Bezmocná

Clueless

Bezmocná

Komedie / Romantický

USA, 1995, 92 min

Příjemná komedie pro fandy životního stylu Beverly Hills. 1) Komediální vhled do života amerických studentských středních vrstev může burana z Horní Dolní i některé další nasrat. Ale přinejmenším jako parodie na reklamní klip na angloamerickou civilizační výdobytky je to fakt hustý. 2) Film má švih, tempo a hlavní hrdinka Alice Silverstoneová je okouzlující. 3) Cher: I want to do something for humanity. Josh: How about sterilization?(31.7.2010)

První dojem po as 5 minutách filmu byl, že je to naprostá blbost, která docela baví. S postupujícím průběhem jsem ale začal mít pocit, že je tam toho mnohem víc a že je to vlastně dost chytrý film. No, občas chci toho chci asi vidět na věcech víc, než tomu ve skutečnosti je.. Na každý pád je ten film superzajímavý tím, že vypraví z úplně jiné pozice, než většina teeen filmů a přitom je dost stejný jako všechny ostatní. To se mi líbí, ta myšlenka "people are just people" . A taky tam hraje Alicia, když jí bylo asi 18.. A taky je to oblíbený film Charlixcx.. (btw na motivy filmu vznikl i song Fancy, což mě dostává k tomu, že soundtrack je taky hodně božský na to, že je to blbá/chytrá teen comedy))) ps: postava christiana mě dostávala do kolen(12.6.2017)

V USA se jedná o kultovní záležitost - což dokazuje o celých 12% lepší hodnocení na IMDb než zde, a také kontroverzní zařazení na seznam 1001 filmů, co musíme vidět, než zemřeme (podle mnohých, včetně mě, asi nejbizarnější volba celé knihy). Ale pro nás, co jsme unikli tomuto kultu, je to jen průměrná devadesátková teen komedie o tom, jak jednu nesnesitelnou namyšlenou fiflenu napraví láska. Je teda celkem fajn, že tu místo vulgarit, laciných vtípků a různých praktik masturbace teenageři čtou Nietzscheho a Burroughse a hrají jim k tomu Radiohead. Je dobře, že tu homosexuál není vypodobněn jako vykroucený týpek v růžovém triku, ale jako v podstatě největší frajer ze všech; že se nemožná nová holka ve třídě nestane terčem šikany a posměchu, ale je přijata do party a ,,převychována"; že postava zemřelé matky neslouží k obvyklým klišé a je podána bez uslzené piety (zemřela při nehodě s liposukcí). Je tu spousta fajn míst a rozhodně jde o snímek, co neurazí. Zároveň tu ale také není nic, co by ho vytáhlo nad průměr, takže ani nenadchne.(29.12.2015)

• peetriss

Je pravdou, že jsem cílovému publiku tohoto filmu na hony vzdálen, přesto je v určitých momentech Clueless vtipný. Příběhově je však tak pitomoučký a naivní, že opravdu na vyšší hodnocení jít nemohu. Neodpustím si však poznámku, že je to stále o něco zábavnější teen dílko (a bez sprosťáren a exkrementů) než Prci, prci, prcičky. Alicia Silverstone je krásná, do role výborně zapadla a také si jí náležitě užívá.(28.4.2013)

Neskutečně svěží oddechovka, při které vypnete mozek. Už vím, proč je ve Státech tenhle film tak kultovní. Taky to je výmečné vtom, že populární holka je hodná. O tom snad žádný jiný film není. Rozhodně to stojí za zkouknutí a doufám, že si pokusíte získat nějakým způsobem anglickou verzi, protože překlady několika vtipů jsou naprosto strašný :-)(16.11.2014)

• - Cher a Josh sledují epizodu ze seriálu Beavis and Butt-Head (1993) jménem The Great Cornholio. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Scénáristé seděli ve třídách na škole Beverly Hills High, aby se lépe vžili do studentského prostředí. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Kapela, která hraje na párty, je bostonská skupina Mighty Mighty Bosstones. (Zdroj: ČSFD.cz)