Kdo by se odvážil zabít dítě?

(festivalový název)
  • Španělsko ¿Quién puede matar a un niño? (více)

Pár anglických turistů projíždí Španělsko a dostane se do vesnice, kde však není žádný dospělý, ale jen děti, které nic neříkají a koukají na ně s potutelným úsměvem. Dvojice postupem času zjišťuje, že s dětmi není něco v pořádku, a i když jsou to jen děti, mohou být nebezpečné... (markettka)

Webb

Třetí hvězda s mřimhouřenýma očima a odřenýma ušima. Zdlouhavě nudný, hlavně první polovina, jinak spousta nelogičností a divného chování. Snímek sám o sobě určitou úroveň má, škoda že nebyla lépe využita. Čekal jsem to lepší. 52% ()

giallo

Hned při dlouhých úvodních titulcích filmu jsem si myslel, že jsem si spletl film a dívám se na nějaký dokument o zvěrstevech, která se páchájí na dětech. Dle názvu filmu jsem totiž očekával nějaký španělský horror o vrahu malých dětí. Jenže tento film není ani jedním ani druhým. Ve skutečnosti je to velice atmosferický snímek, který je mixem loňského povedeného horroru Eden Lake a pro někoho kultovního D´Amantova Antropophaguse. Who can kill a child má jako Eden lake stejné hlavní hrdiny a záporáky, atmosférou vylidněného prosluněného města s všudy přítomným zlem se zase přibližuje Antropophagusi. Mě se tento mix velice líbil a za unhappy konec přidávám hvězdičku navrh. ()

Campbell

Těšil jsem se neuvěřitelně. Slyšel jsem jenom chválu a to že se jedná o Španělskou verzi Kukuřičných dětí kterou miluju. Ale bohužel jsem dostal zklamání těžkého kalibru. Svoje klady to má a nemá jich málo. Třeba začátek kde hraje ta depresivní hudba a brouká do toho dítě je neuvěřitelně nepříjemná(v dobrém slova smyslu). Pak ale přijde první půlhodina což mi přišla jak neuvěřitelná nuda, která byla fakt strašná. Nic se tu nedělo a když jo tak jsem se nudil. Pak přišlo sice zlepšení ale nic extra to taky nebylo. Děcka terorizují dospělí ale to terorizování mi přišlo dost zdlouhavé. Aspoň že herci se snažily a děcka byly krajně nepříjemní už od pohledu, navíc film nepostrádá správnou dávku drsnosti a syrovosti, třeba(Spoiler) scéna kde hlavní chlapík zastřelí samopalem pár dětí, je docela drsná.(Konec spoileru). Syrová atmosféra film jen podtrhává, vedro a vědění že není úniku se režisérovy podařilo vytáhnout. Ale jak jsem řekl spíše zklamání. ()

Mariin

Nedivím se, že nebyl film cenzurou pouštěn. Zato se divím hercům, že mohou v tak hnusných filmech hrát, hlavně Prunelle Ransome (těhotenství). Ten úvod s konkrétním daty genocidy dětí a pak tento vymyšlený hnus, to mi dává dohromady něco jako tvůrcovu pokálenou vizitku. Nicméně Serrador filmové řemeslo zvládá dobře, za to ty dvě hvězdičky . Ale jinak si myslím, že takovéto filmy nic dobrého nepřinášejí, ba právě naopak. ()

PetrPan

Podmanivý horor, který zřejmě v době své premiéry musel být naprosto šokující, protože i po téměř 40 letech ( ten čas letí, hrozný) dokáže nejen vyvolat mrazení na zádech, ale zejména poslední dvacetiminutovkou i vyrazit dech svou přímočarou a nemilosrdnou násilností a to nemluvím o dokumentárním úvodu, který je opravdu jen pro otrlejší nátury. Malý ostrůvek odříznutý od okolního světa s jedinou vesnicí měl být oázou klidu pro manželský pár na dovolené, místo odpočinku se však dočkají hrůzy, kterou bychom si nedokázali představit ani ve snu, snad jen uživatelka lillien, známý to pedofob, je takovými představami posedlá. A vzhledem k tomu, že jsem si nevšiml žádných výraznějších much, které bych mohl vytknout a při sledování jsem se ani chvíli nenudil a to i díky zdařilým hereckým výkonům hlavních představitelů dávám sice trochu slabší, ale přesto plný počet hvězd. ()

eraserhead666

Ehm, Stephen King napsal Děti kukuřice jen rok po tomhle filmu. Náhoda? Tohle je typicky sedmdesátkově syrové, v některých scénách až nepříjemné. Může za to skvělé pomalé hustění atmosféry. ()

BoPo

Na úvod uvidíte viacero výrezov z dobových dokumentov (druhá svetová vojna, Vietnam,...), ktoré Vám dajú jasné posolstvo a pointu filmu. Dospeláci spôsobujú všetky najväčšie hrôzy sveta (vojnu, hladomor,...). Následne príde zbytočne dlhá predohra v ktorej manželia prichádzajú na miesto A a následne cestujú na miesto B. Až potom vlastne začína film samotný. Prišlo mi to lepšie než Kukuřičné děti, avšak o svetelné roky slabšie ako Jezero smrti. Takže ak máte chuť sledovať, ako deti lovia dospelých, tak ste odpoveď dostali o vetu skôr. ()

erl

Nádherný Španělský horror. Sympatické ústřední duo , zneklidňující atmosféra , stísněnost , vskutku zabijácké a nekompromisní scény. Závěr typicky otřesně krutý a cynický. Podobně jako u Romera. Povinnost pro milovníky té nejúčinnější hrůzy! ()

Radka_86

Tak tady jsem čekala opravdu hodně a přišlo mírné zklamání, ty části filmu kde se "něco dělo" byly velice dobré - drsné a znepokující a byla jsem při nich napnutá jako struna ale bohužel jako celek mě to až tolik nenadchlo. Táhlo se to, fakt velice pomalu až jsem se nudila a chování postav mi chvílema přišlo velmi nelogické. Navíc musím přiznat že ani herci se mi moc nelíbili, stejně tak jako krvavé záběry. 50% ()

Padme_Anakin

Mrazivá záležitost ze sluncem zalitého Španělska, hned v úvodu dostane divák pár facek, zřejmě si tvůrce chtěl pojistit, že bude dávat pozor, po pravdě já chvíli zvažovala, jestli to nemám vypnout.. Nicméně odhodlala jsem se a lupla příběh manželského páru na dovolené, jak já jim rozuměla, že nechtějí být v rušném a hlučném městě a touží po klidu a tichu ostrova... Ta tísnivá atmosféra na mě dolehla ihned po příjezdu, prázdná restaurace, prázdný obchod, prázdný penzion a ta hudba k tomu.. Finále mi vyrazilo dech, zatím se z toho vzpamatovávám... ()

corpsy

Pozoruhodný snímok, ktorý je aj napriek horúcim, slnkom zaliatym lokáciam značne mrazivý. Paradoxne aj tie decká nevyzerajú na prvý pohľad ako sadisti a vrahovia, ale ako sladké deťúrence z módneho katalógu. Nečakajte nejaký klasický exploitation, aj keď určité znaky to má, ide skôr o mysteriózny thriller, ktorý toho veľmi nevysvetlí, čo z neho robí profesionálnejšie vyzerajúceho príbuzného, avšak bez tej pravej eurotrashovej atmosféry. ()

Astaroth12

Už začiatok na mňa vplýval strašne bezmocne aj depresívne, ale hneď som si išiel skontrolovať či pozerám správny film, lebo toto vyzeralo ako dokument. To čo tam bolo ukázané napísal sám život a práve preto to malo veškerú moju pozornosť. Najprv to malo podobnosť s Antropophagusom, ale už potom si išiel cestou mesta prekliatych. Vyľudnené ulice, detské hry na úkor dospelích, mŕtvoly, strach o svoj život, dramatickosť, všetko toto je tu parádne prepracované. Aj keď tých útokov nieje až tak veľa, ale tá atmosféra, ktorá prúdila celím filmom je mrazivo dokonalá. Je tu aj naivita, ale rok natočenia to vie odpustiť. Musím pochváliť aj strašidelno dotieravú hudbu, bola fakt famózna. Neskutočné prepracovanie a parádny mrazivý zážitok, vynikajúce! ()

ledzepfan

Překvapivě tíživé, depkoidní a nekompromisní...Brrr.........Nikdy nezakotvím u nějákého ostrova dokud z dálky neuvidím, že to tam mají dospěláci pevně pod kontrolou. ()

Cimr

Od úvodní titulkové sekvence je jasno, že toto nebude béčko, ale pořádné psycho. A je tomu vážně tak! Místy je tempo sice trochu pomalé, ale když už tam k něčemu dojde, je to šokující podívaná. Dětské hlásky zpívají sugestivní úvodní melodii, zatímco mladý pár připlouvá v dusném letním dni na ostrov plný dětských zabijáků... Atmosféra, na kterou se jen tak nezapomíná; navíc s výbornou pointou! ()

TomX2

Film sa odohráva niekde na španielskom ostrove, kde je nejaké more, farma, mestečko a dedinka. Tam sa vydáva párik v strednom veku užiť si spolu v kľude voľné dni - žena je tehotná a čaká ďalšie, tretie dieťa. No ako sa neskôr ukáže, nebol to práve najlepší nápad keďže je na ostrove neznámy teror a všetci postarší občania umierajú jeden po druhom. Celkový dojem: Po dobu 2 týždňoch som mal chuť si niečo, nejaký seriál alebo film pozrieť a keďže som mal možnosť pozrieť si tento menej známy sedemdesiatkovy španielský film, nemohol som si nechať ujsť tej príležitosti a so slovami "To bude jasná voľba! Bude sa mi to páčiť!" som si ho pustil. Už prvá, 5-minútová scéna natočená v dokumentárnom štýle ma neskutočne zamrazila a vedel som že to bude niečo pre mňa. Čo by nikto nečakal, po nej som zo stolu zmetol všetky moje očakávania a len znudene čakal, kedy sa dostanem k prvej tretine, polovici až ku koncu. Postavy neboli napísané práve napísané a tak isto aj scenár. Za celých 110 minút som s nimi nevytvoril ani kúsok sympatie a tak mi bolo jedno či zomrú tým alebo takým spôsobom. Keby aspoň uvažovali trošku racionálne, dopadlo by to omnoho lepšie a dalo by sa na ne bez problémov pozerať. Podobný problém som mal aj s hercami. Nie že by hrali zle, veď Lewis Fiander bol vcelku fajn. Narážam skôr na ich angličtinu kombinovanú so španielskym prízvukom, čo sa nedalo ani počúvať (a nehovorte že nie!). Dočítal som sa, že veľa ľuďom prišli strašidelné práve deti z ktorých vraj vyžaroval strach - s čím ja nemôžem súhlasiť. Nezahrali absolútne nič. Akurát sme mohli vidieť, ako sa akože nepríjemne tvária. A to z toho mať robí strašidelný horor? Nie, jediné čo je na filmu strašidelné je už len tá skutočnosť, že tie deti sa už akoby od malička učili vraždiť a stalo sa z nich toto. Už vyššie som spomínal, že som mal problém s postavami do ktorých som sa vôbec nevžil a nemal som k ním ani kúsok sympatie či empatie. To však nie je môj jediný problém. Tým ďalším je práve atmosféra a to, že som sa do filmu vžil len veľmi ťažko. Atmosféra mohla byť fajn a všetko to vyzeralo nádejné, no tvorcovia s ňou nepracovali vôbec a mohli z toho vyťažiť určite viac. Preto je aj "Kto by sa odvážil zabiť dieťa" jeden z tých suchších hororov z tých rokov a jediné čo mi prišlo nepríjemné sú vraždiace deti (čo mi trochu pripomínalo aj austrálsky thriller Fortress, ktorý sa mi páčil predsa len o niečo viac.. a samozrejme Eden Lake) Na záver by som povedal, že to nie je ale vôbec zlý film. Už len to hodnotenie (73%) dokazuje, že to nemusí byť vôbec zlé. A mne sa to aj vcelku páčilo. Moje hodnotenie: 50% ()

Sandiego

Úžasně provokativní horor, kde překážkou nejsou ani tak dítka vraždící s andělskou tváří, jako neschopnost lidí ublížit nedospělé bytosti. Uložení příběhu do rámce světových válečných konfliktů, které nikterak nešetří ani ty nejmladší, posouvá film až do rozměru mrazivé reflexe nad vychýleným světem dosahujícím hranice únosnosti. Serrador si téměř hodinu připravuje půdu pro následovný přímý střet dvou zahraničních turistů s "pomstou nevinných" a zaplňuje uličky vyvražděné vesnice jako vystřižené z pohlednice působivou paranoidní atmosférou. Když se postupně odkryjí všechny karty překvapuje intenzivní akcí a řadou scén, které se nebojí jít přes čáru a celý problém dohnat do ďábelských důsledků. Uchopením tématu si snímek zaslouží absolutorium, od plného počtu ho však dělí přeci jen zbytečný rozjezd na pevnině, kde až trochu moc skřípou matné herecké výkony dvou hlavních postav, a nádech béčkové lacinosti, jehož se snímek nezbaví ani ve svých nejlepších okamžicích. I přes tyto drobné nedostatky však snímek osobně zařazuji do pantheonu hororového žánru, jelikož mě jen málokterý film dokázal tak hluboce znepokojit. ()

kaylin

Vrchol filmu naštěstí přichází s jeho samotným koncem, což je jen dobře, protože se alespoň vyplatí to dlouhé čekání, které prezentuje stopáž celého filmu. I přes tu stopáž je film „Kdo by se odvážil zabít dítě?“ velmi povedeným dílem, které dokáže šokovat právě scénami s dětmi, kdy ta finální je skvělá a vy so říkáte, že tohle někdo dovolil natočit. Ale přesně takhle měl ten film vypadat. ()

topi

Velmi slušná atmosféra!! Hodně se o to zasloužila i kamera, některé záběry berou dech (top je záběr, ve kterém děti v pozadí sestupují z kopce a v popředí je domorodkyně z ostrova- pecka!). Manželský pár se ocitne na jednom španělském ostrůvku, kde jsou děti, kteří se chovají nezvykle podivně. V druhé půli nabere příběh solidní grády a finišuje nezvyklým závěrem. Vůbec dohromady je to nezvyklý mysteriózní horůrek. Pouze chování hlavní mužské postavy jsem chvílemi nechápal, ke konci se naštěstí probere. Možná i o něco kratší stopáž by prospěla, ale každopádně je to polozapomenutý film, který by slušel oprášit a zrestaurovat. ()