Jeff "Dude" Lebowski je nejlenivější chlápek z Los Angeles a okolí. Miluje bowling, koktejl zvaný Bílý medvěd, marihuanu a svůj koberec. Díky shodě jmen je ale považován za boháče, který se shodou neskutečných náhod stane obětí vydírání. Místo toho, aby mu skutečný boháč Lebowski zaplatil zašpiněný koberec, musí Jeff se svými neschopnými kumpány předat výkupné za jeho rozmazlenou dceru. Vše by mohlo jít docela v klidu, kdyby se Jeffův kámoš Walter (John Goodman) nerozhodl shrábnout prachy na výkupné bez ohledu na následky. Big Lebowski je dnes již kultovní klasika bratrů Coenových s Jeffem Bridgesem v hlavní roli. (Cinemax)

lemonova

Trvalo mi teda poriadne dlho, kým som sa odhodlala na Lebowskeho. :-)) V prvom rade musím povedať, že Jeff hral fantasticky a po celý čas som nevedela od neho oči odtrhnúť. V druhom rade musím dodať, že niekoľko scén bolo na hranici geniality a ja som sa smiala, až mi slzy tiekli. Avšak do tretice to musím zakončiť konštatovaním, že filmu chýbala pointa, ktorá by tomu všetkému dávala aký taký zmysel. Dokonca si myslím, že bolo zámerom urobiť si z dramatického oblúka srandu, lebo ten príbeh bol  doslova o ničom. Chápem zástupy fanúšikov, aj tých, čo krútia hlavami. Ja som niekde v neutrálnej zóne: pobavila som sa, ale to je asi tak všetko. ()

Besyn

Spolu s Fargem nejlepší film od Coenů.Drsný,černý a hodně specifický humor zde musí zaujmout snad každého."Nobody will fuck with Jesus !". ()

Pořez

Za plnej "kotel" hvězdiček je banální zápletka "pochcanýho tepichu" a co se z toho vyklube. Herci taky mají velké plus za svou "ryzost", ale po hodině mě ústřední postavičky už lezly krkem. Asi na to kouknu ještě jednou... Hlavně proto, když vidím, kolik gentlemanů ho tak dobře hodnotí. Zatím jen za 3* ()

plagjoklas

Takl tohoto chlapíka uznávam Neskutočný flákač je neodolateľný a kto by nechcel aspoň na chvílu žiť jeho životom? Proste pecka. Coenovci sa nezaprú ()

martiňák

Podivat se na Big Lebowskeho, nebo nepodivat? To bylo pro mne velke dilema, protoze Coeny nemam rad a bowling miluju. Nevim jestli muj dojem z filmu byl ovlivneny tim, ze nejradsi bych vedl podobny zivot jako Dude Lebowski, pokud by to tedy bylo realne, ale film se mi dost libil. Zaskok nebo Barton Fink mi pripadaly jako zbytecne filmy o nicem s humorem co mi nesedi, Big Lebowski je oproti tomu film pohodovy, uvolneny a zabavny. ()

Miki68

Taková galerie bizarních postaviček, zamotaných osudů, neuvěřitelných absurdních zápletek a skvělých hlášek ("...drž hubu, Donny!"..."...nekoulím, když mám šábes!") - to se jen tak nevidí. Královsky jsem se bavil. ()

shudeee

Absolutně úžasný zážitek prožije každý, kdo je tomuto typu zčásti bizarního, rozhodně ale absolutně ujetého, humoru nakloněn. Kdo by nechtěl znát svého Jeffa Lebowskiho s jeho veskrze povalečským, ležérním a uvolněným životním stylem, neschopností se vyjádřit a velkou zálibou v bowlingu a v opájení se nejrůznějšími drogami? Herecký výkon Jeffa Bridgese, ale i Johna Goodmana, je zcela uvěřitelný a přirozený. Určitě také nezapomenete na smutnou, pomalou a všemi přehlíženou postava, jíž ztvárňuje Steve Buscemi, a bizarního Jesuse v podání Johna Turturra! Bravo, páni Coenové! ()

Cruchot

Tohle se jednoduše musí vidět. Velmi osobitá záležitost a zatraceně dobrej film. Jen škoda toho závěru, který na mě působil už tak trochu bezradně. Takže tak za 90%. ()

JimiH

Sice pět hvězdiček na pomezí, ale tenhle film si je zaslouží. Sice zdaleka ne tak bezchybné jako Fargo, přesto velice svěží, vtipné a neuvěřitelně absurdní se skvělou dvojkou Bridges - Goodman. Goodmana bych tedy za kamaráda nechtěl, dude ;-) ()

pravo

Herecky i režijne tomu niet čo vytknúť, ibaže mňa proste nezaujal príbeh i humorné pasáže mi nepriniesli potešenie. Dávam za 3 a možno, keď sa dám na bowling a hádzanie guľou sa mi zapáči, tak zdvihnem hodnotenie. Odporúčam si to kuknúť, ale nečakať bohviečo. ()

salamandrr

Co se všechno může stát jednomu flákačovi, když se mu někdo vychčije na jeho tepich... Dude to dotáhnul tam, kam to všchni dotáhnout nechceme, ale jeho světonázor je vcelku rozumný a komedie taky vcelku podařená, nebyl sem z toho odvařenej, ale příjemně mě to pobavilo ()

Yojimbo

Podivná směs na pokraji hned několika žánrů, oddechovka, která mi poskytla 117 minut příjemně stráveného času. Díky sympaťáckému Bridgesovi oplývá Dude pořádnou dávkou kouzla, díky němuž je jednoduché si tuto postavu zamilovat. To se bohužel nedá říci o Walterovi (J. Goodman), jehož postava mě po většinu času iritovala a díky níž Lebowski působil jako slaboch (a tím i klesal v mých očích jako hlavní hrdina). Škoda, protože jinak jsou postavy skutečně skvěle napsané a jejich představitelé téměř bez chyby, příběh místy zadrhává, ale čert to vem, na čtyři hvězdičky tak akorát. ()

maZSlicko

Od pomocenyho tepichu az k infartu nevinyho Donnyho ..smutnej to konec,ale celou dobu sem se naramne bavil..Super scenar,vyborne zahrane role,obzvlast Goodmane,a par super vtipu :) prijemne prekvapeni .. ()

Kalimero13

Uplně mě děsí, jak všude slýchávám, jak je tento film super, originální, plný vtipu a podobně. Od filmu jsem nic neočekával a přesto jsem nestačil věřit svým očím. Vždyť se tu nejedná o nic jiného než hodně špatné béčko. Stupidní příběh, který se svou zamotaností (v roce 98 asi znamenalo překombinované = sranda) stoupá v mém žebříčku největších stupidit a nesympatický bezcharakterní hrdina, který není tzv. správňák mimo morální zásady společnosti (jako Dexter nebo My Name Is Earl), jsou 2 hlavní důvody, které sráží asi 5 momentů kdy jsem se zasmál. Zbytek filmu jsem se pronudil, vrtěl hlavou nad tím, co si o mě režisér myslí, když doufá že se budu smát laciným a ubohým fórkům a měl dokonce několikrát chuť se nedodívat, což se mi opravdu často nestává. Popravdě bych o moc nepřišel. Hodně se tu také mluví o hereckých výkonech. Pánové a dámy, herecký výkon znamená, když postava dokáže přesvědčivě zahrát svou roli (většinou nás ohromí scény nevídané ze běžného života). Pokud se ale někdo chová jako doba (jako hovado), nepovažuji za správné vyzdvihovat herecké kvality. Možná jsem viděl jiný film než vy ostatní. Tento rozhodně neoplývá přemírou kvalit. ()

Kaučuk03

Už se těším až se na tenhle film podívám znovu a to jsem ho viděl nedávno. Tolik vtipných momentů, které když se spojí v celek jsou naprosto brilántní. ()

Shona

Nebudu chválit jednotlivé složky filmu, protože ty jsou jak je u bratrů zvykem na vysoké úrovni. Co vyzdvihnu nejvýše to je bláznivá zápletka kolem ,,pochcaného" koberce a herecké výkony. Žádný standart jednoho, či dvou dobrých, ale jeden vedle druhého. Společně s Fargem a Mužem, který nebyl, jejich nejlepší práce. ()

ZackSawyer

Pecka film! Bowling, Dude a umlčenej Buscemi. Už máte svého hrdinu? Já jo :-) Obřad sypání popele - to už jsem šel do kolen. Pro mě skoro nejlepší Coenovci. ()

Liduskaa

Všechno, co chtěl Dude, byl jenom jeho tepich bez fleku. Vážně se tam hodil...a jinak nedal by si někdo Bílýho medvěda? 40 ml - vodky, 30 ml - likéru Kahlua, 60 ml - smetany...dobrou chuť :) ()

Big Lebowski má hotový spin-off

Big Lebowski má hotový spin-off

09.07.2019

Coeni míří na Netflix

Coeni míří na Netflix

11.08.2017

Streamovací služba Netflix láká čím dál tím známější režiséry. Po Carym Fukunagovi (Bestie bez vlasti) tam zavítali i David Ayer (Bright) nebo Martin Scorsese (The Irishman), a teď je tu další velký… (více)

Coeni píší internetový thriller

Coeni píší internetový thriller

15.10.2016

John Turturro točí spin-off Big Lebowskiho?

John Turturro točí spin-off Big Lebowskiho?

18.08.2016