Big Lebowski

Big Lebowski

• Austrálie

Komedie / Krimi

USA / Velká Británie, 1998, 117 min

"Úroveň zábavy pro dospělé značně upadla. To díky videu. Teď když musíme konkurovat amatérům, nemůžeme si dovolit nic víc, jako je třeba příběh nebo kvalitu a city."                                                                                                             Film o týpkovi, kterému bych se v běžném životě vyhnula obloukem. :o) Pro mě velmi rozporuplný film. Má pěknou výtvarnou stránku, muzika šlape, co šlape, je skvělá, některé absurditky jsou roztomilé, situace úsměvné. Snové pasáže jsou vyšperkované, drobné detaily vymazlené. Jenže mi to neštymuje jako celek. Bruranský humor nemusím, jsou pasáže, které mě vyloženě baví, ale bohužel jsou prostřídané scénami, které jsou mi protivné. A vlastně mě to štve, protože Coeny mám ráda. A bowling taky.(22.8.2014)

Je tam několik kvalitních hlášek a vtipných situací, ale asi jsem čekal podstatně větší nálož humoru (vzhledem k pověsti a kultu, který se kolem tohoto filmu za ta léta vytvořil), resp. ne vše, co ti dva vypustili z úst, mi nutně přišlo tak moc zábavné. Kriminální rovina je fajn, Dude je sympaťák, Walter už trochu menší, naopak mě velmi potěšili ve vedlejších rolích Donny a hlavně Maude. Bratrům Coenům se raději normálně vyhýbám, ale Big Lebowski se mi od nich zatím líbil nejvíce, vidím to na slabší 4*.(7.8.2013)

Neo-noir podle Coenů. Voice-over nepatří protagonistovi, ale anonymnímu cizinci ve westernovém ohozu (čím je zesílen mýtotvorný charakter ironického vyprávění). Hlavní hrdina není soukromý detektiv ani pojišťovací agent, nýbrž archetypální devadesátkový "slacker" (s některými rysy květinového dítěte), který kromě hraní bowlingu, poslouchání zvuků velryb a popíjení Bílého Rusa nic nedělá a vyniká pouze v zevlování. Spouštěčem veškerého dění není vražda ani soška Maltézského sokola, ale prostě pochcaný tepich. Až na jeden infarkt nikdy nejde o život, ale nanejvýš o ufiknutý malíček nebo intimní seznámení s fretkou. Femme fatale s odzbrojující otevřeností přiznává, že má ráda sex a s okolním světem komunikuje vaginou (resp. vaginálním uměním). Konec vyznívá tak nějak do prázdna, jako kdyby se vlastně nic nestalo, což je pocit vystihující nejen postavu Dudea, ale vlastně celý film. Pro někoho iritující vyprázdněnost, pro mě hláškami napěchovaná ukázka nesmírně zábavného nenaplňování dokonale osvojených žánrových konvencí. 85% Zajímavé komentáře: Marius, StarsFan, Pacco, ABCD Marta, Bobek15, Bilky(25.9.2005)

Těžko věřit, že tenhle vousatý povaleč s tváří Jeffa Bridgese kdysi proháněl samotného King Konga. Lebowského filosofie je totiž jasná. Válet se doma v županu, popíjet pivko, hulit a mimo "pracovní dobu" si zajít na bowling. Když mu ale jednoho krásného večera vtrhnou do domu dvě gorily, vymáchají mu hlavu v záchodě a pochčijou koberec, začíná být jasné, že jeho život v příštích okamžicích nabere uplně jiné otáčky. Lebowski je povaleč a pohodář první třídy a Jeff Bridges nikdy v životě nepůsobil tak přirozeně a cool jako právě tady. Jeho postava si už od první minuty na plátně jasně říká o kultovní status a když se "DUDE" napije upraveného "bílého rusáka" a vydá se s kouzelnou jiskrou v očích do snové boulárny, musí být všem jasné, že je ruka v rukávě. Kolem Lebowského se ale točí další spousta bizardních postav v čele s militatntním židem Goodmanem, které svou šíleností dosahují pomalu hodnot Hudson Hawka a dělají tak z téhle komedie neskutečně zábavnou záležitost. Škoda jen, že tvůrci v některých momentech ještě trochu víc netlačili na pilu, mohlo to klidně dopadnout ještě o fous líp.(2.8.2007)

Absurdita plošná, aplikovaná přímo a pouze na samotného Dude Lebowského, kterému se pod rukama sere všechno jako na běžícím páse, a nikoliv ta jednotlivě zkratkovitá pro všechny postavičky, kterými jinak Coenovic zahlcují své filmy, mě protentokráte drží s jásavými výkřiky docela při zemi. Ne snad že by Jeff Bridges nebyl cool, že bych neměl chuť si zahrát bowling či ochutnat Bílého Rusáka, ale protentokráte jsem se nebavil tak, jak jsem čekal, byť je to celé natočené naprosto ukázkově, jak jenom bráchové umí. A to je možná ten problém… můj problém.(7.1.2007)

• - Nejoblibenější film Johna Goodmana. (Vikess)

• - Coenovci písali scenár na telo Johna Goodmana (Walter) a Stevea Buscemiho (Donny). Spočiatku nevedeli, kto bude hrať Dudea (Jeff Bridges). (ZinedineCR7)

• - Časopis Premiere zvoli tuto komedii v roce 2006 jako jednu z 50 nejlepších komedií všech dob. (Vikess)