Big Lebowski

• Kanada

• Austrálie

Komedie / Krimi

USA / Velká Británie, 1998, 117 min

"Co děláš, když odpočíváš?" - "Nic zvláštního. Hraju bowling. Jezdím autem. Sem tam si připomenu výlety s LSD." Vágusák Jeff Bridges, odhalená Julianne Moore, jeden pochcaný koberec a unesená pornohvězda. "Co je za den? Já už nepracuji, takže se nezlobte.” Mne nejvíc bavili momenty, kdy si ústřední dvojka povídá před nezasvěceným Stevem Buscemim. Soundtrack tvoří covery písní jako Hotel California či Viva Las Vegas, které jsou povedené. Snímek je originální a celkově zábavný. "Vždyť ty ani nejsi žid, Waltere." - "Co to tady sakra kecáš?" - "Jsi přece polskej katolík." - "Hovno. Leda hovno." - 90%.(21.2.2018)

Po dlouhý době jsem zase viděl toho nejlínějšího člověka na zemi a musim říct, že za těch několik let se vůbec nezměnil, zůstal přesně takový jakýho jsem si ho pamatoval, prostě takovej Dude. Ani se mi nechce věřit, že by Jeff Bridges takový doopravdy nebyl, protože ta lenost z něj úplně sálala nebo musí být fakt úžasnej herec. Joel Coen zase natočil nezapomenutelnou komedii, zápletka je tak naprosto stupidní až je vlastne dokonalá, sled události, které navazující na ní snad už ani nemusim komentovat. Spousta nezapomenutelných scének a hlášek, zápletka se ještě víc zamotává a když už se neví co, tak se prostě jde na bowling, ten pro mě asi nadoživotí zůstane spojenej s timhle filmem. Jak už jsem psal Jeff Bridges zahrál asi svojí životní roli, ale John Goodman jako bývalí voják z Vietnamu je taky skvělý a třeba i takovej Steve Buscemi, který tam má jen takovou menší roli, jako ostatně skoro všude, zahrál výborně. Je to takovej kultovní film se všim všudy(8.5.2006)

Pomožte mi, nějak se do tohoto filmu nedokážu dostat. Totálně ulítám na tom, jak si bří Coenové hrají s kamerou, rochním se skvělou kompozicí, výbornou hudbou, žeru hlášky o nihilismu, miluji sekvence se Stevem Buscemim (alá Donny) a s Johnem Turturrem (alá Jesus Quintana), ale přesto je pro mně tento film nepřiměřeně dlouhý a táhlý. Shrnuto a podtrženo: Pro mně osobně slabší kousek od bří Coenů... ve srovnání s jinými filmy však stále silný nadprůměr.(22.1.2005)

Úžasný, úžasný, úžasný! To, že bratři Coenové vytváří zamilováníhodné postavy, vím už dlouho, ale v tomhle filmu se teda fakt překonali. Big Lebowski by se měl pouštět českým filmařům aby viděli, že existuje i jiný typ pohodové komedie, než je ta stará známá "o obyčejných lidech". Jo a kdybych se měl rozhodnout, jestli se přidám k Dudeovcům, nebo Fargovcům, volil bych první možnost.(29.11.2008)

Perfektní pecka, která se zpočátku tváří úplně nevině a z přibývajícími minutami se mění ve složitý příběh se spoustou zvratů. Obsazení je kapitolou samo pro sebe, protože kdokoliv se ve filmu objeví ze sebe vydává to nejlepší. Můj největší favorit je bezpochyby John Goodman v roli Dudova kamaráda Waltera (přešlap a finální bitka rulezz :-).(20.10.2006)

• - Během představení tanečně-pantomimické scény Jeffova domácího zní skladba „Obrázky z výstavy“ ruského skladatele M. P. Mussorgského, konkrétně část „Gnom“. (Idée_fixe)

• - John Turturro si myslel, že postava Jesusa dostane viac priestoru. Keďže to tak nebolo, Coenovci mu dali voľnú ruku pri niektorých scénach. Čistenie bowlingovej gule a tanec je výsledkom jeho improvizácie. (ZinedineCR7)

• - V záverečnej scéne, kedy sa Dude a Walter objímajú, môžeme v pozadí vidieť muža, ktorý vbehol do záberu. (Tch9721)