Mrs. Doubtfire - Táta v sukni

Mrs. Doubtfire - Otec v sukni

Mrs. Doubtfire

Komedie / Drama / Rodinný

USA, 1993, 120 min

Zboznujem rodinne komedie Chrisa Columbusa a tato hned po SAM DOMA (1990) patrila medzi moje dalsie oblubene z jeho filmografie. Nikdy nezabudnem na pani Doubtfire, ako hra futbal, alebo jej chcel mladik ukradnut kabelku, neustale prezliekanie pri navsteve kuratorky alebo zaverecna scena v restauracii. Pre mna je to klasika a nemozem dat menej, ako 5 *. ________ Robin Williams - (Daniel Hillard / Pani Ehphegenia Doubtfire) +++ Sally Field - (Miranda Hillard) +++ Pierce Brosnan - (Stuart Dunmeyer) +++ Harvey Fierstein - (Strýko Frank Hillard) +++ Polly Holliday - (Gloria Chaney) +++ Lisa Jakub - (Lydia Hillard) +++ Matthew Lawrence - (Chris Hillard) +++ Mara Wilson - (Natalie Hillard) +++ Robert Prosky - (Jonathan Lundy) +++ Produkcia: Robin Williams +++(16.2.2011)

Nemam rad filmy v ktorych sa chlapi prezliekaju za zeny pretoze mi to pripada trapne, ale Mrs. Doubtfire je spolu s Tootsie jednou z vynimiek kde mi to nevadi. Mrs. Doubtfire je plny klise a moralneho poucania, ale je to jeden z tych pripadov, ked su vsetky tieto obohrate motivy aj po miliontykrat funkcne. Jedinym prijemnym ozvlastnenim je len to, ze sa na konci nedockame absolutneho happyendu. Perfektne tu funguje dramaticka stranka, ale ta komedialna mohla byt ovela lepsia. Bavili ma sceny v ktorych Williams predvadza rôzne hlasy, ale vtipy vychadzajuce z jeho prestrojenia su strasne prvoplanove a finale v ktorom musi byt na jednom mieste v obidvoch svojich identitach ma uz skoro vôbec nebavilo. Potesilo ma, ze Brosnanova postava nebola prvoplanovo zaporna, ale aj tak mi v tomto filme pripadal vzdy nesympaticky, takze som si vychutnaval naschvaly, ktore na neho Williams vymyslal. Podobne ako v Tootsie aj v tomto filme mi pripada, ze pre ustrednu postavu pouzili viacero vlastnosti, ktore vystihuju aj jej samotneho predstavitela. Hlavne ta nechopnost hlavneho hrdinu byt vazny a neustale nieco predvzadzat sa perfektne hodi aj na Williamsa. Trochu mi bolo luto, ze deti nemali ziadnu zapletku a vlastne ani poriadne charaktery. Pochvalu si zasluzi skvely CZ dabing. Takze aj ked tento film dnes uz pre mna nie je taka ultimativna pecka ako kedysi, tak vo svojom zanri stale patri k tomu najlepsiemu. 8/10.(31.7.2018)

Počátek devadesátých let patřil v žánru rodinných komedií bezpodmínečně jemu. Chris Columbus tehdy moc dobře věděl, kdy sáhnout po sentimentu, jak pracovat s timingem a kdy zase ubrat. Sólo velkého komediálního herce, který jako otec za moc nestál, naopak jako postarší britská chůva je úžasný. Nejprve jsou všichni trochu v rozpacích, pak přijde na řadu vaření, uklízení i hraní fotbalu, tvůrci brzdí sentiment, scénář několikrát překvapí a herci? Jedním dechem úžasní. Robin Williams si stejně jako někteří jeho kolegové vyzkoušel život ve spodničce, v dámské konfekci je k nezastavení a znovu dává vyniknout své neodolatelné komice. Těším se na další zhlédnutí. Protože tohle je pozoruhodná komedie s jemným moralizováním, která spolehlivě funguje i po letech.(7.10.2012)

Velmi povedená komedie od režiséra kultu Sám doma. Mrs. Doubtfire je ale z úplně jiného soudku. Ze začátku je to smutné, ale potom se rozjede nejveselejší jízda Robina Williamse, který, aby byl blíže svým dětem, vystupuje v přestrojení jako domácí chůva. A právě on táhne celý film. Jeho výrazy, skvělá maska a skvěle mířené hlášky na adresu Pierce Brosnana. Robin si s touto roli opravdu pohrál a výsledkem je jeho možná nejlepší role. Pravda, někdy bly některé věty trošku sentimentální, ale to nemůže zkazit tak dobře rozjetou jízdu. Scény, jako v restauraci, kdy se pořád převlíká, nebo na bazéně, ty zůstanou v paměti dlouho. Je to rodinná záležitost jako řemen, která by se neměla opomenout.(3.1.2011)

• JohnMiller

Jeden by povedal, že ide o hlúpučkú rodinnú komédiu s morálnym presahom, no vzhľadom na to, že ide o kvalitnú filmárčinu s vynikajúcim Robinom Williamsom ktorý vládne svojim hereckým umom v každom zábere, musím podotknúť, že sa mi to celkom páčilo úsmev popri sledovaní nebol iba sarkastický. Holt v 90´s rokoch dokázali tvorcovia nakrúcať aj rozumné komédie, čo je už dneska rarita. Keby len chudák vedel, že za pár rokoch ho postretne rovnaký osud.. Avšak to neskončí dohodou ale drahými alimentmi a samovraždou.(11.6.2017)