Amen.

Francie / Německo / Rumunsko / USA, 2002, 126 min (Alternativní 132 min)

Kurt Gerstein byl za druhé světové války německý vědec a důstojník, který měl na starosti projekty dezinfekce a čištění vody pro SS. Když zjistí, že látka, na jejímž vývoji se podílel, má sloužit k hromadnému zplynování Židů v koncentračních táborech, je zděšen a rozhodne se o nacistických zvěrstvech informovat svět. Jeho pokusy varovat katolickou církev zůstávají bez odezvy, dokud se nesetká s mladým jezuitským knězem Riccardem Fontanou. Oba muži spojí své síly, aby upozornili na systematické vyvražďování židovských rodin. Brzy se však ukáže, že nemají sílu něco skutečně změnit. Americký velvyslanec ani papež se nadcházející genocidě nepostaví. Film Constantina Costy-Gavrase je volně inspirován hrou Rolfa Hochhutha, která se hrála v roce 1963. (Cinemax)

Agnostik

Velmi dobrý spíše dle rozpočtu TV film,který působí až neskutečně syrově.Téma HOLOCAUSTU je zde zpracováno z pohledu SS důstojníka,který s pomocí mladého kněze nesouhlasí se zabijením nevinných,jichž byl na vlastní oči svědkem v koncentračním táboře a marně se snaží vyprovokovat církev a posléze samotného Papeže a Vatikán k činům.Církev však mlčí a bezostyšně přihlíží k vraždění v područí nacistických vrahů.80% ()

ssarka

ať už to natočil režisér levicově smýšlející,nebo ne,herci to zahráli výborně a co je nejdůležitější na tomto filmu,člověka nutí k zamyšlení,jak to tedy vlastně bylo,co vše církev udělala neudělala nebo mohla udělat a ukazuje reálně,že ve vysoké hře diplomatů a vládnoucích kruhů není místo na svědomí..a to je realita.. ()

Baroque

Výnimočný film. Výnimočný. Iba mierne zaostáva kvalitou za Schindlerovim zoznamom, i keď sa oba filmy nevyhli mystifikáciám. ()

Alenkita

jatamansi vystihuje mé dojmy. Jsou případy, kdy je sdělení filmu mnohem podstatnější, než estetické kvality, o něž se mohou vést nekonečné pseudointelektuální spory. O stylistických počinech bych tedy mohla polemizovat, ale jakékoli zpochybnění jeho závažnosti odmítám. Film Amen je přelomový a odvážný, v několika zemích dokonce zakazovaný. Ukazuje to, co se opravdu dělo a v čem se katolická církev plácá dodnes. Pro mě silný a důležitý snímek. ()

nauru

Film velmi zajímavý tematem. Druhá světová válka bude ještě dlouho na prvních místech oblíbenosti filmů. Příběh o lidské bezmocnosti vůči mašinérii a lidské tragédii v podobě holocaustu. Paradox je, že ten, kdo chtěl čistit vodu, se stal vynálzcem smrtelné látky. Nevšímavost Vatikánu dokumentována i po válce tím, že pomáhali nacistům, doktor z tábora smrti s její pomocí je zachráněn a hlavní hrdina končí jako válečný zajatec. Přesto všechno, mě film malinko zklamal, přišlo mi, že herci se nezžili se svými rolemi, nepřišli mi reální, nevěřil jsem jim, že cítí to ,co hrají. ()

Zaks

Silne kontroverzné téma o úlohe cirkvi (pápeža v hlavnej roli) počas holokaustu. Film nastoluje spústu otázok, žiaľ, emotívnym scénam sa vyhýba. Často sú kľúčové udalosti zobrazené len v náznakoch a osud hlavných postáv, ktoré sledujeme 2 hodiny, je vyriešený doslova jednou vetou alebo záberom. ()