Mrs. Doubtfire - Táta v sukni

Mrs. Doubtfire - Otec v sukni

Mrs. Doubtfire

Komedie / Drama / Rodinný

USA, 1993, 120 min

Rozhodně velmi vtipná a dnes už vlastně téměř kultovní záležitost. Chris Columbus zde dokazuje, že jako režisér má opravdu na rodinné komedie talent. Tady navíc získal k ruce zdatného herce v osobě Robina Williamse, který se zde zase projevuje jako komik a jeho herecký výkon je hodný obdivu a uznání. Rozhodně jedna z nejlepších komediálních rolí Robina Williamse. Navíc dějově je to velmi vyvedená záležitost, u které se prostě musí bavit každý. Dobré hlášky, velmi vtipné scénky a výkon Robina Williamse, to z této komedie vytváří zapamatováníhodný film, ke kterému se budou diváci vracet i dlouho po jeho natočení. Navíc v české verzi je Williams excelentně nadabován Viktorem Preissem, který perfektně zvládá změny hlasu a během filmu jich předvede velké množství. Tomu říkám dokonalý dabing. Prostě celý film je už dá se říci klasikou mezi rodinnými komediemi. Já jsem byl spokojený a dávám čtyři hvězdičky.(9.11.2008)

Počátek devadesátých let patřil v žánru rodinných komedií bezpodmínečně jemu. Chris Columbus tehdy moc dobře věděl, kdy sáhnout po sentimentu, jak pracovat s timingem a kdy zase ubrat. Sólo velkého komediálního herce, který jako otec za moc nestál, naopak jako postarší britská chůva je úžasný. Nejprve jsou všichni trochu v rozpacích, pak přijde na řadu vaření, uklízení i hraní fotbalu, tvůrci brzdí sentiment, scénář několikrát překvapí a herci? Jedním dechem úžasní. Robin Williams si stejně jako někteří jeho kolegové vyzkoušel život ve spodničce, v dámské konfekci je k nezastavení a znovu dává vyniknout své neodolatelné komice. Těším se na další zhlédnutí. Protože tohle je pozoruhodná komedie s jemným moralizováním, která spolehlivě funguje i po letech.(7.10.2012)

8/10. Robin Williams, jeden z nejlepších komiků současného Hollywoodu, řádí v převleku zachovalé paní na hlídání Doubtfireové, zvládá při tom pečení, vaření, starání se o děti, luxování v rytmu pecky „Dude Looks Like a Lady“ od hard-rockových Aerosmith, stíraní svého soka Pierce Brosnana a mnoho dalšího. Ať už si o Chrisi Columbusovi myslíte, co chcete, je to král amerických rodinných komedií, což dokazuje i Zlatý glóbus v kategorii „Nejlepší komedie roku 1993“ právě pro „Tátu v sukni“.(20.9.2010)

Velmi povedená komedie od režiséra kultu Sám doma. Mrs. Doubtfire je ale z úplně jiného soudku. Ze začátku je to smutné, ale potom se rozjede nejveselejší jízda Robina Williamse, který, aby byl blíže svým dětem, vystupuje v přestrojení jako domácí chůva. A právě on táhne celý film. Jeho výrazy, skvělá maska a skvěle mířené hlášky na adresu Pierce Brosnana. Robin si s touto roli opravdu pohrál a výsledkem je jeho možná nejlepší role. Pravda, někdy bly některé věty trošku sentimentální, ale to nemůže zkazit tak dobře rozjetou jízdu. Scény, jako v restauraci, kdy se pořád převlíká, nebo na bazéně, ty zůstanou v paměti dlouho. Je to rodinná záležitost jako řemen, která by se neměla opomenout.(3.1.2011)

• Radiq

Klasická nudna rodinná komedie 90. let. Už to zní dost strašně a taky to docela strašny je. Řekněme, že nápad to má a Robin Williams se snaží a najde se tam i několik vtipnejch momentů, ale opět to má několik Ale. Asi největší z nich je obsazení pizdy pindy herečky Sally Field, která byla dycky trapná a to už se nikdy nezmění - nejvíc mě dostává, jak se v několika scénách má tvářit vtipně, ale je to jak kdyby jí spadl kus salámu pod kola kamionu. Celkově je to herečka, která by zasloužila celoživotní zákaz natáčení filmů. Jinak dál je tam ta atmosféra 90. let - hadry, styly, hára, prostředí a mentalita postav, to je jak nepovedená hříčka přírody. Dál je to taky hrozně okoukany, protože v TV to dávaj snad každyho čtvrt roku a upoutávky na to mě už hrozně serou, obzvlášť když v nich ukazujou furt to samy... Takže nakonec je to taková komedia, která už pro mě není komická, což je základní mínus pro žánr komedie...(23.7.2013)

• - V českém znění se tu poprvé objevilo spojení Vladislav Beneš - Pierce Brosnan. Od té doby se stal jeho "dvorním dabérem". (funhouse)

• - Když paní Doutfirová (Daniel) chystá anglický čaj pro paní Selnerovou, hledá v kuchyni něco co by si dal na obličej, protože jí maska vypadla z okna. Než vleze do lednice, kde uvidí dort, má paruku (ofinu) rozcuchanou přes obličej, ale jakmile po sekundě otevře lednici, ofinu má už v paruce přičesanou. (Aknah)

• - Ve scéně, kdy Daniel Hillard (Robin Williams) napodobuje hlasy, zmíní v jedné pasáži i Jamese Bonda. Právě Pierce Brosnan, který v tomto filmu hraje přítele jeho bývalé ženy (Sally Field), se o dva roky později stal Jamesem Bondem ve snímku Zlaté oko (1995). (Chris Masters)