Reklama

Reklama

Před dvěma lety dobyl film Noční hlídka, první díl fantasy trilogie režiséra Timura Bekmambetova celý filmový svět. Tisíce fanoušků okouzlilo propojení moderní sci-fi, fantasy a východních mytologií. Denní hlídka pokračuje ve vyprávění příběhu o souboji Světlé a Temné strany, který se odehrává v současném Rusku, ale v podstatě i napříč celými dějinami civilizovaného světa.

Anton se dostane do komplikované situace. Ač je sám členem Noční hlídky, jeho syn Jegor je na straně Temna. Anton se snaží svého syna uchránit i přes jeho excesy a zametá po nich stopy i před vlastními lidmi. Naopak Temná strana trpělivě vyčkává, až v sobě Jegor po narozeninách probudí monstrózní sílu. Mír mezi oběma stranami je příliš křehký na to, aby ho nedokázalo narušit sebemenší nedopatření, kterého se hlavní hrdinové v nastalých zmatcích dopustí. Až když je Moskva téměř srovnána se zemí, přijde na řadu Křída osudu, posvátný předmět, který může Antonovi dovolit vrátit se v čase a zabít své vlastní dítě. Cesta zpět však nebude jednoduchá.

Film byl do ruských kin uveden v lednu roku 2006 a během několika málo dní se stal komerčně nejúspěšnějším domácím titulem všech dob. Oproti prvnímu dílu film vznikl s daleko větším rozpočtem, což je nejvíce patrné v akčních scénách, historických reminiscencích a v tricích. Diváci se tak dočkají nejen fascinující historické bitvy, ale i divoké automobilové honičky končící na stěně jedné z moskevských moderních budov. Film, jehož strhující tempo se okolnímu světu představilo až letos na několika klíčových filmových festivalech přichází do českých kin přesně dva roky po úspěchu Noční hlídky, kterou vidělo přes šedesát tisíc diváků. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer 2

Recenze (355)

Slarque 

všechny recenze uživatele

První film bohužel vydělal dost peněz, takže byl nadopován i rozpočet pokračování. To se tak utopilo v záplavě efektů, ve které se nějak ztratil samotný příběh. Nejlepší mi přišla ta část, kde Antona hrála Galina Ťuninová. Nejen proto, že to byla ženská, ale že byla minimálně o třídu přesvědčivější herečka (50%). ()

Adrian 

všechny recenze uživatele

Prakticky podobné pozitíva a negatíva ako prvý diel... príbeh o niečo konzistentnejší, formálne besnenie mi však prišlo viac utrhnuté z reťaze ako u predchodu. Správa dobrá alebo zlá? Aj v druhom dejstve mi to teda prijde ako zaujímavý mix zloženy z množstva prísad, kde však žiaľ jednotlivé ingrediencie chutia často lepšie sami o sebe, ako v spoločnej kombinácii. ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Od Noční hlídky se to liší maximálně v tom, že efektů je patrně o něco méně než v prvním díle, zato je to ale stejná zplácanina, že od začátku nebudu znát z příběhu prakticky nic, i když budu bedlivě sledovat film od první vteřiny a skočim po dvouch a půl hodinách. Možná, že kdybych nemrkal, užil bych si to více a možná bych toho i více pochopil, ale tak zplácaný, zašmodrchaný příběh se těžko dá pochopit. Knihu radši číst ani nehodlám, ale na další díl se určitě zase podívám. Režisér prostě umí, efekty do filmu dát, a dát je tam tak jak se dát mají, prostě umí. Američané si ho všimli, začínají ho využívat, dávat mu prachy, on pro ně točí další efektivní filmy. O tom to v dnešní době také je. Bavit se takovými filmy v kině. Jen kdyby to mělo po příběhové stránce alespoň hlavu a patu. Denní hlídka je možná nářez, který je dobré sledovat hlavně očima, ušima už je to vlastně docela jedno. ()

Marius 

všechny recenze uživatele

POZOR ! Nasledovný komentár obsahuje spoilery, tak e ďalej čítate na vlastné nebezpečenstvo. Lukjanenkove hliadky mám rad ej ne Tolkiena. Predchádzajúci diel bol adaptáciou prvej poviedky z Nočnej hliadky a napriek tomu, e mal v porovnaní s predlohou poriadne zmenený záver, som chrochtal blahom nad tým, čo a ako doká u Rusi natoči za pár šupov. Predpokladám že Dnevnoj dozor mal omnoho vyšší rozpočet než Nočnoj . Bohužiaľ to nevidieť. Vizuál filmu pôsobí v porovnaní s predchodcom ako chudobný príbuzný, niektoré triky sú absolútne samoúčelné, sú vo filme len preto, aby tam boli. Zbytočne Bekmametov vyhadzuje do vzduchu Ostankino, alebo nechá putovať ulicami obrovské ruské kolo, keď to pre príbeh filmu nie je vôbec potrebné. A tu sa dostávame k hlavnému kameňu úrazu, ktorým je scenár. Pokiaľ Nočnej hliadke mnohí vyčítali neprehľadný scenár a to, že kašle na divákov neznalých predlohy, tu to bude plati dvojnásobne. Bol som zvedavý, ako sa režisér a scenárista vyrovnajú s nešťastnou líniou „veľkého Iného“ ktorá fungovala v prvom filme, ale v knihe absentuje. Chlapec Jegor totiž vôbec nemal by podľa knihy veľkým. Snaha vyrovnať sa s touto líniou a zahrať ju do stratena totiž vedie film do slepej uličky na ktorej konci stojí múr záveru, ktorý nielenže je dosť slabomyseľný, ale aj natoľko krkolomný, že neviem, ako chcú tvorcovia na toto nadviazať. Pokiaľ ide o hercov a ich postavy , to je to čo je na filme najlepšie. Anton ako mág, ktorý nikdy nemá prekroči druhú kategóriu a jeho vzťah k Svetlane, ktorá nielen že je kúzelnica mimo kategórie ale má by i matkou budúcej mesiášky Svetlých sú spolu so sovou Olgou najväčšou devízou Dennej hliadky. Výborne je spravený i motív „výmeny tiel“ Olgy a Antona. Práve tu som čakal digitálne tresky plesky ale tieto scény sú natočené príjemne civilným spôsobom. Poslednou ktorú musím vyzdvihnúť je predstaviteľka Alisy, i keď sfilmovanie jej osudovej lovestory dopadlo katastrofálne to dievča je rovnako chic ako v knihe. To čo som tak obdivoval na prvom diele a síce dekonštrukcia úloh dobra a zla, sa na škodu Dnevnogo dozora do filmu nedostalo. Neviem, či to má byť pozvánka pre jednoduchšie zámorské publikum, ktoré musi mať jasne naservírované kto je dobrý a kto zlý, ale filmu to z môjho pohľadu uberá veľa na originalite i pôsobivosti. Na záver u len maličkosť. Film splieta len niekoľko málo motívov knihy Nočná hliadka a len jeden knihy Denná hliadka. Vlastne by sa mal skôr vola „Nočnoj Dozor II“ a adaptáciu Dennej hliadky ponechať na ďalší diel. 5/10 ()

klerik 

všechny recenze uživatele

90% Bekmambetovov polochaotický štýl sa mi skrátka páči... Pred Dennou hliadkou som si ešte raz pozrel Nočnú a musím povedať, že dvojka je takmer o triedu lepší flm. NW bola len akýmsi prológom do tajomného sveta a mala divákov pripraviť na bombastické pokračovanie. DW lepšie rozpracováva relikvie svojho univerza, pôsobí hutnejšie, obsahuje osobitý humor. Akcie sú krásne vyhrotené do absurdity a napriek tomu, že nemajú nablískanosť napr. MATRIX RELOADED, na mňa pôsobili oveľa účinejšie a skutočnejšie. Niektoré vedľajšie postavy sú len figúrky, ktoré divák akceptuje, len ak si dobre pamätá prvú časť, no DW má pomerne veľa nových zaujímavých postáv... Hudobný doprovod je o poznanie divokejší a pri záverečnej prelínačkovej chaos bitke som bol len krôčik od epileptického záchvatu. Na prvý pohľad známe ingrediencie namiešané do pôsobivého celku... ()

Galerie (56)

Zajímavosti (7)

  • Při honičce když Anton proskočí plakátem, na druhé straně vyletí z velké reklamy. Je to reklama na film 9. rota, kde jedním z hlavních hrdinů je Alexej Čadov, představitel "upírka" Kosti. (grovik.net)
  • Bekmambetov v pokračovaní nakladal s predlohou ešte voľnejšie ako v Nočnej hliadke a v podstate opäť čerpá námet z prvého Lukjanenkovho románu. (ash99)
  • Uvedení filmu předcházela masivní reklamní kampaň. Představitel hlavní role Konstantin Chabenskij pak dokonce 1. ledna zahajoval promítání v Moskvě a coby vosková figurína tentýž den pózoval na premiéře v Petrohradu. (suicide)

Související novinky

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

21.08.2013

To je rozhodně odvážná představa. Studio MGM se už nějakou dobu ohání plány natočit novou verzi Ben-Hura. Nepůjde však o remake slavného filmu z roku 1959 (těžko můžete překonat totální klasiku,… (více)

Reklama

Reklama