Jeden z nejambicióznějších experimentů 80. let, kterým se u diváků i kritiky proslavil tvůrce i u nás známých filmů. Podobně jako později v Medvědovi se ve filmu vůbec nemluví (když si odmyslíme umělou "řeč" pralidí a jeho gestické vyjadřování). Ve jménu symbolické zkratky Annaud konfrontuje typy člověka, vzdálené 10 000 let (australopitekus žije s neandrtálcem a mají za sousedy obyvatelé z dob neolitu), nechce být archeologickou rekonstrukcí. Strastiplná cesta trojice pravěkých lidí za získáním ohně není jen snahou o přežití, ale i cestou za "polidštěním". Trojice hrdinů začíná chápat pojmy jako láska, přátelství či smích. Vedle velkorysé režie (technicky obtížný film byl natočen za pouhých 13 týdnů) patří ke kladům díla výrazná patetická hudba, krásná kamera (kanadské, skotské a keňské exteriéry) a starostlivě vybraní herci. Film byl natočen podle románu J. H. Rosnyho a z oscarového klání roku 1983 neodešel nadarmo - získal Oscara za masky. (oficiální text distributora)

Creshaw

V jednoduchosti je síla a Annaud dokázal vytěžit z minima maximum. Nedovedl jsem si představit, že bych se dokázal dívat třeba hodinu (šedesát minut!) na film bez jediného slova. Přesto jsem se nechal upoutat celou stovkou minut, plnou nádherných záběrů pravěké přírody a pralidí s jejich pařečí a chováním, včetně skvěle hrajícího Rona Perlmana, který se snad ani nedá do žádné role "zafixovat". Ať už je komixovým hrdinou Hellboyem, Salvatorem z dalšího Annaudova skvostu Jméno růže, či neandrtálcem v boji o oheň, v každém z těchto filmů je někým jiným a pokaždé jako by se pro danou roli narodil - nikdy v něm nevidím hrdinu jiného filmu, ve kterém jsem ho kdy spatřil. Boj o oheň není "dokonalým" filmem z doby pravěku, ale je jistě jedním z nejlepších a určitě nejpůsobivějších. ()

kedluben

asi je tam spousta věcí naivních až nereálných, ale mně se ten film opravdu líbil a užil jsem si ho. jako idea geniální. ()

Kkahunaa

Apocalypto (2006) to z hlediska akce nebylo (díky bohu). Markéta Lazarová (1967) z hlediska věrohodnosti nastínění tamní doby také ne (poněvadž o pravěku se s jistotou nedá říci skoro nic). Ale naštěstí to nebyla tak obrovská-do-nebe-volající-hovadina jako 10 000 let př. n. l. (2008). (Je myslím důležité vidět filmy jako Boj o oheň, alespoň jednou, ať se nám na naše pra-pra-pra atd.-rodiče vzpomíná v konkrétnější podobě). Tento film bych bral jakožto studii o lidských počátcích a mezerách v nedokonale zmapované lidské historii. Určitě dobrá inspirace pro antropology a pravěké archeology. Možná bych rád vychválil masky a nasazení herců, leč nelehká stravitelnost díla mě nabádá, abych byl upřímný. Musí být jistě sranda dělat k takovým filmům titulky. ()

marco69h

Keď Michelangelo nakreslil úžasnú maľbu Sixtínskej kaplnky, všetkým, čo videli toto veľdielo vadilo jedno - nahota! A tak Daniel da Vollter primaľoval všetkým "gaťky", aby neurážala nahota. Odvtedy tohto maliara nazývali "gaťkár". Každý, kto sa pokúša natočiť niečo z prahistórie človeka a poruší túto naturalnosť, je podľa mňa "gaťkár"! Jean - Jacques Annaud ním rozhodne nieje! Dovolil si to, čo si myslím žiaden režisér - moment- ešte jeden Tinto Brass v Caligulovi (ale to je z iného súdka) - nedovolil, ukázať naturálnosť, prirodzenosť človeka praveku... A preto jednoznačne vynikajúci film. Možno budete namietať, prečo máme pozerať na naturálnosť... ale v tom je tá umeleckosť filmu.... realita, barbarstvo, hrubosť praveku so všetkým čo k tomu patrí. A Ron Perlman? Jemu ta rola tak neuveritelne sekla, že má človek pocit, že on sám pochádza z praveku. Nie je známe, ako sa tento herec v tejto roli cítil osobne, ale zdá sa, že si ju doslova vychutnal. ()

Pjotrik

Výborné dialogy, které může závidět i Tarantino:))) Tak vážně, Annaud si sice nalajnoval svou vlastní prehistorickou pěšinku, ale ta je naprosto skvěle ztvárněná a úchvatná. Ono, kdyby šel vývoj a pokrok tak rychle, jako v tomto snímku, tak bychom dnes kolonizovali aspoň sedmnáctou galaxii:) Scénka s mamuty byla zbytečně fantastická, ale to rejžovi odpustím. Je to vlastně takové pěkné experimentování s prehistorií, ale do jisté míry velice poučné. 90% ()

Neuroxerus

Je to něco jiného v netradičním zpracování...každopádně se na to krásně koukalo a snad utvrdilo mé myšlenky na to, že Ron Perlman má opravdu profil neandrtálce (snad jeho ani nemuseli moc maskovat).... ()

Scaevola

Nečekaně zábavný film, který si zcela vystačí s gestikulací a názornými záběry kamery. Rezignace na vědecká fakta - přesto ale relativní přidržení námětu při zemi - vede k zintenzivnění zážitku a ani tu nemusí být mamuti stavějící pyramidy, že pane Emmerichu... ()

jjjerry

Určitě zajímavý film. Ale znovu ho vidět nemusím. Místy nuda, a ta mě nutila přemýšlet nad historií a reálností zobrazení. Příběh je jednoduchý a předvídatelný už od začátku. Zobrazení krajiny a kamera mě tak nezaujali. Zajímavá byla surovost filmu. Masky zase tak dobré nebyly, po chvilce mně byl jeden neandrtálec povědomý, [Ron Perlman ] =) ()

Misterioso

Skutečně výjimečný počin v roce 1981 natočil francouzský režisér Jean-Jacques Annaud. O takovém filmu jsem vždycky tajně snil! A přitom jsem neměl potuchy, že něco podobného už dávno existuje. Nevadí, že historicky to není úplně nejpřesnější, ale jako jakási představa, jak to asi tenkrát mohlo vypadat, to funguje na výbornou. A to kurevsky velké napětí! Skoro jsem ani nedýchal a jen čekal, co přijde za chvíli. Režie, scénář, "herci", masky, exteriéry... Všechno na výbornou! A k tomu pár nezapomenutelných scén. Netřeba slov. Stejně jako jich nebylo třeba ve filmu. ()

wick

Výborné- dialogy v řeči vymyšlené pro tento film a přitom napínavý příběh z pravěku o putování za ohněm. ()

RomaS

Je úžasné jak dokáže film bez jediného slova, tolik říct. Je kupodivu, že ikdyž celý film je vlastně taková zajímavá procházka krajinou, za celých 100 minut jsem se ani chvilku nenudil. Každopádně největší zásluhu a obdiv zároveň mají herci. Běhat polonahý v zimě na skále nebo se neustále brodit v močále asi leháro nebylo. ()

Salvator

Úžasný výlet do doby našich předků. A přestože se o reálnosti příběhu můžeme jen domnívat, na plátno je převedený dokonale. ()

Sunwheel

Jean-Jacques Annaud mi už v Medveďovi ukázal, že na film nepotrebujete ľudskú reč a viete vytrieskať väčšie emócie, než všetky moderné drámy dokopy. Nie je nutné ovládať ani hypermodernú techniku aby ste dosiahli požadovaných efektov. Stačí starostlivo vybrať hercov, naštudovať si problematiku pre potreby deja a vtrhnúť divákov do sveta, ktorému uveria. Téma je to náročná a vyžaduje si sústredenie. No niečo podobné už určite vo filme neuvidíme. ()

veverysiak

Značné prostriedky, ktoré chlapi ušetrili na maskovaní Rona, to mohli výdatne použiť na ostatných človečských aj zvieracích postavách, film sa nevyhýba veľkým časovým skratkám, ale je o len kvôli udržaniu akčnosti a čo najnázornejšiemu zobrazeniu prerodu divocha na mysliaceho tvora, na svoju dobu veľmi podarené a kvalitné, takže 65%. ()

PTuranyi

Skvelý film rozprávajúci príbeh skupiny praľudí, vyslaných svoju tlupou, aby našli oheň, o ktorý prišli. Odysea z obdobia úsvitu ľudstva, rozprávaná bez jediného slova, zobrazuje túžby, obavy, nádeje aj lásku primitívnych ľudí. 90% ()

Zdenichka

Podle mě je to velmi dobře zpracovaný film,jak prostředí tak i skvělé masky. Líbil se mi i jednotlivý výkon herců,skvěle se vžily do rolí. Pár věcí se mi tam nezdálo,ale celkově se mi tento film líbil. Byl to negativní i pozitivní pohled na pravěk,sice někdy až dost brutální,ale k tomu filmu se to hodí. ()

Na ohnivé kometě v Era ART klubu

Na ohnivé kometě v Era ART klubu