Bezmocná

Clueless

Bezmocná

Komedie / Romantický

USA, 1995, 92 min

Myslíte si, že Jane Austenová a kalifornská střední nejdou dohromady? Tak to jste vedle. Amerika je země netušených možností a prznění literárních klasik je hollywoodský národní sport, tak proč z Emmy neudělat středoškolačku z Beverly Hills se zálibou v nakupování. Uznávám ale, že Praštěná holka není zas až takový průšvih. Z knihy si bere vpodstatě jenom dějovou linku a všechno ostatní nahrazuje parodií na americkou zlatou mládež. A i když ta nadsázka občas překračuje meze únosnosti, tak byly okamžiky, kdy jsem se smála nahlas. Nejčastěji zásluhou sympatického Paula Rudda, kterého je pro takové filmy škoda.(3.3.2009)

• blackrain

Praštěná holka je naprosto vystihující název pro tenhle šílený film. Asi bylo něco špatně, když mě z celého filmu nejvíce bavil ten kluk, který nosil flanelovou košili, kouřil trávu a jezdil na skateboardu. Ten mi přišel za všech postav nejnormálnější a na nic si nehrál a pak nevlastní bratr Cher. Jinak jsou tu všichni něčím praštění.(22.7.2011)

Nejdříve jsem tomu chtěl dát víc, ale ona je to stejně prostě jenom romantická komedie, která má tak protivné charaktery, když se nad nimi trochu zamyslíte, že vás musí naštvat. Herečky je zvládají skvěle, ale prostě mi vadily. Docela jsem ale koukal, jak v té době vypadala Brittany Murphy. Vůbec bych ji nepoznal.(18.3.2016)

Fakt, že svoje late 00's kolekce založili Alexander Wang, Miu Miu nebo Prada na outfitech a trendech Clueless v podstatě říká, v čem je ten film nadčasový, a není to kinematografie. Je to módní bible. Je to nejdebilnější a zároveň nejlepší role Alicii Silverstone. Je to stoprocentní naplnění žánru teen komedie s překvapivě pokročilou sebereflexí, která se objevuje v teen filmech až po roku 2000 ("Would you call me selfish?" "No, not to your face."). A krom totálních kultovek je Clueless plný bambilionu dalších vtipných a naprosto zbytečných věciček.(8.10.2017)

• peetriss

Je pravdou, že jsem cílovému publiku tohoto filmu na hony vzdálen, přesto je v určitých momentech Clueless vtipný. Příběhově je však tak pitomoučký a naivní, že opravdu na vyšší hodnocení jít nemohu. Neodpustím si však poznámku, že je to stále o něco zábavnější teen dílko (a bez sprosťáren a exkrementů) než Prci, prci, prcičky. Alicia Silverstone je krásná, do role výborně zapadla a také si jí náležitě užívá.(28.4.2013)

• - Kapela, která hraje na párty, je bostonská skupina Mighty Mighty Bosstones. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Film je volně založen na novele Emma spisovatelky Jane Austenové. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Sarah Michelle Gellar odmietla rolu Cher Horowitz kvôli seriálu All My Children. Nakonec si ju teda zahrala Alicia Silverstone. (lucius789)