Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Jeff "Dude" Lebowski je nejlenivější chlápek z Los Angeles a okolí. Miluje bowling, koktejl zvaný Bílý medvěd, marihuanu a svůj koberec. Díky shodě jmen je ale považován za boháče, který se shodou neskutečných náhod stane obětí vydírání. Místo toho, aby mu skutečný boháč Lebowski zaplatil zašpiněný koberec, musí Jeff se svými neschopnými kumpány předat výkupné za jeho rozmazlenou dceru. Vše by mohlo jít docela v klidu, kdyby se Jeffův kámoš Walter (John Goodman) nerozhodl shrábnout prachy na výkupné bez ohledu na následky. Big Lebowski je dnes již kultovní klasika bratrů Coenových s Jeffem Bridgesem v hlavní roli. (Cinemax)

(více)

Videa (3)

Trailer 2

Recenze (1 622)

troufalka 

všechny recenze uživatele

"Úroveň zábavy pro dospělé značně upadla. To díky videu. Teď když musíme konkurovat amatérům, nemůžeme si dovolit nic víc, jako je třeba příběh nebo kvalitu a city."                                                                                                             Film o týpkovi, kterému bych se v běžném životě vyhnula obloukem. :o) Pro mě velmi rozporuplný film. Má pěknou výtvarnou stránku, muzika šlape, co šlape, je skvělá, některé absurditky jsou roztomilé, situace úsměvné. Snové pasáže jsou vyšperkované, drobné detaily vymazlené. Jenže mi to neštymuje jako celek. Bruranský humor nemusím, jsou pasáže, které mě vyloženě baví, ale bohužel jsou prostřídané scénami, které jsou mi protivné. A vlastně mě to štve, protože Coeny mám ráda. A bowling taky. ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Jeden z nejlepsich filmu od bratri Coenu. Sice se mezi me nejoblibenejsi filmy nedostane, protoze jine filmy od techto bratru mam jeste radsi, ale i tak je to dokonalej film. Zapletka, ktera tu je, je originalni a jak je u Coenu zvykem docela zamotana, ale jde tu o ni az v druhe rade. To nejdulezitejsi na tomto filmu jsou dialogy. Je jedno s kym Dude mluvi, ale vzdy to je bezchybny. A pokud se zrovna Dude bavi s Johnem Goodmanem je to naprosto genialni dokonalost. Nechapu jak tolik neuveritelnejch hlasek a vtipku mohli narvat do jednoho filmu. Tyto dve postavy jsou fakt nezapomenutelny. Pak tu mame druhorade postavy, ktere maj jen par vet, ale jsou nemene dokonale. Je to Steve Buscemi, John Turturro a Peter Stormare, ktery v momente kdy jsou na scene, strhnou pozornost na sebe. Proste jizda od zacatku do konce s nezapomenutelnym Jeffem Bridgesem, u ktery se mozna nebudete v jednom kuse smat, protoze nektere sceny jsou dost drsne, ale rozhodne se budete vyborne bavit a jen tak na to nezapomenete. ()

Reklama

Hitman_47 

všechny recenze uživatele

Když se k pochcanému koberci přimíchá banda techno-nácků, veterán z Vietnamu, producent porna, unesená štětule a "umělkyně"... tak věřte nebo ne, je to prdel jak cyp. A jen tak mimochodem, kdo z nás by neznal typana jako je právě Lebowski? Já myslím, že každý máme v okolí takového menšího nebo většího Lebowskeho...a ruku na srdce, vždycky je s ním prdel jak cyp! ()

pan Hnědý 

všechny recenze uživatele

BIG LEBOWSKI se vlastně ohodnotil a ocenil sám se vší kritikou. Všechno do filmu pasuje a sebemenší maličkost je perfektní. Režie zraje jak víno (čím je film starší, tím lepší) a herectví Bridgese a Goodmana je "FUCK" vynikající a dialogy se blíží k Tarantinovi. V jednoduchosti je krása. Coenovci v nejlepší formě. *** Ps: vemte si, že ležíte spokojeně ve vaně najednou uvidíte chlápky co s baseballovou pálkou rozbíjí ve vašem bytě na co přijdou, potom si vezmu cestu rovnou k vám v né zrovna dobrém úmyslu, (kdy jeden z nich má kunu na vodítku), asi polovina lidí by začala křičet, panikařit a začnou nás napadat růžné otázky: Co se děje? Co chce v mém bytě? Chce mě zabít? Je toho opravdu hodně, ale BIG LEBOWSKI řekne chlápkům: "hezká kuna". Po téhle scéně jsem se válel smíchy po podlaze. Kultovka (poprávu). "Bílého medvěda prosím". ()

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Absurdita plošná, aplikovaná přímo a pouze na samotného Dude Lebowského, kterému se pod rukama sere všechno jako na běžícím páse, a nikoliv ta jednotlivě zkratkovitá pro všechny postavičky, kterými jinak Coenovic zahlcují své filmy, mě protentokráte drží s jásavými výkřiky docela při zemi. Ne snad že by Jeff Bridges nebyl cool, že bych neměl chuť si zahrát bowling či ochutnat Bílého Rusáka, ale protentokráte jsem se nebavil tak, jak jsem čekal, byť je to celé natočené naprosto ukázkově, jak jenom bráchové umí. A to je možná ten problém… můj problém. ()

Galerie (60)

Zajímavosti (110)

  • Dom Jackieho Treehorna (Ben Gazzara) bol navrhnutý architektom Johnom Lautnerom. Aj keď sa zdá, že je na pláži, v skutočnosti bol na svahu v Los Angeles. (ZinedineCR7)
  • Dudeov (Jeff Bridges) part „I'm the Dude. So that's what you call me. You know, that or His Dudeness, or Duder, or El Duderino..." sa hral na štadióne Philadelphia Wings pre hráča lacrossu Toma Rayna, ktorého prezývali Dude. (ZinedineCR7)
  • Postava Donnyho, kterou hraje Steve Buscemi, se po celý film na něco ptá a pokaždé dostane od Waltera (John Goodman) útočnou odpověď: „Drž hubu, Donny!“ Až v závěru filmu Walter Donnymu trpělivě odpovídá na jeho otázku. V ten den Donny zemře. (ClintEastwood)

Související novinky

Big Lebowski má hotový spin-off

Big Lebowski má hotový spin-off

09.07.2019

Chystaný spin-off ke kultovnímu filmu Big Lebowski od bratří Coenů (V nitru Llewyna Davise) nejdřív nikdo nebral vážně. Jenže teď se zdá, že film už je dávno natočen, vznikal totiž pod jménem Going… (více)

Coeni míří na Netflix

Coeni míří na Netflix

11.08.2017

Streamovací služba Netflix láká čím dál tím známější režiséry. Po Carym Fukunagovi (Bestie bez vlasti) tam zavítali i David Ayer (Bright) nebo Martin Scorsese (The Irishman), a teď je tu další velký… (více)

Coeni píší internetový thriller

Coeni píší internetový thriller

15.10.2016

Bratři Coenovi jsou oscarovými scenáristy a režiséry a většinu času tráví vlastními projekty. Sem tam ale napíší film i někomu jinému a v posledních letech dali dohromady třeba Nezlomného nebo Most… (více)

John Turturro točí spin-off Big Lebowskiho?

John Turturro točí spin-off Big Lebowskiho?

18.08.2016

Před osmnácti lety šel do kin Big Lebowski, jeden z nejkultovnějších filmů bratří Coenů. Na dvojku nikdy nedošlo, ačkoliv se o ní často mluvilo (Jeff Bridges jí zrovna řešil na začátku srpna), teď to… (více)

Reklama

Reklama