Reklama

Reklama

Zánik domu Usherů

  • USA House of Usher (více)
Trailer

Snímek představuje první Cormanův přepis díla Edgara Allana Poea, k jehož tvorbě se pak v následujících letech několikrát vrátil, ať už k přímé adaptaci literární předlohy nebo je n jako ke zdroji inspirace. Mladý muž přijíždí do ponurého sídla Rodericka Ushera, aby si odtud odvezl jeho sestru, s níž je zasnouben. Od prvního záběru je však zřejmé, že majitel domu i jeho sestra jsou pronásledování rodovou kletbou, která se jako temný mrak vznáší nad kdysi honosnou stavbou. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (139)

fcreading 

všechny recenze uživatele

Vydarený film od Cormana ktorý režíroval aj Jámu a kyvadlo a vtomto si počíňal velmi dobre tá atmosféra domu Usheru je mrazivá a hmla nad celým domom je výborná. Price je mimochodom znova vynikajúci a povyšuje svojim výkonom aj ostatných zúčastnených. Sú tu aj výborne scény padanie omietky zo steny, búchanie dverí a padanie lustra. ()

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Zbožňujem tieto staré gotické “vykopávky”, ktoré sa odohrávajú v rôznych kaštieľoch, hradoch či zámkoch. Nádherné kulisy, kostýmy, dialógy, na aké v dnešnej dobe vo filmovej brandži už nenarazíte. Napriek tomu, že ma “Zánik domu Usheru” vďaka zvedavosti z rozuzlenia, či neuveriteľne dokonalému kastingu bavil, kvalitatívne sa na “Jama a kyvadlo”, nechytá. ()

Reklama

vyfuk 

všechny recenze uživatele

Dokážu si představit, že vidět tento film na velkém plátně a možná speciálně v datu vydání, by byla docela pecka. Ale ono se to neděje. Je to jinak a složitější. Staromódní, jak se asi i na Poe sluší. A není to špatně, naopak film asi nejlépe reflektuje předlohu, ale i jako milovník autora, tak vidím, že v dnešní době už je to jinde. Staromódní, slušné, ale dnes už neoslnitelné. ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Zázrak tzv. malorozpočtových filmů americké kinematografie spočívá ve faktu, že s minimem prostředků zpravidla docilují maxima výsledků. Jsou jakýmsi pozitivním pandánem extenzívní hollywoodské velkotvorby, v níž výprava často vítězí nad myšlenkou a někdy i elementárním řemeslem. Pochybujeme-li v Cormanově případě o kvalitě adaptace, vyjadřujeme tím současně nedůvěru i Poeově stejnojmenné literární předloze. Abstrahujeme-li však na druhé straně od předchozích premis a přiznáme-li Poeovi statut významného amerického klasika, začínáme doceňovat kvalitu nejen této, ale i dalších Cormanovy poeovských adaptací. Právě polodivadelní ráz natáčení, spíše divadelní herectví dramatických protagonistů, výrazně více než méně dialogů propůjčuje filmu žádanou atmosféru tajemna, oživuje text stránky knihy Poeových textů a do naší paměti trvale ukládá jeden z nevšedních zážitků. I lehké žánry kinematografie hraného filmu mohou mít počátky z úrovně tzv. "vysokého" nebo velkého umění ()

lucascus 

všechny recenze uživatele

Příběh vskutku velice jednoduchý, neopředená zápletka, ale funguje to. Zaujaly mě velice syté barvy filmu, a také celý gotický styl. Ano, film má své kouzlo i po padesáti letech. Poe prostě nezklame ani ve filmu. Herci pro tento styl filmu jsou vynikající, hudba také moc dobrá...jediný mínus filmu je v tom, že jsem se nemohl ubránit pocitu, že sleduji nějaký film béčkové produkce, ale velice dobrý béčkový film...a horor? ne, tak to fakt není...:) spíš drama s prvky hororu ()

Galerie (67)

Zajímavosti (10)

  • Film byl distribuován pod dvěma různými názvy, a to "The Fall of the House of Usher" a "House of Usher". (ČSFD)
  • Vincent Price si kvůli roli přebarvil vlasy. (Chatterer)
  • Původně měl Roger Corman točit dva jiné nízkorozpočtové černobílé filmy, studio ale nakonec souhlasilo, aby natočil tento barevný film s vyšším rozpočtem. (ČSFD)

Související novinky

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman

12.05.2024

Svět filmu přišel o jednu z ikon americké kinematografie, v kalifornské Santa Monice totiž zemřel legendární americký režisér, producent a scenárista Roger Corman. Bylo mu úctyhodných osmadevadesát… (více)

Klasiky v novém šatu

Klasiky v novém šatu

19.05.2009

Edgar Allan Poe (na obr.): „Zánik domů Usherů“; Emily Brontë: „Bouřlivé výšiny“; Miguel de Cervantes: „Don Quixote“. A k tomu švýcarská legenda o kušostřelci Vilému Tellovi. Ano, nové adaptace… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno