Berlín, 1942. Friedrichu Weimerovi je sedmnáct a právě ukončil školu. Pochází z chudých poměrů, přesto však sní o tom, že v životě něco dokáže. Jediné, čemu se intenzivně věnuje, je amatérský box. Šanci dostává v okamžiku, kdy se setkává s chápavým Voglerem, který sdílí jeho boxerskou vášeň a učí na elitní nacistické střední škole Nationalpolitische Erziehungsanstalt (Napola). Ten zajistí, aby tam byl Friedrich přijat, a stává se jeho mentorem. Friedrichovým novým přítelem se stává syn vysoce postaveného nacistického pohlavára Albrecht Stein - citlivý mladík, který před ním neskrývá své pochybnosti o ideologii, kterou si ostatní studenti nechávají bezmyšlenkovitě vtloukat do hlavy. V každodenní konfrontaci s tvrdým a námitky nepřipouštějícím drilem se Albrecht stále zřetelněji dostává do konfliktů. Friedrich pochopí, že kamarád si svůj osud zvolil i za cenu sebezničení. Rozhodne se, že využije posledního zbytku svobody, který mu osud nabízí, a pokusí se žít čestný život. (oficiální text distributora)

pretorij

Zcela spokojen. Rad bych se teda vyhnul intel klise, kdy se zase podarilo paradne udelat ze vsech nacku debily. To sjme se se nazrali a dali tem nemcourum za vyucenou. Panove a damy bojivnici a bojovnice prdlajs. Bojovat se melo za vallky a tyhle psychovyrony o moralce tady me opravdu nudi. Ten film se mi libi prave proto, protoze ikdyz vysledek tusite od sameho zacatku- neni to protinacovksa propaganda jako z jinych filmu. Je zde ponechan prostor nastinit skutecny vyvoj a ne antipropagandu. Hlavni hrdina si prochazi pribehem tak nejak realne, jako ve skutecnem zivote. Nahoru i dilu a to ocenuji, Nejde o prostoduchy vyplach mozku. Take musim souhlasit s prekvapenim rezisera. Ten, kdo natocil frasky, dokaze natocit dva za sebou velmi originalni a spise citove apelujici a promyslene filmy, nez jen pouhou propagandu a vydelecnej projekt. ***** ()

P/\/EL

ano, takové problémy mohli mít, tady je prostě filmově nakumulované, ale nevím, všude to asi tolik neprožívali, myslel jsem, že ta děcka vychovávala k nelítosti celý 30tý léta, takže měli už nějakou průpravu, no, že by tolik riskovali při výcviku - házení granátů, proč to nedělali po jednom, jeden, jeden granát, ostatní mnohem dál, no, nevadí, ostré náboje a zajatci, dobře, to bylo jasný, že šlo o hon, ale taky se mohli postřílet mezi sebou, no a naposled to v ledové vodě, sakra, to ani elitní komanda nemaj tak drsnej výcvik, no, tak točili si to Němci, lesco může vycházet ze skutečnejch příběhů, ale to mravní ponaučení, to je tak trošku na efekt, samozřejmě s tim souhlasim, teď si vemte, že v naší době, kt. je sice demokratická, je kultura také celkem brutální a cynická (viz. filmy), kdoví, jestli to není také příprava, no, základní vojenská neni, ale tak, hodně hochů by jistě nemělo potíže, no, řekněme, že dneska je to spíš starost třeba USA (nebo já nevim, ale takovej výcvik třeba v KLDR, nebo....i třeba v Číně, taky tvrdé, s propagandou už nevim..), tam rukujou mladíci a hurá do těch Iráků a Afganistánů a lítost? nevím, teď když si vezmu třeba Čechy, hodně nemělo sebemenší problém střílet Němce, ale tak, to mě napadlo, teď to výročí, třeba v tom kostele, jak se hrdině bránili. No, nějak mi tam chybělo více, vůbec nějací opravdu zfanatizovaní hoši, hl. hrdina byl poněkud nejednoznačný, resp. už jen ten začátek, to nebylo pořádně vysvětleno, proč se vykašlal na rodinu, samozřejmě, zdálo se, že je nácek, ale tak jaksi, né uplně docela, že to žere, jak pionýři zase svý věci, no a neduživý Albrecht je zajímavější, tak občas se nějakej huma, teda lidštější Němec se svědomým našel.......no, beru to jako tv film pro mládež, protiválečné, protinásilné poselství beru (dřív jsem viděl třeba to DIe Welle, ze současnosti...), legrace to neni, i nepřátelé jsou lidi, ale přecijen, když už jste v boji, tak.....je to prostě o něčem jinym, buď vy nebo............ale jinak jistě, Němci dokážou postihnout tu dobu lépe než kdokoliv jinej, je to slušná sebereflexe, kt. ehm, nemohla přijít dříve, ehm....ale tak, je tam ještě řada témat....... ()

JamesMalat

Toto by se mělo pouštět na školách. Tento film ukazuje naprosto přesně i když krutě to jak byli vychovávány německé děti za druhé světové války. Herecké výkony v pořádku, tento film mě však oslovil mě a dostal od mě 5 hvězd hlavně kvůli příběhu a tomu že ho natočili sami Němci úkázal mi v jaké pravdě byli tyto německé děti vychovávány a co jim bylo předkládáno. Naprosto... nemám slov 100 % bez diskuse rozhodně doporučuji :) ()

ronin zabak

Jediný film zobrazující německý život v jejich prostředí. Žádná židovská propaganda, Hollywoodský rádoby-herci ani přehrávání (Hanební pancharti). Jediný nežido- neamericko propagandistický film zasluhující tolik hvězd. ()

eli.s

Hlavní myšlenka filmu je prostá, ale celkem úspěšně se jí daří vrýt se nám pod kůži. Nutí nás přemýšlet a uvědomovat si, že jako není pouště bez jednotlivých zrn písku, není kolektivní viny bez jedince. Byť se mohou zrna písku jevit všechna stejně, ve skutečnosti se odlišují. A stejně je tomu i v případě lidí. Opravdu byli všichni Němci za vlády Hitlera jen ti špatní, kteří se podíleli na holocaustu a destrukci své vlastní morálky, nebo mezi nimi byli i ti, kteří si i přes tlak svého okolí dokázali zachovat tvář? ()

Rathe

Skvělý film, který mi tak trochu připomněl i "Zlo mezi námi". Tady se to ale vztahovalo na 2. světovou válku. A bylo to vynikající. Vztahy mezi studenty elitní školy na mě fungovali perfektně. Sice jsem čekal, že některé myšlenky budou rozvinuty více, některé zase méně. Ale nevadilo mi to. Vím, že téma 2. světové války je hodně závažné a je potřebné to stále nějak připomínat, co se stalo. A takovými snímky jako je tento je podívaná velmi zajímavá. ()

yrik

Boxer co nechtěl vyhrávat, aneb schématický, lehce předvídatelný, klišovitý film až běda, postavy pouze černobílé, někdy situace až vyhraněné do trapnosti (vhodné pro děti do 12 let). ()

Tereza11

Ideologie je mocná čarodějka ze začátku vám může připadat působivá ale čím víc do ní pronikáte tím více jí začnete nenávidět, Friedrich o to ví svoje... Scéna kdy jeho kamarád Albrecht skáče do ledu...je působivá...nejlepší z celého filmu...bude vás mrazit...Za mě silné *** ()

ANDAKIN

Film mě ze začátku velice zaujal, námět dobrý, také herecké výkony a atmosféra filmu nebyly zlé. Ale šlo by z toho vytěžit mnohem víc. - Dějová linka byla až nechutně předvídatelná, konec zabil naprosto celý film. Já osobně nemůžu dát víc, než 2* ()

andy60

Válečná tématika zpracovaná německým režisérem mě vždy zajímá. Film se zabývá mladými kadety, kteří nastoupí na prestižní školu, aby jednou představovali onu "elitu národa". Tempo filmu není vyrovnané, silné momenty se střídají s těmi méně zajímavými, ale jako celek nadprůměr. Nejsilnější scéna byla pro mě plavání pod ledem. ()

miso.simon

Hustý film, takové to emocionální znásilnění, ale dobreee. Samozřejmě, není to úplně kinematografiký skvost, ale kdo nemá rád vojnové, oplatí se vidět. Jsem rád, že film je bez efektů, jde jenom o příběh. ()