• - Keď má Dude autonehodu, najprv sa pozrie doľava a vo vlasoch má okuliare. Keď sa však pozrie doprava, okuliare tam už nemá. (ZinedineCR7)

• - Keď prídu gorily Jackieho Treehorna (Ben Gazzara) prvýkrát k Dudeovi (Jeff Bridges), má jeden z nich polokošeľu a druhý tielko. Keď prídu druhýkrát, majú oblečenie vymenené. (ZinedineCR7)

• - V Dudeovom (Jeff Bridges) sne, keď je v bowlingovej guli, ktorú hodí Maude (Julianne Moore), si Coeonovci pomohli obracačom z grilu. (ZinedineCR7)