Píše se rok 1949. Ed Crane (Billy Bob Thornton) je kadeřník v malém městečku Santa Rosa někde na jihu Kalifornie. Jeho žena Doris (Frances McDormand) pracuje v místním obchodě a potají preferuje intimní společnost svého šéfa, Velkého Davea (James Gandolfini). Ed prostě nemá jediný důvod ke spokojenosti se svým doposud marněným životem. Jednoho dne se přijde k Edovi ostříhat člověk jménem Creighton Tolliver. Svěří Edovi svůj tajný sen - založit velkou síť chemických prádelen. Bez počátečního kapitálu deset tisíc dolarů je to ale stále jen sen

Každá scéna buduje tu následující, jedno překvapení za druhým exploduje s nemilosrdnou logikou, každý záběr je vybírán s maximálním účinkem, enigmatická tvář B. B. Thorntona se zarývá hluboko do paměti - tomu všemu dohromady se říká režisérská virtuozita. (oficiální text distributora)

M4rkl4r

Další velmi zajímavý film z dílny bratrů Coenů. Ti umějí proklatě dobře vyprávět takovéto příběhy s nevšedními postavami a to bez výpomoci klišovitých prvků. Vizuální tón , který zvolili pro tento film perfektně zapadá k jeho charakteru. Černobílý obraz s pomalými nájezdy kamery krásně podkresluje atmosféru postupně se rozvíjejícího děje kolem jedné přehlížené postavy. Charakter flegmatického cynika s věčně zapálenou cigaretou, jenž doposud proplouval kanálem života téměř bez povšimnutí, si buď oblíbíte nebo vás jeho laxní pohled na svět unudí k smrti. To je pravé umění. Uchopit příběh osobitým způsobem a dát mu takovouto krásnou černobílou formu bez ohledu na to, že to určitou skupinu diváků odradí. ()

denbrough

Jakými slovy vystihnout tenhle film?? Mno......... už to tady někde v komentářích zaznělo... Je to opravdu "celkem dobře udělaný film, který je ale zbytečný jako celek, vlastně má v sobě jednu zbytečnou scénu za druhou..." Opravdu mě to vůbec nenadchlo, a ani jsem to vlastně moc nepochopil.. Přiznávám se... ()

Lilien

vyborný vykon Billy Boba, podla mna najlepší film bratov Coenovcov...zaujímavé rozprávanie chlapika ktorý vlastne toho vela nenahovoril, život mu nenadelil štastné karty alebo iba s nimi nevedel hrať ()

fantomas19

Americká retro-krimi čierna (a čiernobiela) komédia bratov Joela a Ethana Coenových z roku 2001 je o nenápadnom malomestskom mužovi uvažujúcom o svojom nudnom živote a túžbe po zmene. Holič Ed Crane (Billy Bob Thornton) je tichý typ človeka, zmierený s osudom. Využije príležitosť vložiť peniaze do riskantného podniku. Peniaze získa anonymným vydieraním Veľkého Davea (James Gandolfini), milenca svojej ženy Doris (Frances McDormand). Spustí však reťaz zvláštnych udalostí, ktoré roztočia kolieska osudu o trošku rýchlejšie a koniec osudov jemu najbližších sa nezadržiteľne priblíži. Osud si vinníka nájde, nech je cesta akokoľvek kľukatá a ani najlepší právnik Freddy Riedenschneider (Tony Shalhoub) nestačí rozohrať svoju fantáziou vyšperkovanú verziu skutočnosti, či dcéra priateľa Waltera, zvodná Birdy (Scarlett Johansson) nestačí dohrať úžasnú skladbu Beethovena, ktorá sa mu, podľa Eda, mimoriadne podarila. ()

Margerie

Vynikající atmosféra, příjemná změna v podobě černobílého ladění filmu, dobová hudba, dobří herci... jen ta propracovanost děje se nám někam ztratila... Film si hraje na obyčejné drama o obyčejných lidech z obyčejných 40. letech a je do toho zabraný tak moc, že nějak zapomněl, že vlastně vypráví svůj příběh nikomu, kdo o něm do stisknutí tlačítka play vůbec nic nevěděl... škoda, potenciál to mělo veliký... ()

Rebeca

Par excellence - unikátní - není co vytknout - (zdánlivě) bezemoční hlavní postava "obyčejného člověka-holiče" (moje první setkání s B.B. Thorntonem)- zlomová situace spáchání zločinu, kde jako svědci vystupují figuriny obchodního domu - atmosféře noir nahrává černobílý obraz a muzika (jak by ne... Pan Carter Burwell a navíc - prostoupeno genialitou klasické hudby..), dialogy i monology logicky navazující, bez patosu, a sebelítosti; s vysokou "dávkou" sebereflexe. Vskutku, výborně scénáristicky vymyšleno. PS.: "A tak jsem tady. Je zvláštní vědět datum vlastní smrti. (...) když to vidíte v celku, přinese to klid. Ničeho nelituju. Dřív jsem litoval, že jsem holič."  Poslední záběry na elektrické křeslo... Abych nezapomněla na pána za kamerou - ano, prostě ANO :) ()

dobbin

já má pořád chaos v tom co je film-noir, ale když to francouzsky znamená černý, tak tenhle film je noir par excellence:) au revoir ()

Narg

Parádní film, který ve vás něco zanechá. Dokázal mne uplně vtáhnout, sledoval jsem ho již několikrát a vždycky prakticky bez dechu.. Thorntonova postava bezvýznamného člověka mne zkrátka dostala, o fantastickém hereckém výkonu nemluvě. Nejlepší Coenovic film. ()

Mes-siah

Silný príbeh. Až ma zamrazilo kolko toho mam spoločné z B.B.Thorntonom v tomto filme. Preto aj ten film na mňa zapôsobil na tej najhlbšej vrstve, tak hlbokej, že som nedúfal o jej existencii. A bratia Coenovci to zavŕtali dôkladne, natrvalo. Už nikdy to nebude také ako predtým. Taký to bol, minimalisticky, nakrútený film, vo výbornom podaní. Má nejaké tie chybyčky, ale to musí byť odpustené každým s divákov. ()

dreamflyer

Billy B. Thorton je proste k sezrani(a to jsem chlap a nepatrim mezi 4%:)) a zpusob jakym film vypravý přiběh je naprosto vytecnej. Provedeni je taky zajimavy....z toho vseho vychazí,že se jedna o velmi zdarilej kousek bratru coenovych a spol.:).Stoji za to videt.Pro me ****1/2. ()

Behind

Co obraz to perla, skvělé herecké výkony, tak proč to nefunguje? Možná proto, že chybí ironický Coenovský nadhled, možná proto, že příběh je jen neutěšenou kaší, obalenou kolem hlavního hrdiny. Ani jeden světlý okamžik. Přes závit namontovaný konec. Pro mě, ač velkého fandy Coenovských variací, je to bohužel jen film, který nebyl. ()

angel.CZ

Přišlo mi to dost upovídane na to že Ed tak moc nemluví ,ale to by potom nebylo vyprávění.Jen je mi trošku líto no spíše mě zamrzelo že ve skoro dvou hodinách se těšíte na konečné rozuzlení a dopadne to takhle happy end jsem nečekal, ale čekal jsem trošku více nějáky šmrnc.Dobrý scénář, skvělé herecké výkony, černobílá na mě zapůsobila (vtáhla do děje).Jak ale říkám čekal jsem víc. ()

ratpile

Jediným Coenovic problémem je prostě nekompaktnost jejich filmů, vyjímkou není ani tato jinak skvělá, možná až příliš velká formalistická hřička. Jednotlivé scény jsou prostě dokonalé, ale nedokážou se spojit v jeden pořádně fungující a jednotným hlasem něco sdělující celek. Tahle variace na noir snímků má ale oněch nezapomenutelných scén a postaviček tolik, že nelze hodnotit nějak příkře. BB Thornton je v roli flegmatika, kterej celej film pročumí s cigárem v ruce dokonalej a táhne film vpřed jen svým lhostejným výrazem, Shalhoub je v roli právníka špičkovej a scéna, kterak vdova příjde za Edem, je prostě ultimátní, na druhou stranu, právě ona je ukázkou rozháranosti tohoto Coenovic snímku. ()

Forsetino

Herecký koncert v podání B. B. Thorntona. Ten klid, který z něho po celou dobu filmu sálá, je až k neuvěření. Člověk by řekl, že ho tohle melodické klidné dílo musí uspat, ale to nejde. Příběh je tak silný, že vám nedá usnout. Skvělé ztvárnění obyčejného života jednoho obyčejného člověka, který buď dostal špatné životní karty, anebo s nimi holt jenom neuměl hrát. Každopádně krásná uklidňující až poetická záležitost, která vě mě pár desítek minut po skončení stále nějak rezonuje. Jistých 90 %, ale za bravuru B.B. Thorntona musím dát 5 hvězd. P.S.: Je naprostá zvrácenost tuhle nádheru hodnotit 1 a méně, takže ti kdo tak učíní, ať skočí do zdi ;). ()

Astinas

Dá se říct, že se jedná o klasiku Coenů. Úplně běžná zápletka rozvětvená do největších myslitelských teorií a v důsledku se jedná o jedno z nejmožnějších řešení. Billy alias kamenná tvář hraje hodně dobře a hraje pro mě celkem charakterní postavu, která bere vše tak jako to je, ať se jedná o vraždu, sebevraždu, sympatie ze strany Scarlett atd. Zajímavý nápad v provedení černobíle kamery. Zajímavý a kvalitní film, který je vnitřním monologem Billyho. Střídá v něm tolik pocitů, že vlastně ani sám neví a nechápe a proto trefný název... Dost se mi líbili některé myšlenky. ()

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků