Jsou nepřátelé na život a na smrt, ale přesto na jedné lodi. Kapitán německé nákladní lodi Müller (Yul Brynner) dostane během druhé světové války rozkaz přepravit náklad kaučuku z Japonska do Bordeaux. Jde o nejcennější náklad, jaký momentálně na světě existuje: kaučuk je totiž klíčovou strategickou surovinou, určenou k výrobě pneumatik pro německou armádu. V žádném případě se náklad nesmí dostat do rukou nepřítele. Pro každý případ jsou po celé lodi rozmístěny výbušniny, aby kapitán mohl v případě hrozícího zajetí plavidlo i s nákladem potopit. O přepravě cenného nákladu se však dozví britská tajná služba. Ta vydíráním donutí německého uprchlíka Roberta Craina (Marlon Brando), aby na Müllerovu loď pronikl v přestrojení za důstojníka SS, zneškodnil nálože a umožnil tak britské flotile ukořistit loď v předem určené oblasti. Crain se totiž ve skutečnosti jmenuje Schröder a až do své emigrace byl záložním důstojníkem ženijního demoličního praporu. Jeho úkol na lodi Ingo však od samého počátku provázejí problémy: kapitán Müller omezí Crainovi pohyb na lodi. Zanedlouho se Ingo setká s nepřátelskými loděmi a musí změnit původní kurz... (Česká televize)

Gothard

Velmi dobrý a poněkud netradiční válečný film, který je neprávem opomíjen a ve filmografii Marlona Branda je považován až za jaksi druhořadý. Brando má roli ušitou přímo na tělo, jeho hrdina je výrazný individualista s vroubkem v kariéře, který se pod tlakem okolností zúčastní nebezpečné mise a posléze v sobě objeví celkem netušené hodnoty. Yul Brynner podává (skoro bych napsal až překvapivě) dobrý výkon. I jeho postava je napsána tak, aby se nedala okamžitě zaškatulkovat do krabiček hodný/zlý. Kolísání mezi povinností, ctí a slušností (a sklenkou alkoholu) dává tušit, že vztah Brando - Brynner ještě dozná nečekaných proměn. Ostatně Brynner hraje svou postavu tak, že nemůže být nesympatická. Divák pak jen trne, jak vše dopadne a kdo z hlavních hrdinů zaplatí cenu nejvyšší. Výborně vygradované finále se závěrem, který celkem překvapí (to byla jediná vada na tomto filmu, jinak by to bylo absolutorium). ()

kubilov

Marlon Brando po třech letech opět ve filmu, který se z převážné části odehrává na lodi, jenže se tentokrát neplavil na exotické souostroví Tahiti, ale musel nasadit německý přízvuk a vydat se na plavbu z Tokia do Bordeaux na nacistické lodi, která převáží velice důležitý náklad gumy. Tentokrát ke svému neobyčejnému herectví dostal dost kvalitního parťáka, tedy věčně neústupného a tvrdého Yula Brynnera, přičemž ve svých rolích září oba dva. Žádná extra úžasná záležitost Murituri není, ale kvalitním převyprávěním malého příběhu z druhé světové války se dvěma prvotřídními herci ano. ()

Hawaj

Trochu trapné rozdání karet hned na uačátku, ale to je spíš poplatné době kdy film vznikl. Ale pak už se to rozjede celkem slušně a místy i překvapivě. Překvapivé jsou velmi stabilní záběry zřejmě z vrtulníku navíc ještě stíhající sledovat dialogy a děj. Film je příkladnou ukázkou dokonalého nasvětlení jednotlivách scén a hertců, to už se v současné době tolik nevidí. ()

Kenneth

Mohl to být dobrý sabotážní film, kdyby se jeho tvůrci nedopustili sabotáže na něm samotném v podobě stupidní pasáže, která tam stejně neměla žádný význam a filmu by to zkrácení o asi 10 minut jenom prospělo. ()

calculus

Němci převáží "nejdůležitější náklad své doby" a posádku lodi tvoří samí špioni, antifašisté a vyvrhelové? Jediné, co tam ještě nestihli vrazit, byl snad už jen John Wayne cválající na koni:-) ()

Atron

Já úplně nesdílím všeobecné nadšení. Charaktery OK, herci skvělí, ale scénář... vždyť jsou tam nesmysly... že by Němci na důležitou plavbu nasadili "protistátní živly" do posádky, pak tam ještě admirál přivezl z ponorky zachráněnou posádku z cizí lodě atd. Všechno to na mě působilo příliš násilně. ()

brasek

Nadpriemerná vojnová dráma, kvalitný príbeh a skvelé obsadenie. Yul Brynner a Marlon Brando ako dvojica proti sebe stojacich postáv. ()

zigy

Příjemné překvapení, válečné drama jak má být, jen ten pomalejší rozjezd si tvůrci mohli odpustit. Brando, jemuž hrozí odhalení, a proti němu čestný Brynner stojící však na špatné straně barikády (proč ho sakra nemohl dabovat Soukup jako v Sedmi statečných?). Dabing tady bohužel moc nevyšel (bohužel typický nový dabing). Napětí se stupňuje, až jsem v konci nedýchal, ale ten úplný konec mi přišel až moc otevřený. ()

PORTER44

Docela zajímavý starý válečný snímek s výborným napětím.Německá loď která se vydá na dlouhou plavbu zažije napínavé a nečekané situace díky jednomu sabotérovi.Skvělý herecký výkon jak M.Branda tak Y.Brynnera kterého jsem konečně viděl jinde než ve westernu. ()

Widlicka4

Zcela neznámý a přitom velmi zajímavý válečný film. Nutně se mi nabízí srovnání s nedávno viděným o něco starším snímkem Mladí lvi. V obou případech scénář stojí na zachycení střetu tří odlišných (a relativně schematizovaných) typů postav - zde tedy proti-nacistického uprchlíka, v daném okamžiku nuceně v roli spojeneckého kolaboranta, pro-nacistického prvního důstojníka, a kapitána lodi stojícího kdesi uprostřed mezi nesouhlasem s nacistickou politikou, hrdým germánstvím a vojenskou ctí. Jak zde někteří naznačují, scénář možná neodpovídá plně realitě druhé světové války ve východní Asii, což nicméně ale nemusí nutně znamenat negativní hodnocení. Historické pozadí nehraje pro děj zase až tak stěžejní roli, spíše kulisu pro výše zmíněný střet tří silných osobností s vzájemně nekompatibilními ambicemi. A tento střet je zachycen opravdu mistrovsky (jak ve smyslu scénáře, tak ve smyslu hereckých představitelů). Oproti Mladým lvům to navíc ani neobsahuje vlastenecký patos, takže se na to dá dívat i dnes po padesáti letech. ()

Whiterose

Hodně dobré, hodně napínavé, herecky brilantní. Hlavní postavou je sice Brandův tajný agent, ale já si nejvíc užila kapitána v podání skvostného Yula Brynnera. Jeho role je hodně psychologická a božský Yul ji zahrál skvěle. Ze scény, kdy zjistí, že jeho syn, válečný hrdina, poslal ke dnu nemocniční loď mě ještě teď mrazí v zádech. Napínavý válečný příběh se spoustou silných osobních příběhů a s atmosférou jako hrom. Doporučuji! ()