Big Lebowski

• Nizozemsko

• Austrálie

Komedie / Krimi

USA / Velká Británie, 1998, 117 min

Poprve jsem viděl v roce 1998, ale až tak od roku 2002, když jsem začal hrát bowling, mě film plně oslovil...viděl jsem cca 30× a vždy si vše znovu užiji, každá scéna i postava má co do sebe. White Russian (1/6 kahlua, 2/6 vodka, 3/6 milk), alternativou je pak Black Russian (1/6 kahlua, 2/6 vodka, 3/6 cola).www.biglebowski.cz(22.12.2011)

"Úroveň zábavy pro dospělé značně upadla. To díky videu. Teď když musíme konkurovat amatérům, nemůžeme si dovolit nic víc, jako je třeba příběh nebo kvalitu a city."                                                                                                             Film o týpkovi, kterému bych se v běžném životě vyhnula obloukem. :o) Pro mě velmi rozporuplný film. Má pěknou výtvarnou stránku, muzika šlape, co šlape, je skvělá, některé absurditky jsou roztomilé, situace úsměvné. Snové pasáže jsou vyšperkované, drobné detaily vymazlené. Jenže mi to neštymuje jako celek. Bruranský humor nemusím, jsou pasáže, které mě vyloženě baví, ale bohužel jsou prostřídané scénami, které jsou mi protivné. A vlastně mě to štve, protože Coeny mám ráda. A bowling taky.(22.8.2014)

"Drž už hubu Donny". Nejskvělejší John Goodman. Chvílemi nesnesitelný nervák a agresor a poté zase ohromný kliďas, ale pořád veterán vietnamské války, který má v sobotu šábes, přestože není žid. A tak by mohl člověk pokračovat s představováním každé významné postavy této originální komedie, která vlastně začíná "zechcaným tepichem":)(31.1.2008)

Kdyz jsem videl plakat na tento film, rikal jsem si, co to amici zase splacali za pitomost. Po jeho shlednuti jsem prozrel, jedna se asi o nejlepsi americkou komedii desetileti. Jeff Bridges prekvapil a z jeho postavy se stala temer legenda a podcenovany John Goodman konecne taky ukazal co v nem drime.(3.9.2003)

Soundtrack Carter Burwell : 1. The Man In Me - Bob Dylan [3:08] ,2. Her Eyes Are A Blue Million Miles - Captain Beefheart [2:54] ,3. My Mood Swings - Elvis Costello [2:10] ,4. Ataypura - Yma Sumac [3:03] ,5. Traffic Boom - Pierro Piccioni [3:15] ,6. I Got It Bad And That Ain't Good - Nina Simone [4:07] ,7. Stamping Ground - Moondog [5:11] ,8. Just Dropped In (To See What Condition My Condition Was In) - Kenny Rogers/First Edition [3:20] ,9. Walking Song - Meredith Monk [2:55] ,10. Gluk Das Mir Verblieb (from Die Tote Stadt) [5:07] ,11. Lujon - Henry Mancini [2:38] ,12. Hotel California - Gipsy Kings [5:47] ,13. Technopop - Carter Burwell [3:21] ,14. Dead Flowers - Townes Van Zandt [4:47],(11.5.2011)

• - Dude (Jeff Bridges) označil zvíře, které mu bylo hozeno do vany, jako sviště. Ve skutečnosti to však byla fretka. (Listeroman)

• - V průměru je slovo 'fuck' (či jeho modifikace) vyřčeno 2,4 krát za každou jednu minutu. (Dromedár)

• - Dude (Jeff Bridges) sa objavuje v každej scéne. Dokonca aj v tej, kde si nihilisti objednávajú palacinky v reštaurácii. V pozadí môžeme vidieť sivú dodávku, v ktorej je s Walterom (John Goodman). (hradecek)