Píše se rok 1949. Ed Crane (Billy Bob Thornton) je kadeřník v malém městečku Santa Rosa někde na jihu Kalifornie. Jeho žena Doris (Frances McDormand) pracuje v místním obchodě a potají preferuje intimní společnost svého šéfa, Velkého Davea (James Gandolfini). Ed prostě nemá jediný důvod ke spokojenosti se svým doposud marněným životem. Jednoho dne se přijde k Edovi ostříhat člověk jménem Creighton Tolliver. Svěří Edovi svůj tajný sen - založit velkou síť chemických prádelen. Bez počátečního kapitálu deset tisíc dolarů je to ale stále jen sen

Každá scéna buduje tu následující, jedno překvapení za druhým exploduje s nemilosrdnou logikou, každý záběr je vybírán s maximálním účinkem, enigmatická tvář B. B. Thorntona se zarývá hluboko do paměti - tomu všemu dohromady se říká režisérská virtuozita. (oficiální text distributora)

mourinho

Snad první film bratří Coenů, se kterým jsem šáhnul vyloženě vedle. Jejich žánrová roztříštěnost je sice obdivuhodná, zároveň ale svým širokým záběrem zvyšují pravděpodobnost, že se ne vždycky zavděčí všem. Mě to potkalo nyní. Ač mě řadou svých děl doslova nadchly, tento retro snímek jsem doslova protrpěl. Noir zkrátka není pro mě. Jako filmový žánr mě ho zatím nikdo nedokázal přiblížit, nerozumím mu, hledám v něm věci, které tam evidentně nepatří a tak, i když se herci velmi snaží, budu si MUŽE, KTERÝ NEBYL navždy pamatovat jen jako nudnou, pomalou kriminálku o hloupém holiči, bez chuti a bez zápachu, které by v kontextu s celou Coenovic tvorbou slušel spíše přívlastek "film, který nebyl". ()

BOURQUE

Známa dvojica (bratia) dokázala, že aj vo svete „noir“ sú schopní natočiť film, ktorý si budeme aj po rokoch spomínať. Na druhej strane však v niektorých miestach je ich dielo príliš pomalé, niekedy až statické. Každopádne nechápem, že prečo nenominovali B. B. Thorntona na Oscara. Brilantný výkon!! PS: Mladá S. Johanssonová je prekrásna! Osobné hodnotenie: 76% (***) ()

GOREGASM

Brilantní cinefilní laskomina, která svým černobílým noirovým zpracováním i atmosférou převálcuje od prvního filmového políčka, od první věty, kterou pronese Billy Bob Thornton svým dokonale zabarveným hlasem. Mistrovský cit pro formu Coen brothers potvrdili už několikrát předtím, tady ale s každým Thorntnovým potažením z cigarety, přizpůsobíte jako divák dech tomu, co se děje na plátně. Skutečná filmová poezie, u které se kochám každým záběrem, každým detailem, každým hereckým esem, které tady předvádí, že není obtížné stát se součástí dokonalosti. O Muži, který nebyl je zbytečné vyprávět, ten film je třeba vidět. 100% ()

MickeyStuma

Joel a Ethan Coenovi se vrhli na počátku jednadvacátého století do natáčení snímku ve stylu noir, a ruku na srdce, povedlo se. Minimalistický příběh bohatý na detaily, hra světla a stínu, okouzlující úhly kamery a Billy Bob Thornton v hlavní roli, který tu po herecké stránce až neskutečně vyniká. Atmosféra udržuje mírně záhadnou náladu celého seskupení děje. Příběh není nijak složitý, avšak vygradovaný do té nejskvělejší dokonalosti. Film je černobílý, což svým kontrastem velmi zapadá do temné nálady v hloubkové analýze děje, což činí snímek příjemný a nezapomenutelný. Coenovi tímto dokázali, že noir ještě stále nevymřel a že stále má své kouzlo působnosti. ()

xmy

Líbilo se mi černobílé zpracování, artmosféra a hlavně skvěle napsaný příběh. Coeni holt umí. Herecký výkon B. B. Thorntona též fajn. Jedinou vadou na kráse je v mém případě délka, být to o 10-15 minut kratší, nezlobil bych se. Místy se Muž přecijen trošku vlekl. ;o) Sooner or later everyone needs a haircut. ()

fr0sty

Moc jsem se na dalsi film z dilny bratri Coenu tesil. Billy Bob Thorton, Jon Polito, Tony Shalhoub, ale i ostatni herci, hrali sve role vyborne, ale i pres jejich vykony se mi ten film bohuzel strasne tahl .. ()

AnanAss

Ed je obyčejný chlápek, co toho moc nenamluví a život spíš jen tak přežívá. Odbývá si svůj den v práci holiče a na večer se vrací k manželce, od které se žádného uznání nedočká. Proto, když se naskytne příležitost ke změně, neváhá ani na okamžik. Rozbíhá tím sled ponurých událostí a do žití se mu dostávají podvody, vydírání a možná i něco horšího. Coeni tentokráte vysadili barvy a svým povedeným scénářem dají vzpomenout na noirovky… a špetku v zápletce si později vypůjčili také tvůrci druhé řady Farga. Úspěšně jim sekunduje Billy Bob Thornton v roli prostého smrtelníka, kterému se postupně hroutí vše, na co sáhne. ■ AnanAss‘s Score: 8/10 ■ ()

Shona

,,Život mi rozdal mizerný karty, nebo jsem s nima neuměl hrát". Rozhodně jeden z nej Coen Coen snímků. B. B. Thornton vynikající, mladičká Scarlett Johansson je skutečně milé děvče, černobílá tomu sluší a hudba je nádherná. ()

Miki68

Bravurně natočené drama připomínající cool americkou školu Raymonda Chandlera, jen bez tolika humorných hlášek. Ten, kdo bneví co je determinace (osudové předurčení), ať se na tuhle smutnou a krutou frašku podívá. ()

filhan

Klidný filmek o životě obyčejného člověka, kterému osud zamotal život. Třešničkou na dortu je hudba L.V. Beethovena která všemu dává to správné tempo. Ani smutný ani veselý, americká klasika. ☻☻☻☻ ()

actor-SP

O tom, že bratia Coenovci sú famózny režiséri by bola škoda reči. Áno, dá sa povedať, že film pôsobí, akoby to bol takmer 2-hodinový vnútorný monológ, čo nemusí byť to pravé orechové pre všetkých, no domnievam sa, že hľadať chyby (po stránke réžijnej a dramaturgickej) v tomto filme je hlúposť. Vychutnávajme si to "krásne filmové decko", kt. Coenovci vytvorili, vychutnávajme si krásne a do detailov premakané zébery, sentimentálnu muziku a bravúrneho B.B. Thortona! ..veď takéto filmy kritika žerie, to znamená že tomu, kto si s radosťou naťuká 3* do hodnotenia filmu, vrelo odporúčam prelistovať si základy dramaturgie a réžie. ()

IdaHutt

Nějak na mě neo-noir nefunguje, spíše mě začíná čím dál víc rozčilovat. Mám pocit, že tento žánr v nových podmínkách jaksi pozbyl smysl. Jestliže v době zrodu provokoval svou programovou amoralitou, resp. amoralitou hlavních postav, nyní už nemá koho a co provokovat, jelikož amoralita se stala normou reality. V tomto smyslu mi přijde žánr nejenom pasé, ale protivný. Proto díky bohu za takovou Femme Fatale od Briana de Palmy! ()

S.Robie

SSkrblik ma dobry koment, jen co když je Billy Bob Thorton opravdu takový a hrál sebe? :) zeptal bych se na to Angeliny :) ()

Ygnor

Už opakovaně musím se přiklonit k otřepané větě, že čím je člověk starší, vnímá život tak i film jinak, zejména ubírá na nutnosti akce, zvýšeném tempu, tak i nutnosti barev… Rozhodně nepopírám, že jsem existencionalista, ale to však neznamená, že musím být úplný loser (ztroskotanec). Tím rozhodně nebyl ani Ed, přestože tak dopadl. Možná člověk z jiného světa jako Lynchův Ereaserhead, možná jako pan K. (zeměměřič) hledající Zámek, možná jako Nicholas Urf „oběť“ Mága či jako Mirek z Vorlova Kouře. Ve své obyčejnosti, prostotě ba i naivitě, je Ed možná i Forestem G., nad kterým se dojímá téměř většina filmového publika. Pro mne však ještě obyčejnějším a uvěřitelnějším, o to však více zranitelnějším. Film je berlička, náplast na naše vady a vztahy, které jsou pokřiveny, nebo si myslíme, že nejsou, kdy pohledem na cizí „neštěstí“ si spravujeme náladu názorem, že nejsme v tom sami, nebo že bychom přece tak nikdy nejednali, resp. potažmo nedopadli. Naopak přijetím kladných a morálně nezávadných postojů hrdinů zvyšujeme svůj pozitivní sebeobdivující kredit. U bratří Coenů, však nejsou záměrně postavy černobílé, kterým bychom měli fandit, nebo je odsuzovat, či je litovat. Z pohledu bří Coenů je zcela jistě záměr k introspekci naší vlastní kreaturity (i kreativity), že se tak lehce neztotožníme s vizí, že takoví jsme či právě nikolivě. Nutí nás, nejen náročnější diváky, pomocí oživlých obrazů (zejména v tomto nejzdařileji výtvarném počinu) dostat se pod kůži hrdinům a sdílet s nimi pocity (emoce) a rozhodování (volní vlastnosti) tak, jako bychom je měli činit sami. Nenásilně, nelascivně, nepodbízivě a nelacině. Přesto však jak ve Fargu a dalších filmech, je zřejmá nastavená linie nezadržitelnosti a nevyhnutelnosti, tak i na druhé straně plné, a někdy jen částečné a někdy mizivé, odpovědnosti člověka za své činy. Všechny tyto nitky se jak barevný spletený had promílají a proplétají ke zřejmému konci. Dovolují si uvozovat, že ne právě odnikud nikam. Tak jako náš život, který má jasný počátek, tak i svůj konec. ()

Biopler

Tú rolu nemohol zahrať nik iný ako Billy Bob Thornton. Geniálny výber chlapíka, ktorý ťahá celý film, ktorý je aj dosť zafajčený. Nikdy by som nepovedal pri filmovom diele, ale teraz sa to veľmi hodí - farba hlasu BBT si vás získa a je to absolútna devíza snímky. Počúvať vnútorné monológy málo sebavedomého chlapa, ktorému akosi len tak plynie život a on sa aj rozhodne viackrát niečo spraviť, no na čo siahne, to nevyjde, je úžasná forma, spolu s čiernobielym vizuálom, ktorý sa náramne hodí. Coenovci v inom móde a nezožral by som im to, že sú to oni, no ako inak, aj tu sa objavila bizarná vsuvka, tentokrát o vlasoch a o tom odkiaľ sa berú :) Príbeh je veľmi zaujímavý, pútavo podávaný, ale začnú mu dochádzať baterky keď sa začne riešiť právnická linka vo filme. A myslím, že v závere nám autori na súde neobjasnili ako to vlastne bolo, skôr to doplietli, myslím ohľadom obvinení Eda či jeho motívov spáchať zločin. Poteší minimalistický soundtrack spolu s klasikou, zvyšok hercov hrá tiež veľmi dobre, zvlášť by som vyzdvihol Shalhouba. Jeho správanie sa ako nenažratého právnika mi však prišlo prepálené, i vzhľadom na rok kedy sa snímka odohráva. ()

Solly

Coeni špatný film ani natočit neumí, ale v jejich filmografii jsou kousky, které se mil líbili i víc. Přesto však je třeba tento film vřele doporučit. ()

FantomASS

Bratia Coenovci patria do mojej oblubenej reziserskej spicky. Billy Bob Thortona mam rad. Film noir po tomto asi tiez (ale priznavam sa ze som ziaden iny nevidel - zatial). Tento film prakticky nema chybu, ma vsetko co ma dobry film mat - perfektnu atmosferu, dej so zvratmi, ktory neuhadnete po prvych 10tych minutach, atd, atd. Maximum ()

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků