Píše se rok 1993, ve Rwandě vypukla kmenová válka mezi Hutu a Tutsii. Celý svět v čele s OSN fatálně selhal a nyní jen prostřednictvím médií bezmocně přihlíží jednomu z nejmasovějších a nejkrutějších pogromů od konce 2. světové války. Paul Rusesabagina je managerem hotelu, který za normálních okolností slouží diplomatické smetánce a bohatým cizincům. Bez váhání otevře brány luxusního resortu bezbranným uprchlíkům. Těch se tam až do konce konfliktu postupně tísní 1268. Jeden muž tak zmohl tisíckrát víc, než tisíce vojáků mírových vojsk. Konflikt si za pouhé 3 měsíce trvání vyžádal skoro milion lidských životů. (oficiální text distributora)

Nuf

Tak jak vám chutnala večeře děcka? No kdyby mamča nepřipekla ty vajíčka, tak to celkem ušlo, ne? To bylo teda něco. Ve zprávách bylo zas o OSN, žejo? Nojo to je všude pořád něco, kdyby se radši podívali na ty svoje platy v parlamentu co za to berou. Mámó! Dáme si ještě nanuka? Jasně! Dneska prej dávaj nějakej novej seriál o útěku z vězení! Budem koukat? Třeba. Já si dám tu zmrzku teda s váma... Zítra pro ně budeš muset zase dojít. Vždyť je pátek! To tam budou mít zas narváno... ()

jamalka

Kolik lidí ještě bude muset zemřít, aby si lidé konečně uvědomili svou krutost. A uvědomí si ji někdy? A změní se? ()

BuryGol

Jeden z těch lepších snímků, 4 hvězdy mu i dám, ale nemůžu nenapsat věci, díky nimž si tenhle film nezaslouží nejvyšší počet. Moc toho o genocidě ve Rwandě nevim, v podstatě jsem se o to nikdy nezajímal... Tenhle film nedělala žádná superholywoodská produkce, ale museli to takhle odfláknout? 1.)Člověk absolutně nepoznal kdo měl bejt Hutu a Tutsi, nebejt těch jejich děsnejch triček. 2.)Když už dělám film o takovýhle věci, dám tam herce co jsou z tý země a ne nějaký naturáky z USA nebo Anglie. 3.)Drama je drama. A brečící lidi a minimum děje mě vážně neuspokojí. 4.)Když už to chci mít v anglině, ať tam mluvěj anglicky. Ale tahle srangličtina co tam zněla, z toho jsem dostával vředy. Takže sečteno podtrženo, vošuntělejch 80% a to mam ještě dobrou náladu. ()

blixadovan

Film je bohužel nejbrutálnější v tom, že popisuje zvěrstva, která se skutečně, před pár lety, stala. A že se netroškařilo! Je pochopitelné, že takovémuto snímku nechybí patos a oslava hrdniství hotelového manažera, nakolik to koresponduje se skutečností nejsem schopen posoudit, nicméně zřejmě to pravda bude. Nejlépe zahrané byly postavy vrchního policejní složky a vůdce místních Hutuů, kteří byli ztvárněni skutečně věrohodně ve své tuposti, ignoranství a absenci elementární lidskosti. Scéna, kdy v mlze hotelový tranzit přejíždí nevědomky mrtvá těla, zůstane jistě dlouho ležet v žaludku, kde bude dlouhodobě působit na jeho zvedání. ()

Pecival

Ať už reálné nebo zcela smyšlené, jako připomínka největšího masakru konce 20. století, je to výborné. Skvělý Don Cheadle. Potěšil mě také Nick Nolte, na kterého se vždy rád podívám. Co film v mých očích povyšuje, je že nesklouzává k lacinému citovému vydírání, ani nemoralizuje. ()

Vercinix

Není nad to, když západní civilizační mocnosti líčí události v Africe. Kvalitně natočený a řemeslně zvládnutý film, který splnil svůj úkol-otřást a ranit. Bohužel natolik prvoplánovitý, natolik pracující s archetypy dobra a zla, natolik patetický, že to z něj dělá pouze působivý, nikoli jedinečný, film. Don Cheadler je hvězda a dokazuje to kde jen může, za to Nick Nolte (i když ho mám velmi rád) mě mírně zklamal. Špatné hodnocení dát nemohu, jelikož musím přiznat, že mě to zkrátka dostalo, ale od A do Z byl tento snímek protchnut právě touto snahou šokovat a chybělo tak cosi hlubšího, co by neukazovalo jen černobílý svět, něco co by dávalo další rozměr událostem, jež jsou pro nás ze zásady nepochopitelné a vzdálené. Západ zkrátka natočil další kvalitní západní film o západním pohledu na nezápadní událostí. ()

TroiMae

A to se film obešel (s jednou krátkou výjimkou) bez toho, aby zobrazoval, co se „skutečně“ dělo kolem hotelu. A je to pochopitelné, protože stačí už jen to, že se o tom mluví a výsledek je občas naznačen. Pokud chcete vidět, co filmaři, kteří hotel opustili, a ostatní, natočili, můžete si pustit dokument. Ale rozmyslete si, zda skutečně chcete vidět, jak čtrnáctiletý chlapec mačetou ubíjí prosící těhotnou ženu nebo muži vyvlečou ven imobilní děti před tím, než je znásilní a usekají jim končetiny… Díky tomu, že film není naturalistický, se film o genocidě ve Rwandě dá vůbec skousnout. Nelze jinak zapomenout na evakuaci, kdy na autě jedou humanitární pracovnice a kolem utíkající plačící ženy se snaží na korbu auta vhodit alespoň své děti, protože pár metrů za nimi jsou ozbrojenci s mačetami… Ale lidé v autě nemohou udělat nic… ()

ZinedineCR7

Silná téma, ktorá je však natočená nezaujímavo. Emocionálne ma to nepoznamenalo skoro vôbec. Viac som si cenil výkonu Nicka Nolta ako Cheadla. Oproti Krvavému Diamantu je to len slabý odvar. Tam sa ukázalo viac zverstiev z Afriky ako tu. Aspoň na konci dobrá pesnička od Wyclefa Jeana. ()

Elwin1

O Hotelu Rwanda jsem se dozvěděl v souvislosti s Adrienem Niyonshutim - rwandským cyklistou, který se podíval na olympijské hry v Londýně. Začal jsem se zajímat o rwandskou genocidu, ale tenhle film jsem odkládal, co to šlo. Asi nikdy nepochopím, jak celý svět mohl sedět s rukama za zády a dívat se na tu zkázu. Všichni o tom věděli, všichni se na to dívali. A to bylo tak všechno. Don Cheadle nás skvěle provází celým filmem, nejvíc jsem se ale sblížil s minirolí J. Phoenixe a jeho "Stydím se!" Atmosféru celého filmu pak už jen dokresluje tíživá a husí kůži přitahující hudba. Další hrůzný kousek historie ve skvělém filmovém zpracování. http://www.youtube.com/watch?v=yezmNCQk_S4 ()

Smileface

Skvělý a velmi syrový snímek který ukazuje něco, co bychom možná nechtěli vidět ale co se stalo. Příběhové ani herecké složce není co vytknout. Film jak má být, film co se hodí do top 100 CSFD. ()

solskjaer

Nesmírně citlivý příběh s válečnou tématikou, který Vás na necelé dvě hodiny vtáhne do Rwandy a bude vám postupně ukazovat ty nejhorší lidské vlastnosti a ty nejvypjatější momenty lidského bytí.Jestli čekáte od filmu nějaké hlubší poslání, či máte chuť si z filmu něco odnést, v Hotelu Rwanda si můžete dokonale vybrat._______ Herecké obsazení je bezpochyby dokonalé, Don Cheadle je senzační a Okonedo je naprosto přesvědčivá. Samotný scénář, který psal sám život je šestihvězdičkový a stejně tak na mě působí i celý film. 5 hvězd nemlůže stačit ! Dokonalé po všech stránkách. I kdybych byl hnidopich stejně bych nedokázal nalést na filmu jedinou chybičku ! ()

ethos

Film pri ktorom som sa ja osonbe slušne nasral a bol som, len kúsok odtoho aby som išiel protestovat pred budovu OSN. Ale aj tak stál za to. ()

Rousse

Nádherný film který skvěle zachycuje (pro mě) absolutní nesmyslnost války mezi Hutu a Tutsii. Nebudu opakovat to, co je tu už napsáno - stačí se mrknout na hodnocení a každý vidí, že je to prostě kvalitka. PS: Děkuji vám všem, co jste se podíleli na vzniku tohoto dílka - zachránil mě u zkoušky z logopedie a díky němu jsem dostala krásnou "velmi dobře":-) ()

ZkuKol

Realistické, skvěle zahrané a v tom nejlepším slovasmyslu hrůzné! Není to poprvé a naposled co OSN a celý svět takto selhali a dokud se budou takovéto situace řešit sledováním televizních reportáží doma na gauči, nestane se rozvojový svět rozvinutým! ()

sedm.1

U Hotelu Rwanda jsem měl před shlédnutím filmu docela velké obavy z přespřílišné dokumentárnosti,z až moc velké popisnosti a hlavně pak z obrovského počtu historických faktů,ve kterých by se stejně vyznali jen študovaní historici.Autoři se ale vydali spíš tím komerčnějším(mohu snad i říci jednoduším) směrem,kdy základní fakta o Rwandském konfliktu jsou podány přímo,v jedné poměrně krátké scéně,ovšem jasně a srozumitelně a v klidu se pak může odehrává opravdu silný a skutečně nekompromisní příběh,kde je vskutku kvalitně odvyprávěna oslava lidskosti a hrdinství.Kámenem úrazu se bohužel stal konec filmu,kdy se autoři neodprostili od šíleného sentimentu a neúnosného srdcervoucího závěru.Sice se dalo od začátku čekat,že ten happy endový konec musí přijít,ale do té doby si film držel opravdu emociálně a dramaticky v těch nejpřijatelnějších vodách,kdy jsem byl vtažen do děje,prožíval jsem se všemi hrdiny jejich opravdu šílenou situaci,pohrdal jsem celou OSN a byl jsem díky tomuto poutavému filmu seznámen s jednou z nejhorších událostí v lidských dějinách,právě proto mi ale pak přišlo škoda,že samotný závěr je jak vytržený z té nejrůžovější knihovny,mě osobně to totiž docela pokazilo celkový dojem z filmu.Jinak je ale Hotel Rwanda opravdu silným snímkem a opět jsem se přesvědčil,že lidská rasa je jen jeden velký odpad,který si nezaslouží svou existenci!P.S.Don Cheadle odehrál životní roli. ()

Forsberg11

Príbeh o strašnej genocíde v Rwande z roku 1994, pred ktorou si celý západný svet (a predpokladám že bohužiaľ aj Slovensko) zakrýval oči a "nemohol", lepšie povedané nechcel s tým svinstvom v nejakej malej, chudobnej, africkej krajine nič robiť, ma, musím sa úprimne priznať, dostal ako málo čo v poslednej dobe. Film je koncipovaný úžasným gradujúcim spôsobom, kde na začiatku vyzerá všetko pohodovo a v poriadku, no na konci ako by ste sledovali úplne iný film, plný násilia, nenávisti, vrážd... Našťastie aj tu, tu v takýchto neľudských podmienkach sa predsa len nájde jeden ľudský človek, ktorý nezištne pomáha cudzím ľuďom aj keď pri tom ohrozuje vlastný krk. A tentokrát to nie je len vymyslená hollywoodska postavička či glorifikovaný zločinec ako Oscar Schindler, ale skutočne žijúci človek, ktorý si zaslúži naše absolútne uznanie za všetko čo spravil pre tých úbohých bezbranných ľudí. Viem, že film už tradične americky tlačí na city diváka aj keď to nie je až tak potrebné a tentokrát sa mu to darí až tak, že dokonca aj mne sa na konci tlačili slzy do očí, ale moje hodnotenie to nezrazí už len kôli tomu, že dokázal presvedčivo poukázať na strašné zločiny, ktoré my nechceme kôli vlastnému sebectvu a malichernosti vidieť. Asi by to ani nebol môj tradičný komentár keby som nepochválil nejakého herca. Tentokrát je to samozrejme Don Cheadle, ktorý tu podal zatiaľ svoj životný výkon a podľa mňa znovu raz nastala v akadémii veľká chyba keď sa rozhodli dať Oscara Seanovi Pennovi za Mistic River. Pochvalu si zaslúži aj Joaquin Phoenix, ktorý aj napriek malému priestoru pôsobil ako reportér veľmi presvedčivo..... "Nie ste pre nich nič, nie ste ani negri, ste len afričania....." ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Afrika byla dlouho poměrně málo využívaným místem pro děj hraných filmů. Až v posledních přibližně 15 letech vzrostl zájem filmařů o témata spojená především s turbulentními politickými změnami a… (více)

Charlize Theron versus Vikingové

Charlize Theron versus Vikingové

25.10.2012

Bohužel, prozatím jen jako producentka. Její společnost Denver & Delilah totiž pro stanici ABC natočí pilotní film nového historicko-dobrodružného seriálu The Clan. Ten se bude odehrávat v raném… (více)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz