To, že si španělský král Filip (P. Štěpánek) vyvolil za nevěstu chudou dívku Charlottu (M. Bočanová) z Anglie, nebylo příliš po chuti jeho matce – královně Viktorii (B. Bohdanová). A tak začala za zády svého syna všemožně intrikovat. Jakmile musel král odcestovat, začala v dopisech snachu očerňovat. Dokonce ji obvinila z nevěry! Tato pomluva mohla královskou dvojici navždy rozdělit. Jestliže se tak nakonec přece jen nestalo, měla na tom zásluhu především mladá královna a její věrná láska k podezíravému králi. (Česká televize)

topi80

Jedna z těch pohádek, které mi utkvěly v paměti. Vzpomínám si, jak jsem si říkal, že jestli pricezna půjde na ten ples, bude to pořádný průser (tak přísně král v podání Petra Štěpánka působil). Dnes si z ní přináším poučení, že někdy je láska taková, že není problém ženu od společného lože poslat rovnou na popraviště a žena, která byla na to popraviště poslána, může zasvětit svůj další život tomu, aby ji vzal na milost ten, jenž ji na to popraviště poslal. ()

Aethain

Teda nepoznat Mahulenku jako ženskou,v převleku za chlapa,to bych musel být slepej a ještě s mozkovou disfunkcí,je to prostě nádherná ženská :) ()

Marrianna

Možná bych si i přisadila o jednu hvězdu navíc, jen pro mne nikdy Mahulena Bočanová nebyla taaaak příjemná, jak se "byť sebelépe" tváří............ ()

ostravak30

Ani sebekvalitnější herci, kostýmy nebo exteriéry nenahradí kvalitní příběh. O podezíravém králi je vystavěno jen a pouze na žárlivosti a dialozích. Že ona něco provedla, on tomu uvěřil a oni to pak vysvětlili. To pro mě ale nestačí. Tím spíše ne, aby to bylo považováno za pohádku. Je to spíše něco jako historický příběh. Příjemné bylo vidět Josefa Beka, protože ten se jinak v osmdesátkových filmech moc nevyskytoval. Respektive vyskytoval, ale ne v těch, které by se běžně a často vysílaly v televizi. Dramaticky strašně slabé a nezáživné. ()

Pitryx

Já tohle moc rád nemám. Rádoby inscenace se obléká do hávu pohádky v mizerně udělaném prostředí. Ještě, že to občas honily exteriéry. Vyprávění to bylo zdlouhavé, leč zápletka mne ke konci zaujala. Za to jsem musel dvaciáše přihodit. ()

Danulinda

Perfektně zpracovaný historicko-pohádkový příběh o žárlivém španělském králi, kterého výborně hraje Petr Štěpánek. Krásná Mahulena Bočanová (mladá královna) převedla taktéž jeden ze svých nejlepších výkonů, co jsem kdy viděl a výtečně zahráli i pánové Kostka s Bekem. Marek Vašut je ten správný frajer jako vždy a Blanka Bohdanová v roli zlé královny - to je pastva pro oči i uši. Člověk má úplně chuť jí dát na zadek, jaká je to potvora. Skutečně parádní a věrohodný výkon! Tato pohádka velmi potěší jak větší děti, tak i dospělé. Jasný plný počet bodů. ()

Pohádka je to spíš pro větší, a ani ti s tím nebudou tak úplně spokojeni, nejsem si jistá cílovou skupinou, ale rozhodně je to pěkný příběh a zajímavý filmařský počin. ()

skaann

Docela pěkná pohádka o žárlivosti a co všechno dokáže. Ať už žárlivost matky na ženu svého syna či žárlivost manžela. ()

vlastovka

Na motivy španělských pohádek - příběh stárnoucího krále (Štěpánek), který kvůli domnělé nevěře odsoudí svou mladou ženu (Bočanová) do vězení - ona uteče a v Anglii se vydává za písaře. Spíš než pohádka romantický příběh ale i tak se mi to moc líbilo. ()

Peabody

Taková trochu rychlovka, myslím, že tomu nikdo z tvůrců a ani herců nevěnoval moc pozornost, Petr Štěpánek je takový nemastný neslaný, v lásce i nenávisti vlažný (jako se mu občas stávalo), Blanka Bohdanová taková jednoduše prvoplánově hnusná, Kostka slabě intrikující, takže nakonec pro mne největším pánským zjevem byl Josef Bek, který podle mne ostatní zastiňuje a postavu vykreslil chlapsky a ne slabošsky. No a druhá hvězdička je za Mahulenu Bočanovou, která je tady velice krásná (ona i jinde, ale zde září) a typově vždycky byla hodně španělská. Jenom ty tanečníky měl někdo naučit, jak tančí Španělé, jakou mají eleganci a gesta rukou a jak našlapují, protože to co tady bylo předvedeno, jsou takové české jakotanečky v nějakých kostýmech. Takže shrnuto a podtrženo taková nedopečená houska s krásnou Mahulenou. ()

rozum i cit

Romantická pohádka bez kouzel a čar, ale konec konců i v literární podobě existuje řada pohádek, které jsou těchto prvků prosté. Svým způsobem je to osvěžující. Výborná Bohdanová v roli zlé tchýně, taktéž Bek, Kostka a Štěpánek byli dobří. Bočanová ve výsledku také nebyla špatná a na Španělku se hodí. Nic zde není nějak přepálené. Ocenit je třeba rovněž smysluplné dialogy a snahu o dobovou mluvu a chování postav, které ve většině současných výtvorů postrádám. Pochybnosti tak mám pouze o tom, že je možné při tehdejších cestách a způsobu dopravy za 14 dní stihnout cestu do Anglie a zpět a následně do Francie a zpět. Z pohádek na nedělní odpoledne rozhodně jedna z těch lepších a příjemnějších, kterou jsem si kupodivu pamatovala i po letech. 3,5-4* ()

coulismoulis

Janeckova ma samozrejme i lepsi pohadky, ale podivat se na to da, byt je - jak spanelsky tak anglicky - temperament podan ponekud lolezne. Ale Bohdanova samozrejme rulez, Stepanek si mohl v prubehu nataceni prestat barvit vlasy a Bocanove to v rajtkach a fraku docela sekne. ()

nelmal

Pohádka ukazuje, co se může stát, když se bydlí s tchýní v jednom domě. Dobré varování pr nejmenší diváky :-) ()

Lykos

Tento film je naprosto chybně označen za pohádku, asi proto že se v něm vyskytuje král a královna. Škoda toho mírně teatrálního "odhalení" na konci filmu. Příjemná podívaná. Tři a půl. ()