Big Lebowski

• Kanada

• Austrálie

Komedie / Krimi

USA / Velká Británie, 1998, 117 min

Tak toto je ozaj cool dielko. Parádne som sa pobavil, naozaj. Film môže byť postavený aj na úplne primitívnom príbehu a je to cez to pecka, k čomu nesporne dopomohla perfektne zohraná dvojka Bridges-Goodman, kde má Goodman jednoznačne navrch a zahral to ozaj dobre. Trošku mi vadili tie strelené fantasy scény. P.S.:Ochutnajte White Russian, je to fakt delikatesa! 80%.(10.4.2006)

Fakt fuckin´ dobre napísaná neobyčajná seanca plná smiešnych drbov a presvedčivých hereckých pochodov, ktorým kraľuje dvojica Bridges/Goodman a v tandeme ich perfektne kryje Buscemi, ktorý musí stále držať hubu:). Aký je a čo obľubuje Dude je už všetkým jasné, kto však ešte nepozná uletenú story o ČLOVEKU menom Jeff Lebowski, nech nerozmýšľa a začne sa ihneď baviť. Coenovci boli totiž v najlepšej forme a neponechali nič náhode...(30.4.2009)

Žít jako Dude, to by byla nádhera aneb znáte recept na svobodu? "Big Lebowski" je naprosto skvělý film především svojí schopností nenásilně pobavit a naladit člověka na neskutečně pohodovou frekvenci - dá vám nasát atmosféru klidného života a při pohledu na Dudea, Waltera, Donnyho, osazenstvo kuželkárny a další postavy a postavičky vám bude krásně na duši!!! Je to tak - "Big Lebowski" je jeden z těch filmů, které lze bez nadsázky nazvat lékem a já ho budu vřele předepisovat...P.S.: Recept na Bílého medvěda a.k.a. White Russian najdete ve zdejší diskuzi.(16.11.2005)

"Hluboká temnota zahalila Djůda. Temnější než černá buvolí prdel v prérijní noci bez hvězd. Neměla dna." Tuhle hlášku jsem si musela pustit dvakrát. To byl jeden z mnoha momentů, který mi slušně poškádlil bránici. Ze začátku chci zmínit hlavně konec. Nejenže jsem se u scény na útesu doslova! smíchy poskládala pod konferenční stolek, ale sotva jsem se vyškrábala na židli, chytla ztracený dech a zaostřila přes uslzené oči s rozmazanou řasenkou, tak tu byla další vlna emocí, tentokrát dojemných. Všechno v jedné scéně na útesu. V jedné chvíli jsem si opakovala hlášku z Poledňákovic komedie "Má někdo za kamaráda takového ptáka? Má, a zrovna já", která se sem bezvýhradně hodila, ale vzápětí byste toho hromotluka Waltera ihned objali. Člověk by neřek, že celkem nevinná patálie s tepichem, rozpoutá takový kolotoč zvratů a komplikací. Jullianne mě rovněž dostala. Její hanbatá scéna s teatrálním projevem malby svého obrazu, mě leknutím normálně fakt nadzvedla! Geniální, zde je vše prostě geniální. Od námětu, přes herecké osobnosti a jejich role, hlášky, scénář a režisérské vedení až po hudbu. Není pokračování? Ne. No, ... to je možná dobře.(22.6.2015)

• sud

Hodně lidí mi tento film doporučilo. Pustil jsem si ho a začátek mne navnadil. Ovšem to bylo všechno. Všecho co se odehrálo dál vtipné moc nebylo a nebo mi to s občasnými nadějnými záblesky (prakticky skoro všechny scény z bowlingu a s Julianne Moore), které stejně vyšuměly, prostě vtipné vůbec nepřišlo. Herci jsou skvělí, o tom není řeči. Jeff Bridges je neodolatelný flákač, John Goodman dobromyslně psychopatický veterán a Julianne Moore ač s netradiční imidží, přesto sexy. Jinak spoustu slibných postav a herců (John Turturro, Steve Buscemi, Sam Elliot) zůstalo nevyužito. Škoda, "Big Lebowski" mne zklamal na celé čáře. 40%.(18.4.2008)

• - V záverečnej scéne, kedy sa Dude a Walter objímajú, môžeme v pozadí vidieť muža, ktorý vbehol do záberu. (Tch9721)

• - Spoiler: Okrem dňa, keď zomrie, zvalí Donny (Steve Buscemi) pravidelne všetky kolky. (ZinedineCR7)

• - V Dudeovom (Jeff Bridges) sne, keď je v bowlingovej guli, ktorú hodí Maude (Julianne Moore), si Coeonovci pomohli obracačom z grilu. (ZinedineCR7)