Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Hollywoodske spracovanie veľkolepého historického príbehu Džingischána.  V dávnych dobách sa mongolský vojenský veliteľ Temüdžin (John Wayne) musí postaviť proti nepriateľskému kmeňu, ktorý zabil jeho otca. V Temüdžinovom živote však bitky začnú hrať sekundárnu úlohu, potom čo sa zamiluje do červenovlasej tatárskej zajatkyne Bortai (Susan Hayward), ktorú si privlastnil počas nájazdu. Zároveň sa musí vysporiadať s rozmanitými intrigami, ktoré jeho rivali podnikajú priamo vo vnútri jeho paláca. Nakoniec však Bortai podľahne jeho mužnému šarmu a Temüdžin porazí svojich nepriateľov vnútri jeho ríše i za hranicami. Je korunovaný za všemocného mongolský panovníka menom Džingischán. (Incantator)

(více)

Recenze (15)

alchac 

všechny recenze uživatele

Tedy vědět Čingischán, že o něm jednou bude natočeno toto, vykašle se na Čínu a na Maďary a vyhladí raději západní Evropu, aby náhodou nedošlo ke kolonizaci Ameriky a následnému vybudování filmových studií v Holém Údu. A jak tak nejlépe popsat vlastní dílo. Kdyby se Jákl při natáčení svého Jana Žižky inspiroval přístupem tvůrců ČingisWayna, vypadalo by to asi následovně. Obsazení: Jan Žižka - Chow Yun Fat (pochopitelně s páskou přes oko, aby byl od slavného husitského hejtmana k nerozeznání); jeho nejvěrnější přítel až za hrob, Zikmund Lucemburský - Wesley Snipes; proradný padouch, Václav IV. - Hulk Hogan; královna Žofie - Sonakshi Sinha. Celé to bude o tom, jak se Žižkovic Honzík zamiluje do Žofky, kterou s pomocí Zikmunda unese Václavovi, načež se to celé mírně zamotá, protože Žofka napřed Honzíka nechce, ovšem poté, co mu Václavovi drabanti vypíchnou oko, se do něj zamiluje, čili Vašíka nakonec tajně otráví, což je ovšem přišito na vrub chudákovi Zikmundovi, načež je tragédie dovršena tím, že ubohý, zneužitý chudák Ziky po strhující prohrané bitvě u Havlíčkova Brodu prchá do Uher s Janovým selským vojskem v zádech. Výprava, kulisy a kostýmy budou pochopitelně přenechány bollywoodským expertům (to aby vše vypadalo maximálně historicky věrně, tj. jako turecký gay bar plný německých bukvic). Exteriéry se boudou natáčet v jižním Grónsku. P.S.: Mě tak napadá, jestli ten Dick Pavel náhodou neposlouchal cimrmaní přednášky a neinspiroval se revoluční verzí Hamleta z pera tohoto českého génia. ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Jestli je tohle film, který stál Johna Wayna zdraví a způsobil mu rakovinu, je hodně velká škoda, že to nebyl film kvalitnější. Ale sama myšlenka, že John bude hrát mongolského válečníka a dobyvatele je sama o sobě prostě divná. Není to až tak špatné, jsou zde dobré bojové scény, ale je to příliš zdlouhavý rádoby velkofilm, který moc nebaví. ()

Reklama

Vampireman 

všechny recenze uživatele

Vzhledem k natáčení v Utahu, kde ještě r. 1953 probíhaly jaderné testy, se téměř polovina celého tvůrčího ansámblu nakazila nějakou formou rakoviny, včetně velkého Johna Waynea (zamořená země a cigarety si navzájem podaly ruce). Na to, že pro natočení tohoto filmu nakonec zemřelo 46 lidí, se nejedná o žádnou šlehu a spousta lidí ho i bez toho odsuzuje jako jeden z nejhorších filmů. Na IMDB má 3.1 a vyčítají mu i veškerou prezentaci Johna Waynea a jeho hrdinský hlášky jako hrubě utilitární. Propadák jako v případě Nebeské brány. No jedná se o poměrně laciné dobrodružství, ale takovej průser to neni a Victor Young má dobrou hudbu. Akorát ke konci už Powell rezignuje na to, aby točil zajímavý bitky a všichni nesmyslně padaj z koní, tak proto spíš slabší ***. ()

curunir 

všechny recenze uživatele

,,BUDÚCNOSŤ S TEBOU SĽUBUJE VEĽA NEPRÍJEMNOSTÍ." __ Do svojej postavy zanietený John Wayne by zrejme nezobral úlohu v tomto filme, ak by vedel, ako nielenže negatívne poznačí jeho zdravotný stav, ale pritom mu zároveň ešte bude vo filmografii zastávať nelichotivé renomé jeho azda najmenej vydareného počinu. Väčšinu času sa Wayne so pseudohistorickým výzorom ozdobený orientálne pôsobiacimi fúzikmi preháňa na tátošovi v typických westernových lokáciach vydávaných za púšť Gobi (od ktorej má značne ďaleko), čím kade koho dostáva do pomykova. Za seba môžem s kľudným svedomím napísať, že to nebolo až také zlé. Samozrejme diodoros tu vypísal všetky nepresnosti, ktoré sa z filmu valia prakticky pri každom zábere (Džingischánova pilotná bunda iritovala aj mňa), ale ak sa od týchto, nie až toľko dôležitých negatív oprostíme, nebudeme sa hrabať v histórii a zameriame sa na len na dej, čaká nás typické rýdze hollywoodske dobrodružstvo tých čias založené na tradičných schémach a postupoch, ktorému však nechýba spád a gradácia, keď už ničím iným, podporené aspoň nanajvýš solídnou hudobnom kompozíciou trocha nedoceneného Victora Younga. Isté plus tiež vidím v trocha neortodoxne tragickom Jamugovom osude. Pre priaznivcov podobných kúskov film aspoň za jedno pozretie stojí. (24. hodnotenie, 5. komentár k filmu) ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Dobrodružný príbeh o vodcovi polky dovtedy známeho sveta, vykreslený trochu inak. Charizmatický J.Wayne a krásna S.Haywardová dodavajú filmu šťavu tak, ako má byť. Vysokokvalitné spracovanie, ktoré môžme vidieť v akčných scénach, v bojoch i prepracovanom scenári a dobre zvolenej hudbe, nekorešponduje s lacnými štúdiovými scénami, čo je však na rok výroby pochopiteľné. Som rád, že Temidžin nie je vykreslený ako nejaký svätec, ktorý chce každému dobre, ale viacmenej ako diktátor, ktorý si vezne, čo chce a ktorého má v hrsti jeho pomsta a jeho túžby po moci. Hodnotenie: 75% ()

Galerie (27)

Zajímavosti (8)

  • Mnoho mongolských herců byli místní indiáni z kmene Navajo, kteří nepoužívali makeup. (Mol)
  • Traduje sa, že producent filmu, Howard Hughes, považoval film za tak zlý, že kúpil všetky kópie a odmietal pustiť film do distribúcie. (kacer4)
  • Excentrický miliardář Howard Hughes film finančně podpořil. Zaplatil za přivezení 60 tun zeminy do Hollywoodu, aniž by věděl, že je radioaktivní. Později zaplatil 12 milionů dolarů za každou existující kopii filmu kvůli vině poté, co bylo mnoha lidem ze štábu diagnostikováno rakovina. Po celá léta film pevně držel, dokonce ani nedovolil, aby byl uveden v televizi. Společnost Universal koupila práva na film v roce 1979 a podle časopisu „The Hollywood Reporter“ jej veřejnost neviděla 21 let. Hughes označil výběr místa natáčení filmu za nejhorší chybu svého života. (sator)

Reklama

Reklama