Patnáctiletá Cher je nejoblíbenější a nejznámější dívka na vysoké v Beverly Hills. Není to vůbec snadné, zvlášť, když Vám závidí intrikánští Bettiovi, vlezlí Barneyovi, plno ztroskotanců, co umí jen kouřit marihuanu, a učitelé, kteří hned píší domů, když nepřinesete úkol. Cher to však zvládá s přehledem a dokonce si najde i čas na nejrůznější zábavy. Její svět se však začne komplikovat, když do něho vstoupí kluci Baldwinovi: jeden je její nový spolužák, druhý neméně hezký, je bývalý nevlastní bratr. A Cher náhle zjistí, že když přijde láska, je proti ní...BEZMOCNÁ! (oficiální text distributora)

Trailer

NinadeL

Není mi úplně jasné, proč Amy Heckerling dala přednost Clueless před Look Who's Talking Now, ale zřejmě v tom byl ten potenciál i pro televizní seriál. Jinak všichni jsou na svých místech, sladká teenka 90. let Alicia Silverstone v hlavní roli, RIP Brittany Murphy ještě jako ošklivé kačátko, Paul Rudd jako ideál pro všechny generace, samozřejmě Elisa Donovan a poznávací znamení filmů Heckerling Twink Caplan :) Na první pohled zaměnitelná komedie z americké střední, pro fanoušky Amy přeci jenom trochu víc. A dneska už je to taky nostalgie a hlášky, kterým mladší generace už rozumět nebude. ()

Nathalie

70%....Daddy:I'd like to see you have a little direction. Cher: I have direction! Josh: Yeah, towards the mall. Satirická parodie na Beverly Hills 90210, přiznaná vykrádačka Emmy, svěží ironie z namalovaných úst kalifornské Barbie, který má víc na hlavě než v hlavě- a jako mašlička na šatech Calvina Kleina-dokonalý soundtrack. Zářivá Alicia Silverstone, fešácký Paul Rudd a rozčepýřená Brittany Murphy v době, kdy frčel MarkyMark a vysoce vyčesané účesy. 83% pozitivních recenzí na RottenTomatoes. Zaslouženě. A teď mě omluvte, musím si jít učesat vlasy a zkolaudovat šatník:) ()

JohnnyD

"As if!" Nadčasový film, ktorý prorocky ukázal, ako sa za 20 rokov budú točiť tínedžerské filmy (a ehm... keď sa díva človek na to s kým Cher skončí, tak aj porno). Preexponovaný svet Beverly Hills je vyplnený obskúrnymi postavami, ktoré zo seba vydávajú štýlové autentické dialógy a hlášky (Amy Heckerling pri písaní scenára "študovala" vtedajšiu mládež v L.A.) a tieto prázdne kreatúry nemajú ďaleko od podobných postáv v ranných prózach Breta Eastona Ellisa. Pravdaže tu je to celé v štýle romantickej komédie, ale skvelá satirická atmosféra ostáva. Zaslúžený kult. ()

Vančura

Musím říct, že pro mě byl objev tohoto filmu vcelku příjemným překvapením (nikdy jsem o něm myslím neslyšel). Na Alicii Silverstone se zde kouká více než příjemně, byl jsem jí vyloženě okouzlen, a hlavní postava v jejím podání mi byla strašně sympatická - Cher vůbec není zlá, hloupá, povrchní nebo tak něco. Jasně - ovšem že ztělesňuje takový ten americký konzumerismus v jeho nejčistší podobě, kdy to s fotříkovou kreditkou a v doprovodu kamarádky roztáčí ve velkém na nákupech a je vždy dokonale oblečená a tak vůbec, ale ona je prostě jen dítě své doby, nic jiného nezná, a v půlce devadesátek se ještě nějaké věci jako omezování spotřeby nebo ekologická móda vůbec neřešily, takže nemá smysl jí to vyčítat (a podle mě - pokud ji někdo odsuzuje kvůli tomu, že je atraktivní a bohatá, pak mu to vadí jen proto, že ho kdysi takoví lidé ve škole šikanovali). Naopak mi přijde super, jak se hezky stará o svého otce-vdovce a jak jí záleží na tom, aby lidi kolem ní byli šťastní - až jí nakonec dojde, že právo být šťastná má i ona sama, a byl-li ten film do té doby jakousi zvláštní povahovou studií jedné středoškolačky z prominentních kruhů - pak se v závěru žánrově přehoupne ve víceméně tuctovou romantickou komedii o tom, jak si k sobě nakonec najdou cestu dvě postavy, které si na na začátku ani nemohly přijít na jméno. S tím, že jsem ovšem dalek ten film shazovat jako nenáročnou a hloupou záležitost - vůbec ne, naopak, z mnoha dialogů je evidentní, že autorka a režisérka scénáře v jednom není žádný hlupák, a místy je to fakt chytré (a vtipné). Což je docela překvapivé, vzhledem k tomu odpudivému plakátu, kvůli němuž by člověk měl tendenci ten film zatratit předem - a to by byla chyba. Na vyšší hodnocení ale nakonec přece jen nejdu, protože jsem tam postrádal nějaký větší závan originality - podobných amerických filmů ze středoškolského prostředí je nespočet, a tento mezi nimi objektivně nijak zvlášť nevyniká. Jako výlet do bezstarostných devadesátek ovšem - v roce 2020 - funguje velice dobře - internet a sociální sítě zde ještě neexistují, ale z mobilu si už kupodivu volají všichni. Hned v úvodu filmu také zarazí zvláštní sofware, v němž má Cher - v roce 1995! - kompletně digitalizován svůj šatník (včetně věcí jako jsou boty a šperky), a v němž si sestavuje, jaký outfit si oblékne, přičemž jí ten program dokonce radí, jak se k sobě jednotlivé kusy hodí či nikoli! (a úsměvným detailem je, že ho Cher ovládá dotykově na obrazovce klasického CRT monitoru, který byl samozřejmě nedotykový). ()

Malarkey

Naprosto boží odreagovačka. Ráno v sobotu jsem se vzbudil, naladilt televizi a vykoukl tam na mě totálně neznámý film Bezmocná. Blbost to byla, co si budu nalhávat, ale zasmál jsem se u něj jako u málo čeho. Nejlepší byl ten fotr tý bloncky. Neskutečnej rapl. Nejenom ale díky jemu to bylo tak pohodový. Prostě 92 minut, které přesně potřebuju po tejdnu práce při sobotním dopoledni. ()

• V traileru na film se objevily některé scény, které se nakonec ve filmu neobjevily. (ČSFD)
  • Alicia Silverstone při scéně ve třídě nevěděla, jak přesně vyslovit slovo "Haitians". Režisérka Amy Heckerling řekla štábu, aby ji nikdo neopravoval, a chyba se jí tak líbila, že ji nechala ve filmu. (ČSFD)