Bezmocná

Clueless

Bezmocná

Komedie / Romantický

USA, 1995, 92 min

"Cher, pojď sem! Co to máš sakra na sobě?! - Šaty! - Říká kdo?! - Calvin Klein!" --- "Hledat kluka na střední škole, je jako hledat smysl v televizní show." --- Chytristické hlášky Cher, vyjukané a nic netušící obličeje Tai a Travise, politováníhodně snaživá slečna Geistová a slizoun pan Hall - to je vše, co patří k této lehce nadprůměrné americké komedii, která není založena na trapnosti a nechutnosti. Příjemný film na zpestření odpoledne.(15.7.2009)

• InJo

Fakt nemám rád tyhle nesatiricky míněné filmy o nafoukaných fiflenách, které všechno vědí, znají, všude byly a jenž se všem pletou do života, nedá se s nimi mluvit ani minutu, protože by vám udělaly díru do hlavy velikosti Jupitera, jak ony jsou úžasné a všichni ostatní blbí. Však to znáte. Tenhle snímek víckrát vážně vidět nemusím...(8.5.2004)

Přiznávám, že je to podobně hloupé a zbytečné jako ostatní teenagerovské komedie, ale tady je to hloupé s CITEM pro satiru až parodii, i když ne v plném smyslu jako ostatní parodické filmy. Zkrátka jde o roztomile sentimentální pokus, který chce uspokojit jak diváka chtivého romantického teenagerovské komedie, tak rovněž diváka přejícího všem teenagerům brzkou dospělost. Navíc má tenhle film takový omšelý nostalgický nádech, ale především má Alicii Silverstone, která je okouzlující samičkou ve všech ohledech. Její postava je až do morku klišovitá a přitom sebeparodická a jedině kvůli ní si film zapamatujete. Její grimasy jsou navíc roztomilé stejně jako její překrásný úsměv a dodávají snímku nonšalantní grácii a šmrnc…(2.1.2009)

• rozbris

Co to jako bylo, ani se mi nechtělo věřit, že to má tolik procent?! Přijedu ze silvestrovské chaty, úplně vyřízený s velkou kocovinou, nedokážu ani promluvit, ale tento film mě k tomu donutil zařvat si OMG!! Film o kámoškách ze školy - jedna má v hlavě jak po vykradení, druhá je namyšlená zbohatlice a třetí je asi slepá, protože s tím klukem co chodí, je teda pěkný "vopruz". Film tak akorát pro blondýnky a to návod jak být ještě více praštěná! Hvězdička je jen za Paula Rudda, protože hrál v Přátelích, kde se mi moc líbil a neměl bych to srdce dát odpad.(3.1.2009)

Do současnosti převedená adaptace románu EMMA Jane Austenové mohla dopadnout i hůře. Z dnešního pohledu je film zajímavý hlavně díky Brittany Murphy, která je dnes jednak předčasně zesnulá a pak má ve filmu vizáž, na kterou u ní člověk nebyl zrovna zvyklý - oproti štíhlé blondýnce oplácaná tmavovláska. 50%(28.4.2013)

• - Film je volně založen na novele Emma spisovatelky Jane Austenové. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Meno postavy Tai (Brittany Murphy) znamená v Indonézii "tvár". (fandafilmov)

• - Oba filmy, které Christian a Cher sledují na videu - Někdo to rád horké (1959) a Spartakus (1960), jsou narážkou na Christianovu sexuální orientaci. V prvním z nich se setkáme s muži převlečenými za ženy. Druhý obsahuje scénu, kdy se jeden muž snaží svést druhého. Dalším náznakem je i kniha, kterou Christian čte - Junky od Williama Burroughse, který byl homosexuál. (Zdroj: ČSFD.cz)