Big Lebowski

• Kanada

• Austrálie

Komedie / Krimi

USA / Velká Británie, 1998, 117 min

Po dlouhý době jsem zase viděl toho nejlínějšího člověka na zemi a musim říct, že za těch několik let se vůbec nezměnil, zůstal přesně takový jakýho jsem si ho pamatoval, prostě takovej Dude. Ani se mi nechce věřit, že by Jeff Bridges takový doopravdy nebyl, protože ta lenost z něj úplně sálala nebo musí být fakt úžasnej herec. Joel Coen zase natočil nezapomenutelnou komedii, zápletka je tak naprosto stupidní až je vlastne dokonalá, sled události, které navazující na ní snad už ani nemusim komentovat. Spousta nezapomenutelných scének a hlášek, zápletka se ještě víc zamotává a když už se neví co, tak se prostě jde na bowling, ten pro mě asi nadoživotí zůstane spojenej s timhle filmem. Jak už jsem psal Jeff Bridges zahrál asi svojí životní roli, ale John Goodman jako bývalí voják z Vietnamu je taky skvělý a třeba i takovej Steve Buscemi, který tam má jen takovou menší roli, jako ostatně skoro všude, zahrál výborně. Je to takovej kultovní film se všim všudy(8.5.2006)

Pri prvom pozreti asi pred desiatimi rokmi som mal s tymto filmom trosku problem, ale nastastie som sa konecne dockal reprizy a vobec som to neolutoval. Coenovci si tak dali zalezat na scenari a dialogoch, ze opät podobne, ako aj pri filme PO PRECTENI SPALTE (2008) s G. Clooneym som sa nasmial takmer narovnako a vidiet tolko znamych hviezd v jednom filme, to sa casto nevidi. Znechuteny Jeff Bridges, ktoreho omylom dost brutalne prepadli, pretoze si ho gangstri poplietli s inym Lebowskim a v najnevhodnejsich chvilkach flegmaticky John Goodman ma vzdy dostali do smiechu vtedy, ked nic nevyslo tak, ako si to naplanovali. A chudak Steve Buscemi, toho radsej ani nebudem komentovat. Taktiez ma prekvapila uloha Julianne Moore, ktoru som si v takejto ulohe ani nevedel predstavit. Proste skvela cierna komedia, ktoru si kedykolvek rad znovu zopakujem, aj ked ku koncu uz trosku stracal film na humornom tempe. _______ Jeff Bridges - (Jeffrey Lebowski - Dude) +++ John Goodman - (Walter Sobchak) +++ Julianne Moore - (Maude Lebowski) +++ Steve Buscemi - (Theodore Donald 'Donny' Kerabatsos) +++ David Huddleston - (Jeffrey Lebowski - The Big Lebowski) +++ Philip Seymour Hoffman - (Brandt) +++ Tara Reid - (Bunny Lebowski) +++ Peter Stormare - (Nihilista, Uli Kunkel / Karl Hungus) +++ John Turturro - (Jesus Quintana) +++ David Thewlis - (Knox Harrington) +++ Sam Elliott - (Cudzinec) +++ Ben Gazzara - (Jackie Treehorn) +++ Produkcia: Ethan a Joel Coenovci, Eric Fellner +++(6.7.2012)

Kuželky, nihilisti, pochcaný tébich, polomrtvý scenárista, vaginální umělkyně, smradlavé spodky, kapela Autobahn, rukojmí a samozřejmě nechápavý Dude. Z těchhle ingrediencí dát do kupy něco tak dokonalého se může zrodit jen v hlavě génia, respektive dvou géniů, brášků Coenových. A já se s Dudem vždycky prvotřídně bavím a usrkávám přitom ze sklenky namíchaného bílého rusa, abych ten dojem z filmu vychutnal s dalším rozměrem ..(22.8.2014)

Tohle že je ten tolik vychvalovaný film s názvem Big Lebowski? Tohle se všem tak líbilo? Buď jsem divný, nebo nechápu ten podivný humor bratrů Coenových. Každopádně narovinu říkám, že u tohohle filmu jsem si nejednou zívnul nudou, nejednou jsem zkontroval čas, který zbývá do konce, a nejednou jsem si řekl, co je to sakra za blbost a proč s tím strácím svůj čas. Tak dlouho jsem to zhlédnutí oddaloval a říkal si, že přicházím o mnoho, abych nakonec zjistil, že jsem v podstatě o nic moc nepřišel. A to ten film začínal tak sympaticky. O to větší blbost se z toho ale s postupem času vyklubala. Zkrátka asi očekávání na základě zdejšího hodnocení a nadšení byla až moc velká. Ale na druhou stranu musím pozitivně zhodnotit fakt, že jsem tuhle blbost celkem bez újmy dokázal dokoukat do konce a že mě i chvílemi zajímalo, jak to nakonec všechno dopadne. Ale fuckování hlavních hrdinů mě po chvíli přestalo bavit stejně jako mnohé další peprné výrazy. A Dude mi přišel prostě jen jako vychlastané pako, které buď inteligentní nikdy nebylo, nebo inteligenci ztratilo v průběhu času. Mnohé "humorné" scénky jsem nepochopil vůbec a film mi celkově v mnoha chvílích přišel trapný. Přesto jsem to dokoukal a sem tam se mi něco i líbilo, takže nakonec hodnotím relativně příznivými třemi hvězdami, ale velmi vážně jsem uvažoval i o dvou hvězdách a není vyloučeno, že k nim někdy v budoucnu sáhnu...(7.2.2010)

Není Lebowski jako Lebowski to se v tomhle případě potvrdilo zcela jednoznačně. Když Vám američan asijského původu pochčije tepich tak je třeba věci napravit i když jste nejlínější člověk nasvětě , to je jasné.Tomuhle dílku nechybí nic neskutečně vtipné hlášky, vynikající kamera, přímo mistrovské herecké výkony všech zcela absurdních postaviček. No nic seru na komentář jdu hrát bowling.(24.6.2006)

• - Dudeov (Jeff Bridges) part „I'm the Dude. So that's what you call me. You know, that or His Dudeness, or Duder, or El Duderino..." sa hral na štadióne Philadelphia Wings pre hráča lacrossu Toma Rayna, ktorého prezývali Dude. (ZinedineCR7)

• - Dude (Jeff Bridges) sa objavuje v každej scéne. Dokonca aj v tej, kde si nihilisti objednávajú palacinky v reštaurácii. V pozadí môžeme vidieť sivú dodávku, v ktorej je s Walterom (John Goodman). (hradecek)

• - Dude (Jeff Bridges) spomenie vo filme svoj koberec celkovo 17-krát. V zábere spolu s ním je iba 5-krát. (ZinedineCR7)