Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V Saúdské Arábii explodují americká kasárna a zprávy naznačují, že za útokem je šejk Ahmed Bin Talal. Americká armáda šejka unese, což vyvolá v New Yorku vlnu terorismu. FBI pověří vyšetřováním svého agenta Anthony „Huba“ Hubbarda, který se po sérii atentátů chce zasadit o to, aby šejka propustili. Při pátrání se setká s Elisou Kraftovou ze CIA, která se mu svěří, že je na stopě teroristické buňky. Mezitím tři muži v Brooklynu obsadí další autobus s pasažéry a vyhodí ho do vzduchu za použití stejné výbušniny jako v kasárnách v Saúdské Arábii. FBI vystopuje Araba Aliho Waziriho, který přicestoval do USA, přestože je na seznamu teroristů. Zaručil se za něj přítel Elisy, Samir Nazdhe, který je jejím svědkem a pomáhá jí v pátrání po teroristech. FBI vypátrá v Brooklynu úkryt teroristů a všechny postřílí. V bytě se najdou detonátory a semtex. Buňka je zničena a Hub s nejbližšími přáteli oslavuje. Další bomba teroristů však vybuchne v divadle na Brodwayi. Jsou desítky mrtvých, v New Yorku nastane panika a město je paralyzováno. Spekuluje se o nasazení armády. Hub se schází s politiky a dozvídá se, že Elise se ve skutečnosti jmenuje Sharon Bridgerová a účastnila se tajné operace v Iráku. Sharon tvrdí, že Samir je na jejich straně, protože se s ní účastnil operace, jejímž cílem bylo svrhnout Saddáma Husajna. Sharon vysvětluje, že každá z teroristických buněk nyní funguje nezávisle a v USA můžou být tak tři čtyři. Vzápětí dojde k atentátu na budovu FBI, kde sídlí hlavní stan boje proti terorismu. Mezi šesti sty oběťmi jsou všichni Hubovi kolegové s výjimkou jeho nejbližšího arabského spolupracovníka agenta Franka Haddada. Veřejnost volá po zásahu armády... (TV Prima)

(více)

Recenze (216)

pakobylka 

všechny recenze uživatele

Svým způsobem prorocké, přesto nekonečně hloupé ... ve své druhé polovině. Ne snad kvůli jedenáctému září, ale kvůli všemu, co se právě teď v přímém přenosu (píše se rok 2016) odehrává v Evropě. Protože ... bohužel ... můžeme porovnávat fikci se skutečností - a typicky americké, ryze kovbojské zúčtování je sice na první pohled efektní, leč ve své podstatě nesmyslné. Ať už se dívám optikou armády (silové prosazování stanného práva) nebo FBI (taktéž silová konfrontace - pro změnu se zmiňovanou armádou). Leč osvětlení jednoho z mnoha způsobů velkovýroby potencionálních teroristů v režii USA mě se "Stavem obležení" přece jenom částečně smiřuje. ()

Chrustyn 

všechny recenze uživatele

Slušný thriller o tom jak "nebohou" Ameriku zužují zlí teroristé. Zwick opět servíruje pár vynikajících akčních scén, které zvládá jako vždy na výbornou ale toho patosu je až moc a film se zvláště ke konci dost vleče. P.S. Po 11.září film dostává úplně jiný význam než ve své době a něco podobného už nejspíše nevznikne. ()

Reklama

Sfinkter 

všechny recenze uživatele

Aktuální téma rozebrané ze všech stran, i přesto působící trochu zjednodušeně. Stanné právo a Willis jako nekompromisní zelená hlava mi moc nevyhovovaly, ale za vizionářství a ukázaní prstem na problém džihádu, respektive jeho složku "džihád mečem" (al-džihád bi´l-sajf), si flm zaslouží zhlédnutí i lepší hodnocení. ()

Psema 

všechny recenze uživatele

Popis scény, dokonale vystihující celý film: Terorista drží v místnosti za zamčenými dveřmi několik dětí jako rukojmí, odvážný agent (Washington) vybíhá ve slow-motionu proti dveřím, rozrazí je, udělá kotoul a stihne se nejen zorientovat, ale také zlikvidovat hrozbu. Vágní film o hrozbě terorismu, který se může opřít pouze o solidní herecké výkony Willise a Washingtona a zručně natočené akční scény (resp. útoky teroristů). Samotný Zwick je spíš na obtíž, jelikož jeho typické ingredience (patetické dialogy, tuny klišé, hrdinské činy) nemohou dost dobře fungovat v ambiciózním filmu, jenž není zakotvený v dobrodružném, válečném či romantickém žánru. Celou dobu jsem si říkal, jak by Stav obležení dopadl, kdyby se ho chopil třeba Paul Greengrass. Ten by z mučení nevinných islámských civilistů vymáčknul určitě víc než jen Willisův dramatický odchod ze scény. ()

Pugo 

všechny recenze uživatele

S odstupom času a teda po 9/11 naberá tento thriller úplne iné dimenzie. Hlavná premisa filmu je zaujímavá a ukazuje, ako ďaleko sú krajiny, resp. tí, ktorí ich riadia, ochotné zájsť v záujme ochrany svojich občanov/ideálov/potrieb. Samozrejme ukazuje klasické protipóly, ktoré pri takýchto situácií vzniknú a dostávajú sa do konfliktu. Možno preto aj škoda toho záveru, ktorý vyznieva celkom čiernobielo. Finále s nejednoznačnejším koncom by možno patril do topky žánru. Ale rozumiem tomu, že tá látka je (aj vtedy bola, hlavne po Oklahoma City bombing, podľa ktorého sa Zwick zrejme aj inšpiroval) veľmi citlivá. Washington super sympatický, pre mňa viac ako momentálne.A Willis má vlasy! Staré dobré deväťdesiate roky. ()

Galerie (39)

Zajímavosti (23)

  • Šejk Ahmed Bin Talal je unesený v Libanone a zároveň je zobrazená púšť. Libanon je jedinou arabskou krajinou bez púšte. (Pat.Ko)
  • George F. Miller si počas práce na tomto filme zlomil pravú stranu čeľuste na dvoch miestach. (Pat.Ko)

Reklama

Reklama