Santa Claus

Santa Claus

Santa Clause

Komedie / Rodinný / Fantasy

USA, 1994, 97 min

Film ktorý by si mal pozrieť na vianočné sviatky každý alebo ho už aj videl. Skvelá rodinná zábava určená predovšetkým mladšiej generácie. Ale určite osloví aj starších. Premena na santa clausa je dobrý nápad a príbeh aj humorný takže pobaví. Jediné čo na filme prekážalo sú až prehanané policajné zákroky kvôli chlapcovi ktorého uniesol jeho vlastný otec Santa. 4*(23.12.2017)

Další so série vianočných prekvapení spoza veľkej mláky. Každoročne tam vznikne jeden vianočný film, aby maly domáce paničky pri pečení koblih z kuchyňe čo pozerať. Santa má trochu smolu, že prichádza po Sám Doma a kvalít jednotky, ani dvojky zďaleka nedosahuje. Ja viem že to je iný film, ale ja veškerú holywoodsku vianočná produkciu (väčšinou zúženú na jeden film ročne) hádžem do jedného pytla. Neurazí, nezaujme.(8.7.2005)

Tvůrci si tu s postavičkou Santa Clause pohráli a ukázali, že ani on není věčný. Nechali ho nepříjemně uklouznout na střeše aby musel skončit. No a zápletka příběhu je hotová. Aby vůbec nějaké vánoce byli, musí se najít nový. Rodinná komedie vskutku jak pro děti, tak i dospělé. Tim Allen se tu vyřádil jak nejlépe uměl a jak se říká, duch vánoc s filmu doslova září. Příběh je úsměvný a citový zároveň. K odpočinku během vánočního shonu vcelku vhodný.(24.12.2017)

Snímek Santa Claus z roku 1994 mne mile překvapil, protože kupodivu dával nějaký smysl a děj mne docela zaujal. Ani jsem to nečekal, protože jsem viděl už hodně špatných amerických vánočních filmů. Nicméně ač by se mohlo zdát, že Santa Claus bude patřit mezi ně, rozhodně si to nemyslím, jelikož když jej srovnám s jinými US počiny, je to diametrální rozdíl. Nechybí zde sníh, což je důležité, protože se opravdu nedokážu vánočně naladit při pohledu na americké pláže a stromečky s cinkrlátky na prosluněné Floridě. Dále snímek nabídl pořádný pytel vánoční atmosféry se vším, co k ní patří - dárky, stromeček, rodina. Romantika si zde rovněž našla své místo a také mne docela oslovil samotný příběh v němž špičkový manažer hračkářské firmy Scott Calvin v podání tradičně vynikajícího Tima Allena po rozvodu nezvládal výchovu svého syna Charlieho. Štědrý den s tatínkem jakoby pak všechno ještě více znásobil a pro malého Charlieho byl spíš noční můrou než nejkrásnějším večerem roku. Zdálo se mi, že tato představovačka trvala trochu déle, vzhledem k tomu, že film měl jen 97 minut, ale když konečně přišel okamžik rozdávání dárků, začalo to být hodně zajímavé. Vše začalo když Santa Clause chtěl komínem domu Calvina přinést dárky a na střeše uklouzl a spadl dolů. Vystrašený otec nechápal co se stalo, protože pochopitelně jako dospělý nevěřil, že by Santa Claus mohl opravdu nosit dárky. Opačného názoru byl jeho syn, který vše viděl a svého otce přesvědčil, aby nasedl do sání tažených legendárními soby a zbytek dárků rozvezl. Když se tak stalo a já si konečně užil dobrou zábavu, začal se odvíjet samotný příběh. Tím, že Calvin zaskočil za svého předchůdce a přijal tak santaklauzuli, postupně se sám začal měnit v obtloustlého muže v červeném oděvu, bílými vousy a vlasy. Kromě problémů v práci a v rodině to přineslo i to, že si konečně si začal rozumět se svým synem, který byl na svého tatínka hrdý. Byl jsem zvědav, jestli se i o dalších vánocích zhostí role Santa Clause a jak svou přeměnu zvládne. Každopádně to pro mne byla opravdu solidní zábava, originální příběh a celý film se pro mne stal tím nejvánočnějším americkým filmem všech dob. S radostí jsem vše sledoval a byl jsem rád, že to prostě dávalo smysl a ještě to bylo legrační. Proto ode mne Santa Claus získal čtyři vánoční hvězdy na severním pólu ****.(8.12.2018)

Až v porovnaní s pokračovaniami vynikne, aký fakt skvelý film to je. Na rozdiel od nich sa to snaží prezentovať nejaké tie vianočné rodinné hodnoty a nie je to len disneylandovou prechádzkou farebnými kulisami. Navyše film je v niektorých momentoch fakt vtipný, najmä Tim Allen postupne meniaci sa na Santa Clausa.(26.12.2011)

• - Úloha Scotta Calvina/Santa Clausa bola pôvodne napísaná pre Billa Murraya. Bola ponúknutá aj Chevymu Chaseovi, no z dôvodu nedostatku času ju musel odmietnuť. (m.a.t.o.)

• - Do role Scotta Calvina (Tim Allen) byli zvažováni také Robin Williams a Tom Hanks. (henrycruel)

• - Keď Scott (Tim Allen) a Charlie (Eric Lloyd) opúšťajú Severný pól je možné vidieť, že na mesiaci, ktorý je v pozadí sa nachádza logo Mickey Mouse. (m.a.t.o.)