Sedmý hřích

• USA Original Sin (více)
TV spot

Kuba, devatenácté století. Bohatý obchodník Luis Vargas (Antonio Banderas) hodlá upevnit své společenské postavení sňatkem s Američankou. Nehledá skutečnou lásku a dohoda je uzavřena čistě na obchodním základě. O to víc je pak překvapen, když mu do života místo prosté ženy vstoupí svůdná Julia (Angelina Jolie). Netrvá dlouho a Vargas se do ní zamiluje. Zanedlouho se objeví i tajemný a podezřívavý Walter Downs (Thomas Jane), který tvrdí, že Julia není tím, kým se být zdá. Vargas sice zpočátku odmítá uvěřit, ale když manželka zmizí i s jeho penězi, rozhodne se zjistit, jak se věci doopravdy mají. Vydává se na pouť temnou stranou vášně, která jej může zavést až do pekel... (oficiální text distributora)

Catch1707

Kdyz jsem to videl v kine, pripadalo mi to strasne natahovane. Za prvnich 20 minut se temer nic nedeje - pride Angelina, je svadba, pomiluje Banderase. Pak se to nekdy rozjede, pak na 15 minut zastavi. OK, na prvni zhlednuti **. O dva roky pozdeji jsem to chtel zkusit na DVD a po 20 minutach jsem znechucene vypnul prehravac. Neco tak nudneho, natahovaneho a nezajimaveho (pri kubanskem prostredi, A&A docela paradox). Jedna * a uz to nechci ani videt! ()

moonlight

Je super, keď film zhliadneme v správny čas, v okamihu, keď funguje fyzika (alebo chémia) a všetci (tvorcovia filmu i divák) sú naladení na rovnakej frekvencii. Nechtiac sa to podarilo aj mne a "práve" pri tomto titule. Preto možno recenzia bude pozitívna viac než by mala byť, ale priznám sa, nejaké veľké nelogickosti v deji alebo trápne dialógy (hádam okrem úvodného zoznámenia hlavných hrdinov) som vo filme nezbadal. Dobre mi tak! Film bol pre mňa príjemným osviežením na hony vzdialeným od nudnosti telenoviel (aj takto je totiž divákmi vnímaný). Ale po poriadku - medzi klady určite patrí: Nádherná kamera (veľmi presná kompozícia, bezchybné vedenie kamery v pohybe, cit pre celok i výrez), precízna výprava (bohatstvo detailov dobových reálií, dych vyrážajúce interiéry a exteriéry z ktorých dýcha doba, špeciálne pochvala kostýmovým výtvarníkom a garderóbierom), presvedčivé herecké výkony (hlavných i vedľajších postáv, práca s početným komparzom), a predovšetkým postupné odkrývanie kameňov, ktoré nakoniec vytvoria pestrú a veľmi farebnú mozaiku tohto vydareného dramatického a režijného počinu. Nesmiem zabudnúť na famóznu hudbu i realistický, dobre namixovaný zvuk, a "presný" strih, oboje totiž výrazne pomohlo jednote tohto diela a podčiarklo emotívnosť príbehu! Je to ako jedno dobre napísané a zrežírované divadelné predstavenie, kde každú chvíľu má divák pocit, že sa už-už všetko vymkne kontrole a exploduje náklad vášne, ktorý do príbehu vniesli obaja hlavní predstavitelia. Pretože Angelina Jolie ani Antonio Banderas nehrajú v tejto romanci s detektívnými prvkami druhé husle, naopak, zobrali na seba veľký kus zodpovednosti a dali do svojich rolí maximum. Ich stvárnenie postáv je plné južanského ohňa a osudového temperamentu zdedeného po miestných obyvateľoch (Banderas ako Louis), i rafinovanej krásy zvodnej američanky (Jolie ako Julie), ktorá pôsobí síce krehko, ale z tohto omylu sme rýchlo vyvedení. Je sladká ako cukor z kubanských trstinových plantáži, ľahká ako vánok pri východe slnka nad morom, ale i pevná ako ťažká zem pod kopytami koní a všetko spaľujúca ako horiacá pochodeň. Je málo filmov, ktoré si chcem pozrieť znova, hoci práve skončili. Musí to byť veľmi silné kúzlo, z filmu musí vyžarovať akési fluidum, atmosféra, ktorá si podmaní moje zmysly a vytvorí nové matérium, akoby vznikol nový svet. A ja chcem prežiť neopakovateľné chvíle v tomto svete. Takúto moc môže mať nad divákom film. Vtiahnúť ho do príbehu, obklopiť ho, pohltiť, aby o to silnejšie žil životom zúčastnených postáv, veril ich rozhodnutiam, uvedomoval si následky ich konania a bral si ponaučenie z ich osudu. Tomuto filmu sa darí získať moc nad divákom, a to nie je málo! To že (väčšinu) zúčastnených práca bavila niet pochýb, toľko "radosti zo života" a uvoľneností sa v bonusovom filme o filme pri hlavných postavách často nevidí. Akoby sa točila komédia, a občas skôr príbeh z červenej knižnice. Napriek tomu na zobrazenie sexapelu hrdinov neboli potrebne siahodlhé erotické pasáže. V tomto filme (rovnako ako v mnohých ďalších) je náznak, či drobné poodhalenie ďaleko vzrušujúcejšie ako plná nahota, ako zobrazenie celku. Toto pravidlo do bodky naplnila jediná "klasická" milostná scéna vo filme. Takže (aj po pripočítaní pár zmyselných bozkov) by toto kino mali zvládnuť i puritáni. :) A aj ostatným nič nebráni vychutnať si rozkošnú ústrednú dvojicu - dnes už hviezdy filmového plátna, ktorými Jolie i Banderas nepochybne sú aj vďaka kvalitnej práci ostatných tvorcov, ktorých pred kamerou nevídame (v tomto smere určite dôležitou postavou bol režisér a scénarista filmu Michael Cristofer). Malou čerešničkou na torte je soundtrack Glorie Estefan naspievaný k tomuto filmu, ktorý sa celý vošiel "iba" pod titulky, ale pri písaní recenzie ma určite nenudil! Výtky naozaj zhrniem na prstoch jednej ruky: V závere obsadenie pripomína dve postavy z predchádzajúceho priebehu deja, čo pôsobi na prvý pohľad zmätočne (sekvenciu si stačí pozrieť ešte raz a uistiť sa, že sú to "noví ľudia na scéne"). Parkrát tmavé prostredie (nízka hladina expozičného osvetlenia) neumožnilo dostatočnú hlbku ostrosti a miestami tak, žiaľ, zahrali herci "mierne rozmazaní". A ešte nedostatočne oddelenie záverečnej sekvencie od predchádzajúceho deja - aby sme záverečnej pointe uverili na 110% (výrazný obrat v deji), musíme ju vnímať "pripravení", ináč hrozí že ak sa nestihneme nadýchnuť po predchádzajúcich dramatických okamžíkoch vyznie výsledok až moc náhodne. A to by bola zlá vizitka poctivej filmariny, ktorú nám naservírovali jej autori na striebornom podnose uplynulých 90 minút... (Stačilo možno pridať len jeden exteriérový celok nového prostredia.) Môj záver: určite viac než len lepší priemer! () (méně) (více)

paulinag

Sice jsou některé scény přehnané, ale k tomu filmu se to tak nějak hodí a Angie s Antoniem to zvládají skvěle ukočírovat. ()

Honey007

Romantické klišé se snahou o kriminální zápletku. Pokud se na to díváte s cynickým nadhledem, u některých scén se i zasmějete. Ale jinak je příběh velmi slabý, předvídatelný, místy poněkud nelogický a jediné na co diváka baví koukat, je ústřední dvojice. Škoda. 30% ()

Keledaia

Upřímně mě přirovnání k telenovele poněkud zaráží. Myslím, že film je opravdu slušným dramatem a k telenovele má hodně daleko. Pochopitelně ale - co člověk, to názor. Místy je film nemastný neslaný, nad pár věcmi jsem se zarážela, ale celkově působí dobře a hlavně mě bavil, takže asi tak. ()

Bohy

Jsem rád, že mohu s valnou většinou akademiků zde recenzujících nesouhlasit. Miluji tento film. Je o lásce a odevzdání, je to romantika a zároveň Shakespearovské drama. Čistý a úžasný Vargas propadne kouzlu krásné Julie (Bonie) zářivé a něžné. A ona svede boj se svou temnou minulostí, aby se osvobodila. Oba pro sebe obětují vše, co mají. Tomu říkám láska! Nepochopení zdejších recenzentů zřejmě vychází z jejich nudných a předvídatelných životů. Z nedostatků lásky, svobody a volnosti. PS: je třeba srovnat hladinu hodnocení. Moje nejoblíbenější filmy jsou tedy Klub rváčů (sorry, jsem jen chlap), Gattaca, Srdcová sedma, série Pána prstenů či Obvykí podezřelí. PS2: Mám rád herce, kteří umí hrát obličejem. Emoce, nápady, rozhodnutí. Ale Angelina je prostě krásná, tak jí toho dost odpustím ... :-) ()

dvojtecka85

Slibně začínající příběh, který vyvolává řadu otázek a příjemné napětí zhruba v první třetině filmu se zvrtne do takřka nekončícího kolotoče lží, podvodů...a veškeré napětí se vytrácí. Ona zalže, on jí věří, on to zjistí, on jí odpustí, ona ho miluje...ale ona zase zalže a podvede. A co dál? Pořád totéž. Nebýt Antonia Banderase, film ztratí veškeré kouzlo. Takhle si nějaké udržel. Body navíc tedy dostává za něj a za první třetinu. 40% ()

Rathe

Tak výborné obsazení ani toto nezachránilo. Jako divadelní hru bych si na to zašel. Dialogy by tam působily skvěle. Jako film to doufám už nikdy víckrát neuvidím. Příběh byl docela zajímavý a jak se říká - láska je slepá. ()

evita_

Pre mňa dosť nuda...ani záverečný pohľad Antonia Banderasa nič nezmenil na hodnotení. Na celkom zaujímavé obsadenie dej úplne o ničom. Vlastne ani neviem celkom povedať o čom to bolo - ona klamala, potom sa uvedomila, ale nevedela ako z toho von ale zároveň bola nerozhodná či naozaj chce z toho von. Keď sa rozhodla, zbavila sa manipulátora, sama zmanipulovala kňaza a happyend bol na svete i keď tisícky kilometrov od pôvodného domova. To je asi v skratke všetko. Nuda. ()

SNCIS

Obsahuje spoilery: "Právě jsem zabil člověka." - "Právě jsem si koupila klobouk. Ale proč na to mám pořád myslet? Neříkám si dokola: Právě jsem si koupila klobouk, právě jsem si koupila klobouk. Nezáleží na tom. Prostě ne. Stalo se." Originální příběh lásky s dost silným sexuálním nábojem. Angelina Jolie se tady ukáže celá nahatá, a to několikrát. Antonio Banderas jako chlápek bláznivě zamilovanej do podvodnice ok. Oba za mě nějaké emoce vytřískali, takže hodnotím pozitivně. Na 4* to ale není. - 60%. ()

Richard768

Keď tak pozerám do katechizmu, siedmym hriechom je lenivosť, čo rozhodne nezodpovedá obsahu filmu. O smilstvo sa tiež nejedná, lebo boli manželia. Skôr klamstvo či podvodné úmysly. Tak trochu naťahovanie diváka, ale miestami podarené. ()