Big Lebowski

Big Lebowski

• Austrálie

Komedie / Krimi

USA / Velká Británie, 1998, 117 min

Kdo by po téhle geniálně ujeté komedii bratrů Coenů ještě pochyboval o tom, že jsou těmi nejoriginálnějšímíi tvůrci současnosti? Ukousnuté ucho letící vzduchem, bowling jako životní styl, němečtí nihilisté a jeden takový Dude, který prochází svým povalečským životem a nestačí se divit, co se kolem něj děje. No není ten Coenovic bizarní svět úžasný?(20.5.2002)

Těžko věřit, že tenhle vousatý povaleč s tváří Jeffa Bridgese kdysi proháněl samotného King Konga. Lebowského filosofie je totiž jasná. Válet se doma v županu, popíjet pivko, hulit a mimo "pracovní dobu" si zajít na bowling. Když mu ale jednoho krásného večera vtrhnou do domu dvě gorily, vymáchají mu hlavu v záchodě a pochčijou koberec, začíná být jasné, že jeho život v příštích okamžicích nabere uplně jiné otáčky. Lebowski je povaleč a pohodář první třídy a Jeff Bridges nikdy v životě nepůsobil tak přirozeně a cool jako právě tady. Jeho postava si už od první minuty na plátně jasně říká o kultovní status a když se "DUDE" napije upraveného "bílého rusáka" a vydá se s kouzelnou jiskrou v očích do snové boulárny, musí být všem jasné, že je ruka v rukávě. Kolem Lebowského se ale točí další spousta bizardních postav v čele s militatntním židem Goodmanem, které svou šíleností dosahují pomalu hodnot Hudson Hawka a dělají tak z téhle komedie neskutečně zábavnou záležitost. Škoda jen, že tvůrci v některých momentech ještě trochu víc netlačili na pilu, mohlo to klidně dopadnout ještě o fous líp.(2.8.2007)

"Prosím vás, měl jsem v tom autě pásky Creedence, tak kdyby se náhodou našly..." "Jasně. Děláme na tom na tři směny." Koncert geniálních hlášek a sympatických výkonů sympatických herců v nejvíce hřejivém Coenovic filmu, který naplno ocení zejména chytřejší rockeři, vnímavější čtenáři Bukowského, starší hipíci se smyslem pro humor, různí undergroundi a vůbec podobná cháska.(31.8.2007)

Neo-noir podle Coenů. Voice-over nepatří protagonistovi, ale anonymnímu cizinci ve westernovém ohozu (čím je zesílen mýtotvorný charakter ironického vyprávění). Hlavní hrdina není soukromý detektiv ani pojišťovací agent, nýbrž archetypální devadesátkový "slacker" (s některými rysy květinového dítěte), který kromě hraní bowlingu, poslouchání zvuků velryb a popíjení Bílého Rusa nic nedělá a vyniká pouze v zevlování. Spouštěčem veškerého dění není vražda ani soška Maltézského sokola, ale prostě pochcaný tepich. Až na jeden infarkt nikdy nejde o život, ale nanejvýš o ufiknutý malíček nebo intimní seznámení s fretkou. Femme fatale s odzbrojující otevřeností přiznává, že má ráda sex a s okolním světem komunikuje vaginou (resp. vaginálním uměním). Konec vyznívá tak nějak do prázdna, jako kdyby se vlastně nic nestalo, což je pocit vystihující nejen postavu Dudea, ale vlastně celý film. Pro někoho iritující vyprázdněnost, pro mě hláškami napěchovaná ukázka nesmírně zábavného nenaplňování dokonale osvojených žánrových konvencí. 85% Zajímavé komentáře: Marius, StarsFan, Pacco, ABCD Marta, Bobek15, Bilky(25.9.2005)

Jeden z nejlepsich filmu od bratri Coenu. Sice se mezi me nejoblibenejsi filmy nedostane, protoze jine filmy od techto bratru mam jeste radsi, ale i tak je to dokonalej film. Zapletka, ktera tu je, je originalni a jak je u Coenu zvykem docela zamotana, ale jde tu o ni az v druhe rade. To nejdulezitejsi na tomto filmu jsou dialogy. Je jedno s kym Dude mluvi, ale vzdy to je bezchybny. A pokud se zrovna Dude bavi s Johnem Goodmanem je to naprosto genialni dokonalost. Nechapu jak tolik neuveritelnejch hlasek a vtipku mohli narvat do jednoho filmu. Tyto dve postavy jsou fakt nezapomenutelny. Pak tu mame druhorade postavy, ktere maj jen par vet, ale jsou nemene dokonale. Je to Steve Buscemi, John Turturro a Peter Stormare, ktery v momente kdy jsou na scene, strhnou pozornost na sebe. Proste jizda od zacatku do konce s nezapomenutelnym Jeffem Bridgesem, u ktery se mozna nebudete v jednom kuse smat, protoze nektere sceny jsou dost drsne, ale rozhodne se budete vyborne bavit a jen tak na to nezapomenete.(7.5.2005)

• - Dom Jackieho Treehorna (Ben Gazzara) bol navrhnutý architektom Johnom Lautnerom. Aj keď sa zdá, že je na pláži, v skutočnosti bol na svahu v Los Angeles. (ZinedineCR7)

• - Postava Waltera (John Goodman) je čiastočne založená na legendárnom scenáristovi Johnovi Miliusovi. Tiež nosil pištoľ so sebou a často spomínal armádu, ktorú miloval. (ZinedineCR7)

• - Dude (Jeff Bridges) sa vo svojom sne v skutočnosti nezmestil cez nohy mažoretiek, preto musel byť digitálne zmenšený. (ZinedineCR7)