Nezaměstnaný povaleč a ochlasta Jeff Lebowski, který si říká Dude (v překladu Švihák), tráví veškerý čas při bowlingu. Ke svému překvapení je jednou napaden dvojicí gangsterů a zjišťuje, že do problémů ho dostal jeho multimilionářský jmenovec, který dluží spoustu peněz jistému pornoproducentovi. Dude se dostává do složitého soukolí událostí, jež sice nedávají příliš smysl, ale jsou mimořádně zábavné. Jak správně upozornil známý recenzent Roger Ebert, mělo by se na Big Lebowského vztahovat známé Twainovo varování „Kdo bude v tomto příběhu hledat děj, měl by být zastřelen"... Úspěšná tvůrčí dvojice bratří Coenů má už léta zavedený způsob spolupráce; oba napíší scénář, Joel se ujme režie a Ethan produkuje. Po veleúspěšném Fargu (1995), jež z dnešního pohledu představuje první vrchol jejich díla, natočili víceméně oddechovou kriminální komedii Big Lebowski (1998), v níž si na půdorysu nadmíru komplikovaného příběhu (zjevný odkaz na Raymonda Chandlera) pohrávali s různými filmovými postupy a žánrovými polohami. Jejími hrdiny jsou svérázné figurky z losangeleského polosvěta. Vedle titulního lenocha s povislým břichem a nezměrnou chutí na alkohol (vynikající Jeff Bridges) jsou to mj. horkokrevný vietnamský veterán Walter (John Goodman), ochrnutý milionář (David Huddleston) a jeho nymfomanská manželka (Tara Reidová), výstřední umělkyně Maude (Julianne Mooreová) či ďábelský bowlingový přeborník Jesus (John Turturro). Suverénní režie a tvůrčí nadhled přispívají k příjemnému diváckému zážitku. (Česká televize)

Recenze (1 584)

lebowski

Poprve jsem viděl v roce 1998, ale až tak od roku 2002, když jsem začal hrát bowling, mě film plně oslovil...viděl jsem cca 30× a vždy si vše znovu užiji, každá scéna i postava má co do sebe. White Russian (1/6 kahlua, 2/6 vodka, 3/6 milk), alternativou je pak Black Russian (1/6 kahlua, 2/6 vodka, 3/6 cola).www.biglebowski.cz ()

Radyo

Jedna z největších coenovských pecek (lepší je asi jen Fargo). Zápletka vystavěná kolem pomočeného koberce je opravdu skvělá. Herecké obsazení je výborné (hrají zde i mí oblíbenci Buscemi a Stormare) a hlášky typu "Říkejte mi Dude" vešly skoro do historie. O tom, že bowling je nejlepší sport všech dob, už po tomhle filmu snad nepochybuje nikdo, a pokud by snad pochyboval, tak John Goodman vezme bouchačku a s její pomocí dotyčného "obrátí na pravou víru" - viz přešlap. ()

Isherwood

Absurdita plošná, aplikovaná přímo a pouze na samotného Dude Lebowského, kterému se pod rukama sere všechno jako na běžícím páse, a nikoliv ta jednotlivě zkratkovitá pro všechny postavičky, kterými jinak Coenovic zahlcují své filmy, mě protentokráte drží s jásavými výkřiky docela při zemi. Ne snad že by Jeff Bridges nebyl cool, že bych neměl chuť si zahrát bowling či ochutnat Bílého Rusáka, ale protentokráte jsem se nebavil tak, jak jsem čekal, byť je to celé natočené naprosto ukázkově, jak jenom bráchové umí. A to je možná ten problém… můj problém. ()

Matty

Neo-noir podle Coenů. Voice-over nepatří protagonistovi, ale anonymnímu cizinci ve westernovém ohozu (čím je zesílen mýtotvorný charakter ironického vyprávění). Hlavní hrdina není soukromý detektiv ani pojišťovací agent, nýbrž archetypální devadesátkový "slacker" (s některými rysy květinového dítěte), který kromě hraní bowlingu, poslouchání zvuků velryb a popíjení Bílého Rusa nic nedělá a vyniká pouze v zevlování. Spouštěčem veškerého dění není vražda ani soška Maltézského sokola, ale prostě pochcaný tepich. Až na jeden infarkt nikdy nejde o život, ale nanejvýš o ufiknutý malíček nebo intimní seznámení s fretkou. Femme fatale s odzbrojující otevřeností přiznává, že má ráda sex a s okolním světem komunikuje vaginou (resp. vaginálním uměním). Konec vyznívá tak nějak do prázdna, jako kdyby se vlastně nic nestalo, což je pocit vystihující nejen postavu Dudea, ale vlastně celý film. Pro někoho iritující vyprázdněnost, pro mě hláškami napěchovaná ukázka nesmírně zábavného nenaplňování dokonale osvojených žánrových konvencí. 85% Zajímavé komentáře: Marius, StarsFan, Pacco, ABCD Marta, Bobek15, Bilky ()

KevSpa

Kdo by po téhle geniálně ujeté komedii bratrů Coenů ještě pochyboval o tom, že jsou těmi nejoriginálnějšímíi tvůrci současnosti? Ukousnuté ucho letící vzduchem, bowling jako životní styl, němečtí nihilisté a jeden takový Dude, který prochází svým povalečským životem a nestačí se divit, co se kolem něj děje. No není ten Coenovic bizarní svět úžasný? ()

• V záverečnej scéne, kedy sa Dude a Walter objímajú, môžeme v pozadí vidieť muža, ktorý vbehol do záberu. (Tch9721)
  • Dude (Jeff Bridges) sa vo svojom sne v skutočnosti nezmestil cez nohy mažoretiek, preto musel byť digitálne zmenšený. (ZinedineCR7)
  • Ve scéně, kdy jde Ježíš (John Turturro) říct svým sousedům, že je pedofil, má rozkrok vycpaný pytlem se zobem pro ptáky. (Janik.Jurica)