poster

Big Lebowski

 • anglický

  The Big Lebowski

 • slovenský

  Big Lebowski

Komedie / Krimi

USA / Velká Británie, 1998, 117 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • RHK
  **

  Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jedna ze 140 nejlepších komedií - 140 Greatest Comedy Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Bratry Coeny mám rád, dokonce Joela mám mezi 10 oblíbenými režiséry, viděl jsem od nich čtyři skvělé, vtipné a téměř dokonalé filmy. Ale Big Lebowski je jiný snímek, to nejsou moji Coeni. Je to divný a nevtipný film, místy trapný a celou dobu nudný. Ukažte mi, kde jsou ty údajně vtipné hlášky, alespoň jednu jedinou. Jistě, pořád tu máme špičkovou kameru, skvělé herce, ale přesto - tenhle film je pro mne jeden velký fuck... Sorry (a zdravím uživatele "lebowski"). Trailer je zde: http://www.csfd.cz/film/1604-big-lebowski-big-lebowski-the/videa/(21.6.2009)

 • Enšpígl
  *****

  Není Lebowski jako Lebowski to se v tomhle případě potvrdilo zcela jednoznačně. Když Vám američan asijského původu pochčije tepich tak je třeba věci napravit i když jste nejlínější člověk nasvětě , to je jasné.Tomuhle dílku nechybí nic neskutečně vtipné hlášky, vynikající kamera, přímo mistrovské herecké výkony všech zcela absurdních postaviček. No nic seru na komentář jdu hrát bowling.(24.6.2006)

 • Djoker
  *****

  Když jsem poprvé uviděl Duda, hned jsem si ho oblíbil. Když jsem ho poprvé slyšel promluvit, tak jsem si ho zamiloval. Takhle originální a přesto uvěřitelná postava se jen tak nevidí, ale není v tom sám, v tomhle filmu jsou skvělé úplně všechny postavy, ať už zmíním Walta, Donnyho nebo Jesuse. Komedie plná bláznivých situací a povedených hlášek. Kam se hrabou ostatní, protože tady platí, co slovo, to perla. Jo a můžete si být jistí, že po tomto filmu budete brát svůj tepich jako člena rodiny.(29.12.2009)

 • Radek99
  *****

  Jeden z nejvíce stylových filmů, které americká kinematografie má, tahle svérázná variace na chandlerovky. Bratři Coenové vlastně točí pokaždé stylově a už je to tak nějak jejich trade mark, ale Big Lebowski je ještě o trošku výš nad jejich obvyklou niveletou. Coenové nepracují s věcmi v prvním plánu, ale jsou fascinováni detailem a psaním mezi řádky, a to jak vizuálně (estetika bowlingové herny), kompozicí i skladbou záběrů, mizanscénou, všemi výrazovými prostředky (časté zpomalené záběry, kamerové jízdy), uměleckými prvky (surrealistická intermezza), tak i scenáristicky a sémanticky, jejich postavy jsou po filmu rozdroleny ve velkém množství a každá tu má své nezastupitelné místo - od hlavního hrdiny, který má tu smůlu, že je jmenovcem bohatého milionáře a kamarádem psychopatického válečného veterána, přes celé panoptikum drobných postaviček a bizarních charakterů - Jesus, se kterým nikdo ,,nevyjebe" (naprosto odzbrojující John Turturro), ušláplý třetí vzadu (skromně nenápadný Steve Buscemi), dokonale chladně (i)racionální feministka - extravagantní umělkyně (Julianne Moore), partička podivných Němců ze skupiny Autobahn (Peter Stormare, Torsten Voges a Flea), zlatokopka Bunny, pornobaron etc. etc. Zcela zvláštní (a vymykající se panoptiku) je pak postava barového kovboje, mluvícího o osudu a ztotožňujícího se s vypravěčem celého snímku, který má postmoderní rozměr vševědoucího narátora. A vševědoucí vypravěč pak vnáší do struktury snímku další postmoderní prvek hry a vlastně i manipulace s divákem. To už se ale dostáváme k samé podstatě snímku bratrů Coenů - úvaha nad osudem a osudovostí života, v němž pouhá shoda příjmení vede k fatální zápletce hodné detektivky, se kterou (a zvláště tou Hard-boiled fiction, jako např. z pera Raymonda Chandlera) má mnohé co do činění, neboť film může být místy vnímán i jako parodie téhož, možná postmoderní variace a poklona filmu noir, možná satira životního stylu Los Angeles a možná bůhvíco... Našli bychom prostě mnoho významových rovin a mnoho důvodů, proč se na film Big Lebowski dívat stále a stále znovu. A hlavní důvod je nabíledni - Je to dokonalé audiovizuální dílo! ,,Nobody fucks with Jesus!"(18.7.2011)

 • sud
  **

  Hodně lidí mi tento film doporučilo. Pustil jsem si ho a začátek mne navnadil. Ovšem to bylo všechno. Všecho co se odehrálo dál vtipné moc nebylo a nebo mi to s občasnými nadějnými záblesky (prakticky skoro všechny scény z bowlingu a s Julianne Moore), které stejně vyšuměly, prostě vtipné vůbec nepřišlo. Herci jsou skvělí, o tom není řeči. Jeff Bridges je neodolatelný flákač, John Goodman dobromyslně psychopatický veterán a Julianne Moore ač s netradiční imidží, přesto sexy. Jinak spoustu slibných postav a herců (John Turturro, Steve Buscemi, Sam Elliot) zůstalo nevyužito. Škoda, "Big Lebowski" mne zklamal na celé čáře. 40%.(18.4.2008)

 • - Spoiler: V snímkach bratov Coenovcov je postava hraná Steveom Buscemim (Donny) pri smrti vždy znázornená inak. V Millerovej križovatke (1990) je mŕtvola, vo Fargu (1996) mu vidno len nohy a tu je z neho len popol. (ZinedineCR7)

 • - Scény bowlingu boli točené v Holly Star Lanes v Santa Monice. Potom však bola zbúraná a prestavaná na školu. (ZinedineCR7)

 • - V pôvodnom scenári mal byť Dude (Jeff Bridges) dedič Rubikovej kocky. Joel Coen to nakoniec prepísal a nechal zdroj jeho príjmov pod rúškom tajomstva. (ZinedineCR7)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace