Big Lebowski

• slovenský

Big Lebowski

Komedie / Krimi

USA / Velká Británie, 1998, 117 min

"Prosím vás, měl jsem v tom autě pásky Creedence, tak kdyby se náhodou našly..." "Jasně. Děláme na tom na tři směny." Koncert geniálních hlášek a sympatických výkonů sympatických herců v nejvíce hřejivém Coenovic filmu, který naplno ocení zejména chytřejší rockeři, vnímavější čtenáři Bukowského, starší hipíci se smyslem pro humor, různí undergroundi a vůbec podobná cháska.(31.8.2007)

"To jsou nacisti?" "Ne, to jsou nihilisti, nemusíš se bát!" Aneb co se stane, když vám číňan pochčije tepich, váš kamarád byl ve Vietnamu, místo urny používáte pikslu na kafe a Philip Seymour Hoffman předvádí živého pana Smitherse a božsky roztahuje nozdry. A ačkoliv jsem již 14 let těžkým abstinentem, tak Bílého medvěda musím prostě ochutnat. Mimochodem, můj rekord v boulingu je 40... "Zasraně malý. Vim. Kurva no a co?"(4.8.2006)

Kdo by po téhle geniálně ujeté komedii bratrů Coenů ještě pochyboval o tom, že jsou těmi nejoriginálnějšímíi tvůrci současnosti? Ukousnuté ucho letící vzduchem, bowling jako životní styl, němečtí nihilisté a jeden takový Dude, který prochází svým povalečským životem a nestačí se divit, co se kolem něj děje. No není ten Coenovic bizarní svět úžasný?(20.5.2002)

Je pravda, že v tomto filmu o něco jde. Nějaká ta zápletka tam asi je. Je to ale důležité? Kdyby "Dude" jen dřepěl na bowlingu a kecal a fuckoval s Walterem klidně by to stačilo. Občas by tito týpkové někam zajeli, aby bylo o čem fuckovat a bylo by. Tím, že v tomto flegmatickém filmu skutečně o něco "fuck" velkýho jde, je nakonec jen dobře. S účastí takových hereckých velikánů to rázem pasuji na můj nejoblíbenější film. To sice není žádné měřítko, ale "fuck" musíte mi věřit.(26.4.2011)

Umaštěný flákač Dude, vznětlivý sionista s vietnamským traumatem Walt („Napiš si přešlap!“) a Donnie, co by měl nejspíš držet hubu. Trojka amatérských hráčů bowlingu, které urinou potřísněný tepich vyvede z reality všedních dnů. Tohle bratří Coenové umí na jedničku, jen škoda omezeného prostoru pro prznitele školaček a mistra leštění bowlingových koulí Jesuse Quintanu..(29.8.2008)

• - V upravenej verzii bola Walterova (John Goodman) veta pri rozbíjaní auta „This is what happens when you fuck a stranger in the ass!" zmenená na „This is what happens when you find a stranger in the Alps!" (ZinedineCR7)

• - Rovnako kultovým ako film sa stal aj sveter značky Westerley, ktorý v tom čase bol už 20 rokov na trhu. Jeff Bridges si ho na nakrúcanie priniesol z vlastného šatníka. Originál Westerley si dnes už len ťažko môžu dovoliť stratené existencie ako Jeff  "Dude". Jeho cena od úspechu filmu vzrástla na viac ako 200 eur. (Zdroj: časopis Eurotelevízia) (krasomama)

• - Keď prídu gorily Jackieho Treehorna (Ben Gazzara) prvýkrát k Dudeovi (Jeff Bridges), má jeden z nich polokošeľu a druhý tielko. Keď prídu druhýkrát, majú oblečenie vymenené. (ZinedineCR7)