Berlín, 1942. Friedrichu Weimerovi je sedmnáct a právě ukončil školu. Pochází z chudých poměrů, přesto však sní o tom, že v životě něco dokáže. Jediné, čemu se intenzivně věnuje, je amatérský box. Šanci dostává v okamžiku, kdy se setkává s chápavým Voglerem, který sdílí jeho boxerskou vášeň a učí na elitní nacistické střední škole Nationalpolitische Erziehungsanstalt (Napola). Ten zajistí, aby tam byl Friedrich přijat, a stává se jeho mentorem. Friedrichovým novým přítelem se stává syn vysoce postaveného nacistického pohlavára Albrecht Stein - citlivý mladík, který před ním neskrývá své pochybnosti o ideologii, kterou si ostatní studenti nechávají bezmyšlenkovitě vtloukat do hlavy. V každodenní konfrontaci s tvrdým a námitky nepřipouštějícím drilem se Albrecht stále zřetelněji dostává do konfliktů. Friedrich pochopí, že kamarád si svůj osud zvolil i za cenu sebezničení. Rozhodne se, že využije posledního zbytku svobody, který mu osud nabízí, a pokusí se žít čestný život. (oficiální text distributora)

Yomega

I přes kratší stopáž lehce zdlouhavé, dějově nesourodé a chvílemi „televizně“ nudné. Přesto jsem více než spokojen. Na tento film jsem se hodně těšil a čím více mě po shlédnutí „leží v hlavě“, tím více si uvědomuji jak moc se mě to líbilo. Opravdu velice přesvědčivé herecké výkony, nádherná hudba, perfektní výprava (například všechna použitá vozidla byla opravdu německé výroby té doby) a tajemná atmosféra hradu Bouzov ve kterém se film točil, to vše přispělo k velmi dobrému pocitu, který z filmu mám. Určitě v tom hraje roly i má záliba v tématice druhé světové války a fakt, že i když filmů z tohoto období je bezpočet, tak prostředí elitní německé školy, která má říši a svému vůdci vychovávat mladé nacisty není rozhodně tak běžné. Suma sumárum velice slušné čtyři hvězdičky. ()

Kakho-oto

Povedený německý film, který se věnuje méně známým aspektům života v nacistické říši. Divákovi je dobře prezentována brutálnost, nesmiřitelnost a zvrácenost výchovy mládeže v nacistickém duchu. Asi nejenom pro mě byly vrcholem scény s granátem, zamrzlým rybníkem a mladými sovětskými vojáky. Z německých filmů o nacismu jde bezpochyby o jeden z nejlepších vůbec. 75 % ()

HappyDeath

Silný příběh. Točilo se to na hradě Bouzov, který byl za války obsazen nacisty a skutečně tam byla škola pro budoucí vůdce III. říše. A H. Himmler hrad Bouzov taky navštívil. ()

Alice02

První válečný film z Německa, který jsem dokoukala do konce. Dokonalé to nebylo, ale zaujalo mě to hodně. Skvělé herecké výkony a atmosféra, která se z mysli hned jen tak nevytratí ()

RobLord

Film potěší ty diváky, kteří (podobně jako já) našli zalíbení v silných příbězích z druhé světové války. Boxer Friedrich Weimer je typickým mladíkem své doby. Hluchý k názorům svého otce touží zazářit ve znamení hákového kříže. Rozčarování se mu dostane v národněsocialistické Napole. Německý snímek je chlapeckou verzí českého Lebesbornu. ()

Ozzy2

Chvílemi je to pěkná nuda,ale co mě neskutečně točí je to,že hned na začátku naskočí titulek Berlín,1942 a já koukám na Karlínský viadukt.Jak pak mám tomu filmu věřit,jak mě ten film má vtáhnout? ()

W.Wicki.W

Velice zajímavý film o jiné straně dění za druhé světové války. Filmů o Hitlerových elitních školách "moc" není.... Dobrovolně tam jít, projít si tím peklem a pak zjistit, že tam vůbec nepatřím, to potřeboval Weimer zjistit... A ano, zjistil to... KEEP CALM AND ALBRECHT NEIN ! ()

elessar04

Film Napola je vskutku excelentní filmové drama a tak trochu atypický válečný film (z pohledu mladých německých hochů), který si jistojistě zaslouží obrovskou pozornost. Jedná se o velmi silný příběh mladého chlapce Friedricha, který nastoupí do elitní nacistické školy, kde se seznámí s křehkým Albrechtem Steinem, synem vysoce postaveného nacisty. Ve škola je tvrdý režim, který Albrechta pomalinku ničí a dostává do problémů… Už dlouho na mě takto nezapůsobil žádný film - doopravdy nemám slov. Koukám před sebe a stále přemýšlím nad tím co jsem viděl. Psychologický vývoj obou postav (Friedricha, ale i Albrechta) je velmi dobře zvládnutý. Postavy na mě působily velmi dobře. Friedrich mi byl již ze začátku sympatický (asi to bude tím, že jej hrál Max Riemelt) a Albrechta mi bylo hned líto. Musím říct, že Max zahrál svou životní roli (taky za ni získal křišťálový glóbus tady ve Varech a naprosto zaslouženě). Scéna, kdy se postaví čelem spravedlnosti je pro mě doopravdy silným momentem tohoto filmu. Závěrem, Napola je pro mě jednoznačně jedním z úplně NEJLEPŠÍCH válečných (ale i sportovních) filmů, který jsem doteď viděl. Úžasná výprava (oceňuji, že se film natáčel z velké části u nás), naprosto fantastická hudba, kamerové záběry (když padá vločka do oka mrtvého zajatce) a herecký výkon hlavního protagonisty Maxe Riemelta! Po technické stránce úžasné! Nejsilnější moment celého filmu je pro mě jednoznačně: Спасибо товарищ! Děkuji moc za další úžasné doporučení! ()

teddinka1

Člověk se až děsí, co vše lidi dokázali udělat pro to, aby vyhladili "špínu", aby se zavděčili národu, ... Zfanatizovaný národ... Každou příležitost nacisté dokázali využít pro svůj prospěch, dokonce i smrt chlapce (, který byl na této prestižní škole zesměšňován), který statečně skočil na bombu, a tak zabránil smrti celé jeho třídy... Prý že to udělal pro národ, pro stranu a hlvně pro Hitlera, pro jejich vůdce... Otec vyhrožuje vlastnímu synovi smrtí, protože jeho syn na Napole si dovolil napsat sloh, ve kterém líčil, že zlo je on sám, chlapec, který považuje zabíjení nevinných lidí za ukrutné... Prestižní škola, tvrdá, neúprosná, vychovávajícíbudoucí vůdce Říše, budoucí tyrany, zabijáky, vojáky, SS jednotky... Film nebyl dokonalý a ani se o to nesnažil. Vylíčil, co měl. Vylíčil, surovos, krutost, váhání některýchmladých chlapců nad činy, jež jim přikazovali, ... ()

alonsanfan

Film byl mimo jiné natáčen také na Státním hradě Bouzov, který dříve vlastnil a jehož současnou podobu nejvíce ovlivnil Řád německých rytířů. Na pozadí obyčejného příběhu z Bouzovského internátu se odehrává drama o budoucím směřování mladých německých mužů, protože internát, na kterém studují, není obyčejná škola, ale Napola, elitní nacistická škola a právě zuří světová válka, ta s přívlastkem druhá. Styčné body příběhu jsou fanatismus, oběť, čest i kamarádství a je poskládán z uvěřitelných každodenních událostí života nacistických školáků. Cvičení fyzičky, přijímání nováčků, společné stravování, ostré nasazení proti nepřátelským zajatcům, plavání pod ledem. Krásný vizuál ocení zejména všichni milovníci české krajiny v okolí dominujícího Bouzova, pastva pro oči v kterémkoli ročním období. I přes společenskou závažnost tématu se jedná spíše o film oddychový, byť stín všudypřítomného hákového kříže se vznáší v pozadí a často i drtivě vystoupí do popředí a zasáhne do děje. Příběh působil poměrně komorně, kompaktně i uvěřitelně a zejména jsem ocenil, že hrdinové se nesnažili nereálně zachránit celý svět, ale především sebe. ()

Šípek

Napola, Die Welle, Baader Meinhof Komplex svědčí o tom, že Němci se celkem solidně dovedou vypořádat s vlastní temnou minulostí. Taková témata jsou stále živá a jejich zfilmování shledávám velmi potřebným. ()

mudvayner

Mám rád tento druh filmů, ale Napola je ve výsledku nepřesvědčivým snímkem. Dvouhodinová stopáž je přetažená a čekal bych větší prohloubení vztahu mezi oběma chlapci, navíc je děj lehce předvídatelný. Výběr hlavního představitele je povedený, stejně jako námět, ale je to spíš film do televize. Šlo z toho vymačkat mnohem více. ()

josieaddms

Musím předem upozornit že moje hodnocení filmů není klasické jako u ostatních uživatelů, to znamená, že když dám filmu tři hvězdičky je to silnější průměr, a dvě to je takový klasický průměr. Tak nějak vnímám i Napolu. Celkem zajímavé téma, obalené takovým tím Nacistickým klišé, které tak strašně často vídáme u filmů, jako je tento. Bezcitní Nacisti v nažehlených uniformách se ďábelsky chechtají svým podlým počinům. Trošku už mi to leze na nervy. Trochu taky nevím co tím vlastně chtěli říct, protože režisér říkal něco o změně charakteru, která se ovšem nakonec na plátně objevila dost slabě. Téměř až neznatelně. Spíš se dalo dost dobře odhadnout jak to dopadne. Samozřejmě trochu té působivosti tam bylo, a Němečtí mladíci jsou docela sympatičtí, a dobře se na ně dívá. (na rozdíl třeba od Čechů...) Ovšem chápu že někomu už mohlo to věčné Schillingovo poulení očima s emotivním výrazem lézt na nervy. Nicméně jsem ráda, že jsem to viděla. ()

samaell

Hitlerova elita staví hlavně na hrůzách tehdejšího režimu a taky na tom, že divák všechno ostatní přehlédne.. Inu musím říct, že pro dobrý historický film s nacistickým námětem nestačí jen nálepka "podle skutečných událostí".. ()