Komedie režiséra George Cukora, kde hlavními hrdiny je dvojice právníků, Adam a Amanda Bonnerovi (Spencer Tracy a Katharine Hepburn) žijící ve spokojeném manželství. Vše se změní, když se při jednom soudním prosesu stanou protivníky a boj v soudní síni se přenese i do jejich osobního života. Příběh s nadsázkou a humorem vykresluje věčný boj pohlaví. (contrastic)

kareen

Po herecké stránce Tracy výborný, Hepburn ještě lepší, o tom žádná, ale jejich postavy mě tedy obě silně vytáčely. Adam se choval jak uražená rozmazlená fiflena jen proto, že ho jeho drahá polovička válcovala u soudu a co se týká Amandy, já nemám nic proti zdravé ženské emancipaci, ale co je moc, je moc. To jak hájila obžalovanou bylo dost postavené na hlavu, přeci to, že jsem ženská, co se stará o děti a manžel mi zatím zahýbá, neznamená, že na něj můžu použít beztrestně zbraň, sorry ale tohle neberu. Navíc jsem čekala, že oba v soudní síni rozpoutají živelnou konverzační válku pohlaví a bude to mezi nimi pořádně jiskřit, ale dočkala jsem se spíš rozmrzelého trucování a pár skomírajících jiskřiček. A tak nejzábavnější postavou pro mě nakonec byla samotná obžalovaná, ty její naivní výpovědi prostě neměly chybu. ()

kaylin

Komedie úchvatná ve svém tempu, hereckých výkonech, ale také některých scénách, které vás mohou velmi silně překvapit. Kadence dialogů je někdy opravdu dech beroucí a Katharine Hepburn dokazuje, jak je skvělá. Spencer Tracy stejně tak a jejich společná chemie je kořením tohoto filmu, který musí feministky ocenit. ()

MarekT

Souboj pohlaví je sice vděčným tématem, ale v tomto zpracování mě moc nezaujal. Spencer Tracy je zde v trochu slabší formě než obvykle, jeho partnerka Katharine mi to však vynahrazuje - i zde je takovou lvicí, že slavný Leo známý z filmů MGM je oproti ní jen neškodným koťátkem. ()

Mol

FOR YEARS, WOMEN HAVE BEEN RIDICULED, PAMPERED, CHUCKED UNDER THE CHIN. I ASK YOU, ON BEHALF OF US ALL, BE FAIR TO THE FAIR SEX. WE'LL BE HERE A YEAR! Nádherný herecký koncert pana Tracyho a paní Hepburnové. Je vidět to souznění mezi nimi, to že se vskutku milovali. Soudní drámo komedie nemohla být lepší. Skvělých scén je tu přehrše a tak vypíchnu alespoň pár. Zpovídání obžalované, která má neustále hlad jako děti v Etiopii, Adam ronící slzy a závěrečná se smrtícím koltem. Napsal bych na závěr něco jako: svět patří mužům a my Vás v něm chceme jen chránit holky, protože je smrtící, ale odpustím si to, protože by mě mohla dnešní korektní společnost chytnout za slovíčko a říci, že jsem sexistický prase. ()

Hollohlaway

Konverzační paráda s výborným ústředním párem. Ale nemůžu si pomoct, hrozně mi vadil ten samotný proces a argumentace obhajoby. Tahle feminizační témata mi přišla někdy dost nesmyslně přitažené za vlasy, jako zrovna v tomhle případě. Navíc role jsou rozděleny podobně jako ve většině filmů s těmito dvěma, emancipovaná, často až moc rázná, silná sebevědomá Katharine a klidný, argumentující a často ustupující Spencer Tracy. A jako již po několikáté musím říct, že jsem na jeho straně. ()

Chegi

Příjemná komedie o vztazích muži-ženy. Myslím, že ve 40. letech byste těžko hledali lepší zástupce za obě pohlaví, než Tracyho a Hepburn. Filmu prospívá i to, že spolu žili jako pár i mimo jeviště a tudíž jsou jejich výkony ještě uvěřitelnější. Takže kolem a kolem: příjemná podívaná. ()

Zagros

Konverzačka, ve které spolu „bojují“ manželé na poli práva a která vsadila na fungující chemií mezi dvojicí Tracy + Hepburnová. Námět zajímavý, ústřední dvojice skvělá (zejména jejich dialogy), scénář a příběh spíše nudný a celkový dojem? Zábavná jednohubka na volný večer. Tracy + Hepburnová jsou spolu sehraní skvěle, nicméně zde neměli ideální podmínky k tomu se plně rozvinout. Jiné filmy s nimi jsou ještě lepší. V Adamově žebru byly některé scény a postavy přidány naprosto zbytečně. Například jejich domácí promítání mi přišlo zbytečné a především jejich rodinný přítel v podobě postavy Davida Wayna byl místy nesnesitelný. Přesto jsou to stále velmi pěkné tři hvězdy. ()

Han22

Pěkné to bylo. V podstatě možná první soudní film, kde proti sobě stojí blízcí lidé, v tomto případě dokonce manželé. Zanedbávaná a podváděná manželka postřelila svého nevěrného muže přímo u milenky. Adam Bonner jako státní zástupce vede obžalobu, jeho žena Amanda ji hájí. Je to spíše úsměvná komedie než úplně crazy nářez, protože kromě metání kozelců v soudní síni a slovních soubojů se řeší vražda, rovnoprávnost žen a ve finále i rozpadající se manželství, ale bavil jsem se fajn. A zvláště ke konci při sousedově svádění, kterému Hepburnová nevěnuje pozornost, či při tom jak tvůrci shodí nejdojemnější scénu (slzy) hned v dalším záběru. A Tracy s Hepburnovou jsou samozřejmě skvělí. Komedie roku 1949. ()

Rozjimatel

"Oh, don't be diriculous."     Výborná konverzačná komédia s vybrúsenými dialógmi a so skvelými hereckými výkonmi Katharine Hepburn a Spencera Tracyho. Obaja sú v rolách milujúcich sa i hašteriacich sa manželov mimoriadne presvedčiví, uveril som im každý pohyb mimiky. Dokonca dokázali svojou charizmou výrazne oživiť aj súdnu drámu, čo je inak žáner často zachádzajúci do stereotypu s množstvom klišé. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete.     "Did you ever question him about his behavior?" "Certainly." "Did he offer any explanation?" "Certainly. He told me to shut up and mind my own business." ()

Narciska

Adamovo žebro je film s nádechem grotesky. Je také ztělesněním mé představy o manželství, z něhož se ani po letech nevytrácí se láska, lehkost, rozmluvy a šprým. Je pro mě tím, čím by měl film být – odpovědí na dobu, její sociální témata, a současně zábavou, jež velmi příjemně vyplní čas. ()

JimiH

Paráda! Perfektní souboj pohlaví a hlavně dvou skvělých komiků! Scény u soudu patří vyloženě do zlatého fondu humoru (zvlášť signály pod stolem). Klasika na které nestihl ještě sednout prach. ()

Adiemus

Film z doby, kdy označení "komedie" neznamenalo fekální humor, ale vtipné dialogy, často s hlubším podtextem. ()

kubilov

Manželé jsou každej právník, ale i když se maj moc rádi, v soudní síni proti sobě jdou přes mrtvoly. Aneb jak skoro zničit vztah zatvrzelé feministky a uhlazenýho slušňáka. Ne, že by šlo o nějaký skvost, ale pár moc dobrých vtipů se tu najde a rozhodně se člověk nenudí. Slabší 4* ()

JosefTomas

Nakonec se musím přiklonit k určité spokojenosti, přestože jsem měl z výsledku trošku horší dojem, než jsem očekával. Herci to táhnou a naštěstí i utáhnou k té sedmdesátce, ale vtipů na zasmání je pomálu a celková komediálnost vychází z čistě pohlavního boje, kde jede feminismus na plné obrátky. Bohužel to dobré přichází hlavně v soudní síni, neboť scény mimo ní se trochu vlečou a míjí účinkem. Naštěstí to plně nahrazuje finále, které je určitým vykoupením jinak lehce nadprůměrného díla, takže nakonec přeci jen film potěšil. Ale mohl těšit víc, o tom žádná. ()

Atron

Dokonalý slovní humor dvou manželů coby právníků, kteří stojí proti sobě u soudu. Katharine má většinu filmu jakoby navrch, Spencer si ale umí najít chvilky, kdy si ji doslova vychutná. Je to čirá radost sledovat ty dva. ()

Svadbos

Chytrá a sofistikovaná komédia. Jedna z najlepších hollywoodských komédií pojednávajúcich o súboji pohlaví, s jedinečnými Tracy Spencerom a Katharine Hepburn v hlavných úlohách za podpory nováčikov Judy Holliday, Toma Ewella, Jean Hagen a Davida Wayneho. Cole Porter prispel piesňou "Farewell, Amanda". V Bulharsku v roku 1956 natočili novú verziu filmu, v ktorej hlavná hrdinka rebeluje proti tradiciám ako výsledok jej konverzie na marximus-leninizmus. ()

tulen

Některé komedie nestárnou, ale tohla je přecijen dost poplatná době vzniku a dneska místy úsměvně naivní. Ale jinak je to docela příjemný film, i když jsem se zasmál asi jen jednou - Dva advokáti by se neměli brát. Ze svazku blízkých příbuzných pocházejí blbé děti... a další právníci. ()

N.Y.152

Jedna z nejlepších komedií 40. let, kde exceluje K. Hepburn a Spencer Tracy. Souboj pohlaví je zde viděn po humorné stránce, na druhou stranu vůbec nepůsobí absurdně. Nejzvláštnější je to, že i když byl natočen před spoustou let, myšlenky, které vyvolává Adamovo žebro, jsou stále aktuální. Asi je to tím, že souboj pohlaví nikdy neskončí :-). Jen je škoda, že tento opomíjený snímek už dlouho nedávali v televizi. ()